Connect with us

Region

Nastavlja se uklanjanje barikada Srba sa sjevera KiM

Na sjeveru Kosova i Metohije uklanjaju se barikade koje su postavili Srbi zbog hapšenja svojih sunarodnika i dolaska “kosovskih” specijalaca. Poslije garancija koje su Srbi iz pokajine dobili i spuštanja tenzija, ukinuto je stanje povišene borbene gotovosti Vojske Srbije.

Srbi sa sjevera Kosova i Metohije, koji su od 10. decembra bili na barikadama, nakon hapšenja bivšeg policajca Dejana Pantića, od juče uklanjaju barikade.

Toj odluci prethodio je razgovor sa predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, nakon što su SAD i EU dale garancije da će se zahtjevi Srba poštovati i nakon što je Pantić stigao kući u Kosovsku Mitrovicu.

Takođe je ukinuto stanje povišene borbene gotovosti u Vojsci Srbije.

KFOR je juče saopštio da uklanjanje barikada na sjeveru Kosova i Metohije treba učiniti brzo i bezbedno i da bi sve strane trebalo da “izbjegavaju bilo kakvu retoriku ili akcije koje mogu da izazovu novu eskalaciju”.

Kažu da prate razvoj događaja i da ostaju spremni da intervenišu, ako bude neophodno, u skladu s njihovim mandatom zasnovanim na Rezoluciji 1244 SB UN iz 1999. godine.

I specijalni predstavnik i šef Misije privremene administracije Ujedinjenih nacija na KiM Karolin Zijade pozdravila je sve mjere za smirivanje tenzija na sjeveru Kosova i Metohije, uključujući uklanjanje barikada.

Odala je priznanje mukotrpnim naporima svih strana, uključujući međunarodne partnere, da osiguraju bezbjednost stanovništvu Kosova i Metohije u svim zajednicama.

S druge strane, predstavnik Evropske unije za dijalog Miroslav Lajčak rekao je da je nivo nepovjerenja između dve strane veći nego ikada ranije, da su tenzije i dalje visoke, ali da je važno da lideri u Beogradu i Prištini počnu da stvaraju atmosferu pogodnu za produktivne razgovore o normalizaciji odnosa.

(RTS)

Region

Vučić poručuje – Srbija i Kina u partnerstvu za PROSPERITET i MIR

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić prisustvovao je sinoć prijemu povodom 76. godišnjice osnivanja Narodne Republike Kine i 70 godina prijateljstva naroda Kine i Srbije i poručio da je ponosan na poverenje i bliske veze dve zemlje.

“Večeras smo sa radošću obeležili 76 godina od osnivanja NR Kine i 70 godina prijateljstva naših naroda. Hvala ambasadoru Li Mingu na iskrenom partnerstvu i toplom gostoprimstvu. Ponosan sam na poverenje koje gradimo kroz konkretne projekte i bliske veze među ljudima, uveren da Srbija i Kina nastavljaju zajedno, za mir, razvoj i bolji život naših građana”, napisao je Vučić na Instagram nalogu.

Prijem povodom Nacionalnog dana Kine, koji je organizovala Ambasada Kine u Beogradu, održava se večeras u Hotelu Hajat.

Nacionalni dan Kine zvanično se obeležava 1. oktobra, u čast godišnjice osnivanja Narodne Republike Kine, kada je proglas o osnivanju na trgu Tjenanmen u Pekingu 1949. godine pročitao Mao Cedung.

Nastavi čitati

Region

NAKON ŠTO SU MASOVNO POBILI SVINJE, Hrvatima predlažu da umjesto mesa jedu GRAH I SOČIVO!

Širenje afričke svinjske kuge zabrinjava javnost, uglavnom zbog privrednih gubitaka u svinjarstvu, ističu u udruženju Prijatelji životinja, koji se zalažu za prelazak na uzgoj biljnih namirnica poput pasulja, sočiva i leblebije, koji pružaju sve potrebne hranjive materije, ali bez patnje životinja, rizika od bolesti i ekološkog razaranja.

