Društvo
ZBOG OBJAVA NA “FEJSBUKU” PALE IM DIONICE NA BERZI? Kompanija “Lykos” prijeti tužbom građaninu Jezera

Kompanija koja istražuje rude u Jezeru je poslala opomenu pred tužbu za klevetu jednom stanovniku ovog mjesta zbog objava na društvenoj mreži “Fejsbuk”.
Advokati Društva sa ograničenom odgovornošću “SNK” Metali se pozivaju na Zakon o kleveti RS i navode da opomenu šalju zbog sumnje da je ovaj mještanin, kako tvrde, nekoliko mjeseci konstantno javno izražavao neistine putem sredstava javnog informisanja, najviše putem aktivnosti na društvenim mrežama, urušavajući ugled i reputaciju “SNK Metala”, a samim tim i kompanije “Lykos balkan metals”.
Dalje navode da je zbog komentara prouzrokovana šteta kompaniji i da će ako se ove aktivnosti nastave, kompanija biti prinuđena da ponese tužbu nadležnom sudu u cilju zaštite svojih prava i interesa kao i zahtjev za naknadu štete i izgubljene dobiti “koja se sastoji u cijeni palih dionica (na berzi) nakon negativne kampanje”.
“Namjerno iznošenje i širenje dezinformacija i sumnji putem društvenih mreža, stvarajući pogodno tle za urušavanja poslovnog ugleda uzrokuju objema kompanijama probleme i rezultiralo je time da iste troše resurse neutrališući neistine i boreći se sa negativnim komentarima”, piše u opomeni.
Mondo je imao uvid i sporne objave optuženog građanina. Dijelio je (“šerovao”) objave sa “fejsbuk” stranica građana koji se protive geološkim istraživanjima u Jezeru. U jednoj od njih su slike sa terena gdje se vrše istraživanja, uz ironične opise autora (“da li su ovo korita za stoku”), zatim fotografije i opis jednog mjesta na kojem je Republička inspekcija utvrdila da navodno nije bilo istraživanja, a mještani su prije toga fotografisali građevinske bušilice. U jednoj objavi je opis rudnika i posljedica rudarenja u jednoj drugoj zemlji.
Komentarišući optužbe za klevetu zbog pisanja ili objavljivanja na društvenim mrežama, advokat iz Banjaluke Aleksandar Jokić kaže da jedina razlika u odnosu na redovne predmete jeste što se treba dokazati vlasništvo, odnosno kontrola (virtuelnog/digitalnog) profila.
“To znači dodatne dokaze u slučaju negiranja pasivne legitimacije tuženog. Imajući u vidu da je za postojanje klevete neophodno da se iznosi ili pronosi nešto neistinito i da se tako trećim licima jasno ukazuje na identitet lica o kome se iznose navodi, to nema prepreka da se kleveta izvrši i na društvenim mrežama. Ovo je naročito moguće ako se objave pišu javno i ne ograničava krug korisnika koji mogu da ih vide”, kaže Jokić za Mondo.
Za konkretan slučaj smatra da je u pitanju “prenošenje” da su vjerovatno male šanse da bi sud to usvojio.
Drugi pravnici koje smo konsultovali ističu da se mora dokazati uzročno-posljedična veza između pisanja i objava, sa nastalom štetom ( u ovom slučaju finansijska šteta na berzi) i da je to prilično teško, te da ovakve slučajeve više vide kao “pritisak na kritičare”, ali da oni (kritičari) u svakom slučaju moraju da vode računa o onome što objavljuju, posebno ako se radi o činjenicama.
Lykos: Štetu će neko morati da plati
Prethodno je odbornicima Skupštine opštine Jezero sa iste adrese stigla opomena jer su glasali za zaključak kojim traže od Vlade RS da ukine rješenja za geološka istraživanja na teritoriji opštine.
U kompaniji “Lykos” su povodom opomena odbornicima za Mondo rekli da ih ti što su članovi kolektivnog organa odlučivanja (Skupštine), ne abolira za pojedinačno izgovoreni navod, štetnu radnju, klevetu, ili bilo kakav vid lične odgovornosti.
“To se ne odnosi na odgovornost odbornika za njihov izbor u pogledu glasanja, to je njihovo pravo i obaveza. Ali je njihovo pravo i obaveza, takođe, da kao javne ličnosti i izabrane osobe vode računa o izgovorenom, pa tako ako se npr. za naše privredno društvo kaže da nezakonito radi, a za navedeno nema ni jedan dokaz, ako se našem društvu osporava već dodijeljeno pravo bez valjanog zakonskog razloga, te ako je zbog toga izvjesno nastupanje štetnih posljedica po privredno društvo, odbornici moraju znati da će privredno društvo radi zaštite svojih prava pokrenuti sudski postupak, pred domaćim ili inostranim sudovima radi naknade štete. Tu štetu će u konačnici neko morati da plati i smatrali smo da je dobro da odbornicima bude poznata navedena činjenica”, stoji u odgovoru koji smo dobili.
