Connect with us

Društvo

Građani Srpske će i ove godine moći preuzeti elektronske knjižice

Oko 90 odsto osiguranika do sada je preuzelo svoju elektronsku karticu, odnosno oko 840.000 građana Srpske, a s obzirom na to da stara zdravstvena knjižica ide u prošlost, građani će novu, e-karticu, moći preuzeti i ove godine.

Potvrdili su ovo za “Nezavisne” iz Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske (FZO RS), te istakli da se ovaj broj ipak mijenja iz dana u dan, budući da osiguranici svakodnevno posjećuju poslovnice Fonda kako bi podigli svoje elektronske kartice.

“Od ove godine u zdravstvenim ustanovama će se koristiti isključivo elektronska kartica, ali to ne znači da osiguranici koji nisu preuzeli svoju e-karticu, ne mogu to da urade i u 2023. godini. Ovo je kontinuirani proces i elektronske kartice se mogu preuzimati i poslije Nove godine, ali je važno da građani učine to što prije, kako ne bi imali problema u slučaju da im zatreba zdravstvena zaštita, jer se stare zdravstvene knjižice više neće koristiti”, rekli su iz Fonda.

Jedna Banjalučanka nam je kazala da nije podigla ovu knjižicu i da se bila zabrinula šta će biti ako je ne uspije preuzeti do kraja 2022. godine.

“Još nisam preuzela elektronsku knjižicu, no sad bar znam da ne moram žuriti i da ću je uspjeti preuzeti i u prvim danima 2023.”, kazala je ova Banjalučanka.

Iz Fonda objašnjavaju da u slučaju da za osiguranika nije izrađena elektronska zdravstvena kartica ili u slučaju promjene ličnih podataka, te ako je kartica izgubljena, osiguranik podnosi zahtjev za izradu nove e-kartice i u FZO RS dobija potvrdu da čeka svoju elektronsku karticu.

“S tom potvrdom može da koristi zdravstvenu zaštitu u zdravstvenim ustanovama sve do momenta dok ne dobije svoju elektronsku karticu”, navode iz Fonda.

Ova elektronska kartica služi da pacijent bude identifikovan u Integrisanom zdravstvenom informacionom sistemu (IZIS), da se na osnovu nje ostvari pristup zdravstvenom kartonu pacijenta i na osnovu kartice se provjerava status osiguranog lica. Ona je ujedno i najveća zaštita sistema jer se samo uz pomoć nje može pristupiti podacima osiguranika.

Podsjećamo, prve elektronske zdravstvene kartice štampane su još 2020. godine i od tada je praktično počela podjela kartica. Međutim, zbog epidemije proces podjele kartica je bio nešto sporiji, ali u proteklih godinu dana, kako je epidemiološka situacija povoljnija, više puta smo pozivali osiguranike da na vrijeme, odnosno do kraja godine preuzmu svoje kartice.

Iz FZO RS napominju da osiguranici ove kartice ne plaćaju.

Dodaju da kartice koje su štampane od juna 2022. godine imaju rok važenja 10 godina, dok kartice koje su štampane ranije imaju rok važenja pet godina, jer je to period garantnog roka samog projekta.

“Međutim, budući da nema tehničkih prepreka, u slučaju da ne budu oštećene, da nije došlo do promjene ličnih podataka i slično, nema razloga da se i te kartice ne koriste i nakon roka važenja koji je na njima naveden, o čemu će pravovremeno biti donesena odluka”, zaključuju iz Fonda.

Društvo

ZIMA U PUNOM JEKU! Danas oblačno i hladno vrijeme

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH danas se očekuje pretežno oblačno vrijeme uz sunčane intervale, ali i dalje hladno.

U višim predjelima od jugozapada ka istoku, kao i u Hercegovini biće sunčanije, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Vjetar slab do umjeren sjevernih smjerova, u Hercegovini na udare pojačana bura.

Maksimalna temperatura vazduha od minus jedan do četiri, na jugu do 10, u višim predjelima od minus tri stepena Celzijusova.

Jutros preovladava hladno i promjenljivo do potpuno oblačno vrijeme uz mraz.

Najhladnije jutros je bilo na Sokocu, u 7.00 časova izmjereno je minus 14 stepeni Celzijusovih.

Minus 10 je na Han Pijesku, minus devet u Doboju, Kneževu, Srebrenici, na Čemernu, minus pet na Mrakovici i Višegradu, minus četiri u Mrkonjić Gradu i Driniću, minus tri u Gacku i Rudom, a minus dva u Bijeljini, Foči, Ribniku i Šipovu.

