Društvo
KRIZA NA SVE STRANE Banjalučani drva kupuju na rate
Nabavka ogreva svake godine veliko je opterećenje za kućni budžet, a ove sezone posebno, jer su cijene nadmašile sve rekorde pa mnogi Banjalučani drva kupuju na rate.
Trgovci ogreva kažu da se najviše traže drva, a u stopu ih prate pelet i ugalj.
Banjalučanin Milan Babić više od 30 godina bavi se prodajom drva. Kako kaže, ovo mu je glavni način za dopunu kućnog budžeta. Ove sezone, kaže, primjetno je da mnogi ogrev uzimaju na rate.
– Sirovine su poskupjele, a to nije zaobišlo ni nas. Mnogi kupci traže da plate na rate zbog inflacije i poskupljenja. Većina stanovnika je pripremila ogrev, ali za razliku od ranijih godina, ova je specifična po tome što ljudi kupuju manje drva pa onda u januaru i februaru dokupe još koji metar – kazao je Babić.
Lani je metar neiscijepane bukovine koštao 85 KM, a ove godine se ne može naći ispod 100 KM pa čak i 120 KM.
Trgovci peleta rekli su da su ove godine imali velikih problema zbog nestašice ovog ogreva.
– Nije samo problem cijena nego i nestašica. Ljudi ne kupuju više velike količine kao nekada kad je pelet bio jeftin. Sada uzmu po vreću peleta koja košta 14-15 KM – istakao je prodavac peleta, koji nije želio da mu objavimo ime.
Prodavci uglja kažu da je ove godine teško doći do ovog ogreva.
– Kamioni su na utovar uglja čekali sedmicama. Čini mi se da nikad nije bilo veće interesovanje za ugalj iako je i on poskupio. Tona uglja košta više od 200 KM, što je oko 30 KM više nego lani – pojasnio je ovaj trgovac ugljem.
Mnogobrojni Banjalučani zbog visokih cijena pronalaze alternative, te prelaze na grijanje na struju.
– Građani se najviše griju na drva, jer je peleta sve manje, a često se odlučuju i za grijanje na struju – naglasio je ovaj trgovac.
Predsjednik gradskog Udruženja penzionera Zoran Uletilović kaže za “Glas Srpske” da penzionere priprema ogreva udari po džepu svake godine.
– Mi smo se i ranije obraćali Šumskom gazdinstvu Banjaluka i oni su nam rekli da nisu u mogućnosti da obezbijede velike količine drva zbog drugih obaveza, ali da penzioneri mogu da dođu do njih sa čekom i dobiju mogućnost da plate na rate. Problem je što moramo obezbijediti prevoz, pa nemamo ponovo nikakvu računicu – rekao je Uletilović.
Snijeg
Mještanin Bronzanog Majdana Mirko K. kaže da je za ovu zimu pripremio 17 metara drva, što će, smatra on, biti sasvim dovoljno za hladne dane.
– U Bronzanom Majdanu je veća nadmorska visina pa bude dosta hladnije i bude više snijega nego u gradu. Drva su poskupjela, ali pripremili smo dovoljno za zimu – rekao je Mirko.
Društvo
UPOZORENJE ZA SVE GRAĐANE: Upaljen narandžasti alarm u cijeloj BiH
Federalni hidrometeorološki zavod (FHMZ) izdao je narandžasto upozorenje za cijelu BiH zbog najavljenog toplotnog talasa i veoma visokih temperatura vazduha.
Upozorenje je na snazi od danas, 27. do 30. juna, a najkritičniji dio dana biće od 11 do 17 časova, kada se očekuju najviše temperature.
Do 40 stepeni Celzijusovih
Prema prognozi FHMZ-a, maksimalna dnevna temperatura narednih dana kretaće se uglavnom između 33 i 40 stepeni Celzijusovih.
Danas će širom BiH preovladavati pretežno sunčano i veoma vruće vrijeme, uz slab istočni i sjeveroistočni vjetar.
Najviše dnevne temperature očekuju se u:
Mostaru, Banjaluci, Prijedoru, Trebinju, Foči i Višegradu – od 34 do 38 stepeni;
Sarajevu i Tuzli – od 34 do 36 stepeni;
Livanjskoj regiji – od 31 do 34 stepena.
