Connect with us

Banjaluka

Više škola u Banjaluci dobiće bolje uslove za rad

Srednjoškolski centar u Banjaluci zauzima mjesto posebnog prioriteta za grad, a koraci ka njegovoj realizaciji su već načinjeni, kazali su za “Nezavisne novine” iz Odjeljenja za društvene djelatnosti Gradske uprave.

Ovaj projekat će nekim banjalučkim srednjim školama obezbijediti bolje uslove rada, a prioritet su one koje su do sada bile smještene u neuslovnim objektima ili su radile u nezadovoljavajućim uslovima.

Zasad su razgovori obavljeni sa direktorima Građevinske, Politehničke, Ugostiteljsko-trgovinsko-turističke i Poljoprivredne škole, ali ovo ne isključuje mogućnost uključenja i drugih škola.

“Radi se o školama koje svoje djelatnosti obavljaju u objektima koji su pod zakupom ili su neadekvatni”, kazali su iz nadležnog odjeljenja.

Naime, doći će i do izgradnje đačkog doma, a sastanak je održan i unutar gradske administracije, gdje su podijeljeni poslovi, tako da je svako odjeljenje počelo da izvršava svoje dužnosti.

Budući srednjoškolski centar, prema važećem Regulacionom planu, biće smješten na zemljištu pored Poljoprivredne škole.

“Ovdje je planirana izgradnja srednjoškolskog centra i fiskulturne sale sa dodatnim školskim objektima”, poručili su iz Odjeljenja.

Mirna Savić Banjac, savjetnica gradonačelnika za kulturu i socijalnu politiku, kazala je za “Nezavisne” da se radi o velikom projektu na kojem se svakodnevno radi.

“Ovo je zahtjevan projekat, ali i izuzetno važan. Želimo da sve pripremimo i da ga temeljno odradimo”, kazala je Savić Banjčeva.

Kako dodaje, u svakodnevnim su razgovorima sa direktorima škola, a poslije praznika planiraju konkretizovati dalje korake.

Ovdje se fokus, kako kaže Savić Banjčeva, stavlja na Ugostiteljsku školu jer uslovi u kojima đaci rade nisu srazmjerni važnosti usluga koje oni mogu da ponude.

“Učenici koji se ovdje školuju čine kadar koji nam je veoma potreban i zato im moramo obezbijediti bolje prostorije”, kaže Savić Banjčeva.

Pored toga ističe potrebu dobre saradnje između pomenutih škola, gdje jedni prave proizvod koji drugi mogu da plasiraju.

O neophodnosti ovog projekta često su pričali direktori ovih škola, te kako je ranije kazao Ljuban Bajić, direktor Građevinske škole, uslovi u kojima oni trenutno rade su daleko od prihvatljivog.

“Mi smo ovdje u tuđem objektu koji je trebalo da bude samo privremeno rješenje. Nemamo sportsku dvoranu, a ni kabinete za trogodišnje zanimanje”, kaže Bajić.

Situacija nije mnogo drugačija ni u Ugostiteljsko-trgovinsko-turističkoj školi, koja je, kako kaže direktor Boris Spasojević, zrela za rušenje.

“Ovo je montažni objekat u koji ne vrijedi više ni ulagati novac. Jednostavno nije moguća sanacija”, kazao je ranije Spasojević za “Nezavisne”.

Banjaluka

NEMOJTE PROPUSTITI! Šansu za humanost imate do kraja mjeseca

U okviru akcije “Od Banje Luke s ljubavlju” do kraja maja svi koji žele mogu pozvati humanitarni broj 1414 za sakupljanje novca za izgradnju kuće za privremeno i dugoročno zbrinjavanje djece, mladih i odraslih sa smetnjama u razvoju.

ako je ranije naglasila savjetnica gradonačelnika Milada Šukalo, koja je ujedno i koordinator ovog projekta, ovo je poziv svim ljudima da budu dio ove humane priče u okviru koje je do kraja maja aktivan i broj 1414.

– Pozivamo sve ustanove, institucije i pojedince da se pridruže ovoj humanoj akciji kako bismo udruženim snagama došli do zajedničkog cilja – istakla je ona.

