Connect with us

Društvo

Teniski savez BEZ TENDERA bira firmu za izgradnju objekta za „SRPSKA OPEN“

Pripremni radovi za izgradnju sportskog terena za potrebe turnira „Srpska open“ uz park “Mladen Stojanović” su počeli, a izvođače radova je birao Teniski savez RS, čime je omogućeno da se zaobiđe procedura javnih nabavki, saznaje CAPITAL.

Prema raspoloživim informacijama Vlada RS i lokalna vlast u Banjaluci, imaju ulogu finansijera, kod obezbjeđivanja potrebnih dozvola te nadzora, dok je Teniski savez RS po svemu sudeći zadužen za ugovaranje građevinskih radova na ovom projektu.

Rok za završetak posla je kratak, sve mora biti spremno prije aprila iduće godine, kada turnir treba da se održi, a kako pokazuju posljednje informacije sve se ubrzano i odvija.

Teniski savez RS angažovao izvođače
U Teniskom savezu RS su potvrdili da pripremne radove izvodi konzorcij firmi pod rukovodstvom firme “Gradip” iz Prnjavora, kompanije koja će koordinisati i rukovoditi izgradnjom.

„U toku su pripremni radovi, odnosno rad na odvoženju deponovane zemlje. Do početka izvođenja glavne faze-betoniranja, Grad Banjaluka kao vlasnik zemljišta će dobiti sve potrebne dozvole od nadležnog ministarstva. U zavisnosti o zahtjeva na terenu, angažovanje firmi zavisiće isključivo od mogućnosti ispunjavanja obaveza u projektu u kratkom vremenskom roku sa kojim su izvođači suočeni zbog činjenice da radovi moraju biti završeni na vrijeme, a rok je mart 2023. godine“, kazali su u Teniskom savezu RS, koji je bio i zadužen za angažovanje izvođača radova. Nisu precizirali koje firme su dio tog konzorcija.

Angažovanje izvođača je obavljeno mimo procesa javnih nabavki, a iz Saveza poručuju da je to urađeno jer „ovaj projekat ne podliježe javnim nabavkama, jer Teniski savez Republike Srpske nije ugovorni organ u smislu Zakona o javnim nabavkama“.

Prebacivanjem tog posla u ruke Teniskog saveza RS, ušteđeno je na vremenu, a izvođači su odabrani takoreći “preko noći”.

Da su za izbor izvođača radova bili zaduženi Vlada RS ili Grad Banjaluka morala bi se ispoštovati procedura javnih nabavki koja u najboljem slučaju može potrajati nekoliko mjeseci, a u najgorem godinama, ako se pojave žalbe ponuđača.

Teren ostaje Gradu Banjaluka
U Teniskom savezu RS su objasnili su da Grad Banjaluka ostaje vlasnik zemlje i objekta koji će biti izgrađen za potrebe turnira, a da će Teniski savez na osnovu ugovora sa Gradom biti korisnik objekta.

“Planirano je da u prvoj fazi, dok turnir traje, stadion bude otvoren, a nakon čega se planira pokrivanje i dodatni radovi za multifunkcionalnu dvoranu kapaciteta 3.000 mjesta koja je gradu prijeko potrebna”, rekli su u Savezu i dodali da će se sportska dvorana u parteru moći prilagoditi sportovima, kao što su rukomet, odbojka, tenis, mali fudbal….

Nadzor u rukama Republičke direkcije za obnovu i izgradnju RS
Iako je na ovaj način zaobiđen dugotrajni proces javnih nabavki, netransparenta način nabavke omogućava “namještanja” poslova i dogovora iz zatvorenih vrata sa unaprijed odobranom firmom.

Iz Teniskog saveza RS tvrde da će svi aspekti realizacije biti rigorozno kontrolisani.

