Connect with us

Banjaluka

PROBLEMATIČAN NASTAVAK GRIJANJA U BANJALUCI! Reagovali iz Gradske uprave

Neizvjestan je nastavak sezone grijanja u Banjaluci. Eko toplane navode da su u nezavidnom položaju zbog manjih prihoda, većih rashoda i nepromijenjenih cijena usluge.

Za više od 20.000 Banjalučana koji se griju putem Eko toplane nastavak sezone grijanja je opet pod upitnikom. Upravni odbor ovog preduzeća traži hitnu sjednicu Skupštine grada jer im je, tvrde, ugrožena likvidnost.

Za njih je rješenje korekcija cijena usluga.

– Uprkos svim poskupljenjima izazvanim svjetskom energetskom krizom, cijene grijanja su ostale nepromijenjene. To je dovelo do značajne nesrazmjere između prihoda ostvarenih po nepromijenjenim cijenama grijanja i rashoda, drastično povećanih. Sa ovakvim stanjem od druge polovine januara 2023. godine nećemo biti likvidni i samim tim nećemo biti više u mogućnosti da plaćamo svoje obaveze – naveli su iz ovog preduzeća.

U skupštinskoj većini kažu da u Eko toplanama postoje problemi, ali da se rješenje može naći tek nakon detaljne analize uzroka njihovog nastanka.

– Apelujem na Eko toplane, ukoliko idu sa jednim takvim zahtjevom, da na vrijeme naprave studioznu analizu sa preciznim podacima kako bi došli do konkretnog zaključka gdje je u stvari došlo do porasta i zbog čega je to uzrokovano – kaže Saša Čudić, potpredsjednik Skupštine grada.

Na cjelokupnu situaciju reagovali su i iz Gradske uprave.
-Grad Banja Luka kontinuirano radi na rješavanju problema, koji se tiču grijanja u gradu.

Rekao je ovo gradski menadžer, Bojan Kresojević, koji je naglasio da je čak sedam puta pred odbornike dostavljena odluka koja se tiče zamjene starih, dotrajalih cijevi i rekonstrukcije toplovodne mreže, ali da gradska administracija nije dobila potrebnu podršku odbornika.

-To bi direktno, u ovim uslovima, nikada vidljivije, značilo direktan benefit i olakšicu za građane Banje Luke. Jako je teško kada imate situaciju da vam nekoliko puta odbiju projekat koji se tiče boljeg grijanja, kada imate poskupljenje samo električne energije od 2 miliona KM, teško je da dođete do rješenja kojim bi svi bili zadovoljni – rekao je on.

Poručio je kako gradska administracija svakodnevno radi na ovim pitanjima sa preduzećem „Eko toplane“ kako bi se iskorstili svi interni kapaciteti, a da bi se ostvarile uštede.

– Cijena za građane Banje Luke mora biti najbolja. Naravno da smo u skladu sa tim imali brojna dešavanja i usaglašavanja sa ovim preduzećem. Posljednji sastanak je bio 15. decembra i očekujem da će oni u skladu sa tim sastankom dostaviti usaglašen zahtjev,kako bi mi isti mogli da pošaljemo u dalju proceduru. Mi ne možemo korigovati njihov zahtjev za korekciju cijena, te kada nam to dostave, na osnovu toga ćemo mi postupati i razgovarati na narednoj sjednici Skupštine Grada – rekao je on.

Dodao je kako je saglasan da je ugroženo poslovanje preduzeća „Eko toplane“, ali i grijanje u Banjoj Luci , ali da za sada nemaju podršku Skupštine Grada po ovom pitanju.

-Pozivam Skupštinu Grada da podrži projekat rekonstrukcije toplovodne mreže u našem gradu, jer je ovo jedino rješenje. Mi ne želimo da cijenu nečijeg nerada plaćaju građani Banje Luke – kazao je Kresojević.
(RTRS)

Banjaluka

„ZABRANITE NEPOZNAVANJE ZAKONA!” Maksić PORUČIO odbornicima SNSD da prestanu da se prave ludi oko kladionica kod škola!

Кada se već govori o zabranama, red bi bio da se zabrani nepoznavanje zakona odbornicima.

