Connect with us

Svijet

Prijedlog za ograničenje cijene gasa POKAZAĆE POSTOJI LI JEDINSTVO EU

Zemlje Evropske unije pokušaće danas da se dogovore o ograničenju cijene gasa u cijelom bloku, nakon višemesečnih pregovora koji do sada nisu urodili plodom zbog suprotstavljenih stavova vlada oko toga da li će ta mjera ublažiti evropsku energetsku krizu.
Ministri energetike iz 27 zemalja članica sastaju se u Briselu kako bi razgovarali i eventualno postigli kompromis o gornjoj granici cijene koju je prošlog mjeseca predložila Evropska komisija.

To je najnoviji odgovor EU na energetsku krizu izazvanu smanjenim isporukama gasa iz Rusije u Evropu ove godine, što je dovelo do ozbiljnog rasta cijena.

– Vjerovatno nijedna država članica nije zadovoljna prijedlogom o kojem razgovaramo – rekao je za Rojters jedan visoki diplomata EU, koji je opisao ograničenje cijene gasa kao jedan od najkomplikovanijih i najtežih zadataka koje možete zamisliti.

Pojedine zemlje, uključujući Belgiju, Poljsku i Italiju, smatraju da je ograničenje potrebno da bi se njihove ekonomije zaštitile od visokih cijena energije, dok Njemačka, Holandija i Austrija strahuju da bi to moglo da navede dobavljače gasa da isporuke za Evropu preusmjere ka drugim destinacijama.

Druge diplomate iz EU kažu da nisu sigurni da li će danas biti dogovora. Nije isključena opcija da današnji razgovori eskaliraju do sastanka lidera zemalja EU u četvrtak, a da zatim ministri ponovo pokušaju da odobre gornju granicu cijena sljedeće nedjelje, ocjenjuje Rojters.

Svaki dogovor podrazumijeva niz tehničkih detalja, uključujući visinu ograničenja cijene, na koje ugovore o gasu će se primjenjivati, kao i mjere zaštite poput mogućnosti da EU odmah suspenduje ograničenje ako ima neželjene posljedice.

Predloženi kompromis, o kojem su članice bloka razgovarale tokom vikenda, predviđa da se ograničenje primjeni ako cijene premaše 220 evra po megavat-satu tokom pet dana na trgovanju za mjesec unaprijed na holandskom gasnom čvorištu TTF, i ako su za 35 evra veće od referentne cijene tečnog prirodnog gasa (LNG) na bazi postojećih procjena cijena LNG.

To je ispod granice od 275 evra po MWh koju je predložila Evropska komisija, ali desetak zemalja, uključujući Grčku i Italiju, želi još nižu granicu.

Svaki od tabora zemalja koji se zalažu za i protiv ograničenja potencijalno ima dovoljno glasova da blokira dogovor. Zemlja koja bi mogla da bude ključna za odluku je Francuska, koja je u početku podržavala ograničenje cijena, ali je prošle nedjelje izrazila zabrinutost zbog potencijalnog pada na finansijskim tržištima, navode diplomate tri zemlje EU.

Interkontinentalna berza je upozorila prošle nedjelje da bi prijedlog EU zapravo mogao da podigne cijene gasa, dok je Evropska centralna banka ocijenila da bi to moglo da ugrozi finansijsku stabilnost.
SRPSKA INFO

Svijet

NJEMAČKA NASTAVLJA DA TONE! Firme razmatraju otpuštanja u auto i metalskoj industriji

Sve više njemačkih kompanija razmatra otpuštanja, posebno u auto-industriji i metalskoj industriji, zaključak je danas objavljenog izveštaja Instituta za ekonomska istraživanja IFO iz Minhena za decembar.

Indikator koji mjeri spremnost njemačkih kompanija na zapošljavanje je pao sa novembarskih 93,3 poena na 92,4 poena.