“Nadzor nad radovima i ugovaranju izgradnje vrši Republička direkcija za obnovu i izgradnju Republike Srpske. Za potrebe pripremnih radova Vlada će, na zahtjev Teniskog saveza Republike Srpske do kraja godine izdvojiti dva miliona KM. Formiran je izvršni odbor i četiri pododbora, građevinski, finansijski, pravni i pododbor za propise i standarde koji su uključeni u proces projektovanja i izgradnje, kontrolu rada i utroška finansijskih sredstava. U izvršni i svaki pododbor uključeni su predstavnici nadležnih republičkih i gradskih institucija i predstavnici Teniskog saveza Republike Srpske”, poručili su za CAPITAL iz Teniskog saveza RS, ali nisu precizirali koliko će u konačnici koštati organizacija ovog sportskog događaja.

Koliko će koštati izgradnja?
Ta cifra će, kažu biti poznata kada se okončaju radovi i sve pripremi za teniski turnir.

Prema trenutno raspoloživim informacijama uz novac koji Grad Banjaluka planira da izdvoji kroz ovogodišnji rebalans budžeta grada, na organizaciju ovog događaja Srpska već sada izdvaja ukupno četiri miliona KM.

Kako je CAPITAL prvi objavio Vlada RS i Grad Banjaluka su dogovorili da zajednički finansiraju organizaciju ovog turnira. Najveća investicija je izgradnja sportskog teniskog terena, kapaciteta 6.000 mjesta. Pretvaranjem u multifunkcionalnu dvoranu objekat će imati kapacitet od 3.000 mjesta.

Iz Grada Banjaluka je ranije stigla potvrda da će se kroz ovogodišnji rebalans budžeta grada za izgradnju sportskog terena uz park Mladen Stojanović planirati dva miliona KM.

Ovaj sportski događaj treba da ugosti najveća imena iz svijeta tenisa kao što su srpski as Novak Đoković, a prema pisanju pojedinih medija u Banjaluku će doći i teniser Nik Kirjos.

ATP turnir “Srbija open” se privremeno seli u Banjaluku, na period od godinu dana, sa ciljem da teniski centar “Novak” u Beogradu tokom tog periodu renovira.

Nedavno je tada srpski član Predsjedništva BiH, a aktuelni predsjednik RS Milorad Dodik na društvenim mrežama objavio da će zvanični naziv ATP turnira, koji se sljedeće godine igra u Banjaluci biti “Srpska open”.

CAPITAL: Vesna Popović

Društvo

DANAS JE VELIKI ČETVRTAK, DAN PRAŠTANJA! Ove običaje morate ispoštovati

Sjećanje na Poslednju ili Tajnu večeru koju je Isus Hrist imao sa svojim apostolima, vjernici obilježavaju na Veliki četvrtak. Tog dana, u pojedinim krajevima počinje i farbanje jaja.

Na Veliki četvrtak obilježavaju se četiri događaja: sveto pranje nogu učenicima, Tajna večera, čudesna molitva i Judino izdajstvo.

Dan prije nego što je raspet Hristos se sa učenicima vratio u Jerusalim i zajedno sa njima večerao. Dao im je hljeb – koji je simbolisao njegovo tijelo; i vino, kao simbol njegove krvi, čime je ustanovljena Sveta tajna pričešća koja se do danas praktikuje.

Nakon večere je apostolima oprao noge sa ciljem da njima, a kroz njihovo širenje jevanđelja i narodu, pokaže koliko je važno da služimo jedni drugima.

Tokom večere Hrist je rekao da će ga jedan od njih izdati, što se, prema Bibliji i dogodilo. Izdao ga je Juda Iskariotski za 30 srebrenika (tirskih šekela) koje mu je platio jevrejski sveštenik Kajafa. Juda ga je nakon Poslednje večere Farisejima u Getsemanskome vrtu sa poljubio u lijevu strana lica.

