Connect with us

Društvo

U Majčinskom domu mjesta ima za četiri majke sa djecom

Prihvatilište za trudnice i majke sa djecom do navršene jedne godine života, odnosno Majčinski dom, smješteno u Domu za djecu bez roditeljskog staranja “Rada Vranješević”, proširilo je svoje kapacitete, te sada, umjesto dvije, ovdje utočište mogu pronaći četiri majke sa djecom, potvrdili su iz Doma.

Naime, ovo proširenje je najavljeno sredinom ove godine, nakon što je prostor renoviran i opremljen novim namještajem.

Kako su istakli, prostor je uspješno proširen i trenutno, umjesto za dvije majke, mjesta su ostavljena za četiri majke i njihovu djecu.

– Majčinski dom je izdvojena jedinica, odnosno izdvojen smještajni prostor veličine 140 metara kvadratnih – kazali su iz Doma.

Prema njihovim riječima, ovaj prostor stoji na usluzi majkama i njihovim bebama kojima je usljed materijalne neobezbijeđenosti, neriješenog stambenog pitanja, narušenih porodičnih odnosa, kriznih i traumatičnih situacija, potrebno privremeno zbrinjavanje”, kazali su iz Doma.

Majčinski dom je nastao kao rješenje u cilju privremenog zbrinjavanja majki koje su se našle u nepovoljnoj socio-ekonomskoj situaciji, a kako kažu, ugrožene majke u ovom domu će moći da ostanu sve dok se ne uspostavi odnos gdje je moguće da se vrate u svoju porodicu ili na mjesto gdje su ranije živjele.

– Uvijek naglašavamo da, ukoliko majka ima više od jednog djeteta, smještaj je obezbijeđen njoj i njenoj dijeci, nezavisno od broja, pod uslovom da je bar jedno dijete do godinu dana starosti – dodali su oni.

Kako navode, na ovaj način pružaju mogućnost za uspostavljanje i očuvanje najprirodnije veze, a to je veza između majke i djeteta.

– Nastojimo izaći iz okvira institucionalnog zbrinjavanja i djelovati preventivno s ciljem sprečavanja odvajanja djece od biološke porodice kroz uslugu Majčinskog doma – poručili su oni.

Podsjećamo da se radi o prvom domu ove vrste u Republici Srpskoj otvorenom sa ciljem prevencije u očuvanju bioloških odnosa između majke i bebe, kao i prevencije očuvanja porodice kao osnovne ćelije društva.

Nezavisne

Društvo

DAN ŽALOSTI U RS: Na svim institucijama Republike Srpske zastave će danas biti spuštene na pola koplja

U Republici Srpskoj je Dan žalosti povodom obilježavanja 33 godine od muslimanskog zločina nad Srbima u srednjem Podrinju i Birču, gdje je stradalo 3.267 Srba tokom Odbrambeno-otadžbinskog rata.

Odluku o proglašenju Dana žalosti donijela je Vlada Republike Srpske.

Na svim institucijama Republike Srpske zastave će danas biti spuštene na pola koplja, sve kulturne manifestacije će biti otkazane, a sportski događaji prilagođeni Danu žalosti.

Nastavi čitati

Društvo

NEMA DA FALI! Evo koliko koštaju obroci za zatvorenike u Banjaluci

Kazneno-popravni zavod Banjaluka ne puni medijske stupce spektakularnim pričama iz zatvora, ali zato troškovi hrane svakako zaslužuju pažnju. Jer, hraniti pritvorenike i osuđenike nije ni malo jeftino.

Kazneno-popravni zavod Banjaluka odlučio je tako da nabavi svježe i konzervirano voće i povrće koje će koštati više od 130.000 KM godišnje.

Tender je bio otvoren, javila su se dva ponuđača, a posao je na kraju dobila firma „Trnisa“ iz Laktaša. Ugovor traje tri godine, a ukupna vrijednost je 380.710 maraka bez PDV. Kad se sve podijeli, dolazimo do cifre od oko 127.000 KM godišnje i to bez PDV.

Samo za voće i povrće. Ali to je tek dio menija.

U martu ove godine, KPZ Banjaluka je sklopio još jedan trogodišnji ugovor i to sa firmom „Novo-teks“ iz Banjaluke, ovaj put za nabavku hrane. Ugovor vrijedan 1.709.400 KM bez PDV pokriva ostatak kuhinje: meso, hljeb, mliječne proizvode, suhomesnate proizvode i sve ono što zatvorska trpeza (ipak) podrazumijeva.

Kad se sve sabere, dolazimo do cifre od više od 2 miliona maraka za tri godine. To znači da nas zatvorska ishrana u Banjaluci godišnje košta preko 620.000 KM.

Naravno, ovdje ne govorimo o luksuzu, već o osnovnim obrocima koji moraju zadovoljiti zakonom propisane standarde ali i dalje, cifra nije mala.

Treba imati na umu da se u zatvorskom restoranu hrane i zaposleni, ali najveći dio ovog iznosa ipak otpada na potrebe osuđenika i pritvorenika. I tako, dok se na slobodi mnogi pitaju kako spojiti kraj s krajem, iza zatvorskih zidina, makar kad je riječ o tanjiru, stvari izgledaju prilično stabilno, prenosi Srpskainfo.

Jer zatvorski život možda i nije lak, ali ni džabe ne dolazi. Bar ne poreskim obveznicima.

Nastavi čitati

Društvo

REVIZIJA ILI ŠMINKANJE? Novi direktor IRB RS produžio radno vrijeme, zaposleni sumnjaju u pravu namjeru!

Novi vršilac dužnosti direktora Investiciono – razvojne banke (IRB) Republike Srpske Boris Knežević produžio je radno vrijeme za sve rukovodioce, direktore svih sektora, ali i izvršne direktore do 18:00 časova zbog revizije poslovanja, koju inače provodi lično on, saznaje portal CAPITAL.

Odluka je izazvala pravu pometnju među zaposlenima koji su ostali zatečeni njegovim namjerama.

Iz IRB-a navode da Knežević reviziju obavlja nakon 18 časova kada završi sa svima i dobije informacije nakon čega vrši analizu dostavljene dokumentacije u skladu sa Zakonom o računovodstvu i finansijama Republike Srpske.

Dodaju da je kvalifikovan jer ima znanje ovlašćenog sudskog vještaka i licenciranog internog revizora iz oblasti bankarstva.

„Dodatna olakšavajuća okolnost je ta što je v.d. direktora, preuzimanjem dužnosti, zatekao i proces eksterne revizije, koji je još u toku, što mu omogućava brzinu u radu i kvalitet informacija“, stoji u odgovoru IRB-a.

Oni tvrde da ostali radnici rade kao i do sata, od osam do 16:00 časova.

Podsjećamo, Knežević je na čelo IRB-a došao nakon što je prethodni vršilac dužnosti direktora Srđan Jovanović podnio ostavku, navodno iz zdravstvenih razloga.

Nastavi čitati

Aktuelno