Connect with us

Svijet

Preko 200.000 Amerikanaca bez struje, više od 20 osoba umrlo (VIDEO)

Preko 200.000 Amerikanaca probudilo se bez struje na božićno jutro jer je višednevna zimska megaoluja koja je u nedjelju pogodila nekoliko istočnih američkih država ostavila više od 20 osoba mrtvih.

Ekstremni vremenski uslovi, mješavina dugotrajnih snježnih oluja i hladnoće, spustili su niske temperature vjetra u svih 48 susjednih američkih država ispod nule ovog vikenda, blokirali su putnike na odmor s hiljadama otkazanih letova i zarobili stanovnike u kućama prekrivenim ledom i snijegom.

Dvadeset i dva smrtna slučaja povezana s vremenskim prilikama potvrđena su u osam država, uključujući najmanje sedam smrtnih slučajeva u zapadnom Njujorku, gdje su žestoki snijegovi, nemilosrdni vjetrovi i duboki mrazevi gurnuli Bafalo i okolna mjesta u krizu.

Dok su se veliki dijelovi zemlje počeli oslobađati od velike oluje, a temperature na nekim lokacijama vraćale su se u sezonsku normalu, Bafalo je ostao u rukama “velike katastrofe”, a hitne službe nisu mogle doći do nekoliko područja s velikim udarom, rekao je visoki zvaničnik rano u nedjelju.

“U ovom trenutku imamo sedam potvrđenih smrtnih slučajeva kao rezultat oluje u okrugu Erie. Možda ih je više”, rekao je novinarima izvršni direktor okruga Mark Polonkarz, prenosi “Trt World”.

Svijet

RUSKI SISTEMI PVO! Oboreno 120 ukrajinskih dronova

Ruski sistemi protivvazdušne odbrane oborili su noćas 120 ukrajinskih dronova na nebu iznad ruskih regija, saopštilo je rusko Ministarstvo odbrane.
“Tokom protekle noći, 120 ukrajinskih bespilotnih letjelica avionskog tipa presretnuto je i uništeno od dežurnih sistema protivvazdušne odbrane”, navodi se u saopštenju.

Ministarstvo nije navelo da li je pričinjena šteta.

Nastavi čitati

Svijet

DALAJ LAMA PROSLAVIO 90. ROĐENDAN U EGZILU! Hiljade vjernika slavile u srcu Himalaja!

Dalaj lama je napunio 90 godina okružen hiljadama sljedbenika u himalajskom gradu Daramšali, gdje duhovni vođa tibetanskog budizma živi u egzilu otkad je pobjegao od kineske vlasti u Tibetu 1959. godine.

On je tokom ceremonije sjedio pred više stotina monaha i monahinja u crvenim odorama.

Šef demokratski izabrane tibetanske vlade u egzilu Penpa Cering podigao je tibetansku zastavu dok su muzičari svirali tibetansku himnu, prenio je AP.

Tenzin Gjaco, poznat širom svijeta kao 14. dalaj lama, opisuje sebe kao jednostavnog budističkog monaha, ali milioni tibetanskih budista ga obožavaju kao živu manifestaciju Čenreziga, budističkog boga saosjećanja.

Rođendanskom ceremonijom krunisana je sedmica proslava, tokom koje je dobitnik Nobelove nagrade za mir rekao da planira da se reinkarnira nakon smrti.

Takođe je rekao da sljedeći dalaj lama treba da bude priznat i prepoznat prema prošlim budističkim tradicijama. Juče je izjavio da se nada da će živjeti do 130. godine

Nastavi čitati

Svijet

NEMA KRAJA PAKLU GAZE! Netanjahu tvrdi “Hamas postavio neprihvatljive zahtjeve”

Izraelski premijer Benjamin Netanjahu izjavio je da palestinska militantna organizacija Hamas traži neprihvatljive izmjene novog prijedloga za prekid vatre u Pojasu Gaze.
“Izmjene koje Hamas želi da napravi u prijedlogu Katara saopštene su nam sinoć i neprihvatljive su za Izrael”, objavljeno je iz Netanjahuove kancelarije.

Izraelski premijer je istovremeno naredio slanje delegacije u Dohu na indirektne razgovore sa Hamasom.

Pregovarački tim treba da krene na put tokom dana, a prema izvještajima medija, Netanjahu će istovremeno otputovati u Vašington.

Razgovori, u kojima posreduju Katar, Egipat i SAD, fokusirani su na dogovor o prekidu vatre u ratu u Gazi u trajanju od 60 dana i oslobađanje talaca koje Hamas još drži.

Napori da se obezbijedi privremeni prekid vatre mjesecima su u zastoju, ali su posrednici nedavno predstavili prijedlog, koji, prema izvještajima, predviđa prekid neprijateljstava u Pojasu Gaze u trajanju od najmanje 60 dana, postepeno oslobađanje 10 izraelskih talaca i vraćanje posmrtnih ostataka mrtvih talaca.

U zamjenu za to, veliki broj palestinskih zatvorenika bio bi pušten iz zatvora u Izraelu.

Tokom prekida vatre dvije strane bi pokušale da pregovaraju o trajnom okončanju rata.

Hamas je u petak objavio da je predao Kataru i Egiptu svoje odobrenje za najnoviji prijedlog.

Nastavi čitati

Aktuelno