Crkveni običaji na Veliki četvrtak

Na Veliki četvrtak služi se liturgija svetog Vasilija Velikog. Uveče se čita 12 odlomaka iz Jevanđelja o stradanju Hristovom, namijenjano bolesnima.

Zvona se vezuju, da ne zvone, jer su ona znak radosti, a do tada se vjernici na molitvu pozivaju klepalom. Zvona se ponovo odvezuju i zvone na Uskrs.

Narodni običaji na Veliki četvrtak

Narod vjeruje da se i najvećim grešnicima koji se pričeste na Veliki četvrtak opraštaju svi grijesi.

Dok se bi svi ostali dani u Stradalnoj nedjelji (posljednoj nedjelji Vaskršnjeg posta) poste na vodi, na Veliki četvrtak je dozvoljeno jesti hranu spremljenu na ulju, kao i popiti malo vina.

Srbi na Kosovu na ovaj dan u ranu zoru boje samo jedno jaje koje se zove strašnik. Dok je boja još uvek svježa, majke ga trljaju deci po obrazima. Poslije se boje ostala jaja, a strašnik se ostavlja na vidno mjesto u kući kao zaštitnik.

 

Nastavi čitati

Društvo

INTENZITET SAOBRAĆAJA POJAČAN! I dalje gužva na ovom graničnom prelazu

Intenzitet saobraćaja i dalje je pojačan na graničnom prelazu Gradiška na ulazu i izlazu u BiH, saopšteno je iz Auto-moto saveza Republike Srpske.

Frekvencija vozila pojačana je i na graničnom prelazu Karakaj na ulazu iz Srbije u BiH.

Na ostalim graničnim prelazima saobraćaj je povremeno pojačan, ali zadržavanja za sada nisu duža do 30 minuta.

Nastavi čitati

Društvo

HODOČAŠĆE ZA POMOĆ MALENOM LUKI! Dejan Živić nakon 12 dana pješačenja stigao do OSTROGA

Manastir Ostrog i isposnica u kojoj se podvizavao Sveti Vasilije i u kojoj počivaju njegove mošti, decenijama važe za sveto mjesto u kojem bolesni traže i nalaze Božju milost i put do iscjeljenja duše ili tijela.

Na hodočašće od Kraljeva do Ostroga 10. aprila krenuo je Dejan Živić Žiži (51) sa željom da doprinese prikupljanju pomoći za liječenje šestogodišnjeg Luke Radovića iz Kraljeva. On je na svoje odredište stigao poslije pređenih 360 kilometara i 12 dana pješačenja.

Veteran Živić, potpredsjednik udruženja Pokret Srce heroja želi da dječaku Luki omogući liječenje i normalan život Živić je porijeklom iz Obilića na Kosovu i Metohiji, sa boravištem u Kraljevu.

Do penzionisanja bio je pripadnik Žandarmerije, a za ovo putovanje dobio je blagoslov iz Eparhije žičke. Na sebi je nosio garderobu sa obilježjima Pokreta Srce heroja i sa likom Luke kojem je, za transplantaciju matičnih ćelija u bolnici u Turskoj, potrebno tri i po miliona dinara.

Prije mjesec i po dana članovi Pokreta posjetili su porodicu Radović, koja živi u Ribnici i prije početka Živićevog pješačenja već uspjeli da prikupe skoro polovinu potrebne sume – 1.660.000 dinara, piše ATV.
– Nadam se da će nakon završetka ovog mog poduhvata na računu biti dovoljno novca da Luka nastavi liječenje – poručio je Dejan Živić.

Živić je pješačio preko Ušća, Raške, Novog Pazara, Ribarića, Mehovog Krša, Rožaja, Berana, Bijelog Polja, Mojkovca, Kolašina, a putovanje preko Podgorice i Danilovgrada završio je u Manastiru Ostrog. Njegova je želja bila da, putujući, što više ljudi upozna sa apelom za pomoć koja je Luki potrebna.

Nastavi čitati

Aktuelno