Connect with us

Banjaluka

PACIJENTI I LJEKARI ISPAŠTAJU nadležni se ne mogu dogovoriti ko je kriv

Zdravstveni radnici u Domu zdravlja (DZ) Banjaluka još imaju poteškoće koje im je donio prelazak na rad u Integrisanom zdravstvenom informacionom sistemu (IZIS), zbog čega ispaštaju i oni i pacijenti, a nadležni vruć krompir prebacuju jedni drugima, tako da se ne zna koja karika u lancu je zakazala.

“Uprkos svim naporima rukovodstva naše ustanove i zalaganju medicinskih radnika u prevazilaženju poteškoća pri radu u IZIS-u, još nisu ispunjeni svi uslovi potrebni za nesmetan rad pri unosu svih potrebnih podataka u elektronske kartone pacijenata”, kažu iz DZ Banjaluka za “Nezavisne novine”.

Požalili su se da se u bazičnoj platformi IZIS-a ne nalaze dokumenti koji su neophodni za rad u Službi porodične medicine, Službi hitne medicinske pomoći i u specijalističkim pedijatrijskim ambulantama.

“Sa ovim informacijama smo upoznali predstavnike Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske (FZO RS) i implementatore programa”, kažu iz DZ Banjaluka.

U kompaniji MMSCODE, koja je dio konzorcijuma koji implementira IZIS, napominju da uvođenje IZIS-a traje više od dvije godine, te da su, recimo, u DZ Bijeljina zaposleni sa oduševljenjem prihvatili IZIS.

“Više od 7.000 medicinskih radnika prošlo je obuku korištenja IZIS-a, a razvili smo i sopstvenu platformu za video i online edukaciju, te da smo snimili stotine video-časova, kao i napisali uputstva na 12.000 stranica. Sve se to nalazi na online platformi i dostupno je za sve medicinske radnike u RS”, kažu u MMSCODE-u.

Komentarišući žalbe medicinara i pacijenata, kažu da je u pitanju loše rukovanje aplikacijama od strane pojedinih medicinara, što je, poručuju, i normalno kada pređete sa jedne aplikacije na drugu, a tu je i problem koji se odnosi na internet.

“To je standardno kada imate implementaciju koja je tek pokrenuta u DZ Banjaluka, ali mi smo obaviješteni od samih administratora DZ Banjaluka da oni problem sa internetom imaju godinama”, kažu iz MMSCODE-a.

Tvrde i da su dali veoma veliku količinu novčanih sredstava, a sa ciljem da se podaci koji su se nalazili na nekom drugom mjestu vrate tamo gdje im je mjesto, a to je u nadležnost zdravstvenog sistema Republike Srpske.

“Iako smo platili privatnoj firmi koja je bila obrađivač, a nikako vlasnik podataka, da te podatke koje je godinama obrađivala, te za tu uslugu naplaćivala naknadu, vrati upravo zdravstvenim ustanovama, a kako bi one sve te podatke dostavile FZO RS i pohranile ih u jedinstvenu bazu podataka, sve ovo se pretvorilo u jedan proces koji traje dvije godine, a trpe pacijenti i zdravstveni radnici”, kažu iz MMSCODE-a.

Tvrde da se “veliki dio istorijskih podataka i dalje nalazi u posjedu firme ‘Računari’ d.o.o. koja je, kako su obaviješteni, nastavila da nudi svoje usluge zdravstvenim ustanovama, koje su čak već dvije godine u potpunosti na IZIS-u, te da se te usluge odnose na istorijske podatke pacijenata”.

Iz firme “Računari”, s druge strane, kažu da kompanija MMSCODE nema nikakve veze sa kompletnim bazama podataka zdravstvenih ustanova.

“Preduzeće ‘Računari’ d.o.o. je svim ustanovama primarnog nivoa (53 doma zdravlja), a koje su imale ugovor sa preduzećem ‘Računari’ d.o.o., isporučilo kompletnu bazu podataka i elektronske kartone pacijenata za period od samog početka rada u informacionom sistemu do raskida ugovora. Za te aktivnosti postoje zapisnici o primopredaji sa svakom zdravstvenom ustanovom pojedinačno”, tvrde iz preduzeća “Računari”, te dodaju da su time u potpunosti ispunili obaveze definisane ugovorom sa MMSCODE-om koje se odnose na 53 doma zdravlja.

Pritom tvrde da je prema MMSCODE-u dostavljeno puno više informacija nego što je prvobitno definisano, a sve u duhu dobre saradnje.

“Nakon usmenog dogovora 24. marta 2022. godine smo poslali primjer podataka za jednog pacijenta iz bolničkog sistema sa podacima koji bi se mogli u kratkom roku dostaviti za sve pacijente u navedenom obliku i koji bi sadržavao sve informacije koje postoje u bolničkom sistemu. S obzirom na dugogodišnji rad i stečeno iskustvo, više puta smo naglašavali da broj traženih informacija za migraciju iz bolničkog sektora nije u skladu sa medicinskom etikom, i da će doći do gubitka važnih informacija”, kažu iz firme “Računari”.

