Connect with us

Politika

Spremna žalba i krivična prijava, CIK-u trebalo 24 časa da objavi odluku

Pravni tim SNSD-a dostaviće Sudu BiH žalbu na odluku Centralne izborne komisije (CIK) BiH i krivičnu prijavu protiv pet članova CIK-a koji su priznali sporni listić za izbor delegata u Dom naroda parlamenta BiH jer to do sada nisu mogli uraditi zato što je CIK-u trebalo 24 časa da objavi svoju odluke, rekao je portparol SNSD-a Radovan Kovačević.

Kovačević je rekao da je CIK odluku objavio prije 10-ak minuta.

“Oni su juče donijeli sramnu i nezakonitu odluku tako što su prihvatili jedan očigledno nevažeći listić i proglasili ga važećim”, rekao je Kovačević na konferenciji za novinare i dodao da je CIK-u donošenje takve odluke i objavljivanje trebalo 24 časa.

On je istakao da je CIK svoju odluku trebalo da dostavi i Narodnoj skupštini Republike Srpske kao organu koji je po Ustavu BiH nadležan za izbor delegata u Dom naroda Parlamentarne skupštine BiH.

“Mi iz SNSD-a nikada nismo rekli nijednu pozitivnu riječ o ovom nezakonitom sastavu CIK-a, pa ni onda kada su, pošto su isrcpili apsolutno sve mogućnosti da manipulišu izbornom voljom građana Republike Srpske, objavili evidentne izborne rezultate i pobjednike, to su definitivno bili kandidati SNSD-a za predsjednika Republike Srpske Milorad Dodik, za srpskog člana Predsjedništva BiH Željka Cvijanović, kao i sam SNSD i vladajuća koalicija u Republici Srpskoj”, rekao je Kovačević, prenosi Srna.

On je naglasio da je CIK juče direktno ukrao već osvojeni delegatski mandat SNSD-a u Domu naroda, zatim da je ponovo direktno manipulisao izbornom voljom građana Republike Srpske i miješao se u stvari u koje nema pravo da se miješa.

Kovačević je naveo da je CIK imao samo jednu mogućnost – da kaže da li je procedura izbora delegata u Dom naroda Parlamentarne skupštine u Narodnoj skupštini provedena zakonito i u skladu sa uputstvom koji je CIK izdao ili nije.

“Čuli smo da oni kažu da je sve urađeno u skladu sa procedurama, uputstvom i da je sve bilo apsolutno regularno, ali onda uzimaju i mijenjaju odluku Komisije za izbor i imenovanje Narodne skupštine Republike Srpske na šta apsolutno nisu imali pravo”, istakao je Kovačević.

On je naveo da je CIK rekao da se navodno vidi očigledna volja za koga je neko od narodnih poslanika htio da glasa.

“Mi moramo da ih pitamo kako se vidi ta očigledna volja ako je osam članova Komisije za izbor i imenovanje Narodne skupštine Srpske jasno glasalo protiv toga da se vidi ta volja i za to da je taj glasački listić nevažeći. Između ostalog i narodni poslanici iz SDS-a i iz liste Za pravdu i red Nebojše Vukanovića”, rekao je Kovačević.

On je napomenuo da su i dva člana CIK-a glasala da je to nevažeći glasački listić.

Prema njegovim riječima, očigledno je da “određena zločinačka grupa i koalicija SDA, Demokratske fronte, SDS-a i PDP-a” povlači svoj posljednji očajnički pokušaju da utiču na procese u BiH osvećujući se time građanima Republike Srpske koji su jasno glasali za SNSD i vladajuću koaliciju i dali im kapacitet da u Narodnoj skupštini izabere četiri delegata u Dom naroda Parlamentarne skupštine BiH.

Kovačević je rekao da na glasačkom listiću nije glasano u skladu sa propisima.

“Neko je prekrižio ime predlagača liste, meni to znači samo jedno – da je neko prekrižio PDP i poručio jasno da je PDP za njega neprihvatljiv”, istakao je Kovačević.

On je naveo da su žalba i krivične prijave spremni i da se nada da će danas biti dostavljene Sudu BiH.

