Connect with us

Politika

LUKIĆ ISMIJAO TRIVIĆEVU “Kada pobijedite u učionici broj 4 vi niste predsjednik Republike Srpske nego predsjednik razreda”

Član Glavnog odbora SNSD-a Miloš Lukić je gostujući na Radio televiziji Republike Srpske komentarisao prethodni izborni proces, najave opozicije da će slati tužbu sudu u Strazburu ali i trentni sukob u Partiji demokratskog procesa (PDP) na relaciji Jelena Trivić i Draško Stanivuković.

Lukić ističe da najavljena tužba opozicije predstavlja dio dužeg procesa licemjerja koji je išao u dva kolosijeka.

„Prvo smo vidjeli da je PDP 2018. godine poslije izbora izašao na Trg Krajine na skup koji je bio komemorativan jednom stradalom mladiću i tada su rekli „Mi ne ulazimo u skupštinu“ i čuli smo to mnogo puta. Ipak su narednog dana odmah ušli u institucije i primali platu pune četiri godine. Godine 2020. bivša kandidatkinja PDP-a za predsjednika Republike Srpske, a tadašnja poslanica je rekla da nakon ovih izbora ukoliko mi osvojimo vlast da će biti gradski menadžer jer je ona rođena banjalučanka, i to se nije desilo“, poručio je Lukić.

Član Glavnog odbora dodaje da posljednja najava da će opozicija da se žali sudu u Strazburu nije jasno objašnjena i definisana.

„Oni su rekli samo Strazbur jer valja misle na apelacioni sud za ljudska prava, mada ne znam kakva su njima ljudska prava ugrožena. Ali ćemo ih u narednim danima vidjeti kako sjede u institucijama i primaju plate“, dodao je Lukić.

On dalje ističe da ukoliko su izbori bili fer, i ukoliko je opozicija kako kaže bila pokradena, postavlja se pitanje zašto će ući u institucije?

„Politička praksa poznaje djelovanje opozicije van institucija u nekim da tako kažem političkim zajendicama koje su poprilično krute i zatvorene, i to se radi zato što nema slobodnih izbora, ali čini mi se da PDP-u od priče o slobodnim izborima su puno važnije fotelje i plate“, naglasio je Lukić.

Član Glavnog odbora dalje dodaje da drugi kolosijek djelovanja opozicije konstantno upućuje na to da se o Republici Srpskoj odlučuje van Republike Srpske.

„Zašto to kažem? Vidjeli smo ko se u prethodnom periodu sastajao sa visokim predstavnikom koji nije legalno izabran. Videli smo ko je išao po neko znanje po svijetu gdje se slikao sa zastavom Ukrajine u toku ove vojne operacije koja se sad dešava u Ukrajini. Vidjeli smo da su nakon izbora kada su građani Republike Srpske nedvosmisleno pokazali kome daju podršku, oni su željeli da konačnu riječ o rezultatu izbora daju CIK-ovi brojači u Sarajevu u Zetri za koju znamo da ne vučemo mi kao narod u bliskoj istoriji pozitivne emocije. Dakle dali su nekom drugom da odlučuije o Republici Srpskoj, sad vidimo da idu u Strazbur da ponovo oni žele da Republici Srpskoj sud daje neko ko nije narod Republike Srpske“, poručio je Lukić.

Kontrolno brojanje glasova u Sarajevu jeste utvrdilo neke nepravilnosti zbog kojih je opozicija tražila i ponavljanje izbora, ali Lukić dodaje da kao što ne postoji mala krađa da tako ne postoji ni mala laž.

„Podsjetiću vas da smo imali jednu ozbiljnu laž u noći izbora kada su rekli da pobjeđuju. Mora se znati razlika između krađe i nepravilnosti. Ove godine je CIK namjerno ili slučajno dodatno zakompolikovao izborni proces. Oni se stalno pozivaju na nevažeće glasačke listiće. CIK je utvrdio da je najveći broj nevažećih listića u formi praznih ili poništenih glasačkih lističa, i to jeste stav građana. Da li je to pogrešno, ja mislim da jeste, ali to je legitiman stav građna“, rekao je Lučić.

