Connect with us

Svijet

KORUPCIJA U SRCU BRISELA Kako je kriza “Katargejt” uzdrmala Evropsku uniju (VIDEO)

Evropski lideri očajnički pokušavaju da zaustave korupcionašku krizu u Evropskom parlamentu koja uništava demokratiju. Da li je već prekasno?

Bilo je to tipično pospano veče u petak u sjedištu Evropske unije u Briselu. Hiljade diplomata, zvaničnika i političara koji se tokom nedjelje motaju belgijskom prestonicom odavno su se uputili kući za predstojeći vikend.

Ali u kancelarijama staklene zgrade Evropskog parlamenta na Trgu Luksemburg, upravo je otpočela drama koja potresla same temelje demokratije evorpskog političkog i ekonomskog bloka.

Kako je pao sumrak tog 9. decembra, belgijska policija i službenici parlamentarnog obezbjeđenja krišom su se kretali hodnicima prazne zgrade, zatvarajući sobe i kancelarije. Istovremeno, detektivi su se pripremali da pokrenu seriju policijskiih racija i hapšenja u kućama i stanovima širom prestonice.

U satima koji su uslijedili, uhapšeno je šest osumnjičenih, uključujući Evu Kaili 44-godišnju grčku političarku koja je kao potpredsjednica Evropskom parlamenta bila jedna od onih iz najvišeg političkog ešalona EU.

Privedeni su i njen partner i njegov bivši šef. U pretresima u najmanje 20 kuća i kancelarija u Belgiji, Italiji i Grčkoj u danima koji su uslijedili zaplijenjeno je 1,5 miliona evra u gotovini, kompjuteri i mobilni telefone kao dokaz.

Policija je pronašla 150.000 evra u novčanicama u stanu koji je Kaili dijelila sa svojim partnerom i, u jednom od bizarnijih detalja, njen otac je uhvaćen kako nosi kofer napunjen kešom dok je izlazio iz hotela “Sofitel” u centru grada!

Kaili i njen partner su sada u zatvoru dok se istrage nastavljaju. Oni su među četvoro osumnjičenih u preliminarnim optužbama za korupciju i pranje novca.

Katarski novac
Sumnja se, prema zvaničnim dokumentima, da su primali novac u zamjenu za lobiranje u Evropskom arlamentu za Katar, a možda i Maroko.

Iako su detalji o kriminalnim radnjama još uvijek nedorečeni slučaj je šokirao Evropsku uniju do srži.

Ovo je najveći korupcijski skandal koji je pogodio EU u skoro četvrt vijeka — i verovatno najozbiljniji, piše evropsko izdanje magazina “Politico”.

Ono što se do sada malo zna dovelo je u pitanje integritet demokratskog procesa koji podupire cjelokupnu političku mašineriju bloka od 27 zemalja.

„Evropska demokratija je na udaru“, rekla je Roberta Metsola, predsjednica Evropskog parlamenta, kada se obratila svojim kolegama na kriznoj sjednici.

Od masovne ostavke Evropske komisije lidera Žaka Santera zbog optužbi za prevaru 1999. Brisel nije bio toliko destabilizovan korupcijskim skandalom.

Mišela Klez, istražni sudija koji vodi slučaj, u svojim rukama drži reputaciju demokratije Evropske unije.Klez je postao jedan od najuspješnijih tužilaca svoje generacije.

Prozvan „šerifom“ zbog svog nemilosrdnog odbijanja da odustane, ostvario je rezultate u velikim slučajevima složenog finansijskog kriminala, uključujući slučajeve pranja novca u belgijskim fudbalskim klubovima, trgovinu drogom i utaju poreza od strane bankara. Sada u slobodno vrijeme piše krimi trilere.

Borci za veću transparentnost već godinama upozoravaju na slaba pravila i slabu primjenu u institucijama EU.

Evropski parlament je dugo bio magnet za lobiste, koji žele da se njihov glas čuje u jednom od centara moći EU. Iako je Parlament vjerovatno najmanje uticajan od institucija EU, njegova moć je porasla otkako je dobio novu nadležnost 2009. godine, a njegovih 705 poslanika sada ima ovlašćenja da oblikuju zakone — obično u završnoj fazi.

Možda još važnije, Parlament nudi forum za javnu debatu na visokom nivou. Njegova komora je mjesto gdje poslanici iz 27 zemalja bloka drže govore u ime stvari koje novac ne bi trebalo da može da kupi.

