Connect with us

Banjaluka

STANOVI PRESKUPI, banjalučani se okrenuli KUPOVINI PLACEVA! Evo kako ćete proći u toj računici

Nezaustavljivi rast cijena stanova u Banjaluci, doveo je to doga da mnogi odustanu od takve vrste kupovine i preorjentišu se na izgradnju kuća. Tako se umjesto jagme za stanovima sad sve više mjerkaju placevi, ali je, zbog veće potražnje, i njihova cijena u porastu.
Konstantan rast cijene kvadratnog metra novogradnje u Banjaluci, direktno je doprinio povećanju potražnje za placevima, što je, kako kažu agenti za nekretnine, očekivani uzročno-posljedični niz.

„Pomjeranja u oblasti nekretnina uzrokovana su poskupljenjem stanova u novoj gradnji, a kada te cijene rastu, onda rastu i cijene drugih nekretnina“, kaže za BL portal Dragan Milanović, direktor banjalučke agencije za nekretnine “Remax”, koji potvrđuje da je potražnja za stanovima u gradu sve manja, jer malo ko može da zatvori tu finansijsku konstrukciju.

„Ko je mogao da kupi stan od 50, 60 kvadrata prošle godine, sada ne može da ga kupi. Zato je sve prisutniji trend u kojem se sve veći broj kupaca odlučuje na izgradnju kuća, odnosno kupovinu zemljišta i placeva. Kako je padala potražnja za novim stanovima, tako je rasla potražnja za gotovim kućama ili placevima”, objašnjava Milanović.

Po već ustaljenim zakonima tržišta, potražnja je uticala i na cijenu, pa su i placevi skuplji nego inače, ali te cijene još ne “divljaju”, kaže naš sagovornik. Razlog je što na vrijednost placeva utiče mnogo različitih faktora.
„Ako je došlo do rasta cijena u stanogradnji od otprilike 30 odsto, možda su cijene zemljišta i placeva rasle nekih 10 do 15 odsto u prosjeku. To bila neka okvirna računica u najširem mogućem smislu, jer opet sve zavisi od mnogo faktora“, kaže Milanović.

Tako se, primjera radi, u oglasima prodaje plac od 552 kvadratna metra u naselju Drakulić u Ulici Mire Alečković, udaljen oko sedam kilometara od centra grada, koji košta 35 hiljada maraka ili oko 62 marke po kvadratu. U istoj ulici na prodaju je i plac od 849 kvadratnih metara po cijeni od 32.500 maraka, što znači da se on može dobiti za 38 maraka po kvadratu. Sve to pokazuje da cijenu, pored lokacije, diktiraju i brojni drugi faktori.

Nešto dalje od centra grada, tačnije na oko 8,5 kilometara, u Novoj ulici na Šargovcu, plac od 459 kvadrata možete kupiti za 19.500 maraka, što je 42 marke po kvadratnom metru. Takođe, po cijeni od tačno 50 maraka po kvadratu, na Petrićevcu možete kupiti plac koji je od centra udaljen nešto više od četiri kilometra. Površina placa je 437 metara kvadratnih, a cijena mu je 21.850 maraka.

Nešto skuplji kvadratni metar je u Ulici Petra Velikog u naselju Česma. Tamo vlasnik za zemljište površine 619 kvadratnih metara traži 42 hiljade maraka, što je oko 67 maraka po metru kvadratnom.

S obzirom na ove cijene, čini se da je za Banjalučane koji se nalaze pred izborom – kuća ili stan, računica je jasna.

„Stan od 60 kvadrata, zbog poskupljenja, veliki broj ljudi ne može da priušti. Za onoliko para koliko je koštao prošle godine, sada možete kupiti svega 40 kvadrata, što je malo za porodice. Zbog ovoga se mnogi odlučuju za izgradnju kuće, pa u naselju na periferiji mogu dobiti 100 kvadrata za iste pare“, ističe Dragan Milanović.

Navodi primjer prigradskih naselja Šargovca, Drakulića, Motika i Debeljaka gdje se vrlo dobar plac, površine do 500 kvadrata, udaljen od centra grada nekih sedam, osam kilometara, može kupiti za 50 do 70 maraka po kvadratnom metru.

Ipak, treba obratiti pažnju da postoji velik broj primjera gdje dva placa, koja su smještena jedan do drugog, imaju potpuno različitu cijenu.

