Connect with us

Društvo

ZAPOŠLJAVALI KOGA SU STIGLI Bolnica u Foči i Dom zdravlja Čajniče krše brojne zakone

Glavna služba za reviziju javnog sektora Republike Srpske je u posljednjoj sedmici stare godine objavila nekoliko revizorskih izvještaja, od kojih se neki odnose na zdravstvene ustanove, a koje su dobile negativno mišljenje revizora.

Riječ je o Univerzitetskoj bolnici Foča i Domu zdravlja “Vaso Pelagić” Čajniče, koji su za obje komponente finansijske revizije za 2021. godina dobili negativnu ocjenu revizora.

Revizori su tako ocijenili da je u bolnici Foča, na neodređeno vrijeme, zaposleno čak 49 osoba više od broja predviđenog njenim Pravilnikom o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta!

Zapošljavali koga su stigli
Od tog broja, njih 10 je zaposleno na radnim mjestima koja uopšte nisu sistematizovana, a 39 ih je višak na mjestima koja postoje po sistematizaciji, čime je prekršen Zakon o radu.

Tokom revizije utvrđeno je da je bolnica u Foči prilikom obračuna plata rukovodiocima organizacionih jedinica i zaposlenima na specijalizaciji, naknada plata po osnovu obavljenog dežurstva i pripravnosti i uvećanja osnovne plate po osnovu posebnih i otežanih uslova rada kršila Zakon o platama zaposlenih osoba u javnim ustanovama u oblasti zdravstva Republike Srpske i Posebni kolektivni ugovor za zaposlene u oblasti zdravstva u Republici Srpskoj.

Prekršen je i Zakon o računovodstvu i reviziji Republike Srpske, jer ta bolnica nije uopšte uspostavila pomoćne knjige nepokretnosti, postrojenja i opreme, na šta je zakon obavezuje.

Revizori su utvrdili i da je kršen Zakon o javnim nabavkama. Tako su nabavke sredstava za higijenu, goriva, usluga zbrinjavanja medicinskog otpada, reagenasa, medicinskog potrošnog materijala, servisiranja medicinske opreme, potrošnog materijala za dijalizu, namještaja, gasa, opreme za video nadzor, lijekova i medicinskog materijala, alata i inventara, održavanje vozila i kompjuterske opreme u ukupnom iznosu od 777.886 KM izvršene bez provođenja procedura javnih nabavki.

Dvije osobe na jedno radno mjesto
Revizori su utvrdili i „katastrofalno“ stanje u finansijskim izvještajima, kršenje čitavog niza međunarodnih računovodstvenih standarda i pravilnika, a negativno mišljenje za ovaj segment finansijske revizije argumentovali su sa čak 8 kvalifikacija.

Ništa „ljepši“ nije ni revizorski izvještaj za Dom zdravlja “Vaso Pelagić” u Čajniču gdje su revizori, takođe, utvrdili kršenje zakona.

– Jedna osoba zaposlena je na radnom mjestu koje nije sistematizovano, a na četiri radna mjesta na kojima je sistematizovan po jedan izvršilac zaposlena su dva izvršioca, što nije u skladu sa Zakonom o radu – navodi se u izvještaju.

Dodaje se je putem blagajne vršeno plaćanje nabavki roba i usluga za različite namjene iznad propisanog iznosa za pojedinačne transakcije, a polog novca na poslovne račune nije vršen u propisanim rokovima.

Revizori su utvrdili i da su primjenjeni koeficijenti za obračun naknada za dežurstvo zaposlenih veći u odnosu na koeficijente propisane Zakonom o platama zaposlenih osoba u javnim ustanovama u oblasti zdravstva Republike Srpske.

– Dom zdravlja „Vaso Pelagić“ Čajniče zaključio je 12 ugovora o djelu za poslove u okviru redovne djelatnosti i za sistematizovana radna mjesta, što nije u skladu sa Zakonom o radu. Nabavke materijala, goriva, uglja, opreme i usluga u iznosu od 62.057 KM izvršene su bez provođenja procedura javnih nabavki, što nije u skladu Zakonom o javnim nabavkama – navodi se, između ostalog, u mišljenju revizora.

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Popodne ponovo kiša

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ se nakon sunčanog i toplog jutra očekuje nestabilno vrijeme sa pljuskovima i grmljavinom.

Od sredine dana očekuje se naoblačenje sa zapada, koje će prouzrokovati kišu i pljuskove sa grmaljavinom.

Lokalne nepogode i grad moći su u poslijepodnevnim časovima na sjeveru i istoku, a jači pljuskovi u večernjim časovima na jugu, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Jutarnja temperatura vazduha biće od 10 do 16, u višim predjelima od sedam, a najviša dnevna od 25 do 30, u višim predjelima od 19 stepeni Celzijusovih.

Nastavi čitati

Društvo

BOLOVANJA SVE MANJE, TROŠKOVI SVE VEĆI! Fond zdravstva grca u dugovima

U Republici Srpskoj u 2023. godini zabilježeno je manje slučajeva bolovanja nego 2022. godine, ali su troškovi koje je plaćao Fond zdravstvenog osiguranja (FZO) Republike Srpske bili višestruko veći.

Brojke ćemo početi podatkom da je u prošloj godini u Srpskoj evidentirano više od 211.000 slučajeva bolovanja, što je prosječno oko 17.590 na mjesečnom nivou, odnosno nešto više od 570 slučajeva dnevno.

