Connect with us

Svijet

MOŽE LI VJEŠTAČKA INTELIGENCIJA UNIŠTITI ČOVJEKA? Papa povukao crvenu liniju

Papa Lav XIV u svojoj enciklici Magnifica Humanitas (“Veličanstvena čovječnost”) poziva društvo i razvijače vještačke inteligencije da uspostave “zajedničke standarde socijalne pravde” kako bi vještačka inteligencija poštovala ljudsko dostojanstvo i služila opštem dobru.

Vještačka inteligencija nije moralno neutralan alat, nije važno samo kako se koristi, nego i kako je oblikovana, piše papa Lav u dokumentu čiji je puni naslov: “Magnifica Humanitas: O zaštiti ljudske osobe u dobu vještačke inteligencije”, piše EWTN.

Služe li tehnologije zaista čovječanstvu ili ga podvrgavaju

Papa upozorava da “moralnija vještačka inteligencija nije dovoljna ako tu moralnost određuje nekolicina… Kao i kod svake velike tehnološke promjene, vještačka inteligencija ima tendenciju da jača moć onih koji već posjeduju ekonomske resurse, stručnost i pristup podacima”.

Prva enciklika Lava XIV obuhvata širok raspon društvenih pitanja, s posebnim naglaskom na uticaj vještačke inteligencije na obrazovanje, ekonomiju, nezaposlenost, rad, razvoj mladih, trgovinu ljudima i rat.

Smjernice za donošenje odluka

Kao smjernice za donošenje odluka i “kriterijume za procjenu služe li tehnologije zaista čovječanstvu ili ga podvrgavaju”, papa predlaže načela katoličke socijalne nauke: dostojanstvo osobe, opšte dobro, univerzalnu namjenu dobara, supsidijarnost, solidarnost i pravdu.

Lav preuzima izraz “tehnokratska paradigma” iz enciklike Laudato Si’ pape Franje iz 2015. godine, u kojoj je, kako navodi, Franjo kritikovao paradigmu “koja nastoji sve svesti na objekat kojim treba ovladati”.

Očuvanje ljudskosti

U toj anti-humanističkoj viziji, nastavlja papa, “punina života poistovjećuje se s posjedovanjem sve više, smanjenjem slabosti, uklanjanjem nesigurnosti i uspostavljanjem potpune kontrole. Kada efikasnost postane krajnje mjerilo vrijednosti, ljudi dolaze u iskušenje da sami sebe posmatraju kao projekat koji treba optimizovati, a ne kao osobe pozvane na odnos i zajedništvo.”

Centralno pitanje, prema papi, jeste očuvanje naše ljudskosti, a to je nešto u čemu bi svi trebalo da učestvuju u traženju odgovora.

Povezana vijest:

Oči svijeta uprte u Vatikan: Papa Lav XIV danas pravi presedan

Pritom se poziva na jednog od svojih duhovnih uzora, svetog Avgustina iz Hipona, citirajući njegovo djelo De Civitate Dei (“O Božjoj državi”): “Dva su grada izgradile dvije ljubavi: zemaljski grad, ljubav prema sebi sve do prezira prema Bogu; nebeski grad, ljubav prema Bogu sve do prezira prema sebi.” Kao i kroz istoriju, zaključuje papa, te se dvije ljubavi i danas bore za prevlast u ljudskim srcima.

Od socijalnog nauka Crkve do borbe za moć

Papa poručuje da čovječanstvo mora odlučiti hoće li tehnologiju koristiti za dominaciju ili za izgradnju pravednijeg i solidarnijeg društva.

Kritikuje transhumanističke ideje koje čovjeka svode na projekat optimizacije te zagovara hrišćanski humanizam u kojem je osoba pozvana na ljubav, zajedništvo i nadilaženje sebe kroz odnos s drugima.

Veliki dio enciklike posvećen je i ratu. Papa upozorava da svijet klizi prema “nasilnoj kulturi moći”, uz obnovu ratova, trku u razvoju sve moćnijih tehnologija i slabljenje međunarodnih etičkih normi. Smatra da je teorija “pravednog rata” zastarjela te poziva na dijalog, diplomatiju i oprost kao puteve rješavanja sukoba.

