Politika
Formiranje vlasti otključava evropske milijarde za BiH

Ukoliko se obistine najave da će novi sastav Savjeta ministara BiH početi s radom već sljedećeg mjeseca, a u narednih nekoliko mjeseci biti formirana nova vlast u FBiH, pred BiH bi mogao biti period najvećeg investicionog ciklusa u zadnjih barem deset godina.
Naime, geopolitičke okolnosti, međusobno približavanje EU i SAD, strategija oba ova subjekta da u narednih desetak do 15 godina sprovedu energetsku tranziciju i smanje ovisnost o fosilnim gorivima i želja da se zapadni Balkan kao unutrašnje dvorište EU i čvorište za organizovani kriminal i ilegalne migracije stabilizuje doveli su do odobravanja kandidatskog statusa za članstvo u EU, što će otvoriti nove šanse za značajne projekte.
Milorad Dodik, predsjednik RS, nakon stupanja na dužnost predložio je da BiH zatraži 20 milijardi evra od EU za investicije, a sve su prilike da bi u narednih sedam godina BiH mogla direktno iz kase EU dobiti više od milijardu evra grantova i barem deset puta toliko povoljnih kredita i aranžmana za javno-privatna partnerstva, koji bi bili investirani u projekte energetike, transporta, digitalizacije i demokratizacije.
Kako je “Nezavisnim novinama” nedavno rečeno od strane izvora iz EU, predstavnici bh. političkih partija su od Brisela dobili jasan signal da bi potpisivanje koalicionog sporazuma o formiranju vlasti koji bi bio snažno orijentisan na projekte, moglo obezbijediti i dodatna sredstva iz Brisela, pod uslovom da bude kvalitetnih projekata i da se radi na suzbijanju organizovanog kriminala i ilegalnih migracija.
SNSD, HDZ i predstavnici “osmorke” su u koalicionom sporazumu, koji je procurio u javnost, najavili kreiranje novog programa ekonomskih reformi u BiH i realizovanje investicionih projekata na svim nivoima vlasti.
“Potpisnici ovog sporazuma ohrabruju i daju snažnu podršku zajedničkim investicionim projektima RS, FBiH, Brčko distrikta BiH i kantona”, navedeno je u ovom dokumentu, u kojem je, takođe, jasno naglašeno da će se izbjegavati politizacija investicijskih projekata, što je u prošlosti bila jedna od glavnih kočnica realizacije kapitalnih projekata.
Savjet ministara BiH je u tekućem sazivu prihvatio listu projekata iz sektora transporta koje će kandidovati prema evropskim institucijama i investicionim partnerima. Radi se o projektima brzih cesta Brčko – Tuzla – Živinice, zatim Lašva – Travnik – Jajce, te Mostar – Široki – hrvatska granica. Takođe, predložena je i izgradnja željezničke pruge Vareš – Banovići, kao i elektrifikacija pruge Doboj – Tuzla – Zvornik i remont pruge Šamac – Doboj – Rječica.
Što se tiče energetike, predložena je izgradnja gasovoda Travnik – Zagvozd te izgradnja hidroelektrane Buk Bijela. Na listi je i izgradnja auto-puta koridorom 5c kroz RS Vukosavlje – Doboj, koji je trenutno pod sankcijama EU, te izgradnja puta Foča – Šćepan Polje s državnim mostom ka Crnoj Gori.
Petar Đokić, ministar energetike i rudarstva RS, juče je izjavio da će novi politički vjetar u BiH dovesti do realizacije brojnih projekata koji su sada ili na čekanju ili su usporeni, poput hidroelektrane Buk Bijela i drugih projekata.
“Mi tu hidroelektranu gradimo. Nismo nijednog trenutka zaustavljali tu aktivnost, jer smo vjerovali da ta opstrukcija, koja je bila pokrenuta sa bošnjačke strane, iz nekih političkih krugova, nema nikakvog smisla i da je neodrživa”, istakao je Đokić, a prenijela je Srna.
Đokić je rekao je da “Elektroprivreda RS” trenutno ima zaključen ugovor o koncesiji za dvije solarne elektrane od 71 megavat i 54 megavata na području Trebinja.
On je rekao da ERS na tim projektima sarađuje sa mađarskom kompanijom te da će veliki dio radova biti realizovan u toku naredne godine.
“Mi imamo mnogo novih projekata i u sektorima solarne, vjetro i hidro energije. Jako nam je drago da je RS postala u ovom regionu najveće investiciono područje u izgradnji novih energetskih objekata koji koriste zelenu energiju”, rekao je Đokić.