“Očekujemo od Apelacionog vijeća Suda BiH da već jednom dokažu da nisu dio te udružene zločinačke grupe i gubitničke koalcije i da pokažu da su barem `S` od Suda i da na bilo koji način predstavljaju nekakvu pravosudnu instituciju u BiH”, rekao je Kovačević.

On je dodao da od trenutka kada podnesu žalbu očekuju da Sud BiH donese jasnu odluku, a ona, kako kaže, može biti samo ta da uvaži žalbu SNSD-a i da poništu sramnu odluku CIK.

Kovačević je naveo da po okončanju tog procesa predstoji formiranje Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH, Savjeta ministara i borba za bolji život građana.

Politika

DRINIĆ U PRIJAKOVCIMA: Društveni dom ponovo postaje mjesto okupljanja mještana (FOTO)

Generalni sekretar Pokreta Sigurna Srpska Nebojša Drinić razgovarao je sa mještanima Prijakovaca i obišao radove na obnovi krova Društvenog doma, koji će nakon završetka radova ponovo biti u funkciji i služiti kao mjesto okupljanja stanovnika ovog kraja.

Drinić je podsjetio da su sredstva za ovaj projekat bila obezbijeđena još prije dvije godine, ali da tada, zbog izostanka podrške u Skupštini grada, nisu iskorištena, zbog čega su morala biti vraćena.

– Da je tada bilo više razumijevanja i odgovornosti, danas bismo imali potpuno obnovljen objekat. Ipak, nismo odustali i danas se radovi realizuju, što pokazuje da se upornost i kontinuitet u radu na kraju isplate – poručio je Drinić.

On je istakao da je u ovom dijelu Banjaluke u prethodnom periodu realizovan niz značajnih projekata, među kojima je i podizanje spomenika žrtvama ustaškog pokolja u Duralama, te najavio nove sadržaje za mještane.

Kako je naveo, u narednom periodu planirana je izgradnja teniskih terena i prostora za šah, s ciljem dodatnog unapređenja društvenog života i sadržaja za sve generacije.

– Prijakovci zaslužuju pažnju, ulaganja i projekte koji ostaju narodu i generacijama koje dolaze – naglasio je Drinić.

Mještani su tokom razgovora ukazali na potrebe ovog kraja, a zajednička poruka bila je da se ulaganja moraju nastaviti kako bi se poboljšali uslovi života i stvorili kvalitetniji sadržaji za lokalnu zajednicu.

Nastavi čitati

Politika

SNSD NAS SIGURNIM KORACIMA VODI U NATO! Goganović sa Helezom istakao značaj Alijanse u BiH

Ministar odbrane Bosne i Hercegovine Zukan Helez, sa zamjenicima Slavenom Galićem i Aleksandrom Goganovićem, u ponedjeljak 1. juna 2026. godine, u Sarajevu je u nastupnu posjetu primio novoimenovanog komandanta NATO Štaba Sarajevo (NHQSa) američkog brigadnog generala Džejmsa Faulera.

Na sastanku, na kojem je učestvovao i šef vojnopolitičkog tima NHQSa Kristijan Haupt, ministar Helez je izrazio dobrodošlicu generalu Fauleru te istakao ključnu ulogu NATO-a za mir i stabilnost regije.

„Saradnja s NATO Štabom Sarajevo za nas je izuzetno važna, jer nam pomaže u dostizanju NATO standarda i interoperabilnosti Oružanih snaga BiH sa saveznicima, na putu našeg punopravnog članstva u NATO savezu. Vama, kao novom komandantu NATO Štaba Sarajevo, naša su vrata uvijek otvorena za svaki vid saradnje. Na čelu NHQSa uvijek je američki general, a SAD je naš najveći bilateralni partner. Ta činjenica pruža uvjerenje da će Vam ova dužnost predstavljati zadovljstvo“.

