Connect with us

Politika

,,Ne riješite li ovo ubiću nekoga!” Prvi HDZ-ovac Srpske prijetio incidentima ako mu oduzmu službeni automobil

Kako saznaje portal Insajer iz izvora bliskog predsjedniku Republike Srpske bivši potpredsjednik Republike Srpske Josip Jerković napravio je praavu dramu i niz incidenata jer je ostao bez službenog automobila.

Protiv Jerkovića, lidera HDZ-a u Republici Srpskoj, jedini stranke u istoriji presuđene kao organizovane kriminalne grupe, vodi se postupak u Okružnom javnom tužilaštvu zbog zloupotrebe položaja prema članu 315. Krivičnog zakona Republike Srpske.

Jerković je, naime, koristio vozni park koji zakonski pripada Palati predsjednika RS-a, za privatne potrebe.

– Jerković je iskoristio službeno auto da ode u mjesto Vir, Republika Hrvatska, gdje nije imao službenih obaveza, u vezi s funkcijom koju obavlja, već je to lice sprovodilo bijesne gliste, kupanje, sunčanje i obilazak privatnih apartmana i privatnih slastičarni o trošku nas, poreznih obveznika. Prijavu sam dokumentovao i fotografijama, i ukoliko me gospodin Jerković pokušava demantovati, neka zna da sam i ja otišao tamo, svojim privatnim autom i poslikao ga – izjavio je tada podnosilac krivične prijave protiv Jerkovića.

Izvor iz Palate dalje kaže da je Jerković prijetio da će ako mu oduzmu auto ubiti nekoga.

– Svim silama ću braniti ovo, ubiću se ali neću dati službeno auto, rekao je, navodno Jerković.

U cijeli slučaj je uključen i predsjednik Dodik koji pokušava da smiri situaciju kako ne bi došlo do skandala.

Politika

SAVIĆ-BANJAC O SPS-u: Pucaju od titula, ali kredibilitet im je upitan!

Partija koja se poziva na stručnost i reforme, ponovo je briljirala, ovoga puta ustavno. Socijalistička partija Srpske, poznata i po kadrovima koji često pucaju od titula, ali ne i od kredibiliteta, predložila je da se u Ustav unese odredba po kojoj predsjednik Republike ne može biti mlađi od 35 godina.

„Sjajan pokušaj da se Ustav koristi kao sredstvo političke eliminacije, kad već nemate snage da nekoga pobijedite na izborima. I to samo zato što se bojite jednog imena – Draška Stanivukovića“, poručila je Mirna Savić Banjac, predsjednik Gradskog odbora PDP-a.

Ona je istakla ironiju situacije.

„Kada Draško Stanivuković napuni 35, pomjeriće granicu na 40. Ako već kreirate ustavne norme po mjeri sopstvenog straha, predlažem da odmah unesete i odredbu da kandidat ne smije imati plavu kosu, ne smije biti rođen u maju, niti prethodno obavljati funkciju gradonačelnika Banjaluke“, navodi ona.

Savić Banjac je dodala da bi bilo daleko korisnije da se u Ustav unese nešto što zaista ima smisla.

„Na primjer, da se zabrani bilo kome s lažnom diplomom da obavlja bilo kakvu javnu funkciju. Da je Ustavom jasno propisano – obrazovanje mora biti stvarno, a ne pečatirano na pumpi. To bi bilo u interesu građana, ali bi vjerovatno značilo kraj političke karijere za dobar dio funkcionera SPS-a“, kaže ona.

Istakla je da je apsolutna ironija to što iz partije u kojoj su afere s lažnim doktoratima redovna pojava, dolaze prijedlozi koji bi trebalo da definišu ko može da vodi Republiku Srpsku.

„O kakvoj odgovornosti govori stranka čiji lider važi za jednog od najspornijih nosilaca akademskih titula u regionu? Ali, kad vas uhvati panika zbog jednog imena, onda je granica zdravog razuma prva koja padne“, poručila je Savić Banjac.

Ona je na kraju naglasila da ovakvi prijedlozi, osim što su politički prozirni i neodgovorni, štete i svim drugim mladim ljudima u Republici Srpskoj, koji teže ka tome da mogu nešto promijeniti.