Upravo u vrijeme kada je Svjetsko prvenstvo u fudbalu dostiglo svoj vrhunac u Kataru, ova afera je potvrdila (u zapadnoj javnosti uobičajen; prim. ur.) imidž “petro-kraljevine” Katara kao zlonamjerne sile koja se miješa i EU i igra igru na igralištu za korumpirane, ovlašćene evrokrate.

Kako je sedmica odmicala, pojavili su se dodatni detalji o navodnom uticaju Katara, koji negira bilo kakvu umiješanost u skandal.

Svijet

PORTPAROLKA STEJT DEPARTMENTA Hala Rarit podnijela ostavku

Hala Rarit, portparolka Stejt departmenta na arapskom jeziku je prva pripadnica američke diplomatije, da je to poznato, koja je podnijela ostavku zbog stava američke administracije o ratu u Gazi.

Dva druga zvaničnika Stejt departmenta – Džoš Pol i Anel Šelin, takođe, su podnijeli ostavke u znak protesta protiv politike SAD, koja je oštro podijelila stanovništvo u Americi, navodi CNN, prenosi Tanjug.
Rarit je rekla da su ona i njene kolege “užasnute” Hamasovim terorističkim napadima 7. oktobra, koji su pokrenuli rat u Gazi.

Ona je navela da su svi očekivali snažne reakcije, ali da niko nije predvidio da će ishod biti 34.000 ubijenih ljudi u Gazi i da će zavladati glad.
– U osnovi, zabrinuta sam da smo na pogrešnoj strani istorije i tako štetimo našim interesima – navela je ona, misleći na podršku Bajdenove administracije Izraelu u ratu sa Hamasom.

Rarit je ukazala na “dvostruke standarde” u američkoj politici koji se tiču humanitarne krize i smrti palestinskih novinara u Gazi.

– Kao Sjedinjene Američke Države moramo se pridržavati naših principa. Ne možemo praviti izuzetke. Naši saveznici i naši protivnici gledaju i to povređuje nas kao naciju – istakala je ona.

Rarit je navela i da joj je dosta kolega prišlo i reklo da se osjeća isto kao i ona, samo što nisu u mogućnosti da to kažu.

Nezavisne

Nastavi čitati

Svijet

JOŠ JEDNA POTJERNICA IZ RUSIJE! Na listi i Porošenko

Ministarstvo unutrašnjih poslova Rusije stavilo je na potjernicu bivšeg predsjednika Ukrajine Petra Porošenka, a odgovarajuća potjernica se pojavila u bazi podataka resora.

– Petar Aleksejevič Porošenko, 26. septembar 1965. Traže se po članu Krivičnog zakonika – piše na dokumentu.
Krivično djelo zbog kojeg se za njim traga nije objelodanjeno, navodi RIA Novosti, prenosi Tanjug

Porošenko je bio predsjednik Ukrajine od 2014. do 2019. godine.
Ruski mediji prenijeli su danas da se na potjernici Ministarstva unutrašnjih poslova Rusije pojavilo i ime aktuelnog ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog.

Nezavisne

Nastavi čitati

Svijet

SKANDAL U AMERICI! Poslanik optužen za PRIMANJE MITA od 600.000 dolara

Američki poslanik u Predstavničkom domu Kongresa Henri Kuejar i njegova supruga Imelda Kuejar optuženi su da su prihvatili mito u vrijednosti od oko 600.000 dolara, saopštilo je Ministarstvo pravde SAD.

Ovaj par terete da je primio novac od azerbejdžanske državne naftne kompanije i meksičke banke, ali i za više tačaka zavjere, podmićivanja i pranja novca, prenosi BBC.

Prema optužnici, oni su u zamjenu za novac pristali da utiču na spoljnu politiku SAD u korist Azerbejdžana i da zagovaraju mjere koje su išle u korist banci iz Meksika, što oni poriču.

Par je navodno koristio novac dobijen kao mito da otplati više kredita, a Kuejar se obećao da će nastaviti svoju kampanju za reizbor u novembru jer je nevin.

-Prije nego što sam bilo šta radio, proaktivno sam tražio pravne savjete od Komiteta za etiku Predstavničkog doma, koji mi je dao više od jednog stava napismeno, zajedno sa dodatnim mišljenjem iz nacionalne pravne firme – rekao je Kuejar u saopštenju i dodao da je radio kao i mnoge njegove kolege i u interesu američkog naroda.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

Nastavi čitati

Aktuelno