Ministar Zukan Helez, spomenuo je neke od najznačajnijih programa saradnje s NATO-om. Napomenuo da je BiH jedina država koja je službeno u Akcijskom planu za članstvo (MAP) NATO-a te da je Savjet ministara BiH početkom godine usvojilo Program reformi za 2025. godinu. Kroz NATO Inicijativu gradnje odbrambenih kapaciteta (DCBI), planirano je ulaganje oko 35 miliona evra, u periodu od pet godinam za jačanje odbrane BiH, kroz devet bilateralnih projekata. Usvojen je i Individualno prilagođeni partnerski program (ITTP) za BiH za period od 2025. do 2028. godine, a lista aktivnosti saradnje sa NATO-om sadrži oko 180 događaja godišnje.

Helez je naglasio da se čine politički napori da se vojni budžet BiH podigne na dva posto bruto društvenog proizvoda, što je donedavno bio standard NATO-a, koji je sada taj zacrtani procenat podigao na četiri posto.

„U svojoj karijeri, bio sam i na komandnoj dužnosti u komandi koja se stara za standardizaciju i modernizaciju američke vojske. Znam kako je izazovno balansirati između vojnih potreba i izdvojenih novčanih sredstava. Vjerujem da će nam to moje iskustvo pomoći u našem zajedničkom radu sa Oružanim snagama BiH,“ istakao je general Fowler. On je predložio i da sastanci na najvišem vrhu NHQSa i MO BiH budu i ćešći nego su do sada bili.

U svome obraćanju, zamjenik ministra odbrane BiH za politiku i planove Slaven Galić naglasio je kako je Bosna i Hercegovina svojim Zakonom o odbrani izrazila svoju aspiraciju za punopravnim članstvom u NATO-u. U tom pogledu, naglasio je Galić, BiH gleda i što ponuditi samom NATO-u te podsjetio na deklarisanu jedinicu OS BiH koja je dobila visoke ocjene, i koja je spremna za učešće u mirovnim oprecijama predvođena NATO-om.

Zamjenik ministra odbrane BiH za upravljanje resursima Aleksandar Goganović (SNSD) je potvrdio kako je saradnja s NATO-om produktivna i dobro se odvija te da je bitna za mir i stabilnost u cijeloj regiji. S tim u vezi naglasio je važnost i međusobne saradnje u regiji Balkana, jer stabilan Balkan podrazumijeva i stabilnu Evropu, saopšteno je iz MO BiH.

(BN) Foto: MO BiH

Nastavi čitati

Politika

SKUPO PLAĆAMO LOŠU VLAST: Kresojević tvrdi da SNSD Srpsku zadužuje po višim kamatama

Poslanik PSS/PDP u Narodnoj skupštini Republike Srpske Bojan Kresojević poručio je da su posljednja zaduženja Republike Srpske pokazala da problem nije u tržištu kapitala, već u načinu na koji Vlada upravlja javnim finansijama.

Kresojević podsjeća da se Republika Srpska prije dva mjeseca zadužila po kamatnoj stopi od 6,5 odsto, dok je Federacija BiH u istom periodu planirala zaduženje po stopi od 5,5 odsto.

– Još tada sam upozoravao da je riječ o dokazu neodgovornog upravljanja budžetom. Premijer je tvrdio da je Republika Srpska dobro prošla i da treba sačekati da vidimo pod kojim uslovima će se zadužiti Federacija. Danas imamo odgovor – Federacija se zadužila po kamatnoj stopi od pet odsto, što je čak niže od prvobitno planirane stope – naveo je Kresojević.

Prema njegovim riječima, razlika u uslovima zaduživanja pokazuje da problem nije u berzi niti u globalnim tržišnim okolnostima, već u percepciji investitora o finansijskoj stabilnosti i kredibilitetu vlasti.

– Džaba nas SNSD uvjerava u bajke kada tržište pokaže realnost. Ova vlast je Republici Srpskoj donijela lošu reputaciju, a građani će kroz veće kamate plaćati cijenu takve politike – istakao je Kresojević.

On je dodao da se stvarno stanje ekonomije najbolje vidi kroz životni standard građana, te postavio pitanje zbog čega, ukoliko je ekonomija Republike Srpske uspješnija od ekonomije Federacije BiH, penzije nisu na istom nivou.

– Ako je situacija zaista toliko dobra kako vlast tvrdi, zašto penzioneri u Republici Srpskoj ne primaju penzije kao u Fe

Nastavi čitati

Aktuelno