Nastavi čitati

Banjaluka

KRESOJEVIĆ POSJETIO PORODICU KOVAČEVIĆ “20 godina su se borili za svog sina Nikolu, dužni smo SJETITI SE ONIH KOJI SU DALI NAJVEĆU ŽRTVU” (FOTO)

Gradski menadžer Bojan Kresojević posjetio je danas porodicu Kovačević iz G. Piskavice povodom najvećeg hrišćanskog praznika Vaskrsa.

“Porodica Kovačević uložila je veliku žrtvu u dvadesetogodišnju borbu za svog sina Nikolu oboljelog od Volfovog sindroma. Nažalost, Nikola je izgubio bitku sa ovim rijetkim sindromom, a roditeljima je ostala borba sa izgubljenim sopstvenim zdravljem. Na ovaj praznik dužni smo, kao društvo, sjetiti se onih koji su dali najveću žrtvu za svoje najmilije”, rekao je Kresojević apelujući i na Udruženje porodica sa djecom oboljelom od rijetkih bolesti da članstvo prošire i na roditelje čija su djeca preminula od rijetkih bolesti.

Kresojević je takođe podsjetio značaj borbe porodice Kovačević.

“Zahvalni smo porodici Kovačević čija borba je dovela do ukidanja granice od 18 godina za ličnu invalidninu i druga prava oboljele djece, a što je realizovano na prijedlog gradonačelnika Draška Stanivukovića u aprilu 2021. godine. Hvala i ELTA TV te Ljubinku Spasojeviću koji daju snažnu medijsku podršku porodicama sa oboljelom djecom”, poručio je Kresojević.

Nastavi čitati

Banjaluka

Sutra Sveti Platon banjalučki: BANJALUKA SLAVI ZAŠTITNIKA

Srpska pravoslavna crkva i njeni vjernici sutra, 7. maja slave Svetog sveštenomučenika Platona banjalučkog. Ovaj svetitelj je i zaštitnik Grada Banjaluka.

Inače, Sveti Platon se obilježava 5. maja, ali kako je taj dan pao u dan Vaskrsa, svetkovanje je pomjereno na Vaskršnji utorak.

U Pridvornom hramu Svete Trojice biće služena Sveta arhijerejska liturgija sa početkom u 9 časova, a kovčeg gdje počivaju mošti svetitelja biće otvorene na poklonjenje vjernicima.

Svi koji žele, svetiteljevim moštima će se moći pokloniti tokom čitavog dana.

Sveti Platon banjalučki
Kao episkop banjalučki dočekao je početak Drugog svjetskog rata.

Kada mu je saopšteno da kao rođeni Srbin iz Srbije mora da napusti NDH, on je odgovorio:

“Ja sam kanonski i zakonito od nadležnih vlasti postavljen za episkopa banjalučkog i kao takav obavezao sam se pred Bogom, Crkvom i narodom da ću voditi brigu o svojoj duhovnoj pastvi trajno i postojano, bez obzira na ma kakve prilike i događaje, vezujući nerazdvojno život i sudbinu svoju sa životom i sudbinom svoga duhovnog stada i ostajući u sredini njegovoj na duhovnoj starži za sve vrijeme dok me Gospod u životu podrži, ostajuući uz svoje stado kao dobar pastir koji dušu svoju polaže za svoje ovce.”

Ustaše su uhapsile vladiku Platona i odveli ga 5. maja 1941. godine, zajedno sa protom Dušanom Subotićem, arhijerejskim namjesnikom iz Bosanske Gradiške, izvan Banjaluke gdje su ih ubili i bacili u reku Vrbanju.

Sveštenomučenika Platona Banjalučkog ubio je ustaša Asim Ćelić.

Vladičino iznakaženo tijelo pronađeno je u selu Kumsalima 23. maja 1941. godine. Sahranjen je na vojničkom groblju u Banjaluci, a 1973. prenijet je u banjalučku Sabornu crkvu, gdje i danas počivaju njegove svete mošti.

Sveti Arhijerejski Sabor Srpske Pravoslavne Crkve 1998. godine proglasio za sveštenomučenika i tada je unet u Imenoslov svetih Srpske Pravoslavne Crkve. Slavimo ga 22. aprila po crkvenom, a 5. maja po gregorijanskom kalendaru.

Nastavi čitati

Aktuelno