Društvo
O minimalcu nema priče jer nas niko iz Vlade ne zove

Predstavnici sindikata i poslodavaca u Srpskoj tvrde da su spremni da sjednu za isti sto i otpočnu razgovore o iznosu najniže plate za ovu godinu, ali navode da nema ko da ih okupi jer je republički Ekonomsko socijalni savjet trenutno bez predstavnika trećeg partnera, odnosno Vlade.
S formiranjem nove Vlade RS premijer Radovan Višković trebalo je da predloži nove predstavnike Vlade u Ekonomsko socijalni savjet. Predsjednik tog savjeta doskoro je bio ministar rada i boračko-invalidske zaštite RS Duško Milunović, a članovi ministri finansija, energetike i rudarstva te preduzetništva Zora Vidović, Petar Ćokić i Vjekoslav Petričević. Milunović i Petričević više nisu u ministarskim foteljama.
– Mi smo uvijek bili spremni da sjednemo za sto, ali zbog nerealnih zahtjeva sindikata nismo se dogovorili. Sada je sve na Vladi jer oni bi trebalo da predlože svoje članove u Ekonomsko socijalni savjet, odnosno trebalo bi da imenuju svoje predstavnike da bismo mogli razgovarati. Bez toga nema ništa. Nema ko sazvati sastanak. Milunović je bio predsjednik i otišao je. Neka zakažu sastanak i eto nas – rekao je “Glasu Srpske” predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS, Saša Trivić.
Koliko bi trebalo da poraste najniža plata, Trivić navodi da bi na to pitanje trebalo da odgovori matematika.
– Ministarstvo finansija prošle godine napravilo je dobru analizu. To treba da uradi i ove. Najniža plata ne treba da bude stvar pijace, nego matematike. Eventualni rast minimalca ne treba biti ništa značajno – poručio je Trivić.
Iz Saveza sindikata poručuju da su u drugom polugodištu 2022. godine u više navrata inicirali okupljanje socijalnih partnera, ali da se na posljednjem zakazanom sastanku predstavnici poslodavaca nisu ni pojavili.
– Poslodavci neće i ne žele da pregovaraju, niti to njih interesuje. Njihov stav je da najnižu platu ne treba povećavati i da je 650 maraka dovoljno i prihvatljivo – rekla je predsjednica Saveza sindikata RS, Ranka Mišić.
Navodi da su oni uvijek spremni da sjednu za sto sa svima koji žele da razgovaraju.
– Ekonomsko socijalni savjet trenutno ne funkcioniše jer nema predstavnike Vlade. Pozivam premijera da imenuje svoje predstavnike u savjet iz reda ministara kako bismo mogli sazvati sjednicu i pokušati ponovo dogovoriti iznos najniže plate za ovu godinu – rekla je “Glasu” Mišićeva i podsjetila da je zakonska obaveza premijera da odredi iznos najniže plate ako socijalni partneri ne postignu dogovor o ovom pitanju.
Viškovićeva poruka
Radovan Višković zatražio je od poslodavaca i sindikata da sjednu za isti sto i dogovore iznos najniže plate u Srpskoj.
– Sjedite, pričajte pet sati ili pet dana i dogovorite se. Sada ja to tražim od njih – rekao je Višković u intervjuu “Glasu Srpske”. Višković smatra da se mnoge obaveze nekorektno prebacuju na Vladu.
Izvor: glas srpske
Društvo
VREMENSKA PROGNOZA! Pretežno oblačno sa povremenim pljuskovima

U većem dijelu zemlje očekuje se umjereno do pretežno oblačno vrijeme, uz lokalne pljuskove koji će povremeno osvježiti atmosferu. Najizraženiji padavinski režim očekuje se u višim predjelima i na zapadu zemlje, dok će južne i sjeverne oblasti imati nešto stabilnije vremenske prilike.
