Društvo
EVO KO ĆE MORATI DA PLATI SEDAM EVRA! Novi sistem za ulazak u EU vjerovatno od novembra iduće godine

Primjena novog evropskog sistema za informacije o putovanjima i odobravanje putovanja – Etias treblo bi da počne iduće godine za državljane 61 zemlje koje imaju bezvizni režim putovanja sa EU, među kojima su i sve zemlje Zapadnog Balkana.
Prvi rok je bio postavljen za 1. januar 2023, a sada se pretpostavlja da će sistem evropskog sistema putničkih informacija i autorizacije početi da važi od novembra 2023. godine, ali tačan datum još nije utvrđen.
Etias je napravljen po uzoru na američki sistem Esta, što znači da će putnici koji nisu iz EU morati da popune formular na internetu i plate sedam evra prije nego što uđu u evropsku zonu. Poređenja radi, za ulaz u SAD potrebno je platiti 21 dolar.
Naknada od sedam evra važiće za više posjeta tokom tri godine.
Najvjerovatnije da mlađi od 18 godina ili stariji od 70 neće morati da plate sedam evra, ali na zvaničnom sajtu Etiasa još nema preciznih informacija o tome.
Očekuje se da će odobrenje u veććini slučajeva biti izdato u roku od nekoliko minuta. Sistem je povezan sa posjedovanjem pasoša, a ako neko dobije novi pasoš, potrebno je da dobije i novu Etias dozvolu za putovanje.
Uz važeću Etias dozvolu za putovanje, može se ulaziti na teritoriju članica EU, kao i na Island, u Norvešku i Švajcarsku.
Sa Etias sistemom može da se ulazi u te evropske zemlje više puta za kratkoročne boravke do 90 dana u bilo kom periodu od 180 dana. Međutim, pravila nalažu da mora da se pokaže pasoš, kao i do sada, a granične službe mogu da potraže i druga dokumenta da bi proverili da li neko ispunjava uslove za ulazak.
Odobrenje Etias dobija se za nekoliko minuta, ali moguće je da obrada prijave potraje duže i u tom slučaju odobrenje se izdaje u roku od četiri dana.
-Imajte na umu da se ovaj period može produžiti do 14 dana ako se od vas traži da dostavite dodatne informacije ili dokumentaciju, ili do 30 dana ako ste pozvani na intervju. Zbog toga bi trebalo da se prijavite za Etias odobrenje za putovanje mnogo pre planiranog putovanja – navodi zvanična strana sistema.
Na stranici Etias savjetuje se da, kada se dobije odobrenje, mora pažljivo da se proveri da su ime, broj pasoša i drugi podaci tačni. Ako dođe do greške, osoba neće moći da uđe u zemlju. Ukoliko dođe do odbijanja, u mejl poruci Etiasa treba da navede razloge za odbijanje i lice koje je odbijeno ima pravo na žalbu.
Etias sistem će se primjenjivati za ulazak u Austriju, Belgiju, Bugarsku, Hrvatsku, Kipar, Češku, Dansku, Estoniju, Finsku, Francusku, „emačku, Grčku, Mađarsku, Island, Italiju, Letoniju, Lihtenštajn, Litvaniju, Luksemburg, Maltu, Holandiju, Norvešku, Poljsku, Portugaliju, Rumuniju, Slovačku, Sloveniju, Španiju, Švedsku i Švajcarsku.
Glas Srpske/ Tanjug
Društvo
IGORU JANKOVIĆU IZ BANJALUKE STIŽE KONTEJNER, ali mu je najpotrebnija hrana

Igor Janković iz Banjaluke, koji živi u izuzetno teškim uslovima, konačno bi ovih dana trebalo da dobije kontejner za stanovanje, ali mu je i dalje najpotrebnije – hrana.
Kako navodi, već duže vrijeme se sam snalazi, ali teško uspijeva da obezbijedi osnovne namirnice.
“Snalazim se, ali to je stvarno nedovoljno. Dajem sve na hranu, ostaju neplaćene obaveze i sve ostalo”, kaže Janković.
Dodaje da je ranije kontaktirao Crveni krst, ali da je pomoć dobio još u decembru prošle godine, te da mu je sada ponovo potrebna pomoć.
“Nekada su davno donijeli, to je bilo polovinom decembra. Sada ništa. Prebacuju me da zovem neke brojeve. Kontaktirao sam, ali ništa konkretno”, kaže on.
Prema ranijem dogovoru s predstavnicima Grada Banjaluka, privremeni smještaj mu je najprije ponuđen u Stričićima, ali je Janković tu opciju odbio zbog velike udaljenosti.
“To je 35 kilometara daleko, nisam jednostavno to prihvatio. Dogovorio sam da se kontejner privremeno postavi ovdje gdje sam sada, malo bliže putu, da bude pristupačnije”, kaže on.
Kontejner je, kako tvrdi, obezbijeđen, ali se još čeka rješavanje priključaka i drugih tehničkih detalja. Kako kaže, mjesečno prima 350 maraka od Centra za socijalni rad, što je jedva dovoljno za lijekove i ponešto ostane za hranu.
Igor trenutno živi u kući staroj više od 70 godina, koja je u potpuno neuslovnom stanju.
” Samo što se sve nije urušilo”, kratko kaže.
Ovo je još jedan apel humanim ljudima i nadležnim institucijama da se uključe – jer je kontejner samo prvi korak. Igoru je sada najpotrebnije osnovno za život a to je hrana.
Račun za uplatu na koji možete pomoći Igoru je: BBAN 5520301838964945 Addiko bank Banjaluka na ime Igor Janković ili na broj telefona 066/945 – 670.
Nezavisne
Društvo
VREMENSKA PROGNOZA! Pretežno oblačno sa povremenim pljuskovima