Navode i da su Ministarstvu energetike i rudarstva skrenuli pažnju na mogućnost nastanka štete, izazvane ograničenjem ranije već dodijeljinih prava ovoj kompaniji, bez valjanog razloga. Iz Ministarstva još nismo dobili odgovore na pitanja i komentar povodom ove teme i tvrdnji aktera.
Resorni ministar Petar Đokić ranije je prokomentarisao da ministarstvo ništa “ne može raditi mimo zakona i rizikovati sudske sporove”.
AUTOR
Željko Svitlica
Društvo
VREMENSKA PROGNOZA! Oblačno, ponegdje slaba kiša

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ će biti umjereno do pretežno oblačno vrijeme, ponegdje je povremeno moguć lokalni pljusak.
Ujutro će biti svježe i promjenljivo do potpuno oblačno vrijeme uz moguću slabu kišu ponegdje, a po kotlinama i dolinama rijeka se očekuje prolazna magla ili niska oblačnost, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
Prije podne očekuje se postepeno razvedravanje sa sjevera, a na jugoistoku i jugu razvoj oblaka koji tokom dana donose povremenu kišu i lokalne pljuskove koji će ponegdje biti praćeni grmljavinom.
U ostalim predjelima do kraja dana pretežno sunčano uz prolaznu oblačnost iz koje je moguća slaba kratkotrajna kiša ponegdje u Krajini.
Vjetar slab do umjeren, u Hercegovini uveče na udare pojačan, sjevernih smjerova.
Jutarnja temperatura vazduha iznosiće od pet do 10, na jugu do 13, u višim predjelima dva, a dnevna od 14 na istoku do 21 na sjeveru, u višim predjelima 10 stepeni Celzijusovih.
Društvo
STANOVI NIKAD SKUPLJI, POTRAŽNJA OGROMNA! Povrat PDV-a podstiče kupovinu?

Iako su cijene stanova u prvom kvartalu ove godine, poredeći sa istim lani, znatno veće, to nije spriječilo građane da pazare nekretnine, pa je i broj prodatih stanova u Srpskoj u porastu.
Pokazuju to podaci Republičkog zavoda za statistiku Republike Srpske koji u svom izvještaju navode da je od januara do marta ove godine u Srpskoj prodato 529 stanova, od čega je u Banjaluci kupljeno 209 stanova.
“Broj završenih prodatih novih stanova u Republici Srpskoj u prvom tromjesečju 2025. godine veći je u odnosu na prvo tromjesečje 2024. godine za 8,6 odsto, a u odnosu na prosječan broj završenih prodatih novih stanova u 2024. godini manji je za 31,4 odsto”, naveli su oni.
U prvom kvartalu 2024. godine u Srpskoj je prodato 487 stanova, od čega 188 u Banjaluci.
Prosječna cijena kvadrata stana u Republici Srpskoj u prva tri mjeseca ove godine bila je 3.078 KM, što je za 227 KM više u odnosu na isti period lani, dok je prosječna cijena kvadrata u najvećem gradu Srpske iznosila 3.720 KM, što je za 228 KM više nego prošle godine.
“Prosječna cijena završenih prodatih novih stanova u prvom tromjesečju 2025. godine u odnosu na prosječnu cijenu završenih prodatih novih stanova u 2024. godini viša je za 3,2 odsto i u odnosu na prvo tromjesečje 2024. godine viša je za osam odsto”, navode iz Republičkog zavoda za statistiku.
“Posmatrano prema vrsti građevinskih radova, u istom periodu, cijene mašinsko-instalacionih radova više su za 0,7 odsto, cijene arhitektonskih i konstrukcionih radova i cijene elektroinstalacionih radova više su za 1,5 odsto, i cijene vodoinstalaterskih i kanalizacionih radova više su za 2,1 odsto”, objašnjavaju oni.
Dragan Gruban, izvršni direktor Agencije za nekretnine “Agent Enex” Prijedor, u razgovoru ističe da je svake godine veća potražnja za stanovima.
“I početkom ove godine bilo je dosta upita i realizovanih kupoprodaja. Što se tiče nove gradnje, stalno se aktiviraju nova gradilišta. Najveće interesovanje vlada za objekte što bliže centru, a počela je i gradnja novih stambenih jedinica na lokacijama udaljenim kilometar do dva od centra grada”, kaže on i dodaje da cijena kvadrata u centru grada iznosi oko 3.200 KM.