„Želja da iz trke izbacite jednog čovjeka, zasljepljuje vas do te mjere da ne vidite da gazite sve ostale“, zaključila je Savić Banjac.

Nastavi čitati

Politika

DA LI JE SANJA VULIĆ UOPŠTE ZAVRŠILA FAKULTET? Ni traga od diplome

Šef Kluba poslanika SNSD u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Sanja Vulić u biografiji navodi da je profesorica razredne nastave, ali se ipak odlučila posvetiti politici.

Zahvaljujući visokim primanjima, za manje od deset godina kupila je dva stana.

Odbija da govoriti o svom obrazovanju.

Sanja Vulić se još kao maloljetna pridružila Savezu nezavisnih socijaldemokrata (SNSD), da bi 2012. godine bila prvi put izabrana u Skupštinu Doboja. Prema imovinskom kartonu koji je predala Centralnoj izbornoj komisiji Bosne i Hercegovine (CIK BiH), tada nije imala nijednu nekretninu.

Deset godina kasnije, početkom drugog mandata u Parlamentarnoj skupštini BiH (PSBiH), prijavila je da ima dva stana, u Doboju i Banjaluci, koje je u kartonima procijenila na 246 hiljada KM.

Šta je Sanja Vulić napisala u biografiji?

Vulić u biografiji navodi da je po struci profesorica razredne nastave, ali ne i na kojem fakultetu je diplomirala, piše CiN.
Godine 2007. se upisala na Učiteljski studij Filozofskog fakulteta Univerziteta u Banjaluci, odjeljenje u Derventi. Iz ove institucije su novinarima odgovorili da u toj ustanovi nije diplomirala.

Iz Sekretarijata PSBiH navode da je prilikom stupanja na funkciju poslanica Vulić priložila diplomu visoke stručne spreme, prenosi Avaz.

Međutim, nisu htjeli dostaviti kopiju diplome ili dati informaciju o ustanovi na kojoj je ona stečena. Kako su naveli, ona nije dala saglasnost da se njena diploma dostavi Centru za istraživačko novinarstvo (CIN).

Vulićeva je u više navrata odbila razgovarati sa novinarima CIN o svojoj imovini, obrazovanju i karijeri.

Lojalnost predsjedniku SNSD i sigurni mandati

Sanja Vulić je rođena 1988. godine u Sarajevu. U rodnom gradu je provela prvih sedam godina života, da bi se nakon potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma sa roditeljima odselila u Doboj. Sa 17 godina je pristupila SNSD, u maju 2005. godine.

– Moja očekivanja su bila da kada priđete jednoj političkoj stranci, da osjećate sigurnost, stabilnost i dobijete mogućnost za realizaciju mnogih ideja – rekla je Vulić prije sedam godina u programu Teleringa na RTRS dok je bila predsjednica Skupštine Grada Doboja.

Tom prilikom je rekla da je po vokaciji profesorica razredne nastave, da taj posao nikada nije radila i da je njena velika ljubav bilo novinarstvo. Izabranim funkcionerima formalno obrazovanje nije preduslov za zaposlenje i obavljanje parlamentarnih dužnosti.

Novinar CIN otkriva da se Vulić 2007. godine upisala u prvi semestar na Učiteljskom studiju – centra Derventa Filozofskog fakulteta Univerziteta u Banjaluci kao redovan student.

– Posljednji put je regulisala status studenta akademske 2010/2011. godine upisom obnove treće godine. Imenovana nije stekla akademsko zvanje na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Banjaluci – odgovorili su iz Filozofskog fakulteta.

Novinari su poslali dopise na adrese još deset univerziteta u BiH koji trenutno imaju studij razredne nastave. Da Vulićeva nema u njihovoj evidenciji, odgovorili su: Pedagoški fakultet u Bijeljini, Filozofski fakultet u Tuzli, Filozofski fakultet u Zenici, Pedagoški fakultet u Bihaću te fakulteti Univerziteta “Džemal Bijedić”. Pedagoški fakultet u Sarajevu i Fakultet prirodoslovno-matematičkih i odgojnih znanosti Sveučilišta u Mostaru su odgovorili da zbog nedovoljnih podataka nisu mogli utvrditi da li je Vulić bila njihova studentkinja. Kada je riječ o privatnim fakultetima, odgovori su dostavljeni iz Nezavisnog univerziteta Banjaluka, Univerziteta “Privredna akademija” Brčko i Edukacijskog fakulteta Univerziteta u Travniku.