Od početka ove godine u Hrvatskoj je ubijeno više od 4.000 svinja, a u toku je eutanazija još 12.000, zbog pojave virusa afričke svinjske kuge, a svakodnevno se pojavljuju nova žarišta i među domaćim i među divljim svinjama.

Napominju da se zaboravlja da svinje nisu samo statistika, već se radi o hiljadama izgubljenih života.

„Ne morate biti vegan da shvatite da je riječ o tragediji koja se ne može izraziti u novcu. Jednako je okrutna činjenica da i bez afričke svinjske kuge u Hrvatskoj se samo u klanicama svakoga dana ubije oko 3.000 svinja. Te žrtve nećemo vidjeti na televiziji, ali njihova patnja jednako je stvarna“, naveli su u saopštenju Prijatelji životinja.

Snježana Klopotan Kačavenda, koordinatorka projekata u ovom udruženju pojašnjava da su svinje društvene životinje koje naučnici smatraju inteligentnijima od pasa, koje imaju jako dugotrajno pamćenje, sanjaju, prepoznaju vlastita imena, uče trikove za nagradu poput sjedenja, uživaju u slušanju muzike, igranju sa fudbalskim loptama i masažama, mogu čak igrati video-igre i vode društvene živote složenosti ranije zabilježene samo kod primata.

Osim toga, svinje osjećaju strah, bol, patnju te pri velikoj napetosti pokazuju izraženu socijalnu dominaciju, zbog čega često na liniju klanja dolaze redoslijedom onako kako su zajednički živjele u grupi tokom uzgoja.

Ona ističe da uzgoj životinja radi hrane nije štetan samo za životinje.

„Kao udruženju za zaštitu životinja, apsolutno nam je zastrašujuća i neprihvatljiva činjenica da se životinje, i to još toliko slične čovjeku, uzgajaju za hranu i kolju“, navela je.

Ukazujući na štetnost konzumiranja mesa, zbog opasnosti od raka i drugih bolesti, Prijatelji životinja poručuju da uzgoj svinja nije nužan ni nezamjenjiv:

„Dugoročno rješenje krize s afričkom svinjskom kugom je preusmjeravanje na uzgoj biljnih namirnica poput pasulja, sočiva i leblebije, koji pružaju sve potrebne nutrijente, ali bez patnje životinja, rizika od bolesti i ekološkog razaranja“, naveli su Prijatelji životinja, prenose hrvatski mediji.

Nastavi čitati

Region

PAVKOVIĆ STIGAO U BEOGRAD! Odmah mora na VMA, pozvao ga Vučić

Avion Vlade Srbije u kom se nalazi nekadašnji komandant Treće armije Vojske Jugoslavije i načelnik Generalštaba general Nebojša Pavković, sletio je u Beograd nakon polijetanja iz Finske, saznaje RTS.

General Nebojša Pavković će čim stigne u Beograd sanitetom biti prebačen na VMA.

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić pozvao je generala Pavkovića prije nego što je krenuo za Srbiju i poželio mu srećan put.

Međunarodni rezidualni mehanizam za krivične sudove u Hagu doneo je odluku da Nebojša Pavkovića, zbog teškog zdravstvenog stanja, prevremeno pusti na slobodu.

General Pavković je, tokom NATO agresije 1999. godine, bio komandant Treće armije Vojske Jugoslavije, koja je bila raspoređena na prostoru KiM.

Haški tribunal ga je 2009. godine osudio na 22 godine zatvora, a tužilaštvo ga je teretilo za zločine protiv čovječnosti i kršenje zakona i običaja ratovanja.

Optužnica protiv Pavkovića je otpečaćena u oktobru 2003. godine, a on se 2005. godine predao Tribunalu u Hagu

Nastavi čitati

Aktuelno