Član Glavnog odbora SNSD-a poručuje da ne zna kako će se odvijati najava podnošenja žalbe ili tužbe sudu u Strazburu, te se istovremeno osvrnuo na izbornu noć u kojoj je opozicija navodila izborne pobjede na osnovu brojanja po učionicama.

„Možda će se žaliti u učionici broj četiri. Ne znam o kojoj se učionici radi, bila je u pitanju neka osnovna škola. Mogu se žaliti odjeljenskoj zajednici pošto je osnovna škola. Ako se posavjetuju sa djecom u toj učionci oni će im reći da je 300 hiljada veće od 270 hiljada i tada će ponovo znati prave rezultate izbora. Kada pobjedite na izborima u učionici ne postajete predsjednik Republike Srpske nego predsjednik razreda. Tako se u tom duhu ponašala njihova kandidatkinja“, rekao je Lukić.

Jedna od posljednih najaktuelnijih tema su svakako i novonastali sukobi unutar PDP-a na relaciji između Stanivukovića i Trivićeve, za kojeg Lukić kaže da ne bi želio da se bavi tuđim dvorištem.

„Ne bih se bavio tuđim dvorištem. To su neke njihove unutrašnje razmjerice i neka ostanu takve, ali mislim da to govori o njima. Do juče su jedno za drugo govorili da vole cijeli ovaj narod, a danas jedno za drugo govore najstrašnije stvari. To govori zaista o njima i to govori o nedoraslosti. Jedan dan se kunu jedno u drugo, a sutra postaju najveći neprijatelji“, rekao je član Glavnog odbora SNSD-a.

Jelena Trivić je u svojoj objavi na društvenim mrežama isticala da se gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković približio SNSD-u, dok Lukić smatra da to nije istina.

„Što se tiče gospodina Stanivukovića, ja i dalje imam stav da on nije dorastao da vodi ovaj grad. Ono što mislim ja, kao neko ko ne učestvuju u izbronoj politici, Stanivuković je u svom dosadašnjem radu kao gradonačelnik shvatio da ne postoji važan projekat u Banjaluci u kojem nije učestvovao SNSD u posljednih 20 godin, a gospodin Stanivuković je svoju politku bazirao na tome da SNSD nije uradio ništa, i čini mi se da je ušao u neki politički škripac“, zaključio je Lukić.

Takođe, Lukić se osvrnuo i na najavljenu konstituivnu sjednicu Narodne skupštine Republike Srpske i izjavu predsjednika NSRS Nedeljka Čubrilovića koji je rekao „Neka je bog na pomoći“ novom sazivu.

„Vjerujem da svi koji žele dobro Republici Srpskoj žele da sutrašnja sjednica bude baš taj dragulj na kruni cijelog demokratskog procesa. Očekujem da će biti jedan kontinuitet neodgovornosti od strane opozicije, jer kao što je rekao gospodin Čubrilović iza kojeg stoji veliko iskustvo rekao, „neka nam je bog na pomoći“. Imamo problem što opozicija ne razumije ono što je važno i ono što nije važno. To smo vidjeli u prethodnom mandatu u posebnim sjednicama. Mislim da oni nisu svjesni da sutra iz Republike Srpske u svijet mora otići slika demokratske zrelosti“, poručio je Lukić.

Politika

Članovi Predsjedništva BiH se sastali s Erdoganom, OGLASILA SE CVIJANOVIĆEVA

Srpski član i predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović u razgovoru sa predsjednikom Turske Redžepom Tajipom Erdoganom u Antaliji ukazala je da je dijalog demokratski izabranih predstavnika naroda u okviru domaćih institucija od ključnog značaja za prevazilaženje aktuelne političke i ustavne krize u BiH.

“Dobar razgovor sa predsjednikom Erdoganom tokom radnog doručka koji je upriličio za članove Predsjedništva BiH. Ukazala sam da je dijalog demokratski izabranih predstavnika naroda u okviru domaćih institucija od ključnog značaja za prevazilaženje aktuelne političke i ustavne krize u BiH”, napisala je Cvijanovićeva na “Instagramu”, prenosi Srna.