Kada je novinar u Parlamentu BiH postavio pitanje o tome gdje je stekla zvanje profesora razredne nastave, Vulićeva je pozvala pratnju iz Direkcije za koordinaciju policijskih tijela: “Ja kažem da neću da pričam. Marko, reaguj, čovjek me uznemirava”.

Političku karijeru Sanja Vulić započinje 2012. godine kada je izabrana u Skupštinu Grada Doboja sa 4.141 glasom.

U imovinskom kartonu koji je tada predala Centralnoj izbornoj komisiji BiH navela je da je godinu ranije imala platu 800 KM u Bolnici “Sveti apostol Luka” u Doboju i 2.000 KM prihoda u nevladinim organizacijama.

Već 2015. godine je imala prosječna mjesečna primanja od 1.833 KM u Skupštini Grada Doboja. U kartonu koji je predala na početku drugog mandata 2016. godine navela je da ima stan od 44 kvadrata u Doboju i kreditno zaduženje u Sber banci od 100.000 KM. U tom mandatu bila je predsjednica Skupštine Grada Doboja.

Ulazak u Parlamentarnu skupštinu BiH

Vulić je na istu poziciju u lokalnoj skupštini izabrana još jednom, ali je ubrzo prešla u Parlament.
Prije toga je ambiciozno zagazila u visoku politiku i kandidovala se na općim izborima 2018. godine. Nije osvojila dovoljan broj glasova da uđe u Parlament, ali je imala sreće da je godinu poslije njen stranački kolega Vojin Mitrović odstupio sa poslaničke funkcije zbog imenovanja na poziciju ministra saobraćaja BiH.

Vulićeva je kao sljedeća sa SNSD-ove liste sa 15.578 osvojenih glasova početkom 2020. dobila priliku pokazati lojalnost predsjedniku stranke Miloradu Dodiku.

U imovinskom kartonu koji je predala CIK 2022. godine prilikom stupanja na drugi mandat u Parlamentu navela je da pored stana u Doboju ima i stan u Banjaluci od 66,76 kvadrata, vrijedan 176 hiljada KM. Navela je da ima i zaduženje u ATOS banci od 225 hiljada KM. Pežoa je zamijenila skupljim, čiju vrijednost je u posljednjem imovinskom kartonu procijenila na 10 hiljada KM.

Nastavi čitati

Politika

VUKOMANOVIĆ “PDP NEĆE GLASATI ZA USTAV”

Poslanica PDP u Narodnoj skupštini Republike Srpske Tanja Vukomanović, kaže da niko ne treba da sumnja u iskrenu i odgovornu namjeru PDP prema Republici Srpskoj.

-Bez obzira na to što smo posljednjih mjeseci dobijali različite etikete, jer smo smatrali da o važnim pitanjima treba razgovarati, naš stav je od početka jasan: PDP neće podržati Dodikov ustav. Smatram da bi to bio opasan politički avanturizam u trenutku velike krize i da ovaj ustav ne spašava Republiku Srpsku, već njeno rukovodstvo. Sjednici ćemo prisustvovati, jer želimo jasno i argumentovano iznijeti zašto smo protiv. Na organima stranke smo i ranije razgovarali o tome kako se odnositi prema eventualnom tajnom glasanju i ako se opozicija zajednički dogovori da sjednicu napusti za vrijeme glasanja – za nas to nije nikakav problem, napustićemo salu – kaže Vukomanovićeva za Srpskainfo.

Suština je, kaže, u tome da ovo nije vrijeme za novi ustav i da ga PDP neće podržati.
-Uvijek ćemo se ponašati odgovorno prema Republici Srpskoj, a odgovorno, u ovom slučaju, znači ne voditi je u političke avanture bez puta i cilja – kategorična je ona.

Nastavi čitati

Aktuelno