Izjavio je ovo odbornik PDP u Skupštini Grada Banjaluka, Igor Maksić reagujući na izjave odbornika Žane Grmuše (SNSD) koja je rekla “da bi u krugu škola u potpunosti trebalo zabraniti reklamiranje igara na sreću i navela da povećanje cijene tih reklama, koje predlaže gradonačečnik Banjaluke, neće spriječiti kladionice da se reklamiraju.”

-Narodna skupština Republike Srpske može već sutra da izmjeni Zakon o igrama na sreću i zabrani otvaranje kladionica u blizini škola. Zakonski, to je jedini put. Pa ako je to iskrena namjera, neka se prijedlog uputi u Skupštinu, tamo gdje vaša stranka ima većinu. Grad Banja Luka je već pokušao sve što mu je u nadležnosti. Predložili smo da se kladionicama u blizini škola uvede duplo veća komunalna taksa, prijedlog nije prošao, jer ga vaša skupštinska većina nije podržala. Podsjetimo, upravo ona većina kojoj pripadate – rekao je Maksić.

Zato, prije nego što pozivate Grad da radi ono što nije u njegovoj nadležnosti, kaže Maksić, bolje bi bilo da utičete na one koji to stvarno mogu, na svoje kolege u Narodnoj skupštini.

-Bilo bi krajnje vrijeme da prestanete opravdavati neopravdivo i da bar jednom stanete iza onoga što građani zaista traže. Ako Boriku treba škola, a ne kladionica, onda počnite tako što ćete tamo gdje imate vlast, donijeti zakon koji to stvarno omogućava. Grad Banja Luka bi već sutra sproveo tu zabranu, ali ne može kad mu vaša vlast drži vezane ruke – jasan je Maksić.

Nastavi čitati

Banjaluka

STANIVUKOVIĆ ČESTITAO 99. ROĐENDAN FK „BORAC“: „Danas slavimo istoriju, identitet i duh Banjaluke!“

Kako je poručio, fudbalski klub „Borac“ je simbol trajanja, borbe, zajedništva i pobjede.

Velikih 99 godina ponosa! Danas ne slavimo samo rođendan jednog fudbalskog kluba. Danas slavimo istoriju, identitet i duh Banjaluke!

Poručio je ovo gradonačelnik Draško Stanivuković čestitajući 99. rođendan FK „Borac“.

Kako je poručio, fudbalski klub „Borac“ je simbol trajanja, borbe, zajedništva i pobjede.

-Od 1926. godine pa do danas, Borac je bio i ostao ponos našeg grada. Kroz sve ove decenije, preživio je najteže trenutke, ali i donio najveće radosti generacijama navijača. Naredne godine, kada budemo slavili 100 godina postojanja, to neće biti samo sportski jubilej, već praznik svih Banjalučana – rekao je on.

Iskoristio je priliku da zahvali svima koji su bili dio ove velike i bogate istorije.

-Hvala svima koji su bili dio ove istorije — igračima, trenerima, radnicima kluba, navijačima i svima koji su svojim srcem gradili „Borac“. Živio „Borac“! Živjela Banjaluka! Srećan 99. rođendan – naglasio je Stanivuković.

Nastavi čitati

Banjaluka

Predstavnici Grada obišli azil na Manjači “NETAČNE INFORMACIJE DA PSI GLADUJU”

Predstavnici Kabineta gradonačelnika, Odjeljenja za komunalne poslove te veterinarski inspektori obišli su danas azil za napuštene pse na Manjači.

Prilikom posjete, uvjerili su se u trenutno stanje, naglasivši kako Grad ima u planu da radi na poboljšanje uslova za sve pse koji privremeno borave u azilu.

– Obišli smo danas azil kako bi se uvjerili u stanje. Ono što sa sigurnošću možemo da kažemo jeste da hrane u azilu ima dovoljno, te da su netačne informacije da psi gladuju. Svakako da postoji prostora za napredak i cilj nam je da radimo na poboljšanju uslova za boravak pasa – poručeno je nakon posjete.

Istakli su kako detaljno razmatraju sve korake za daljnji napredak.

Nastavi čitati

Aktuelno