Connect with us

Društvo

SLAVLJE ŠIROM SRPSKE: U kojim gradovima i opštinama je organizovan doček pravoslavne Nove godine?

Povodom proslave pravoslavne Nove godine, u više gradova Republike Srpske organizovani je doček.

Banjalučani i gosti će u Novu godinu po julijanskom kalendaru ući uz jednu od najpoznatijih pjevačica etno muzike Bilju Krstić i njen Bistrik orkestar, te uz mladu etno pjevačicu iz Crne Gore Branku Zečević.
Program počinje u 21 čas na šetalištu kod Hrama Hrista Spasitelja.

Kao gosti nastupiće mladi talentovani pjevači Pavlina Radovanović sa Kosova i Metohije i Danilo Milosavljević iz Banjaluke.

Grad je pripremio prigodan kulturno-umjetniči program, u kojem će moći da uživaju sugrađani prije molebana.

Nakon programa ispred Hrama, u ponoć je predviđen moleban.

U Novom Gradu nastupiće pjevačica narodne muzike Viki Miljković.

U Hramu Svetih apostola Petra i Pavla biće služen moleban.

Na centralnom gradskom trgu u Bijeljini u novogodišnjoj noći nastupiće Amadeus bend, a veselo će biti i u brojnim kafićima, restoranima, hotelima.

Doček pravoslavne Nove godine organizovan je i u gradovima i opštinama dobojske regije.

Dobojlije će zabavljati pjevač Igor Vukojević.

U Derventi program počinje u 20.00 časova za kada je zakazano druženje najmlađih sa Djeda Mrazom, nakon čega će uslijediti koncert Peđe Medenice.

Svečano na otvorenom, uz kuvano vino, čaj i muziku novo ljeto dočekaće i stanovnici opštine Stanari.

U Tesliću će u kino sali nastupiti Etno grupa Trag, a na Trgu će biti upriličen vatromet.

U Prnjavoru će tačno u ponoć biti služena liturgija, dok u Petrovu organozovanog dočeka Nove godine po Julijanskom kalendaru neće biti.

U Andrićgradu za doček pravoslavne Nove godine posjetioce će zabavljati Marija Šerifović i OK bend, a koncert je poklon Olimpijskog centra „Jahorina“.

Prema podacima Turističke organizacije, u Višegradu nema slobodnih smještajnih kapaciteta.

U opštinama Istočno Novo Sarajevo i Pale večeras će biti organizovan doček na otvorenom.

Na Trgu Republike Srbije u Istočnom Novom Sarajevu od 22.00 nastupiće Bane Mojićević, dok će u Olimpijskom parku u Palama građane zabavljati Boris Režak.

Doček pravoslavne Nove godine biće organizovan i na Gradskom trgu u Šamcu.

Program počinje u 22.00 časa gdje će nastupati kulturno-umjetnička društva sa šamačkog područja i pjevači, a u ponoć će biti novogodišnji vatromet.

Na Trgu kralja Petra u Foči građani će moći da uživaju uz ansambl Boemi iz Užica, čiji koncert počinje u 22.00 časa, te kuvano vino i novogodišnji vatromet.

U Hramu Svetog Save u Foči, uoči malog Božića, u 23.30 časova biće služen ponoćni moleban.

Pravoslavna nova godina u Brčkom će biti obilježena proslavom na otvorenom ispred spomenika Srpskim braniocima. Nastupaće grupe Patrola 076 i lokalna folklorna udruženja. Žurka počinje tačno u 21.00, a pokrovitelj dočeka je Siniša Milić, predsjednik Skupštine Distrikta.

(RTRS)

Društvo

OVO ĆE VAS OSTAVITI BEZ TEKSTA! Evo koliko su porodice u BiH trošile na hranu u bivšoj Jugoslaviji

Prosječna porodica u BiH poslije svakog odlaska u sedmičnu nabavku hrane ostane u šoku. Neshvatljivo je kako je hrana toliko skupa imajući u vidu standard i mjesečna primanja radnika.

Prema istraživanjima BiH je najsiromašnija zemlja u Evropi, broj nezaposlenih se približava broju zaposlenih, penzioneri i mnogi radnici preživljavaju na minimalcu, ali bez obzira na to građani za hranu i bezalkoholna pića izdvajaju više nego u mnogi zemljama koje su članice Evropske Unije.