Citirao Tolkina

U svojoj enciklici (paragraf 213) papa citira Tolkienovog Gospodara prstenova.

Navodi kako je “katolički autor dvadesetog vijeka J.R.R. Tolkien, riječima jednog od protagonista svojih romana, opisao našu odgovornost na sljedeći način: ‘Naša zadaća nije da ovladamo svim mijenama svijeta, nego da učinimo ono što je u našoj moći za dobrobit vremena u kojem živimo, iskorjenjujući zlo na poljima koja poznajemo, kako bi oni koji dolaze nakon nas imali čistu zemlju za obrađivanje.'”

Izgradnja civilizacije ljubavi

“Civilizacija ljubavi neće nastati iz jednog jedinog ili spektakularnog čina, nego iz ukupnosti malih i postojanih djela vjernosti koja služe kao brana dehumanizaciji. Zato je vrijedno zastati i promisliti o nekim aspektima načina na koji svako od nas, na svoj način, može sarađivati u izgradnji civilizacije ljubavi. Ne pretendujući da iscrpim ovu temu, želio bih predložiti pet puteva prema svakodnevnoj i javnoj odgovornosti: potrebu za razoružavanjem riječi, izgradnju mira kroz pravdu, prihvatanje perspektive žrtava, njegovanje zdravog realizma te obnovu dijaloga i multilateralizma”, naveo je papa Lav u enciklici.

Enciklika se završava optimističnom porukom da je moguće graditi “civilizaciju ljubavi”, mira i suživota.

Svijet

Izrael upozorio Ameriku da Iran sprema ATENTAT NA DONALDA TRAMPA

Izraelske obavještajne službe dostavile su Vašingtonu nove povjerljive podatke koji ukazuju na to da Teheran planira atentat na američkog predsjednika Donalda Trampa.

Izraelske obavještajne službe dostavile su Sjedinjenim Američkim Državama povjerljive informacije koje, prema navodima američkih medija, jasno ukazuju na to da Teheran priprema atentat na američkog predsjednika Donalda Trampa.

Kako piše The Wall Street Journal, pozivajući se na izvore iz bezbjednosnih krugova koji su detaljno upoznati sa ovim slučajem, Izrael je američkim vlastima predao svježe obavještajne podatke o navodnom operativnom planu Irana. Krajnji cilj tog plana je likvidacija aktuelnog predsjednika Sjedinjenih Američkih Država.

Ove informacije dolaze u trenutku kada su bezbjednosne mjere oko Donalda Trampa već podignute na najviši nivo, a američke državne institucije ih, prema pisanju lista, tretiraju sa najvećom mogućom ozbiljnošću.

Izraelska ambasada u Vašingtonu odbila je da komentariše navode o obavještajnim podacima koje je proslijedila američkim vlastima. Sa druge strane, stalna misija Irana pri Ujedinjenim nacijama (UN) u Njujorku takođe nije odgovorila na zahtjeve medija za komentar.

Bezbjednosni analitičari otvoreno upozoravaju da bi eventualna potvrda ovih informacija mogla katastrofalno pogoršati odnose između dvije države.

Tramp se na ove opasne prijetnje lično osvrnuo tokom svog boravka u Ankari, gdje je učestvovao na samitu NATO-a.

„Ja sam na svakoj pojedinačnoj iranskoj listi za likvidaciju. Do sada sam imao malo sreće, ali iskreno, nije me briga“, poručio je Tramp u svom prepoznatljivom stilu.

Vanredne mjere i misterija oko aviona Air Force One

Nakon ove izjave, veliku pažnju javnosti privukla je i iznenadna odluka da američki predsjednik iz Ankare otputuje starijim modelom predsjedničkog aviona Air Force One. Istovremeno, potpuno novi i moderniji avion, kojim obično leti, ostao je parkiran u britanskoj vojnoj bazi.