Vjetar će biti slab do umjeren, uglavnom južnog i jugozapadnog smjera, što će doprinositi prijatnijem osjećaju temperature, naročito u popodnevnim satima.
Jutarnje temperature kretale su se između 10 i 16 stepeni Celzijusa, dok se na jugu zemlje očekuju i vrijednosti do 18 stepeni. Najviše dnevne temperature biće u rasponu od 17 do 23 stepena, dok će se na jugu i sjeveru zemlje živa na termometru penjati i do 25 stepeni.
Iako vremenski uslovi neće biti u potpunosti stabilni, građani mogu planirati kraće boravke u prirodi uz oprez zbog mogućih kratkotrajnih pljuskova.
Društvo
NEMA RAZLOGA ZA RADOST! Evo kakve nas vremenske prilike očekuju do kraja maja

Usljed pojačane ciklonske aktivnosti nad Evropom, u Bosni i Hercegovini se u naredne dvije sedmice očekuje nestabilno vrijeme, praćeno čestim padavinama i izraženim oscilacijama temperaturnog režima.
Do petka se očekuje dotok toplije vazdušne mase sa juga, što će usloviti postepeni porast temperature vazduha, uz povremene slabe padavine u obliku pljuskova.
Od 23. do 27. maja prognozira se nova promjena vremena, uz prodor hladnijeg vazduha sa sjevera. U tom periodu očekuju se niže temperature u odnosu na višegodišnji prosjek, kao i obilnije padavine, posebno na sjeveru zemlje. Na jugu zemlje, povremene slabe padavine moguće su do 25. maja, nakon čega se prognozira stabilnije i suvo vrijeme uz pojavu bure, koje bi se moglo zadržati do kraja mjeseca.
Do 23. maja jutra u Bosni sa temperaturama od 7 do 12 stepeni Celzijusovih, a u Hercegovini od 9 do 14 stepeni Celzijusovih. Tokom dana, u Bosni se očekuju temperature od 15 do 20 stepeni Celzijusovih, a u Hercegovini od 19 do 24 stepeni Celzijusovih.
Stiže hladniji period
Hladniji period uz temperature vazduha niže od prosječnih, očekuje se od 23. do 27. maja. U Bosni će minimalne vrijednosti biti od 4 do 9 stepeni Celzijusovih, a u Hercegovini između 6 i 11 stepeni Celzijusovih. Dnevne temperature u Bosni kretaće se od 10 do 15 stepeni Celzijusovih, a u Hercegovini od 16 do 20 stepeni Celzijusovih, prenosi N1.
Porast temperatura
Blagi porast temperatura moguć je od 28. maja, sa vrijednostima tokom jutra u Bosni od 6 do 11 stepeni Celzijusovih, a u Hercegovini između 8 i 13 stepeni Celzijusovih, danju temperature u Bosni kretaće se od 13 do 18 stepeni Celzijusovih, a u Hercegovini od 18 do 23 stepeni Celzijusovih, saopšteno je iz FHMZ BiH.
Društvo
Obućari ostaju bez narudžbi, PLJUŠTE OTKAZI

Industrija tekstila, kože i obuće u Republici Srpskoj nalazi se u velikom problemu, jer im je smanjena potražnja, ali i prodaja njihovih proizvoda, došlo je do otpuštanja radnika, ističu naši sagovornici iz ove oblasti te dodaju da je ova privredna grana dotakla dno.
Radovan Pazurević, vlasnik kompanije “Sanino” iz Dervente, koji je ujedno predsjednik Područne privredne komore Doboj, kazao je za “Nezavisne novine” da je veoma smanjena prodaja, a samim tim i narudžbe, te dodao, što se tiče ove grane privrede, da je dotakla dno.
“Novih partnera nemamo, ne pamtim kada nam je neko pokucao na vrata u vezi s tim pitanju”, kazao je Pazurević i dodaje da nemaju čak ni poziva da se neko interesuje za njihove usluge i proizvode.