Predlagali su, kako dodaju, rješenja koja bi sadržavala kompletne istorijske podatke liječenja pacijenata u bolničkom sektoru, “kako ne bi došlo do gubitka informacija koje su od velikog značaja za svakog pacijenta”.

“Nismo naišli na razumijevanje od strane MMSCODE-a, gdje su dotični i dalje insistirali na veoma malom broju informacija”, kažu iz preduzeća “Računari”, te tvrde da su prema MMSCODE-u uputili prijedlog migracije sa testnim podacima iz bolničkog sektora, ali nisu dobili odgovor.

Iz FZO RS ističu da su svi DZ integrisani u ovaj sistem, a posljednji u kojem je počela implementacija IZIS-a je DZ u Banjaluci.

“Možemo da konstatujemo da, za razliku od samog početka primjene IZIS-a u DZ Banjaluka, sada zdravstveni radnici mnogo efikasnije koriste alate i prednosti koje im nudi ovaj informacioni program. Od početka rada u IZIS-u, predstavnici Fonda i implementatori projekta prisutni su u ambulantama i formirani su timovi (tim čine predstavnici Fonda, MMSCODE-a i DZ Banjaluka) koji svakodnevno djeluju na terenu prema uputama Doma zdravlja, odnosno tamo gdje oni smatraju da je potrebna tehnička podrška”, ističu iz FZO RS.

Tvrde da, kako vrijeme odmiče, kao što su očekivali i kao što je bio slučaj i sa drugim zdravstvenim ustanovama, zdravstveni radnici DZ Banjaluka već sada mnogo lakše i brže rade u ovom programu.

Kako dodaju, što se tiče medicinskih podataka iz programa koje su ranije koristile zdravstvene ustanove, završena je migracija tih podataka u IZIS za sve zdravstvene ustanove, dok je za Dom zdravlja Banjaluka migracija u toku. Ističu da je digitalizacija način života u svim sferama društva, pa samim tim i neminovnost zdravstvenog sistema Srpske.

“Sada su svi medicinski podaci integrisani na jednom mjestu, za razliku od ranije kada je svaka zdravstvena ustanova bila jedinka za sebe i samo je ona raspolagala podacima o osiguranicima koji su koristili njihove usluge. Dakle, suština IZIS-a je upravo to – da sve zdravstvene ustanove, i privatne i javne, budu međusobno uvezane, integrisane, odnosno da između njih bude moguća razmjena medicinskih podataka”, poručuju iz FZO RS.

Kako dodaju, to znači da, ako je pacijent bio u bilo kojoj ustanovi, kada dođe u neku bolnicu na dalje liječenje, nadležni ljekari, u skladu sa definisanim pravom pristupa, mogu da vide koji pregledi su rađeni tom pacijentu u drugim ustanovama, koje terapije je primao itd.

“To će, između ostalog, spriječiti dupliranje pregleda i doprinijeti efikasnijem liječenju pacijenata na osnovu uvida ljekara u njegov elektronski karton. To prije IZIS-a nije bilo moguće niti su to raniji sistemi zdravstvenih ustanova omogućavali”, ističu iz FZO RS za “Nezavisne novine”.

Napominju da je riječ je o znatno naprednijem, složenijem i sigurnijem programu za koji očekuju da će doprinijeti efikasnosti, a budući da se radi o novom programu, kao i sve što je novo, zahtijeva izvjesno vrijeme dok se u potpunosti zdravstveni radnici ne prilagode novom načinu rada.

Banjaluka

BANJALUKA JE PUNOPRAVNI član UNESKO mreže kreativnih gradova

Predstavnici Banjaluke, predvođeni savjetnitnicom gradonačelnika Miladom Šukalo i ovlaštenim potpisnikom Odjeljenja za društvene djelatnosti, Danijelom Kajkut borave u Bragi, Portugal na 16. UNESKO konferenciji mreže kreativnih gradova.

Kako je poručila tom prilikom, najveći grad Republike Srpske od ove godine je punopravni član UNESKO mreže kreativnih gradova.

-Imam čast prisustvovati 16. UNESKO konferenciji mreže kreativnih gradova u Bragi. Posebno sam ponosna što je ove godine Banja Luka postala punopravni član ove prestižne mreže i učestvovala u klasteru UNESKO Grad muzike. Hvala svima koji su doprinijeli ovom uspjehu i radujemo se budućim projektima i saradnjama – poručila je Šukalo tom prilikom.

Naglasila je i to kako je ovo veliki korak za grad na Vrbasu i prilika da dijelimo i promovišemo našu bogatu muzičku tradiciju sa cijelim svijetom.

Nastavi čitati

Banjaluka

VELIKA RADOST ZA BANJALUČANE! Grad će obradovati roditelje KARTICAMA ZA BEZBRIŽNO I ZDRAVO ODRASTANJE!

Grad će uskoro obradovati roditelje karticama za zdravo i bezbrižno odrastanje, što će predstavljati olakšicu za njihove kućne budžete.

Ovo je najavio gradonačelnik Draško Stanivuković, koji je objasnio da će uz pomoć ovih kartica roditelji imati popuste pri kupovini osnovnih potrepština za djecu.