Pojedini američki mediji prenose da su upravo opravdani bezbjednosni razlozi i direktne prijetnje imale ključnu ulogu u ovoj nesvakidašnjoj odluci, iako za to još uvijek nema zvanične potvrde iz Bijele kuće.

Nastavi čitati

Svijet

ODLOŽENA NOVA PRAVILA ZA ULAZAK U EU: Putnici iz BiH još ne moraju plaćati dozvolu

Putnici iz BiH i drugih zemalja koji bez vize putuju u Evropsku uniju još neko vrijeme neće morati da pribavljaju elektronsko odobrenje za putovanje.

Iako je početak primjene sistema ETIAS bio planiran nakon uvođenja novog režima graničnih kontrola, Evropska unija je prinuđena da odloži njegovo pokretanje zbog tehničkih problema i velikih gužvi koje su nastale poslije uvođenja sistema za evidenciju ulazaka i izlazaka (EES).

Uvođenje sistema ETIAS, koji će biti obavezan za državljane zemalja koje imaju bezvizni režim s Evropskom unijom, odloženo je za narednu godinu, prenosi „Fajnenšel tajms”. Razlog su tehničke poteškoće u funkcionisanju sistema EES i problemi koji su se pojavili nakon njegovog uvođenja na spoljnim granicama Unije.

– Logično je što se odlaže uvođenje ETIAS-a, jer ni sistem EES još ne funkcioniše onako kako je planirano. I dalje postoji dosta konfuzije oko njegove primene. Aerodromi su već zatražili da se mogućnost privremene suspenzije biometrijskih provjera zadrži i nakon završetka ljetne sezone, posebno za zemlje u kojima turistička sezona traje duže. Ne očekujem da će tu biti problema, jer nije riječ o obustavljanju cijelog sistema, već o mogućnosti da se on privremeno prilagodi kada nastanu velike gužve – kaže direktor Jute Aleksandar Seničić.

Dodaje da je, prema podacima koji su predstavljeni, od oko 1.500 graničnih prelaza u Evropskoj uniji probleme imalo svega dvadesetak, zbog čega se sada insistira na većoj fleksibilnosti u primjeni pravila.

Ne govori se o ukidanju ili suspenziji sistema EES, već o tome da se državama omogući da u vanrednim situacijama, kada su gužve prevelike, prilagode način njegove primjene. Evropska komisija je, čini se, razumjela te argumente i siguran sam da neće biti problema da se dozvoli povremena suspenzija novih pravila – ističe Seničić.

Inače, kada bude počeo da se primjenjuje, ETIAS će obuhvatiti oko 1,4 milijarde putnika iz više od 60 država, među kojima je i Srbija. Svi putnici će prije polaska morati elektronski da zatraže odobrenje za putovanje, prođu bezbjednosne provjere i plate taksu od 20 evra.

Odlaganje je uslijedilo nakon što je primjena sistema EES, koji podrazumijeva elektronsku registraciju putnika, uzimanje otisaka prstiju i fotografisanje prilikom ulaska u EU, dovela do dugih zadržavanja na brojnim graničnim prelazima i aerodromima. Zbog toga su avio-kompanije već upozorile da bi ljetnu turističku sezonu mogli da obilježe dodatni poremećaji i kašnjenja.

Prema navodima „Fajnenšel tajmsa”, agencija EU-LISA, koja je zadužena za razvoj i primjenu oba sistema, ocijenila je da ETIAS neće biti spreman za pokretanje do kraja godine. Upravni odbor agencije već je razmatrao mogućnost odlaganja, a novi rokovi trebalo bi ponovo da budu tema razgovora u septembru.

Evropska komisija formalno donosi odluku o datumu početka primjene ETIAS-a, ali tek nakon što EU-LISA uspješno završi sva testiranja sistema. Izvori lista navode da i dalje postoje određeni informatički problemi i da je prioritet da se najprije stabilizuje rad sistema EES, kako bi se izbjegle još veće gužve na granicama.