Firme su sve manje raspoložene da zaposle nove kadrove i raste udio onih koji planiraju da dijele otkaze, prokomentarisao je rukovodilac istraživanja IFO Klaus Volrabe, prenosi Tanjug.

Posebno teška situacija vlada u njemačkoj proizvodnji, konkretno u auto-industriji i metalskoj industriji, ali sektor trgovine se takođe suočava sa velikim problemima koji su pogodili i sektor usluga.

Turistička industrija Njemačke za sada i dalje otvara nova radna mjesta, dok u ugostiteljstvu planiraju otpuštanja.

Njemačka građevinska industrija je u krizi, ali za sada nema najava velikih otpuštanja. Kompanije u ovom sektoru pokušavaju da zadrže svoje postojeće radnike, objavljeno je na veb stranici IFO.

Nastavi čitati

Svijet

SKANDAL NA OSTRVU! Britanska ministarka pod istragom zbog KORUPCIJE!

Britanska ministarka za rad Tulip Sidik pod istragom je zbog navoda da je njena porodica pronevjerila milijarde funti iz infrastrukturnih projekata u Bangladešu, objavio je “BBC”.

Sidik je optužena da je 2013. godine posredovala u dogovoru sa Rusijom oko cijene za izgradnju nuklearne elektrane “Rooppur” u Bangladešu.

Prema tvrdnjama političkog opozicionara Bobija Hadžaja, u okviru ovog dogovora cijena projekta je uvećana za milijardu funti, a 30 odsto tih sredstava navodno je preusmjereno na Sidik i druge članove njene porodice preko mreže banaka i inostranih firmi.

Istraga je dio šireg postupka koji vodi Bangladeški antikorupcijski komitet (ACC), a fokusira se na bivšu premijerku Bangladeša, Šeik Hasinu, Sidikinu tetku, koja je smijenjena sa vlasti u avgustu.

ACC istražuje i druge članove Hasinine porodice, uključujući Sidikinu majku, Šeik Rehanu Sidik, i bivše visoke zvaničnike iz Hasinine vlade.

Sidik je negirala optužbe o svojoj umješanosti, a premijer Velike Britanije, Kir Starmer, izrazio je povjerenje u njen rad, saopštivši da će ona nastaviti da obavlja svoju funkciju zaduženu za borbu protiv korupcije.

Ipak, Sidik je odlučila da se povuče iz svih političkih odluka koje se odnose na Bangladeš.

Hadžaj je optužio Sidik da je posredovala u organizovanju sastanaka između bangladeških zvaničnika i ruske vlade kako bi omogućila izgradnju nuklearne elektrane.

On tvrdi da je ukupno 3.9 milijardi funti nezakonito preusmjereno sa projekta, kroz mrežu međunarodnih bankarskih transfera i firmi.

Ovaj slučaj se pojavio u vrijeme kada je Šeik Hasina, koja je na čelu Bangladeša bila više od 20 godina, optužena za zločine protiv čovječnosti tokom nasilnih protesta u zemlji i protiv nje je izdat nalog za hapšenje, prenosi “Tanjug”.

Nastavi čitati

Svijet

SANKCIJE IM NIŠTA NE MOGU! Ruska ekonomija porasla za 8 ODSTO

Ruski predsjednik Vladimir Putin izjavio je da je ruska privreda za dvije godine ostvarila rast za osam odsto i da je po tome prva među evropskim zemljama.

Putin je na godišnjoj konferenciji za novinare rekao da je američka privreda za to vrijeme rasla za pet do šest odsto, evrozona za jedan procenat, dok je Njemačka ostala na nuli.

“Kada je sve mirno, onda nam je dosadno. Kad se stvari ustalasaju, onda nas hvata strah”, rekao je Putin i dodao da je sve u ekonomiji.

On je istakao da su međunarodne finansijske i ekonomske institucije stavile Rusiju na prvo mjesto po ekonomskom rastu među evropskim zemljama. Sputnjik

Nastavi čitati

Aktuelno