Connect with us

Svijet

Britanija i Francuska će od putnika iz Kine tražiti negativan test

Francuska i Britanija će od putnika iz Kine tražiti da pokažu test sa negativnim rezultatima na kovid 19 obavljen manje od 48 časova prije polaska na put, saopšteno je danas iz Ministarstava zdravlja i saobraćaja.
Test će biti neophodan za sve pristigle letove iz Kine, uključujući i one sa presjedanjem. Putnici koji dolaze iz Kine, takođe će morati da nose maske.

U saopštenju se navodi da Francuska nije odredila početni datum za uvođenje mjera ali da će uskoro objaviti dekret i da će o tome obavjestiti članice EU.

Neimenovani francuski zvaničnik rekao je da će od 1. januara Francuska vršiti nasumična testiranja na kovid 19 po dolasku putnika iz Kine.

Peking je u protekle tri godine svoje granice držao skoro zatvorene i vodio je strog režim blokada i neprekidnog testiranja, ali je od 7. decembra naglo promijenio regulative i u proteklih nekoliko sedmica broj zaraženih je naglo povećan.

Južna Koreja i Španija pridružili su se danas sve većem broju zemalja, uključujući SAD i Indiju koje su uvele testiranje na kovid 19 za putnike iz Kine.

Svijet

POJAČANE MJERE BEZBJEDNOSTI Policija opkolila Malme, dignuti dronovi zbog Evrovizije

Policija je saopštila da će tokom trajanja takmičenja u gradu biti korištene posebne kamere i dronovi.

– Kamere će nam omogućiti da u realnom vremenu stvorimo veoma dobru sliku o tome šta se dešava u dijelovima gdje se održava Evrovizija, sa ciljem da prikupimo informacije o strateški važnim mjestima, da znamo koliko policajaca treba rasporediti na određenu lokaciju i da budemo u mogućnosti da brzo intervenišemo ako dođe do incidenata – rekao je Džimi Lindin koji je u policiji glavni za nadzorne kamere.

Međutim, švedska policijska uprava saopštila je da obožavaoci takmičenja za Pjesmu Evrovizije ne bi trebalo da budu zabrinuti zbog visokih mjera bezbjednosti i tenzija nakon izbijanja rata u pojasu Gaze.
Portparol švedske policije, Džimi Modin, je sa druge strane kazao novinskoj agenciji “PA” da se mjere prvenstveno odnose na bezbjednosne službe, te da se na skali od jedan do pet, Švedska nalazi na četvrtoj tački prijetnje od terorizma, prenio je “Standard”.
– I naravno, ovo uključujemo u naš rad na planiranju mjera bezbjednosti koje preduzimamo, ali je važno napomenuti da nema direktne prijetnje Evroviziji – rekao je Modin.

On je dodao da se očekuje protest podrške Palestini u četvrtak, kada će nastupati predstavnica Izraela Eden Goldan.

Ipak, Modin nije želio da precizira broj policajaca koji će biti na ulicama Malmea tokom takmičenja.
Ranije je najavljeno da će u pomoć švedskoj policiji priteći kolege iz Danske i Finske.

Događaj se održava u “Malme Areni”, a policija je povećala nivo bezbjednosti i proširila bezbjednosne mjere. Kako je ranije navedeno, očekuje se da će oko 100.000 ljudi prisustvovati ovom događaju.

Krajem aprila švedski javni servis “SVT” objavio je izvještaj o prijetnjama povezanim sa održavanjem muzičkog takmičenja u Švedskoj te da su mogući sajber napadi i građanska neposlušnost, prenosi b92.

Nastavi čitati

Svijet

IZRAELSKA VOJSKA zauzela granični prelaz Rafa

Izraelska vojska saopštila je da je uspostavila “operativnu kontrolu” nad graničnim prelazom Rafa između Pojasa Gaze i Еgipta.

Napad izraelskih snaga uslijedio je nekoliko časova nakon što je palestinska militantna organizacija Hamas saopštila da je prihvatila prijedlog o prekidu vatre čiji su posrednici Еgipat. Izrael insistira da prijedlogom nisu ispunjeni njihovi suštinski zahtjevi, prenosi Srna.

Izraelski premijer Benjamin Netanjahu rekao je da je vojno zauzimanje graničnog prelaza Rafa predstavlja “važan korak” u uništenju vojnih i ekonomskih kapaciteta Hamasa.