Prema posljednjim statističkim podacima (januar) prosječna plata u Bosni i Hercegovini iznosi 1.508 maraka, broj zaposlenih je 860.041, i preko 50 odsto zaposlenih prima platu manju od prosječne!
U istom mjesecu, januaru, sindikalna potrošačka korpa koju je Savez samostalnih sindikata Bosne i Hercegovine izračunao iznosila je 3.149,80 KM i od prosječne plate je veća za 1641.8 KM.

Samo na prehranu, navodi Sindikat, izdvaja se 44,49 odsto!

Poređenja radi prije 15 godina- 2009. godine prosječna plata je prema podacima Agencije za statistiku BiH bila 790 KM dok je u istom tom periodu potrošačka korpa bila 1.396 KM. To znači da je do januara ove godine plata porasla za 718 KM, a potrošačka korpa za čak 1753.8 KM!

Zanimljive podatke za Hrvatsku i EU objavio je portal Index.hr.

Kako navode u Hrvatskoj se više troši na hranu nego u ostatku EU.

Tačnije u bogatijim državama se više troši na hranu, ali ona čini manji dio ukupnih troškova.

Index.hr je dao i zanimljiv pregled izdvajanja novca za hranu u bivšoj zajedničkoj državi.
Linker
Došli su do zaključka da iz usporedbe današnjeg udjela troškova hrane u ukupnim troškovima kućanstava i prijašnjih decenija, može zaključiti da je danas standard u Hrvatskoj veći nego što je bio ikada u istoriji (kao i u većini svijeta), pa se isto može zaključiti i za Bosnu i Hercegovinu.

Sa sigurnošću se može tvrditi, navode, da to vrijedi za devedesete. Ali prijašnje decenije je teže odrediti jer Eurostat vodi podatke Hrvatske tek od 1995.

Iako nije savršeno usporedivo, zbog razlike u metodologiji izračuna i prikupljanja podataka, mogu poslužiti podaci Statističkog godišnjaka Jugoslavije 1918. – 1987.

Prema podacima Saveznog zavoda za statistiku Jugoslavije, 1963. je domaćinstvima na prostoru Hrvatske 45.1 odsto troškova otpadalo na prehranu (originalno “ishrana”), a podaci za Bosnu i Hercegovu kažu da je gotovo 50 odsto troškova, preciznije 49,6 odsto otpadalo na ishranu. I dok je ekonomski uzlet Jugoslavije 60-ih vidljiv za Hrvatsku gdje su domaćinstva 1973. za ishranu izdvajala 37.2 odsto, za BiH to i nije toliko vidljivo, obzirom da su izdvajanja za hranu i dallje visoka- 43,3 odsto.

Isto tako je vidljiva realna stagnacija druge polovine 70-ih i kriza prvih godina 80-ih (82. je Jugoslavija de facto bankrotirala) jer je udio prehrane u ukupnim troškovima puno sporije padao, pa je 1983. godine domaćinstvo u Hrvatskoj izdvajalo na ishranu 36,4 odsto, a domaćinstvo u BiH 42,04 odsto.

Cijele osamdesete je trajala kriza, pa je do 1987. u Hrvstskoj udio čak narastao na 37.3 odsto, a u BiH na 44,7 odsto.

Navedimo na kraju da se na hranu od BiH više izdvajalo samo u Crnoj Gori i SAP Kosovo.

Nastavi čitati

Društvo

VASKRŠNJI I PRVOMAJSKI PRAZNICI! Ovo su neradni dani u Srpskoj

Povodom obilježavanja Vaskrsa neradni dani u Republici Srpskoj biće Veliki petak i Vaskršnji ponedjeljak.

Neradni dani povodom proslave Vaskrsa su 18. i 21. april 2025. godine.

Povodom obilježavanja 1. maja neradni dani biće 1. i 2. maj.
Povodom obilježavanja Dana pobjede nad fašizmom neradni dan u Srpskoj biže 9. maj.

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Proljeće u punom sjaju

U Bosni i Hercegovini sunčano uz malu do umjerenu oblačnost. Tokom dana, postupni porast oblačnosti. Tokom noći u većem dijelu Bosne je moguća slaba kiša. Vjetar slab do umjeren zapadni i sjeverozapadni. Jutarnja temperatura vazduha od 2 do 8, na jugu do 10, a dnevna od 14 do 20, na sjeverozapadu Bosne do 23 stepena.

Nastavi čitati

Aktuelno