U izvještaju EU koji je nedavno objavljen, naglašeno je da je planirano pokretanje Ekonomskog i investicionog plana za zapadni Balkan i Zelene agende.
“Usvajanje cjelodržavnih sektorskih strategija i dalje ostaje ključni zahtjev kako bi BiH u budućnosti mogla u potpunosti da koristi sredstva iz instrumenata pretpristupne pomoći”, zaključeno je.
Politika
GODINU DANA RANIJE ZNALI ZA DUG: Savjet ministara prešutio obavezu Vlade Srpske prema Viaduktu

Prije godinu dana, tačnije u maju 2024. godine, Savjet ministara BiH u dva kruga glasanja nije postiglo saglasnost za usvajanje informacije Pravobranilaštva BiH o odluci ISCID Komiteta o poništenju arbitražne odluke u postupku “Viadukt” Portorož – Vladimir Zevnik i Boris Goljevšček protiv BiH.
Dakle, već godinu dana je poznato da će na naplatu Republici Srpskoj doći više od 110 miliona KM, i da će u slučaju neplaćanja finansijski udar biti izvršen po institucijama BiH. No, ta tema je potpuno bila ispod radara dok nije otkriveno da bi zbog duga RS mogla ispaštati BHANSA.
Ovo je dio saopštenja Savjeta ministara BiH sa sjednice koja je održana 28. maja 2024. godine u kojoj se navodi da Savjet ministara nije usvojio zaključak kojim se poziva Vlada Republike Srpske da u skladu sa Sporazumom o međusobnim pravima i obavezama u vezi s arbitražnim postupkom hitno postupi po arbitražnoj odluci od 1. maja 2024. godine i presudi Tribunala od 18. aprila 2022. godine.
– Pravobranilaštvo BiH je informisalo Savjet ministara da je već upućen dokumentovani zahtjev Vladi Republike Srpske za postupanje po odluci ISCID Komiteta o poništenju arbitražne odluke u ovom postupku i presudi Tribunala. U skladu dostavljenoj presudi, koju su pravni zastupnici tužioca dostavili Pravobranilaštvu BiH na ime tužene BiH, ukupni troškovi ovog arbitražnog postupka iznose 52.794.412 evra uz kamate koje teku od dana pravosnažnosti odluke.”
U saopštenju se dodaje da su Savjet ministara i Vlada Republike Srpske ranije zaključili sporazum o međusobnim pravima i obavezama u vezi s ovim arbitražnim postupkom kojim se Vlada Srpske obavezala bezuslovno ispuniti svoje obaveze plaćanja prema presudi donesenoj u arbitražnom postupku u ime BiH, po prijemu dokumentovanog zahtjeva Pravobranilaštva BiH.
– Viadukt d.o.o. Portorož, Vladimir Zevnik i Boris Goljevšček iz Pirana, Slovenija, pokrenuli su arbitražni postupak protiv BiH pred Međunarodnim centrom za rješavanje investicijskih sporova u Vašingtonu radi naknade štete prouzrokovane kršenjem odredbi Sporazuma o recipročnom unapređenju i zaštiti investicija između BiH i Slovenije i Ugovora o energetskoj povelji – stoji u saopštenju, piše Klix.
Politika
CIJENA “PATROTIZMA”: Umjesto 2 miliona, građani plaćaju više od 100 miliona KM

Dokument koji pokazuje da je Republika Srpska strana koja će snositi troškove spora sa slovenačkom firmom ,,Viadukt d.o.o. Portorož”, čija je trenutna vrijednost preko 100 miliona maraka.
Ovo je na X nalogu naveo šef poslaničkog kluba SDS u Narodnoj skupštini Republike Srpske Ognjen Bodiroga, uz objavu Sporazuma o međusobnim pravima i obavezama u vezi sa arbitražnim postupkom u predmetu “Vijadukt” između Republike Srpske i Savjeta minisrtra BiH iz 2017. giodine iz Službenog glasnika BiH.
“Zbog ovakvih stvari imamo mizerne boračke dodatke, mizerne plate u zdravstvenom sektoru, prosvjeti, kulturi, katastrofalne putne pravce… Nešto što se moglo platiti dva miliona, sada se mora platiti preko 100 miliona maraka. Je li ovo patriotizam?”, upitao je Bodiroga.
Документ који показује да је Република Српска страна која ће сносити трошкове спора са словеначком фирмом ,,Виадукт д.о.о. Порторож", чија је тренутна вриједност преко 100 милиона марака.