Ali, kao što smo i rekli, ove brojke su manje u odnosu na 2022. godinu, prema kojima je tada mjesečni prosjek bio 21.300, ili nešto više od 700 na dnevnom nivou.
Međutim, ovdje je bitno napomenuti da se svaka prijava za bolovanje računa posebno, pa primjera radi, jedan radnik u toku mjeseca može da otvori bolovanje i dva puta, i to se evidentira kao dva slučaja.

U prevodu, brojka od 17.590 slučajeva mjesečno ne znači da je na bolovanju tada striktno bilo toliko radnika.

Ipak, dok se broj evidentiranih slučajeva bolovanja smanjuje, troškovi FZO RS se povećavaju.
Ukupno su, kažu za “Nezavisne novine”, veći za 15 odsto nego 2022.

“Prvenstveno zbog toga što su Zakonom o obaveznom zdravstvenom osiguranju RS povećane osnovice za isplatu plata za vrijeme bolovanja, poput za trudnice koje se nalaze na bolovanju zbog bolesti ili komplikacija u trudnoći, kao i za maligne bolesti, gdje se sada plata za vrijeme bolovanja isplaćuje 100 odsto, a ta bolovanja zbog prirode bolesti i stanja traju duže”, pojašnjavaju iz Fonda zdravstva.

Naravno, napominjemo da se bolovanja razlikuju i po broju dana koliko je neko izostao s posla, a ovom prilikom pažnju ćemo posvetiti onima koja su bila duža od 30 dana.

S tim u vezi, analize FZO RS pokazuju da su na prvom mjestu bila trudnička bolovanja, zatim povrede i trovanja, kao i maligni tumori.

“Trošak Fonda za bolovanja duža od 30 dana u 2023. godini iznosi oko 33 miliona KM, a u 2022. godini iznosio je 17,3 miliona KM”, naveli su iz ove ustanove.

U daljem, statistika pokazuje da je prosječan broj izgubljenih radnih dana po slučaju bolovanja iznosio 12.

FZO RS podsjeća i na to da su u prethodnom periodu na neki način pooštrili pravila za bolovanje. Posljednja u nizu mjera je stupanje na snagu novog Pravilnika o postupku utvrđivanja privremene spriječenosti za rad, kako bi se dodatno unaprijedila oblast bolovanja i sve eventualne zloupotrebe svele na minimum.

“Poslodavci mogu da zatraže vanrednu ocjenu bolovanja za radnike ukoliko imaju bilo kakvu sumnju u opravdanost toga. Na osnovu zahtjeva poslodavca, prvostepena komisija za bolovanje poziva osiguranika i sprovodi vanrednu ocjenu privremene nesposobnosti. Komisija je obavezna pregledati osiguranika i izvršiti uvid u zdravstveni karton i postojeću medicinsku dokumentaciju.

Osiguranik kada primi poziv za vanrednu ocjenu treba da se javi svom porodičnom ljekaru koji je dužan da mu izda uputnicu. Ishod ove vanredne ocjene može biti ili nastavak bolovanja ili vraćanje na posao narednog dana, ako se analizom i pregledom ustanovi da je radnik sposoban za posao”, pojašnjavaju iz Fonda.

Podsjećaju i na činjenicu da vanredne ocjene bolovanja nije moguće tražiti za radnike koji se trenutno ne nalaze na bolovanju, već su to pravo koristili nekada ranije, a sada već rade.

A pored vanredne ocjene, iz FZO dodaju da postoje i vanredne kontrole, koje vrše kontrolori Fonda, a ne gorepomenute komisije i prilikom kojih se radnici ne pozivaju na pregled, već se gleda medicinska dokumentacija.

“Takođe, kod ove kontrole, provjere opravdanosti bolovanja se mogu sprovesti i za bolovanja koja su završena”, kažu iz Fonda, napominjući i to da radnik u roku od 24 časa ima mogućnost da se i sam obrati prvostepenoj komisiji ukoliko nije zadovoljan ocjenom porodičnog ljekara, kao i da ima mogućnost žalbe FZO RS u slučaju da prvostepena komisija zaključi bolovanje, a da on nije zadovoljan tim rješenjem, prenose “Nezavisne novine“.

Obaveza svih koji su na bolovanju jeste da se svakih 15 dana javljaju porodičnom doktoru, a izuzetak su oni koji se nalaze na bolničkom liječenju.

Prema postojećem Pravilniku Fonda, troškove neto plata radnika koji su na bolovanju do 30 dana snosi poslodavac, a za bolovanja duža od 30 dana FZO RS.

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Sunčano i malo toplije

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH (FBiH) će preovladavati sunčano uz malu do umjerenu oblačnost i temperaturu vazduha uglavnom između 23 i 28 stepeni Celzijusovih.

Ujutru će biti vedro, a tokom dana pretežno sunčano uz dnevni razvoj oblačnosti i toplo. Nešto oblačnije biće poslije podne u Hercegovini, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Najniža jutarnja temperatura vazduha iznosiće između osam i 13 stepeni Celzijusovih, na jugu do 16, a najviša dnevna između 23 i 28 stepena Celzijusovih, saopšteno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda.

Vjetar će biti slab do umjeren južnog i jugozapadnog smjera.

Nastavi čitati

Aktuelno