Najugroženiji stariji, hronični bolesnici i djeca
Iz FHMZ-a i Svjetske meteorološke organizacije (WMO) upozoravaju da visoke temperature mogu predstavljati ozbiljan zdravstveni rizik, naročito za:
starije osobe,
hronične bolesnike,
malu djecu,
trudnice.
Zbog toga se građanima savjetuje dodatan oprez tokom narednih dana.
Izbjegavajte boravak na suncu
Stručnjaci preporučuju da se u najtoplijem dijelu dana, između 11 i 17 časova, izbjegavaju teži fizički poslovi i duži boravak na otvorenom.
Takođe, savjetuje se:
redovno unošenje dovoljne količine vode,
nošenje lagane odjeće svijetlih boja,
boravak u rashlađenim prostorijama kad god je to moguće,
izbjegavanje direktnog izlaganja suncu, prenosi Glas
Nadležne institucije pozivaju građane da prate zvanična upozorenja i pridržavaju se preporuka ljekara kako bi smanjili rizik od toplotnog udara, sunčanice i drugih zdravstvenih problema izazvanih ekstremnim vrućinama.
Društvo
HLADAN TUŠ ZA BUDUĆE POLICAJCE: Svi se radovali kraćem pripravničkom stažu, a onda je stiglo šokantno pojašnjenje MUP-a Srpske! (FOTO)
Kada je Narodna skupština Republike Srpske nedavno izmijenila zakone kojima je pripravnički staž za visoku stručnu spremu skraćen sa 12 na šest mjeseci, a za srednju stručnu spremu sa šest na tri mjeseca, mnogi mladi ovu odluku doživjeli su kao značajno olakšanje na putu do prvog zaposlenja.
Međutim, nakon što su detaljnije proučili usvojene izmjene, studenti Fakulteta bezbjednosnih nauka u Banjaluci shvatili su da se nova pravila ne odnose na buduće policijske službenike, zbog čega će oni i dalje pripravnički staž obavljati u dosadašnjem trajanju.
„Bila sam presrećna kada sam vidjela da se pripravnički staž skraćuje, jer sam mislila da ću nakon šest mjeseci imati mogućnost zaposlenja. Sada sam prilično razočarana, jer je teško izdržati godinu dana do prve plate i prvog zaposlenja“, rekla je jedna od studentkinja za BL portal. Izuzetak od novih zakonskih rješenja, međutim, nisu svi pripravnici. Iz Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske za BL portal pojašnjavaju da se skraćeni pripravnički staž odnosi na državne službenike i namještenike zaposlene u MUP-u, dok će samo budući policijski službenici i dalje pripravnički staž obavljati u dosadašnjem trajanju.
Kako navode, razlog za takvu odluku leži u specifičnosti policijske profesije.
„Imajući u vidu sistem obrazovanja i nastavne planove, kao i složenost i odgovornost policijskih poslova, procijenjeno je da skraćivanje trajanja pripravničkog staža ne bi bilo svrsishodno“, naveli su iz MUP-a.U Ministarstvu ističu da policijski službenici tek nakon završetka pripravničkog staža stiču ovlašćenja za punu primjenu policijskih ovlašćenja, zbog čega je neophodno da prethodno prođu kompletan proces praktičnog osposobljavanja.
„Za zakonito, stručno i efikasno obavljanje policijskih poslova neophodno je da policijski službenici budu adekvatno obučeni i pripremljeni za primjenu ovlašćenja u punom kapacitetu, zbog čega pripravnički staž predstavlja važan segment njihovog profesionalnog osposobljavanja“, poručuju iz Ministarstva za BL portal.
Dodaju da studenti Fakulteta bezbjednosnih nauka pripravnički staž obavljaju prema posebnim propisima, te da im se nakon njegovog završetka otvara mogućnost zaposlenja u Ministarstvu unutrašnjih poslova Republike Srpske.
Podsjećamo, Vlada Republike Srpske odlučila se na skraćenje pripravničkog staža kako bi mladima omogućila da ranije steknu uslove za polaganje stručnih ispita i lakše dođu do zaposlenja.
Društvo
PAKLENE VRUĆINE TEK STIŽU: Ljekari otkrivaju šta nikako ne smijete raditi!
Toplotni talas iz zapadne Evrope stigao je i u zemlje regiona, a visoke temperature očekuju se i tokom vikenda kao i početkom naredne nedelje. U većem dijelu BiH, ali i zemljama regiona na snazi je narandžasti meteo alarm, a oglasili su se i zavodi za javno zdravlje uz preporuku kako da se građani zaštite od vrućina.