Kako je rekao, što se tiče narudžbi koje imaju od inostranih partnera, taj broj, barem kod njih, nije se mijenjao.
“Nažalost, smanjio se broj zaposlenih radnika u ovoj grani. Mi nismo nikoga otpuštali, međutim jedan broj radnika je otišao, neko u penziju, neko u inostranstvo, ali mi zbog nedostatka posla nismo nikog otpustili”, kazao je Pazurević i dodao da je broj zaposlenih radnika sada u odnosu na godinu i po ranije manji za više od 120.
“Kada počne nova sezona, od kraja septembra i oktobra, možda bi mogla biti malo bolja situacija, samo zbog činjenice da su u proteklom periodu ispražnjena skladišta u Evropi”, kazao je Pazurević.
Da je vrlo teška situacija u ovoj oblasti, saglasan je i Marinko Umičević, tehnički direktor Tvornice obuće “Bema” iz Banjaluke, koji ističe da je kriza u Evropi uticala na takvo stanje.
“Nedavno nam je jedan naš partner za kojeg radimo javio da prekidamo saradnju, jer zatvaraju fabrike, dvije u Slovačkoj, jednu u Albaniji, jer nema prodaje obuće”, kazao je Umičević.
Kako je pojasnio, dok ne prestane sukob u Ukrajini, obućari iz Republike Srpske imaće velike probleme.
“Prodaja je stala kompletno, budući da mi u Njemačku izvozimo najviše, a oni su sada u najvećoj krizi”, kazao je Umičević i istakao da on misli da će se ova industrija ugasiti za pet-šest godina.
Pojasnio je da nema novih narudžbi, što je najveći problem ove grane.
Dodao je da je jako zabrinut šta će sve biti u narednim mjesecima.
Prema njegovim riječima, veoma je teško predvidjeti šta će se dešavati te istakao da privrednici iz ove grane na to ne mogu uticati.
Aleksandra Mihajlović Bijelić, sekretar Udruženja tekstila, kože i obuće Privredne komore Republike Srpske, kazala je da još nema naznaka za oporavak ove industrije.
“Smanjene su narudžbe, neka preduzeća čak su smanjila i broj radnika”, kazala je Mihajlović Bijelićeva.
Ističe da će, poboljšanje situacije u ovoj grani privrede zavisiti od globalnih lanaca vrijednosti.
“Još nema naznaka poboljšanja. S obzirom na to da naše kompanije zavise od stranih preduzeća za koja rade usluge, odnosno lon poslove, ona prvenstveno zavise i od ponude i potražnje na stranom tržištu”, kazala je Mihajlović Bijelićeva.
-
Društvo2 dana ago
“HOROR EKSKURZIJA! Pokvaren autobus “Halilovića”, isti prevoznik NEDAVNO IMAO STRAŠNU SAOBRAĆAJKU U HRVATSKOJ!
-
Politika1 dan ago
OGLASIO SE I ČOVIĆ “Ako će Šmit da vlada, šta će nam izbori i parlament?”
-
Društvo3 dana ago
POTREBNA POMOĆ ZA LIJEČENJE: Dječak ima 4 tumora na mozgu, jedan na obrvi
-
Region3 dana ago
VUČIĆ: “Niš je večeras oslobođen, i tako ćemo osloboditi svaki grad u Srbiji”
-
Zdravlje2 dana ago
ŠKRBIĆ NAJAVIO! “Od jeseni moguće liječenje pacijenata iz Srpske RUSKOM VAKCINOM PROTIV RAKA”
-
Svijet2 dana ago
OVO JE ČEKAO CIJELI SVIJET! Putin saopštio kakav ishod rata očekuje
-
Društvo2 dana ago
Njihova ljubav bila je JAČA I OD SMRTI! Na današnji dan prije 32 godine poginuli Admira i Boško
-
Banjaluka2 dana ago
NJEMU SAMO TREBA DA OZDRAVI! Ogiju (10) iz Banjaluke potrebna naša pomoć