Connect with us

Društvo

DA VAM SE ZAVRTI U GLAVI! U FBiH najveća plata 818.000 KM, u Srpskoj 206.500 KM

Najveća isplaćena neto plata u Federaciji BiH u 2022. godini, iznosila je čak 818.000 KM, a isplaćena je u sektoru proizvodnje, dok je najveća zarada u Republici Srpskoj u prošloj godini isplaćena jednom Banjalučaninu koji je zaposlen u sektoru finansija, a on je prihodovao nešto više od 206.000 KM, pokazuju podaci nadležnih poreskih uprava.
Kada je u pitanju FBiH pet najvećih zarada isplaćeno je u šestocifrenom iznosu.

„Na prvom mjestu je plaća od 818.000 KM, a isplaćena je u djelatnosti proizvodnje. Slijedi plata od 343.347 KM, u istoj djelatnosti, zatim 233.123 KM (finansijska djelatnost), 149.251 KM (djelatnosti vanteritorijalnih organizacija i organa) i 126.490 (djelatnost ostalih članskih organizacija)“, podaci su Poreske uprave FBiH.

Na petom mjestu po zaradi je još jedan radnik zaposlen u sektoru finansija, a u prošloj godini njegova zarada iznosila je 79.273 KM.

Šesta najveća plata u FBiH isplaćena je u sektoru ostalih članskih organizacija i iznosila je 75.400 KM, a nešto manju zaradu imao je radniku u sektoru marketinga i trgovine (74.070 KM).

Listu od deset najvećih neto plata koje su prijavljene Poreskoj upravi Federacije BiH zaključuju zarade od 65.991 KM i 65.491 KM, a one su isplaćene u sektoru trgovine, odnosno proizvodnje.

„Na isplaćeni iznos plaće obračunati su i uplaćeni porezi i doprinosi. Pretpostavka je da navedeni iznosi, pored mjesečne redovne plaće sadrže i prihode od određenih bonusa ili koristi koje je ostvarilo to lice“, pojasnili su iz federalne Poreske uprave.

U Srpskoj su iznosi godišnje zarade manji, ali je činjenica da su četiri od deset najvećih plata, veće od 100.000 KM.

Pored navedenog Banjalučanina, koji je u oblasti poslovanja sa novcem zaradio 206.500 KM, i druga najveća zarada je isplaćena u istoj oblasti i iznosila je 177.383 KM, a takođe je isplaćena u Banjaluci.

„Slijedi iznos od 131.445 KM, koja je isplaćena radniku/ci u proizvodnji obuće u Kotor Varošu. Zatim, neto plata od 101.356 KM (posredovanje – Banja Luka), dok je na petom mjestu po zaradui radnik u djelatnosti “vađenje ukrasnog kamena i kamena za građevinarstvo” iz Istočnog Starog grada, koji je prihodovao 88.677 KM“, saopšteno je iz Poreske uprave RS.

„Na šestom mjestu je Banjalučanin zaposlen u oblasti proizvodnje osnovnih farmaceutskih proizvoda (79.974 KM), na sedmom je plata od 79.041 KM, koja je isplaćena radniku iz Istočnog Starog Grada. Na osmom je zarada od 75.392 KM koju je dobio radnik zaposlen u sektoru novčanog posredovanja“, podaci su Poreske uprave RS, prenosi Fokus.ba.

Da je vađenje ukrasnog kamena i kamena za građevinarstvo bio izuzetno dobar posao u 2022. godini, dokaz je i to što je na devetom mjestu po zaradi ponovo radnik iz Istočnog Starog Grada, sa zaradom od 74.657 KM, dok listu deset najvećih neto zarada u Srpskoj zatvara još jedan Banjalučanin, kome je posao u sektoru uslužnih djelatnosti koji se odnose na IT tehnologije i račune obezbijedio 68.439 KM.

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Ponovo oblačno sa pljuskovima, POPODNE RAZVEDRAVANJE

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH (FBiH) se u prvom dijelu dana očekuju lokalno slabi pljuskovi, a poslije podne razvedravanje, te sunčano i toplo vrijeme.

Ujutro će biti umjereno do pretežno oblačno, ponegdje je moguća magla ili niska oblačnost, a na zapadu kiša ili pljusak koji će se zatim premiještati ka istoku i slabiti, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

U drugom dijelu dana očekuje se razvedravanje uz manju oblačnost i toplije. Slaba kiša je moguća samo još ponegdje na istoku.

Vjetar će biti slab do umjeren, jugozapadni, na planinama i u Hercegovini pojačan.

Jutarnja temperatura vazduha od 12 do 17 u višim predjelima od devet, a najviša dnevna od 22 do 29, u višim predjelima od 17 stepeni Celzijusovih.

Nastavi čitati

Društvo

U ovoj OSNOVNOJ ŠKOLI upisana su samo 3 PRVAČIĆA

U Osnovnoj školi “Branko Ćopić” u Donjem Duboviku, administrativnom centru opštine Krupa na Uni, upisana su tri prvačića, dva manje nego prošle godine.

Direktor škole Andrea Krnetić Grbić rekla je da u ovoj školskoj godini nastavu u Osnovnoj školi “Branko Ćopić” pohađaju 64 učenika

Prema njenim riječima, deveti razred završava sedam učenika.