„Cijena zavisi od infrastrukture – da li plac ima pristupni put, priključenu vodu, struju, kanalizaciju, a i lokacija igra veliku ulogu. Isto tako, imate placeve koji su spremni za izgradnju odmah, dok imate neke koje treba pripremati, recimo, mogu da imaju depresiju, odnosno da su ispod nivoa vode, pa se mora nasuti zemlja. To u startu znači ulaganje kako bi se moglo početi sa radovima“, objašnjava Milanović.

Srđan Banović, BL portal

Banjaluka

GRADONAČELNIK PODIJELIO RADOST sa mališanima vrtića “Srna”

Paketići, osmijesi i dječija graja ispunili su prostorije vrtića “Srna” u Banjoj Luci, gdje je kišni dan obojen bojama najljepše radosti. Gradonačelnik Banje Luke, Draško Stanivuković, posjetio je mališane ovog vrtića i tom prilikom podijelio paketiće, razveselivši djecu pred praznike.

“Mališani iz ovog vrtića prije nekoliko mjeseci posjetili su Gradsku upravu povodom Nedjelje djeteta, a danas sam imao tu čast da im uzvratim posjetu. Vjerujte, odlično sam se proveo u njihovom društvu. Zahvaljujem se svim mališanima na druženju, ali i njihovim vaspitačima koji svakodnevno brinu o ovim predivnim dječijim osmjesima,” istakao je Stanivuković.

Vrtić “Srna” jedan je od 32 objekta u sklopu Javne ustanove „Centar za predškolsko vaspitanje i obrazovanje“ Banja Luka. Ovaj vrtić pohađa 50 djece, a gradonačelnik je posebno pohvalio tim koji svakodnevno radi na njihovom obrazovanju i njezi.

Stanivuković je iskoristio priliku da mališanima i osoblju čestita predstojeće praznike, naglašavajući važnost ulaganja u predškolsko obrazovanje i brigu za najmlađe, jer su oni temelj buduće zajednice.

Nastavi čitati

Banjaluka

STANIVUKOVIĆ “Amidžićeve „brige“ Banjaluku koštale milione! ZELENO SVJETLO ZA NAJVEĆU PLJAČKU”

Srđan Amidžić, koji je sada ministar u Savetu ministara BiH, pokazuje više inicijativa za Banjaluku nego što je imao dok je bio zamenik gradonačelnika, izjavio je gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković.

„Vidi se da voli pričati šta bi radio da je na vlasti u Banjaluci, ali tamo gde već ima vlast, donosi odluke poput one da da zeleno svetlo najvećoj pljački u poslednjih nekoliko godina – kupovini kumove zgrade za 100 miliona KM.

Od novca koji je Amidžić odobrio Radišiću mogla je cela Republika Srpska imati besplatan javni prevoz. Ali, nije Amidžiću do prevoza i građana, da jeste, radio bi to dok je bio zamenik gradonačelnika. Tada je, očigledno, imao preča posla. Znamo svi koja.

Nema potrebe da Amidžić sada predlaže besplatan javni prevoz u Banjaluci – to je naša inicijativa, i da četiri godine nisu čerupali budžet grada, prevoz bi već bio besplatan za još nekoliko kategorija stanovništva. Neka Vlada Republike Srpske i SNSD ne uzimaju Banjaluci ono što joj pripada i biće novca za sve.

A Amidžić neka se ne sekira za Banjaluku – njegova ‘briga’ nas je već previše koštala!“

Nastavi čitati

Banjaluka

ZBOG NAJAVLJENIH PADAVINA! Zimska služba u Banjaluci u pripravnosti

Odjeljenje za saobraćaj i puteve obavijestilo je sva nadležna preduzeća u okviru Zimske službe da počev od danas i u narednim danima budu u pripravnosti s obzirom na to da je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda najavljeno da postoji mogućnost prelaska kiše u susnježicu i snijeg.

Istovremeno iz Odjeljenja obavještavaju sugrađane o kontakt podacima nadležnih u vezi sa radom Zimske službe, i to:

Kontakt telefon za prijavu problema u vrijeme trajanja Zimske službe u toku radnog vremena (od ponedjeljka do petka u periodu od osam do 16 časova):

– 051/244-444, lokal 778

– 051/244-444, lokal 741

– E-pošta: saobracaj.i.putevi@banjaluka.rs.ba

Kontakt telefon za prijavu problema u vrijeme trajanja Zimske službe van radnog vremena je:

– 051/306-464 (Komunalna policija, dežurni broj)

– E-pošta: saobracaj.i.putevi@banjaluka.rs.ba

Podsjećamo, Republički hidrometeorološki zavod Republike Srpske izdao je upozorenje na jak i olujni vjetar, naglo zahlađenje i umjerene do jake padavine.

Nastavi čitati

Aktuelno