S obzirom na najave da će temperature tokom vikenda, ali i sljedeće nedjelje ići čak do 39 stepeni, hitno su se oglasili Institut za javno zdravlje Batut, ali i Gradski zavod za javno zdravlje.
Oni preporučuju da građani ne napuštaju svoje domove tokom najtoplijeg dijela dana ili da tokom tog dana borave u hladovini, takođe da rashlađuju svoje stanove i kuće i da tokom dana unose dosta vode. Šta su najveći rizici za građane tokom ovih toplih dana, za Insajder je govorila doktorica Ivana Stefanović iz beogradske Hitne pomoći.
“Bez obzira što ovakve vremenske prilike jesu prilično naglo nastale, ali imali smo nekih par dana pripreme što se tiče temperature, ipak mogu da kažem da zdrav organizam, i čak i onaj koji nije toliko zdrav ali je kompenzovan lekovima, ima kapacitet da se prilagodi i izbori sa svim ovim vremenskim prilikama. Jedino što ne treba da radimo je da dodatno opterećujemo svoj organizam i da srce, koje je organ koji najviše u ovom trenutku pati i radi, dodatno ne opterećujemo. Srce mora da proširi krvne sudove na periferiji, odnosno da se kardiovaskularni sistem prilagodi novonastalim uslovima, da se održi unutrašnja temperatura. Zato se mnogo znojimo, i to je u stvari zdrava reakcija organizma, ali srce radi pod povećanim naporom. Zamislite bolesno srce koje radi pod povećanim naporom, svašta može da se desi”, kaže sagovornica Insajdera.
Dodaje da se, ipak, ovakvih vremenskih prilika ne treba plašiti.
“Nije ovo toplo vreme vreme za infarkte zato što su krvni sudovi prošireni, ali mi smo pre dva do tri dana imali u toku 24 sata 6 infarkta, a najmlađi pacijent je imao 17 godina. Ipak, ovog vremena se ne treba plašiti, imamo kapacitet za preživljavanje, ali moramo biti razumni i moramo se prilagoditi – sve ono što ne moramo da radimo, ne treba da radimo i definitivno treba da rashlađujemo prostorije”, ističe dr Stefanović.
Postavlja se pitanje i kako da se zaštite oni koji moraju da rade na otvorenom ili pacijenti koji imaju hronične bolesti, kojima ovakve vremenske prilike mnogo teže padaju nego zdravim ljudima.
“Što se tiče starijih i pacijenata koji su bolesni od hroničnih bolesti, a najviše sada insistiramo na kardiovaskularnim, preporuka je da u najtoplijem delu dana ne izlaze iz kuće, da u dogovoru sa svojim lekarom, ali nikako sami, možda i smanje doze leka za pritisak, da predveče, kada duva vetar i prijatno je, izađu da se prošetaju, ali da taj najtopliji deo dana ostanu kod kuće”, navodi sagovornica Insajdera.
Dodaje da ljudi koji moraju da rade, poput onih na građevini, ali i njenih kolega, moraju da se prilagode vremenskim uslovima.
“To znači da uvek uz sebe imamo neku tečnost. Nešto što vam inače možda ne bih preporučila, ali sada da, je mineralna voda – zbog gubitka elektrolita, i da kod sebe imamo nešto slatko i to brze šećere, bez obzira šta inače mislimo o njima. Sada srcu trebaju brzi šećeri koje će dobiti odmah, a ne razgradnjom i u procesu metabolizma, ali i nešto slano. Ako to nije mineralna voda, onda nije loše da imate nešto što volite. Ja više volim zdrave grickalice: lešnik, badem, susam, suncokret. To je ono što može pomoći da se brzo digne pritisak, pogotovo za ljude koji imaju nizak”, ističe dr Stefanović.
Klima nije problem – veći rizik je kada je uopšte ne uključujemo
Na pitanje koje su najčešće greške koje građani prave kada pokušavaju da se rashlade, dr Ivana Stefanović kaže da nije dobro rashlađivati prostorije na veoma niske temperature, ali da je mnogo veći problem to što mnogi, posebno stariji građani, uopšte ne koriste rashladne uređaje.
„Ja mislim da to kad neko rashladi stan na 16 stepeni nikako nije dobro, jer mi zimi imamo višu temperaturu u stanu i dogrevamo se i onda ne razumem zašto biste danas spustili toliku temperaturu u stanu. Ali, opet kažem, potrebno je razumno ponašanje“, kaže dr Stefanović.