U Rafi se nalazi više od milion raseljenih civila koji žive u šatorima i pretrpanim stanovima a granični prelaz je ključna tačka za ulazak pomoći.

Nastavi čitati

Svijet

FRANCUZI TRAŽE ODLAGANJE odluke o članstvu tzv. Kosova u Savjetu Evrope

Pošto vlada premijera privremenih prištinskih institucija Aljbina Kurtija nije preduzela nijedan korak u pravcu formiranja Zajednice srpskih opština (ZSO), Francuska je od članica Savjeta Evrope (SE) zatražila odlaganje odluke o članstvu Prištine u toj organizaciji, piše Albanijan post pozivajući se na diplomatske izvore.

Portal navodi da su, iako je Kurtijeva vlada stalno tvrdila da je Priština ispunila sve uslove neophodne za članstvo u SE, zemlje sa odlučujućim uticajem poput Francuske i Italije odavno obavijestile Kurtija da je početak značajnih koraka ka primjeni sporazuma o ZSO nepremostivi uslov za članstvo u SE.

Albanijan post dodaje da se čini da je proces ušao u odlučujuću fazu i da posljednje vijesti za Prištinu ne izgledaju nimalo prijatne.

Portal, pozivajući se na diplomatske izvore, piše da se danas u Strazburu očekuje posljednji sastanak ambasadora prije sastanka Komiteta ministara, na kojem se očekuje i odluka o tzv. Kosovu.

Navodi se da su zemlje Kvinte tražile od Kurtija napredak po pitanju ZSO slanjem statuta na razmatranje ustavnom sudu.

“Uzimajući u obzir činjenicu da, uprkos obavezama, Kurtijeva vlada nije preduzela nijedan korak u tom pravcu, Francuska je uputila notu zemljama članicama Savjeta Evrope, tražeći odlaganje odluke o Kosovu”, navodi Albanijan post i dodaje da se očekuje da ambasadori zemalja članica SE pitanje članstva tzv. Kosova ne uvrste na dnevni red sastanka ministara u maju.

Albanijan post ocijenjuje da se, iako stav Njemačke do sada nije bio jasan, čini da i ta zemlja sada zauzima stav da Kurtijeva vlada mora da preduzme konkretne korake po pitanju ZSO da bi dobila članstvo u SE.

Francuska, Njemačka i Italija već su na stanovištu da se članstvo Prištine u SE može odložiti do trenutka kada vlada dokaže posvećenost sprovođenju ZSO slanjem nacrta ustavnom sudu, ali takav pristup nije podržala Velika Britanija, prema kojoj pitanje ZSO ne treba miješati sa pitanjem članstva u SE, piše portal.

Albanijan post ocijenjuje da, i pored epiloga sastanka ambasadora, postoji tehnička mogućnost da se zahtjev Prištine nađe na dnevnom redu nekoliko dana prije sastanka Komiteta ministara, ali da je “jasno da se to neće desiti u nedostatku vidljivog napretka ka implementaciji ZSO”.

Predsjednik Francuske Emanuel Makron je u nedavnom telefonskom razgovoru sa Kutijem istakao da, u kontekstu zahtjeva Prištine za članstvo u SE, Pariz veliki značaj pridaje napretku u uspostavljanju ZSO, dok je njemački kancelar Olaf Šolc u razgovoru sa Kurtijem istakao značaj konkretnih koraka Prištine ka uspostavljanju ZSO i u kontekstu podnošenja zahtjeva za članstvo u SE.

Formiranje ZSO je, inače, obaveza Prištine po Briselskom sporazumu, ali Priština već 11 godina odbija da je sprovede.

Parlamentarna skupština SE je 16. aprila usvojila preporuku da Priština postane član Savjeta Evrope, a konačnu odluku donosi Komitet ministara, čiji bi sastanak trebalo da bude održan od 16. do 17. maja u Strazburu.

Izvjestilac za prijem tzv. Kosova, grčka poslanica Dora Bakojani preporučila je prijem, iako je ispunjen samo jedan od tri uslova koja je prvobitno zahtijevala od Prištine, a to je povratak zemljišta manastiru Visoki Dečani i to osam godina nakon što je ustavni sud presudio da zemljište mora biti upisano u katastar kao imovina manastira.

Druga dva uslova – formiranje ZSO i rješavanje pitanja ekspoprijacije zemljišta u opštinama gdje žive uglavnom Srbi – Priština nije ispunila.

Nastavi čitati

Aktuelno