Cvijanovićeva u Antaliji učestvuje na Diplomatskom forumu, koji je počeo juče, a tokom tri dana okupio je više od 4.800 učesnika iz više od 140 zemalja.

Forum se održava pod pokroviteljstvom predsjednika Erdogana, a tema je “Povratak diplomatije u fragmentiranom svijetu”.

Nastavi čitati

Politika

CVIJANOVIĆ SA ORBANOM U ANTALIJI: Fokus na jačanju uspješne saradnje

Srpski član i predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović razgovarala je u Antaliji sa premijerom Mađarske Viktorom Orbanom, koga je upoznala o trenutnoj političkoj i ustavnoj krizi u BiH i zahvalila mu za izuzetno razumijevanje i izbalansiran odnos prema svima u BiH.

“Uvijek je zadovoljstvo razgovarati sa premijerom Orbanom, našim iskrenim i osvjedočenim prijateljem. Tokom današnjeg sastanka u Antaliji razgovarali smo i o aktuelnim globalnim, evropskim i regionalnim pitanjima”, napisala je Cvijanovićeva na “Instagramu”.

Ona je naglasila da postoji obostrana opredijeljenost ka daljem jačanju uspješne saradnje i realizaciji zajedničkih projekata, prenosi Srna.

Cvijanovićeva boravi u Antaliji gdje učestvuje na Diplomatskom forumu, koji je počeo juče, a tokom tri dana okupiće više od 4.800 učesnika iz više od 140 zemalja.

Forum se održava pod pokroviteljstvom predsjednika Turske Redžepa Tajipa Erdogana, a tema je “Povratak diplomatije u fragmentiranom svijetu”.

Nastavi čitati

Politika

MIR, MIR, MIR, MARFI JE KRIV: Kako su Čović i Nikšić raskrinkali bivšeg američkog ambasadora

“Dragane, izvini”. Ove dvije riječi, koje je predsjednik SPD Nermin Nikšić uputio lideru HDZ Draganu Čoviću, pokazale su kako BiH (ne) funkcioniše.

Naime, Niškić se izvinio Čoviću, jer su ih, pod pritiskom bivšeg američkog ambasadora u BiH Majkla Marfija, preglasali prilikom usvajanja Zakona o južnoj interkonekciji.

Ovim je Niškić, jasno i glasno, priznao da se SAD direktno miješaju u unutrašnja pitanja BiH i da im to, zahvaljujući poltronstvu pojedinih domaćih aktera, i te kako ide od ruke.

Marfi je, podsjetimo, za južnu gasnu interkonekciju javno lobirao, pa se i linkom obraćao poslanicima na sjednici federalnog parlamenta, kada je to pitanje došlo na dnevni red.

FOTO: AMBASADA SAD U BIH
FOTO: AMBASADA SAD U BIH

U narednih 15 dana će se, kako su najavili Nikšić i Čović, pokušati doći do dogovora, kako “izvini, Dragane”, ne bi ostalo samo na riječima.

Valja podsjetiti da ovo nije prvo priznanje koje je palo nakon odlaska Marfija iz BiH. Bivši američki ambasador je, kako je to onomad rekao Čović, umiješao prste i prilikom formiranja vlasti na nivou BiH.

-Marfi nas je jako motivisao da pravimo vlast s Trojkom, kao što je motivisao Bošnjake da glasaju za Južnu interkonekciju. Na to više nikad neću pristati – rekao je tada Čović.

Sjetimo se da je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, u više navrata upozoravao da Marfi krši sve dogovore u BiH i da se miješa u sve i svašta, pa mu je, simbolično, dodijelio i nadimak – vegeta.

Bojan Šolaja iz Centra za međunarodne i bezbjednosne studije, kaže da ovdje nije riječ samo o Majklu Marfiju i SAD, nego i o mnogim drugim prethodnim ambasadorima, čije su zemlje imale jak uticaj u BiH.