U Banjaluci je u 7.00 časova izmjeren minus jedan stepen, kao i u Novom Gradu i Srpcu, nula stepeni u Prijedoru, dva u Bileći i tri u Trebinju.

Visina snijega na Han Pijesku je 19 centimetara, na Mrakovici 16, u Kneževu 15, u Doboju 11, u Driniću osam, u Mrkonjić Gradu i Gacku četiri, na Čemernu i na Sokocu dva, a u Banjaluci, Novom Gradu i Srpcu jedan centimetar, prenosi Srna.

 

Nastavi čitati

Uncategorized

VREMENSKA PROGNOZA! Duvaće slab do umjeren vjetar

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ će biti pretežno sunčano vrijeme uz malu do umjerenu oblačnost i toplije.

Jutro će biti hladno uz mraz i pretežno vedro, a na sjeveru, kao i oko rijeka i po kotlinama na istoku biće magla i niska oblačnost koja će se zadržati i tokom dana uz hladnije vrijeme saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
Duvaće slab do umjeren vjetar, sjevernih smjerova, a u Hercegovini na udare pojačana bura.
Jutarnja temperatura vazduha biće od minus devet do minus tri, na jugu do jedan, u višim predjelima od minus 13, a dnevna od minus jedan do četiri, na jugu do 10, u višim predjelima i mjestima sa maglom od minus tri stepena Celzijusova.

Nastavi čitati

Društvo

POSKUPLJUJU MESO, BRAŠNO, ČOKOLADA… Kako ćemo preživjeti nova poskupljenja?

Već sa prvim danima nove godine došlo je do novih poskupljenja osnovnih životnih namirnica. Poskupljuju meso, brašno, kafa, čokolada, a najavljeno je i poskupljenje goriva i pekarskih proizvoda.

Cijene osnovnih životnih namirnica su sve više, a novčanici sve tanji. Određeni proizvodi i usluge su već poskupjeli, a za druge se to tek očekuje.

Vedran Jurišić za potrebe Saveza sindikata godinama prati kretanja cijena osnovnih životnih namirnica. Rast cijena, kako kaže, samo će se nastaviti.
– Cijena ulja u novembru 2023. godine bila je 2.96 a sada je 3.10 KM, što predstavlja poskupljenje od 15 odsto. Dječije pelene su bile 25 KM, a sada su već 27 KM što je poskupljenje od šest odsto. Toalet papir je bio 4.90, a sada je 5.80 što je više za oko 4 odsto. Teletina je bila 25, a sada je 28 KM – istakao je Jurišić.

Tako ćemo za na primjer vreću brašna, koju smo do sada plaćali 25 maraka, sada morati da izdvojimo 28. Iz Udruženja potrošača kažu da su pojedini proizvođači već počeli loviti u mutnom i neopravdano dizati cijene određenih proizvoda na štetu potrošača.

– Bili smo svjedoci početkom ove godine je da je došlo do poskupljenja osnovnih životnih namirnica, tako da je ulje prije Nove godine bilo 3.05, a sada iznosi oko 3.12 KM. Imamo i poskupljenje mesa, konkretno svinjskog buta bez kosti koji je bio 9 KM, a sada iznosi 12, pa čak i do do 15 KM – naveo je Dragan Jošić iz Udruženja za zaštitu potrošača Republike Srpske.

– Ne može sve krajnji potrošač da servisira. Smatramo da bi unutar svakog, bilo da je riječ o pekarskom proizvođaču, unutar njihove firme trebalo napraviti svoje proračune i da ne idu odmah sa poskupljenjem koje su najavili – rekao je Udruženje potrošača “Don” Prijedor Zoran Petoš.

Prema najavama mlinara, cijene brašna mogle bi u ovoj godini rasti za čak 10 odsto. Poskupljenje pravdaju prošlogodišnjim povećanjem minimalca i skokom cijene pšenice na berzama, prenosi RTRS.

– Cijene pšenice imaju blagi trend rasta. Međutim, imamo informaciju da će sada značajna količina pšenice stići iz Rusije u Srbiju. A kako znamo, Rusija je najveći proizvođač pšenice u Evropi, tako da će to usporiti rast cijena, ali do blagog rasta ipak mora doći zbog povećanja plata i struje – istakao je Mićo Sajlović iz “Žitoposavine”

Sindikalna potrošačka korpa za novembar prošle godine iznosila je 2.650 maraka. Sa prosječnom platom u Srpskoj građani su uspjeli da pokriju tek 54 odsto potrošačke korpe.

Nastavi čitati

Aktuelno