Connect with us

Sport

Mesi vs Embape, bitka za “boginju”

Završni čin po mnogo čemu izuzetno zanimljivog i posebnog 22. Svjetskog prvenstva u fudbalu u Kataru biće finalni okršaj između Argentine i Francuske danas u 16 časova, a oči cijelog svijeta uprte su u Lionela Mesija i Kilijana Embapea, kao predvodnike dva tima.

Meč se, kao i jučerašnje za treće mjesto između Hrvatske i Maroka, igra od 16 časova, samo je destinacija drugačija. Bronza je Hrvatskoj dodijeljena na “Kalifa” stadionu u Al Rajanu, a zlatna i srebrna odličja, te čuvena “boginja” biće na stadionu “Lusail” u istoimenom gradu u Kataru.

Biće ovo sudar selekcija koje u svojim vitrinama imaju po dvije svjetske titule, Argentina je to uspjela 1978. i 1986. sa Maradonom na čelu, a Francuska 1998. i prije četiri godine u Rusiji.

Iako mnogi kažu da “trikolori” imaju kvalitetniji tim i da su više pokazali na ovom mundijalu, kladionice daju podjednake šanse finalistima, svjesni da su Argentinci svoje loše partije na Mundijalu ostavili već u ranoj fazi i da ih je miris pobjedničkog podijuma stimulisao da u finalu budu najbolji ikada.

Atmosferu su malo pomutile informacije da u oba tabora imaju problema sa sastavima. Mesi je proteklih dana poslije meča s Hrvatskom, navodno, imao lakših problema sa zadnjom ložom, ali će, na olakšanje navijača Argentine, biti spreman za veliko finale. S druge strane, dobra vijest za Argentince je da su Anhel di Marija i Paulo Dibala trenirali s ostatkom ekipe. Osim toga, Markos Akunja i Gonzalo Montijel su nove dvije opcije za selektora Lionela Skalonija, jer na njih u polufinalu nije mogao da računa zbog suspenzije, tako da je pod upitnikom jedino Papu Gomes, koji je nedavno povrijedio članak.

Biće ovo šesto finale “gaučosa” u istoriji, a glavni igrač ekipe i glavna priča cijelog turnira je Lionel Mesi, koji u 35. godini lovi jedini trofej koji mu nedostaje u karijeri. Širom Argentine navijači slave ekipu i njenog kapitena, a nema sumnje da će nastati opšti delirijum ako se popnu na svjetski tron.

Što se tiče Francuza, Dešanu glavobolju izaziva nepoznati virus koji se ušuljao u svlačionicu. Polufinalni okršaj s Marokom već su zbog toga propustili Adrijen Rabio i Dajo Upamekano, da bi potom u samoizolaciju otišao i Kingsli Koman. Simptomi su se javili kod Rafaela Varana i Ibrahima Konatea, inače startnih štopera “trikolora” u meču s Marokancima.

Francuzi su svjesni da ko je najveća opasnost, ali kažu da se nisu uplašili.

“Mesi je nevjerovatan igrač. Ali nećemo mu prirediti najbolje veče. Želimo da pobijedimo i osvojimo Svjetsko prvenstvo. Učinićemo sve da ga zaustavimo”, rekao je napadač “trikolora” Olivije Žiru.

Meč možete pratiti uživo na portalu “Nezavisnih novina”

Brazilci uz Francuze
Neće svi navijati da Lionel Mesi danas podigne pehar namijenjen svjetskom šampionu, a među njima su legende Brazila Roberto Karlos i Žulio Cezar.

“Kao Brazilac, dužan sam da navijam za Francusku. Volim Mesija, nevjerovatan je, igra prelijepo. Ali, od rivalstva između Brazilaca i Argentinaca se ne može pobjeći. Da smo mi u finalu s Francuskom, Argentinci bi navijali protiv nas, tako da neću da budem licemjer. Ali, da nisam navijač Brazila, volio bih da ga ‘gaučosi’ osvoje, jer igraju sjajan fudbal na ovom prvenstvu”, rekao je Cezar.

Sport

SKANDAL DRMA EVROPU: Pokrenuta istraga protiv UEFA

Nacionalna komisija za tržišta i konkurenciju Španije (CNMC) pokrenula je istragu protiv UEFA zbog sumnje da je pokušala da ograniči konkurenciju u evropskim fudbalskim takmičenjima!

Riječ je o projektu Superlige, čijoj se organizaciji suprotstavila UEFA.

“CNMC istražuje UEFA u vezi sa mogućim narušavanjem konkurencije u organizaciji evropskih fudbalskih takmičenja” navodi se u saopštenju ovog državnog tijela.

Postupak je pokrenut nakon što se kompanija koja je glavni promoter projekta, žalila, pa je sada skandal na pomolu.

U centru pažnje je navodni sporazum koji je UEFA navodno sklopila sa klubovima kako bi ih spriječila da organizuju nova takmičenja, pa istraga obuhvata i “niz mjera” koje je UEFA navodno uvela kako bi primorala klubove da poštuju ovu zabranu, uključujući i prijetnje o isključenju iz njenih zvaničnih takmičenja.

CNMC navodi da postoje “indikacije mogućih povreda konkurentskog prava”.

Inače, projekat Superlige je u startu podržalo 12 evropskih klubova, među kojima su bili oni najpoznatiji, među kojima su i španski velikani, Real i Barselona. Engleski klubovi su se ubrzo povukli pod pritiskom, a prošle godine je španski sud presudio da su FIFA i UEFA “zloupotrebile dominantan položaj”, prenosi “24Sedam”.

Nastavi čitati

Sport

ĐOKOVIĆ: Ovo je možda moj POSLJEDNJI MEČ na Rolan Garosu

Nije Novak Đoković uspio da se domogne finala Rolan Garosa, a poslije poraza od Јanika Sinera otkrio je da je odigrao možda svoj posljednji meč na šljaci u Parizu.