Evropski komesar za unutrašnje poslove Magnus Bruner smatra da za zastoje nisu odgovorni samo novi digitalni sistemi, već i nedovoljan broj službenika i neadekvatna infrastruktura na pojedinim graničnim prelazima.

U Evropskoj komisiji ističu da pripreme za ETIAS nisu obustavljene, ali priznaju da je kod ovako složenih informacionih sistema potrebno ispuniti sve tehničke uslove prije početka primene. Iako pojedini evropski zvaničnici očekuju da će odlaganje biti kratkotrajno, drugi smatraju da je uvođenje sistema do kraja ove godine bilo nerealno, piše Politika.

Nastavi čitati

Svijet

AFRIKA GRADI ZELENI ZID DUG 8.000 KM! Stvoriće 10 miliona radnih mjesta (VIDEO)

Dok se svijet suočava sa sve ozbiljnijim posljedicama klimatskih promjena, afričke države sprovode jedan od najambicioznijih ekoloških projekata u istoriji.

Iako naziv sugeriše neprekidan pojas drveća, projekat je mnogo složeniji. Njegov cilj nije samo sadnja miliona stabala, već obnova degradiranog zemljišta, zaustavljanje širenja pustinje, unapređenje poljoprivrede i stvaranje boljih uslova za život miliona ljudi.

Borba protiv širenja Sahare

Projekat je 2007. godine pokrenula Afrička unija kao odgovor na ubrzano širenje dezertifikacije u području Sahela.

Sahel je ogromna polusušna oblast koja razdvaja Saharu od zelenijih savana u južnom dijelu Afrike.

Prvobitni plan predviđao je stvaranje zelenog pojasa širokog oko 15 kilometara koji bi se prostirao čitavom širinom kontinenta.

Međutim, naučna istraživanja pokazala su da bi mnogo efikasniji bio drugačiji pristup, pa je projekat prerastao u veliku inicijativu obnove prirode.

Danas se, umjesto jednog pojasa drveća, obnavljaju šume, travnjaci, močvare, poljoprivredne površine i autohtona vegetacija, pri čemu se svako područje uređuje u skladu sa lokalnim klimatskim i prirodnim uslovima.

Milionima ljudi prijete glad i siromaštvo

Stanovnici Sahela decenijama se suočavaju sa dugotrajnim sušama, propadanjem zemljišta i sve izraženijim posljedicama klimatskih promjena.

Milioni ljudi na ovom području žive od poljoprivrede i stočarstva, ali kako zemljište postaje sve siromašnije, a padavine sve nepredvidljivije, prinosi opadaju, raste siromaštvo, a obezbjeđivanje hrane postaje sve veći izazov.

Veliki zeleni zid zato nije samo ekološki, već i razvojni projekat čiji je cilj poboljšanje kvaliteta života lokalnog stanovništva.

Ambiciozni ciljevi do 2030. godine

Veliki zeleni zid jedan je od najvećih svjetskih projekata obnove prirode.

Plan je da do kraja ove decenije bude:

  • obnovljeno 100 miliona hektara degradiranog zemljišta, što odgovara površini približno veličine Egipta;
  • iz atmosfere uklonjeno oko 250 miliona tona ugljen-dioksida;
  • otvoreno 10 miliona radnih mjesta u okviru zelene ekonomije;
  • poboljšani uslovi života i bezbjednost snabdijevanja hranom za milione stanovnika Sahela.

U projektu učestvuje više od 20 država

Veliki zeleni zid danas okuplja više od dvadeset afričkih država, uz podršku međunarodnih organizacija, razvojnih banaka i brojnih fondova koji finansiraju projekte zaštite životne sredine.

Iako je pred učesnicima još mnogo posla, ovaj projekat već se smatra jednim od najznačajnijih primjera kako se obnovom prirode može istovremeno odgovoriti na klimatske promjene, smanjiti siromaštvo i stvoriti održiviji uslovi za život miliona ljudi, prenosi Dnevno.

Nastavi čitati

Aktuelno