Nastavi čitati

Društvo

ZA DJEČJU PROSLAVU POTROŠE JEDNU PLATU! Zbog rođendana se roditelji hvataju za glavu

Sendviči, grickalice, torta i hrpa djece u dnevnom boravku – tako su nekad izgledali dječji rođendani. Međutim, nepisano pravilo je postalo da se oni sada raskošno poslavljaju u igraonicama, zbog čega roditelji moraju izdvojiti i do 1.000 KM.

Nekada bi se djeca nakon torte razbježala po dvorištu, a s prvim mrakom proslava bi bila gotova. Sada se proslava rođendana ne može ni zamisliti bez igraonice, animatora, tematske zabave, pozivnica, kostima, odgovarajućih salveta, ali i još mnogo toga.

Srpskainfo je istražila kako se kreću cijene i koliko novca je potrebno odvojiti za dječiji rođendan.

Dragana P. iz Banjaluke kaže da je za proslavu rođendana svog mališana, prije nekoliko dana izdvojila više od 800 KM.

– Na rođendanu je bilo oko 30 djece i 15 odraslih. Torta od oko 50 komada je koštala 150 KM, zakup igraonice 200 KM, klovn 70 KM, meza oko 150 KM, a grickalice 30 KM. Piće nas je izašlo oko 200 KM – rekla je ova majka. Istakla je da tome treba dodati i cijenu pice. Naime, oni su kupili tri i izdvojili 45 KM. Objasnila je da je sam zakup igraonice 180 KM do 15 djece, preko tog broja djece cijena zakupa je 200 KM.

-Kada se sve sabere i stavi na papir, vidi se da nas je rođendan mnogo koštao – rekla je ona.

Starija djeca, veći troškovi

Slično iskustvo dijeli i Milica R. iz Banjaluke koja kaže da su proslave do petog rođendana nekako i podnošljive.

– Što su djeca starija i troškovi su veći. Samo zakup igraonice se kreće od 150 KM do 300 KM. Neke igraonice imaju i pakete, pa nude svoje meze, grickali i sokove, ali to nikako nije isplativo. Mi obično nakupujemo porodične pice, a cijena jedne je sada oko 25 KM – rekla je Milica. U zadnje dvije godine, kako kaže, nevjerovatno je skočila i cijena torti. Tako one sa fondanom i igračkicama koje lijepo izgledaju i za fotografisanje nema ispod 130 KM, dok su one sa šlagom nešto povoljnije.

-Za stariju djecu, sada se obično organizuju tematski rođendani, neke igre u kojima svi učestvuju. Postoje laser tag igraonice, kao i škole sporta koje organizuju „sportske rođendane“ i to je ubjedljivo najskuplje. Mi smo to jednom i nikada više – istakla je Milica.

Naglasila je da sada rođendan ne može proći bez 500 KM, a i to je minimum minimuma.

-Sada djeca hoće i tetu što oslikava lice, a to se dodatno plaća i prošle godine nas je rođendan sa svim tim izašao 700 KM. Zanimljivo je pomenuti da ni pokloni nisu kao nekada čokolade i plišane mede – rekla je ova majka.

Cijene torti

U Kozarskoj Dubici je za tortu sa fondanom u prosjeku po kilogramu potrebno odvojiti 35 KM, a sa šlagom oko 25 KM po kilogramu.

-Cijena se uređuje po količini ukrasa i vrsti torte, tačnije sastojaka koji idu u nju. Najčešće se kupuju torte sa fondanom u količinu od 3-4 kg, a likove prate trenutne aktuelne crtiće, to se svaki čas mijenja – rekla je ona.

Rođendan u dvorištu

Radeći na ovoj temi, ekipa Srpskinfo je saznala da roditelji sve češće zovu i Hidrometeorološki zavod RS (HMZ) da ih pitaju za vrijeme, jer se mnogi odlučuju za proslavu tokom ljetnjih mjeseci u parku ili dvorištu.

To nam je potvrdila i Jelena S. iz Banjaluke, koja je nećaki organizovala rođendan u dvorištu.

-Roditelji moje nećakinje (moja snaja i brat) su teška srca odlučili da našoj djevojčici ne slave rođendan, jer im se to nikako nije moglo uklopiti u kućni budžet. Onda smo se nas dvije tetke organizovale i napravile smo djevojčici rođendan u dvorištu naše kuće (srećom bilo je lijepo vrijeme). Curica već ima u dvorištu ljuljašku, trampolinu, tobogan… Mi smo napravile tortu u kućnoj radinosti i sve ostalo oganizovale, proizvod je bio “top”, a sve je koštalo oko 200 KM – rekla je ova ponosna tetka.

Prednost ovakvih rođendana je, kako kaže, i to što na ovaj način niste vremenski ograničeni, dok se u igraonici može biti svega tri sata.

-Kao mama sam dječje rođendane slavila prije 20-tak godina i moram reći da je u to vrijeme sve bilo i bolje i jeftinije. Igronice su bile veće, bolje provjetrene, imale su animatore i boravak nije bio vremenski ograničen, pa bi klinci ostajali na rođendanu satima. Danas je za proslavu dječjeg rođendana u igraonici potrebno i do 1.000 KM – rekla je ona.

Psiholozi smatraju da megalomanskim proslavama dječjih rođendana roditelji više dokazuju i ostvaruju sebe i svoje neostvarene snove nego li je to samoj djeci zaista neko veliko veselje.

Nastavi čitati

Aktuelno