Novak Đoković nije osvojio set protiv Јanika Sinera, ali je u nekoliko navrata pokazao zbog čega je najbolji svih vremena.

Polufinalna borba trajala je skoro tri i po sata, ali za titulu će se sa Karlosom Alkarasom boriti Јanik Siner.

Poslije poraza srpski as je otvorio dušu.

– Možda je ovo moj posljednji meč ovdje. Ne znam. Zato sam emotivan. Ako je ovo bio moj posljednji meč na Rolan Garosu bio je divan kada je u pitanju atmosfera. Ne osjećam dugo vremenski da bi ovo mogao da bude posljednji meč. Јednostavno, ne znam šta sutra donosi. Nastaviću da nastavljam, da se tako izrazim. Slijedi Vimbldon, moj omiljeni turnir od djetinjstva. Uradiću sve moguće da se spremim. Najbolje šanse za slem su mi na Vimbldonu ili Australiji, brže podloge. Ponosan sam na trud koji sam uložio na Rolan Garosu. Nisam bio u sjajnoj formi. Bio je predobar za mene. Imao sam šanse da osvojim treći set, promašio sam forhend na set loptu. To su momci, Siner i Alkaras koji te stavljaju pod pristisak – rekao je Novak.

Tokom cijelog meča “Filip Šatrijeom” odzvanjalo je “Novak, Novak”.

– Osećaj zahvalnosti na podršci koju sam dobio večeras. Mislim da nikada nisam dobio ovoliko podrške na ovom stadionu u karijeri, u velikim mečevima, protiv onih najboljih. Počastvovan sam. Nisam najsrećniji zbog poraza, ali sam pokušao da pokažem zahvalnost publici. Bili su sjajni u momentima kada je djelovalo da ide u njegovom smjeru, podigli su me, dali mi snagu da nastavim da se borim do posljednje loptice. Čestitam Јaniku na još jednoj dobroj i solidnoj partiji. Zaslužio je, izdržao je u teškim momentima kada je cijeli stadion bio protiv njega. Spasao je set lopte, našao dobre udarce i pokazao zašto je prvi na svijetu – istakao je srpski as.

Pokazao je Siner čistu dominaciju.

– Dobro je da me nije dobio sa nulom što je radio na turniru. Imao sam šanse, nekoliko loptica, mogao sam da osvojim drugi ili treći set. Ali, nisam. On je zasluženo pobijedio, zasluženo je u finalu. Karlos i Јanik će igrati u finalu, dvojica najboljih. Rekao sam da bi mogao ovo da bude moj posljednji put na Rolan Garosu. Јednostavno, ne znam šta će biti sa mnom i mojim tijelom za 12 mjeseci – podvukao je Novak.

Motiva i dalje ima za najveće turnire.

– Moj plan je da igram na grend slemovima. Ti turniri su mi prioriteti. Vimbldon i US open. U planu su, to je sve što mogu da kažem u ovom momentu. Osjećam da želim da igram na ta dva turnira sigurno. Za ostale, nisam siguran – poručio je najbolji svih vremena.

Analizirao je potom detaljnije sam meč.

– Spomenuo sam već, Јanik je igrač koji voli da igra u brzom ritmu, fit je, udara lopticu veoma dobro, uvijek sa dobrim tajmingom, rijetko je van balansa, igra tenis života. Gdje god da igrate protiv njega, znate da će biti brz ritam. Meni to ne smeta previše jer me tjera da budem oprezan od prvog poena. Slušajte, bio je bolji u prvom setu, ali je bilo blizu. U drugom sam imao neke brejk lopte, brejk, ribrejk, imao sam 40:15 za 6:5. U trećem sam igrao najbolji tenis na cijelom meču, bio sam bliži da ga osvojim. U važnim momentima je našao pravo rješenje, pravi mentalitet i moramo da mu čestitamo. Bio je bolji igrač. Јesam izgubio sa 3:0, ali mislim da sam ga namučio do posljednjeg poena. Uradio sam sve šta sam mogao, ovo je sport. Morate da pružite ruku boljem igraču i da idete dalje – rekao je Novak.

Dobio je Novak pitanje koje se tiče toga da Јanik podsjeća na njega.

– Možda. I ja sam igrao dosta brzo kada sam bio na vrhuncu. On je drugačiji igrač, ne želim da nas poredim. Pravimo svoju priču. Da li sam igrao bolje? Ne, izgubio sam. Protiv Zvereva sam osjetio da imam više vremena sa osnovne linije da igram, da se pripremim za udarac, sa Јanikom nisam imao vremena, moraš da igraš bolje. Bio sam na visokom nivou, i on je isto – istakao je Novak, prenosi Sputnik Srbija.

Nastavi čitati

Sport

ŠPANAC BEZ BORBE DO FINALA! Museti odustao, Alkaras čeka Đokovića ili Sinera!

Karlos Alkaras postao je prvi finalista ovogodišnjeg Rolan Garosa nakon što mu je na početku četvrtog seta Lorenco Museti predao meč.

U tom momentu je Alkaras vodio 2:1 u setovima i 2:0 u drugom setu.

Alkaras će sada na miru čekati rasplet drugog polufinala u kome se sastaju prvi reket svijeta Janik Siner i najbolji koji je držao reket u ruci – Novak Đoković.

„Naravno, gledaću (Siner – Đoković). Neću to propustiti. To je jedan od najboljih mečeva koje trenutno možemo da vidimo u tenisu… Gledaću i uživati. Veliki sam ljubitelj tenisa… Biće to sjajan meč“, rekao je Alkaraz po završetku meča.

 

Nastavi čitati

Aktuelno