U većem dijelu zemlje očekuje se umjereno do pretežno oblačno vrijeme, uz lokalne pljuskove koji će povremeno osvježiti atmosferu. Najizraženiji padavinski režim očekuje se u višim predjelima i na zapadu zemlje, dok će južne i sjeverne oblasti imati nešto stabilnije vremenske prilike.
Vjetar će biti slab do umjeren, uglavnom južnog i jugozapadnog smjera, što će doprinositi prijatnijem osjećaju temperature, naročito u popodnevnim satima.
Jutarnje temperature kretale su se između 10 i 16 stepeni Celzijusa, dok se na jugu zemlje očekuju i vrijednosti do 18 stepeni. Najviše dnevne temperature biće u rasponu od 17 do 23 stepena, dok će se na jugu i sjeveru zemlje živa na termometru penjati i do 25 stepeni.
Iako vremenski uslovi neće biti u potpunosti stabilni, građani mogu planirati kraće boravke u prirodi uz oprez zbog mogućih kratkotrajnih pljuskova.
Društvo
NEMA RAZLOGA ZA RADOST! Evo kakve nas vremenske prilike očekuju do kraja maja

Usljed pojačane ciklonske aktivnosti nad Evropom, u Bosni i Hercegovini se u naredne dvije sedmice očekuje nestabilno vrijeme, praćeno čestim padavinama i izraženim oscilacijama temperaturnog režima.
Do petka se očekuje dotok toplije vazdušne mase sa juga, što će usloviti postepeni porast temperature vazduha, uz povremene slabe padavine u obliku pljuskova.
Od 23. do 27. maja prognozira se nova promjena vremena, uz prodor hladnijeg vazduha sa sjevera. U tom periodu očekuju se niže temperature u odnosu na višegodišnji prosjek, kao i obilnije padavine, posebno na sjeveru zemlje. Na jugu zemlje, povremene slabe padavine moguće su do 25. maja, nakon čega se prognozira stabilnije i suvo vrijeme uz pojavu bure, koje bi se moglo zadržati do kraja mjeseca.
Do 23. maja jutra u Bosni sa temperaturama od 7 do 12 stepeni Celzijusovih, a u Hercegovini od 9 do 14 stepeni Celzijusovih. Tokom dana, u Bosni se očekuju temperature od 15 do 20 stepeni Celzijusovih, a u Hercegovini od 19 do 24 stepeni Celzijusovih.
Stiže hladniji period
Hladniji period uz temperature vazduha niže od prosječnih, očekuje se od 23. do 27. maja. U Bosni će minimalne vrijednosti biti od 4 do 9 stepeni Celzijusovih, a u Hercegovini između 6 i 11 stepeni Celzijusovih. Dnevne temperature u Bosni kretaće se od 10 do 15 stepeni Celzijusovih, a u Hercegovini od 16 do 20 stepeni Celzijusovih, prenosi N1.
Porast temperatura
Blagi porast temperatura moguć je od 28. maja, sa vrijednostima tokom jutra u Bosni od 6 do 11 stepeni Celzijusovih, a u Hercegovini između 8 i 13 stepeni Celzijusovih, danju temperature u Bosni kretaće se od 13 do 18 stepeni Celzijusovih, a u Hercegovini od 18 do 23 stepeni Celzijusovih, saopšteno je iz FHMZ BiH.
-
Društvo2 dana ago
“HOROR EKSKURZIJA! Pokvaren autobus “Halilovića”, isti prevoznik NEDAVNO IMAO STRAŠNU SAOBRAĆAJKU U HRVATSKOJ!
-
Politika1 dan ago
OGLASIO SE I ČOVIĆ “Ako će Šmit da vlada, šta će nam izbori i parlament?”
-
Zdravlje2 dana ago
ŠKRBIĆ NAJAVIO! “Od jeseni moguće liječenje pacijenata iz Srpske RUSKOM VAKCINOM PROTIV RAKA”
-
Banjaluka2 dana ago
NJEMU SAMO TREBA DA OZDRAVI! Ogiju (10) iz Banjaluke potrebna naša pomoć
-
Društvo2 dana ago
Njihova ljubav bila je JAČA I OD SMRTI! Na današnji dan prije 32 godine poginuli Admira i Boško
-
Svijet2 dana ago
OVO JE ČEKAO CIJELI SVIJET! Putin saopštio kakav ishod rata očekuje
-
Politika2 dana ago
DODIK TVRDI “SNSD ima velike ambicije u narednom periodu”
-
Hronika1 dan ago
Predsjednik Borca i još 3 osobe uhapšene zbog NAPADA NA SUDIJU nakon utakmice