-Vidjeli smo ta dva priznanja Dragana Čovića i Nermina Nikšića, što nas vraća na sam početak ovog mandata, kada su partneri na nivou BiH u pitanju. Ako se sjećate, od samog početka se govorilo o ubrzanom putu ka EU, pri čemu treba provesti određene reforme, pa je to, u jednom trenutku, dovelo do jako pozitivnog dogovora u Laktašima, za koji se ispostavilo, po tvrdnjama koje su došle iz Republike Srpske, da je mijenjan bukvalno na putu ka Sarajevu. Naravno, to je demantovano, da bismo dvije godine kasnije imali potvrdu tog načina djelovanja – kaže Šolaja.

Farsa

Kaže da je, sve vrijeme, postojala očigledna saradnja između Kristijana Šmita, koga Republika Srpske ne priznaje za visokog predstavnika, i američke ambasade.

FOTO: RTRS VIJESTI/YOUTUBE/SCREENSHOT
FOTO: RTRS VIJESTI/YOUTUBE/SCREENSHOT

Ovo je, dodaje, poražavajuće za BiH i za one koji su pristali da funkcionišu na taj način.

-Evo, gospodin Niškić je imao izliv iskrenosti prema partneru u vlasti, i to u javnom prostoru. Jako zanimljivo! Kako onda da govorimo o povjerenju u političkom smislu, kako će se neko u budućnosti dogovarati? Na šta da računamo? Meni je sada jasno zašto u Sarajevu izbjegavaju dijalog. Oni su, izgleda, navikli da im se rješenja nameću, a ne da putem dijaloga postižu dogovore. Tragično je za ovu zemlju što imamo dokaz da njom 30 godina upravljaju oni izvana. BiH je protektorat, koji ima jednog neokolonijalnog upravnika, koji ima svoje sponzore. Mi, koji živimo ovdje, nismo bitni. Mi živimo u društvu u kojem drugi diktiraju pravila i odlučuju o našim sudbinama – kategoričan je Šolaja.

Krivična djela

O ovome se oglasio i pravnik Milko Grmuša, koji je naglasio da je Nikšić javno priznao da se zakoni u FBiH i BiH ne donose na osnovu suverene političke volje, već na osnovu pritiska stranaca, čime je, kako kaže, priznao postojanje više krivičnih djela, uključujući i ona protiv ustavnog poretka FBiH i BiH.

-Obzirom da je evidentno da su FBiH i BiH planski, namjerno, umišljajno i organizovano dovedene u položaj potčinjenosti prema drugim zemljama i imajući u vidu činjenicu da je predsjednik jedne vlade javno naveo da se u FBiH i BiH zakoni usvajaju pod pritiskom neizabranih pojedinaca i(li) organizovanih grupa, nadležna tužilaštva moraju odmah preduzeti zakonom predviđene radnje ili protiv Nikšića ili protiv Marfija, koji je optužen da je stajao iza tog pritiska pod kojim se u FBiH usvajaju zakoni. Treće nema. Odnosno ima – nema, onda, BiH – kategoričan je Grmuša.

O kakvoj vladavini prava, ustavnom poretku i političkoj nezavisnosti i suverenosti BiH, pita Grmuša, možemo da pričamo nakon ovoga.

-Predsjednik Vlade, čovjek čiji je osnovni posao da štiti i sprovodi ustav i zakone ove zemlje, javno priznaje da njegova vlada predlaže zakone u koje, ne da ne vjeruje, već ih sama smatra štetnim, ali da mora da to radi usred pritiska. Da li će na ovo da reaguje Delegacija EU u BiH? Da li će na ovo da reaguju ambasade Kvinte? Da li će na ovo da reaguje nevladin sektor? Da li će na ovo da reaguju mediji? Da li će na ovo da reaguje pravosuđe? Ne, neće niko. Nijedan politički faktor u BiH na ovo takođe neće reagovati, jer je riječ o kukavicama. Čak ni vlasti u Srpskoj nemaju kredibilitet da o ovome pričaju jer su svjesno i namjerno prihvatili čin agresije i okupacije Šmita koji je, suspenzijom Ustava FBiH na jedan dan, omogućio da stranke Trojke dođu na vlast  – kaže Grmuša.

BiH, zaključuje, ne postoji kao organizovana država. I za to krivi strance.

– I sve što bude slijedilo, kakve god štete da nastanu, mora se locirati prava adresa – stranci – rekao je on.

Srpskainfo

Nastavi čitati

Aktuelno