Због оваквих ствари имамо мизерне борачке додатке, мизерне плате у здравственом сектору,…— Огњен Бодирога (@BodirogaOgnjen) April 15, 2025
BN
Politika
SNSD KAŽNJEN ZBOG “KRAJIŠKIH VEČERI”: I dalje nije poznato ko plaća kampanju

Centralna izborna komisija BiH (CIK) kaznila je SNSD sa 9,500 KM zbog promocije Vlade Đajića i Nikole Šobota tokom manifestacije u sklopu „Krajiških večeri“ koji su organizovani u julu prošle godine, prije zvaničnog početka izborne kampanje za Lokalne izbore 2024.
Transparency International u Bosni i Hercegovini je CIK-u dostavio audio snimak sa događaja na kom su prisutnima upućivane poruke podrške za Vladu Đajića i Nikolu Šobota koji su bili kandidati SNSD-a na predstojećim izborima uz pozive da se za njih glasa.
Sporni događaj se desio 9. jula a okupljene, koji su nosili majice sa natpisom „Za naše doktore“ voditelj je pozdravio pozivom na glasanje prije zvaničnog početka izborne kampanje, što Izborni zakon ne dozvoljava zbog čega je SNSD kažnjen sa 9,500 KM.
Osim što se na nju čekalo skoro devet mjeseci, ova odluka otvara dodatna pitanja kao što su ko je zapravo organizovao i snosio troškove ovog događaja koji, sudeći po broju od čak 50 izvođača i velikog broja posjetilaca, nisu mali.
“Krajiške večeri” predstavljaju čitav niz manifestacija u banjalučkim mjesnim zajednicama, u sklopu kojih se organizuju koncerti i nudi različit kulturno-umjetnički sadržaj, hrana i piće bez jasne naznake ko je organizator, dok se na tim događajima redom pojavljuju kandidati i funkcioneri SNSD-a koji se promovišu.
Odluka CIK je samo potvrdila prethodne nalaze monitoringa izbora koje je vršio TI BiH po kojima su stranke prikazale 2,6 miliona KM manje troškove predizborne kampanje u čemu prednjači upravo SNSD koja je prijavila CIK-u troškove koji su za čak milion konvertibilnih maraka manji od procijenjenih. Pomenuti nalazi su takođe pokazali da su funkcioneri ove stranke bili najzastupljeniji na javnim servisima tokom izborne kampanje, pri čemu se posebno izdvaja RTRS – od ukupno 1437 političkih objava, čak 1211 bilo je posvećeno promociji funkcionera SNSD-a.
“Zbog ovakvih primjera, TI BiH smatra da političke stranke značajan dio svojih kampanja finansiraju iz nedozvoljenih izvora, najčešće kroz zloupotrebu javnih resursa i privilegovane privatne firme povezane s javnim sektorom. To je posljedica upravo slabe kontrole čime je omogućeno da stranke u izborne cikluse ulaze s unaprijed osmišljenim modelima prikrivene promocije i netransparentnog finansiranja što obesmišljava zakonska ograničenja ali i urušava povjerenje u izborni proces”, ističu u saopštenju iz ove organizacije i dodaju:
“Iako je uloga civilnog društva u značajna za nezavisan nadzor, ključnu ulogu u tom procesu imaju nadležne institucije zbog čega stvarne promjene neće biti moguće bez jačanja njihovih kapaciteta za otkrivanje i sankcionisanje zloupotreba uz donošenje adekvatnih zakonskih rješenja za sankcionisanje daljeg zaobilaženja propisa i zaštitu integriteta izbora”.
-
Region2 dana ago
KARLEUŠA NAPALA KUSTURICU! “Srbine Turčine, sjeti se zbog čega se stidiš svoje majke”
-
Region2 dana ago
KOLIKO JE LJUDI BILO NA SKUPU U BEOGRADU – Procjena Arhiva javnih skupova
-
Politika22 sata ago
TEGELTIJA SE OPET OŽENIO! Treća sreća ili ponovo neuspjeh?
-
Politika3 dana ago
TROŠE KAO DA SUTRA NE POSTOJI! Dodikov kabinet “STUKAO” 400 000 KM na hotele i večere, pa JOŠ 50 000 NA AVIO KARTE
-
Društvo2 dana ago
VANDALIZAM U MOSTARU! Oskrnavljena pravoslavna crkva, oštećene freske
-
Politika22 sata ago
NENAD VUKOVIĆ “Republika Srpska će platiti dug „Vijaduktu“, NEMINOVNO I SA KAMATAMA”
-
Politika2 dana ago
ZAŠTO JE DODIK U VRIJEME najveće krize odlučio da POVEĆA PLATE POLICIJI!
-
Politika1 dan ago
VUKANOVIĆ POTRESEN, POVLAČI SE IZ JAVNOSTI! Dušmani nisu dali da moja majka uživa u životu!