Connect with us

Svijet

VENS O IRANU: Završićemo posao i dolazimo kući, to je predsjednik obećao

Postoje dva puta kojima Sjedinjene Američke Države mogu krenuti kada je riječ o Iranu, izjavio je sinoć američki potpredsjednik Džej Di Vens, ističući da je američki predsjednik Donald Tramp zatražio od svog tima da „agresivno pregovara” s iranskom stranom, što predstavlja prvu opciju.

„Kada je riječ o ključnom pitanju, da Iran nema nuklearno oružje, mislim da smo postigli veliki napredak i mislim da Iranci žele postići dogovor”, rekao je Vens na konferenciji za medije u Bijeloj kući, javlja Skaj njuz.

Prema njegovim riječima, ako je prva opcija pregovaranje, druga je ponovno pokretanje vojnih operacija.

„To nije ono što predsjednik želi. I mislim da ni Iranci to ne žele. Za tango je potrebno dvoje”, rekao je Vens.

Na pitanje da li „lično vjeruje” da će Vašington i Teheran postići sporazum, rekao je da ne zna.

„Lično vjerujem u iskren dogovor, ali kako bih mogao znati? Pregovarate s ljudima i ponekad osjećate da napredujete, a ponekad osjećate da ne napredujete. Ne mogu sa sigurnošću reći, jer ne znam šta je na umu druge strane”, rekao je Vens.

Istakao je da rat SAD i Izraela protiv Irana neće trajati vječno.

„Važno je da američki narod zna da će eventualni kraj rata donijeti mir i prosperitet za njega. Ovo nije jedna od onih stvari koje traju zauvijek, završićemo posao i dolazimo kući. To je predsjednik obećao i tako će i biti”, naveo je Vens.

On je ponovio da Iran ne smije posjedovati nuklearno naoružanje zato što bi to dovelo do toga da i ostale nacije nastoje da ga nabave, što bi cijeli svijet, kako je rekao Vens, učinilo manje bezbjednim.

„Iran bi zaista bio prva domino kockica u onome što bi pokrenulo trku u nuklearnom naoružanju širom svijeta”, smatra Vens.

Napomenuo je da plan SAD trenutno nije da Rusija preuzme obogaćeni uranijum od Irana.

Na pitanje novinara o iranskim napadima dronovima na region Kurdistana za vrijeme trajanja primirja između SAD i Irana, Vens je rekao da napadi na civile „nisu dobrodošli”.

„Nažalost, ovi prekidi vatre često nisu savršeni, ali vidimo značajno smanjenje nasilja”, rekao je Vens, navodeći da su i u Pojasu Gaze obje sukobljene strane nastavile s napadima uprkos sporazumu.

Svijet

TRAMP IMA NOVU IDEJU “Krov balske dvorane Bijele kuće imaće luku za dronove”

Američki predsjednik Donald Tramp izjavio je da će krov balske dvorane Bijele kuće imati luku za bespilotne letjelice koja će štititi cijeli Vašington.

Tramp je dodao da će krov imati pogled od 360 stepeni na Vašington i da će biti viši od svega ostalog u okruženju.

Američki predsjednik izjavio je ranije da izgradnja balske dvorane napreduje brže od planiranog i da bi objekat trebalo da bude otvoren u septembru 2028. godine.

Nastavi čitati

Svijet

SVI POGLEDI UPERENI U KINU! Putin doputovao – slijedi ključni sastanak!

– Predsednik Rusije Vladimir Putin doputovao je danas u Kinu u dvodnevnu radnu posetu.

Na aerodromu ga je dočekao šef kineske diplomatije Vang Ji, prenosi Sputnjik.

Putin će u Pekingu boraviti 19. i 20. maja, a njegov radni raspored je veoma gust, prenosi TASS.

Glavni deo radne posete predsednika Putina Kini zakazan je za sutra i počeće svečanom ceremonijom dočeka ruske delegacije na centralnom pekinškom trgu Tjenanmen.

Nakon ceremonije, u Domu narodnih skupština biće obavljeni razgovori Putina i predsednika Kine Si Đinpinga.

Po završetku sastanka strane će potpisati zajedničke dokumente, a lideri će se obratiti medijima.

Kasnije tokom dana Putin i Si učestvovaće i na ceremoniji otvaranja Godine rusko-kineske saradnje u oblasti obrazovanja.

Predsednik Rusije imaće i odvojen susret sa premijerom Državnog saveta Kine Li Ćijangom, obići će zajedničku izložbu TASS-a i Sinhue o istoriji odnosa Rusije i Kine, a sastaće se i sa kineskim inženjerom Peng Pajem, koji ga je kao dečak dočekao tokom njegove prve posete Kini 2000. godine.

U večernjim satima biće priređen svečani prijem u čast ruskog predsednika u organizaciji Si Đinpinga, a završni deo programa biće neformalan razgovor dvojice lidera uz čaj.

U Kremlju su naveli da će upravo taj susret biti jedan od najvažnijih događaja posete, jer će Putin i Si u prijateljskoj i otvorenoj atmosferi razgovarati o ključnim temama i aktuelnim međunarodnim pitanjima.

(Tanjug) Foto: Tanjug/Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP/Vladimir Smirnov

Nastavi čitati

Svijet

Pucnjava u džamiji u San Dijegu: NAJMANJE PETORO MRTVIH

Najmanje tri osobe, uključujući pripadnika obezbjeđenja, ubijene su u pucnjavi u džamiji Islamskog centra u San Dijegu u američkoj saveznoj državi Kaliforniji, a dvojica tinejdžera starosti 17 i 19 godina osumnjičena za napad su izvršila samoubistvo nekoliko blokova dalje od mjesta zločina koji se smatra zločinom iz mržnje.

“Nije bilo konkretne prijetnje upućene Islamskom centru San Dijega, ali su vlasti pronašle dokaze da su osumnjičeni koristili retoriku mržnje”, rekao je šef policije San Dijega Skot Vol, ali je odbio da pruži više detalja, prenosi AP.

Prije napada, policajci su već tražili jednog od tinejdžera, jer je njegova majka pozvala policiju zabrinuta da je njen sin samoubilački nastrojen i da je pobjegao, a iz kuće su nestali oružje i njen automobil, saopšteno je iz policije, prenosi Tanjug.

Potraga je postala još hitnija kada je policija saznala da je maloljetnik sa svojim drugom izašao obučen u kamuflažnu odjeću.

Dok su policajci nastavljali da ispituju majku o mjestima gdje bi se tinejdžeri mogli nalaziti, stigli su izvještaji o pucnjavi u džamiji.

Među ubijenima je bio i čuvar džamije, za koga policija vjeruje da je odigrao ključnu ulogu u sprečavanju napadača da počine mnogo gori zločin.

Nastavi čitati

Aktuelno