“Cijene na drugim lokacijama variraju od 2.700 do 3.000 KM. Imamo i situacije da je kvadrat 2.500 KM, ali to su lokacije koje nisu toliko popularne”, navodi on.
Kako ističe, među kupcima stanova u ovom gradu su često ljudi iz dijaspore, a osim njih, stanove kupuju i mladi bračni parovi.
“Vlada i interesovanje za povrat PDV-a i to je podstaklo ljude, jer prilikom informisanja za novu gradnju, drugo pitanje nakon pozicije i spratnosti jeste pitanje u vezi sa povratom PDV-a”, ističe Gruban za “Nezavisne novine”.
Dragan Milanović, direktor Agencije “Remax” Banjaluka, ističe da je potražnja u Banjaluci i dalje dobra, a da je prodaja razlog zbog čega se i gradi.
“Trenutno je najjeftiniji kvadrat 2.800 KM u Šargovcu, u Lazarevu je od 3.000 KM do 3.500 KM, u Adi od 3.000 KM do 3.300 KM, a u centru grada do 6.000 KM”, kaže Milanović za “Nezavisne novine“.
Kako ističe, povrat PDV-a je dobra mjera, ali je nepravedan prema onima koji nemaju novac za novogradnju.
“To će biti značajna mjera koja će olakšati kupovinu, naročito mladim bračnim parovima, jer su cijene postale dosta visoke, pa je vrlo teško mladom bračnom paru, iako su zaposleni, obezbijediti kredit i sredstva za pristojan stan”, navodi on.
Društvo
PORAZNI PODACI U SRPSKOJ! Preko 70 odsto domaćinstava NE MOŽE NIŠTA UŠTEDITI!

Ukupni mjesečni izdaci po domaćinstvu u Srpskoj u prosjeku iznose 1.798 KM.
To je pokazala najnovija Anketa o potrošnji domaćinstava 2021/2022. koju je objavio Republički zavod za statistiku.
Statistika pokazuje da je u ovom periodu prosječni izdatak za hranu iznosio 541, a za neprehrambene proizvode 1.258 KM po domaćinstvu.
Iz Republičkog zavoda za statistiku saopštili su da se, od ukupnog iznosa svih izdataka, skoro 70 odsto odnosi na osnovne izdatke koji se ne mogu izbjeći, te da oni mjesečno iznose 1.248 KM za prosječno domaćinstvo.
Riječ je o hrani, režijskim troškovima, izdacima za zdravstvo i obrazovanje, te prevozu.
– Ako se analizira kategorija ishrane, gdje je i najveća potrošnja, 540 KM, mjesečno se najviše novca izdvaja za meso – 24,1 odsto. Slijede izdvajanja za mlijeko, sir i jaja, onda za hljeb i žitarice, te za povrće. Od ukupnih izdvajanja na hranu i piće, najmanje se izdvaja za ribu i bezalkoholna pića – saopštili su iz pomenutog zavoda.
Kategorija izdataka za stanovanje – voda, struja, plin i drugi energenti, druga je najveća kategorija izdataka domaćinstava, na koju se odnosi 23,6 odsto svih izdataka. Na prevoz se odnosi 14,2 odsto ukupne mjesečne potrošnje.
Rezultati pomenute ankete pokazali su da 73 odsto domaćinstava ne štede, odnosno, da u cjelosti potroše sav svoj godišnji prihod. Ostali, ipak, tokom godine nešto i uštede.
-
Zdravlje3 dana ago
JELO KOJEM ĆETE SE VRAĆATI! Recept za carsku pitu koja je fantastična za doručak
-
Horoskop3 dana ago
HOROSKOPSKI ZNAKOVI KOJE PRATI SREĆA! Jeste li među njima?
-
Politika3 dana ago
DRAMA U BRČKOM Specijalci pokušali UHAPSITI RADOVANA VIŠKOVIĆA, spremili sačekušu za njegovu pratnju
-
Zanimljivosti3 dana ago
BITNA JE MJERA! Ovo su znakovi da pijete previše vode
-
Politika3 dana ago
“MOGU DA SE SMIJU ALI VIDJEĆE”: Dodik poručio da ukoliko Slovenija krene POLITIKOM SANKCIJA, slijedi odgovor iz Srpske
-
Politika3 dana ago
IMA SE, MOŽE SE! Košarac i Amidžić u restoranima se častili na račun građana
-
Politika2 dana ago
ĐAJIĆ “NEUMORNO RADIM ZA GRAĐANE”! Da… dijeli jaja, pije rakiju i ne zna gdje je 45 MILIONA KM! (VIDEO)
-
Politika1 dan ago
DODIK ISTIČE “Presuda Suda BiH treba da bude poništena”