Dodaje da bi temperatura u prostoriji trebalo da bude ona koja najviše prija ukućanima, ali da je važno postepeno se prilagoditi pre izlaska na vrućinu.
„Ako ste sve vreme u stanu, neka vam temperatura na kojoj ste rashladili prostoriju bude ona koja vama prija. Potpuno je svejedno koja je, ali ako izlazite napolje, očekivano je da treba malo da se prilagodite, da dok ste još u stanu isključite klimu, da malo sačekate, izađete u hodnik, pa izađete tek onda napolje“, navodi ona.
Ipak, naglašava da veći rizik predstavlja izbjegavanje rashlađivanja nego razlika između spoljašnje i unutrašnje temperature.
„Ništa to nije toliko strašno koliko se mi plašimo onoga da naši sugrađani uopšte ne uključuju rashladne uređaje, pogotovo oni 65+“, upozorava dr Stefanović.
Toplotni udar može da ugrozi život, najugroženiji stariji građani
Dr Ivana Stefanović upozorava da ljekari i dalje viđaju prave slučajeve toplotnog udara, koji je ozbiljno, po život opasno stanje i ne treba ga poistovjećivati sa običnim osjećajem da je nekome previše vruće.
„Kad vi kažete toplotni udar, mislite da vam je jako vruće, a kad mi u medicini kažemo toplotni udar, to je nešto što ozbiljno ugrožava vaš život i to se leči u bolnici“, objašnjava dr Stefanović.
Dodaje da su nekada od toplotnog udara najčešće obolijevali radnici koji su radili pored visokih peći, dok se danas sa tim stanjem sve češće susreću kod starijih osoba.
„To smo nekad imali kod onih radnika koji su radili pri visokim pećima i u pekarama, ali sada to srećemo kod baka, deka, naših starih roditelja koje nekada često i ne obilazimo koliko bi trebalo. Oni sve zatvore jer ne vole promaju, ne vole da se rashlađuju i onda zaista zateknemo temperaturu 42, potpuno termoregulacioni sistem više ne radi“, upozorava ona, prenosi Insajder.
Zbog toga apeluje da se stariji članovi porodice češće obilaze i podsećaju da unose dovoljno tečnosti, ali i da se sa vodom ne pretjeruje.
„Dakle, da ih više obilazimo, da ih teramo da piju dovoljno tečnosti, ali opet nemojte ni s tim preterivati, jer imali smo prošle godine jednog pacijenta koji je osam litara tečnosti popio i došao u stanje kome koja je izazvana tim unosom, praktično abuzusom vode. Dakle, ništa nije apsolutni lek i ništa nije apsolutno loše“, kaže dr Stefanović.
Ona ističe da je tokom tropskih dana važno rashladiti prostoriju kako bi se organizam tokom noći odmorio.
„U ovoj situaciji rashladite prostoriju, omogućite svom srcu da se u toku noći odmori, bez obzira koliko godina imate, da bude prijatno u stanu“, zaključuje dr Stefanović.
-
Politika2 dana agoOTIMAČINA ZA MANDATE! Petrović pokazao pravo lice, ultimativno zahtijeva da sam kroji liste za NSRS!
-
Politika2 dana agoŠAMAR ZA ZDRAVSTVENI RADNIKE! Minić smatra da MINISTRI ZASLUŽUJU VEĆE PLATE od direktora domova zdravlja
-
Politika3 dana agoDODIK O “NERVOZNOM” telefonskom razgovoru sa Izetbegovićem! “JA SAM SE SMIJAO”
-
Politika2 dana agoKAD TI JE TATA MINISTAR! Stevanovićev sin potražuje od Nove Željezare 160 miliona KM
-
Banjaluka2 dana ago“BANJALUČKO MORE” POSTAJE STVARNOST: Grad dobija šest kilometara novog šetališta uz Vrbas
-
Društvo2 dana agoSATNICA OD 40 EVRA JE PROŠLOST! Čistačice uvele novu formulu obračuna koja im donosi ogroman profit!
-
Banjaluka2 dana agoVEZE KOJE KILOMETRI NE MOGU DA BRIŠU! Emotivan doček za mališane sa Kosmeta u Banjaluci
-
Politika2 dana agoNASTAVIO TAMO GDJE JE BAJDEN STAO! Tramp potpisao produžetak vanrednog stanja za Zapadni Balkan!