– To znači da će naši roditelji, kada se dijete rodi, ali i kada bude starije, uz ove kartice pri kupovini osnovnih potreba za dijete od hrane, pelena, kolica, sjedalica i drugih stvari, ostvarivati popuste u određenim marketima i prodavnicama. Na godišnjem nivou ili u periodu odrastanja njihovog djeteta, to je mnogo više od čak i nekoliko plata koje će uštedjeti kroz povoljniju kupovinu i to će im biti značajna olakšica u kućnom budžetu – poručio je gradonačelnik.

Podjela ovih kartica planirana je pred početak nove školske godine, što će olakšati pripreme za školu mnogim roditeljima. Stanivuković je takođe najavio da će biti otvorena i nova mjesta u javnim vrtićima, sagrađena nova dječija igrališta, parkovi i rekreativne zone, sportski tereni i drugi sadržaji za porodice.

Stanivuković je naglasio da Banjaluka prati čovjeka u svim njegovim uzrastima i periodima života.

– Ovo znači da već po rođenju dobije podršku svog grada, sufinansiramo boravak u privatnim vrtićima i ako je dvoje djece u privatnom vrtiću, to je 350 KM mjesečno, obezbjeđujemo udžbenike za osnovce, sufinansiramo mature, dajemo placeve za mlade, građevinske dozvole su besplatne za sve porodice, kao i priključak na vodovodnu i kanalizacionu mrežu, javni prevoz je besplatan za djecu iz porodica sa četvoro i više djece, a takođe i za naše penzionere – naveo je gradonačelnik.

Predsjednik Udruženja porodica sa četvoro i više djece “Četiri plus” Jovan Radovanović kazao je za “Glas Srpske” da ga je prijatno iznenadila ova najava.

– Svaka marka znači našim porodicama, a sa ovim karticama će moći da ostvare još veće uštede – rekao je Radovanović.
Kako kaže, postoje još neke pogodnosti koje bi dobro došle višečlanim porodicama, poput sezonskih ulaznica na bazene.

– Mnogo bi značilo djeci iz ovih porodica kada bi bar jedno od njih dobilo besplatnu sezonsku ulaznicu za bazen pa bi se mogli mijenjati – pojasnio je Radovanović.

Prema njegovim riječima, od Uprave grada su nedavno tražili i besplatan parking za višečlane porodice, na šta još čekaju odgovor.

Njegujući porodične vrijednosti, Udruženje “Četiri plus” u ponedjeljak je uz podršku grada organizovalo porodičnu šetnju, nakon koje je upriličena manifestacija “Konferencija beba”. Nagrađene su: najmlađa beba – Nikolaj Živanić, najstarija beba – Luka Dojčinović, beba sa najviše braće i sestara – Vukša Igić i najbrža beba u takmičenju u puzanju – Marko Stančić.

Povlastica za penzionere

Gradonačelnik je ranije najavio da će penzionerima biti podijeljene kartice prijateljstva, sa kojima će naši najstariji sugrađani moći ostvariti značajne popuste pri kupovini namirnica, bijele tehnike, lijekova i drugih potrepština.

– Plan je da po okončanju podjela kartica za besplatan javni prevoz penzionerima i sugrađanima koji su stariji od 65 godina počne podjela i “Kartica prijateljstva”, koje će im služiti za povoljniju kupovinu – istakli su iz Gradske uprave.

Nastavi čitati

Banjaluka

“PETROVDANSKI DANI PETRIĆEVCA” čuvaju tradiciju: Bogat program i ove godine, uz nastup ANE BEKUTE

Mještani naselja Petrićevac tradicionalno i ove godine proslavljaju praznik Svetih apostola Petra i Pavla, a tim povodom će od 11. do 13. jula biti održana manifestacija „Petrovdanski dani Petrićevca“.

Cilj ove manifestacije, kako ističu organizatori, jeste da se očuvaju vjera, običaji i tradicija.

U okviru ovogodišnjeg programa, na sportskim terenima pored Osnovne škole „Miloš Crnjanski“ – 11. jula u večernjim časovima, tačnije od 19.30 časova biće održana dječija priredba, te nakon toga u 20.30 časova akademija.

Isto veče, 11. jula od 21 čas biće održan veliki koncert Ane Bekute, a organizatori poručuju da su svi sugrađani dobrodošli, a pozitivne energije, pjesme i dobrog raspoloženja zasigurno neće nedostajati.

Na Petrovdan 12. jula biće služena Sveta arhijerejska liturgija u crkvi „Svetog Petra i Pavla“ na Petrićevcu, a potom će biti služen parastos poginulim borcima Odbrambeno-otadžbinskog rata, položeni vijenci i prislužene svijeće na Spomen-obilježju kod Crkve.

U okviru ove manifestacije biće održan i Petrovdanski turnir u futsalu, koji će se igrati 12. i 13. jula u Osnovnoj školi „Miloš Crnjanski“.

Manifestaciju, koja je čuvar tradicije i običaja, organizuju Mjesna zajednica Petrićevac i Parohija petrićevačka, uz podršku Grada Banjaluke.

Nastavi čitati

Aktuelno