Politika
BIH ŽELI U EU, ALI nema pregovora sa EU bez 14 prioriteta i izborne reforme

Da bi BiH mogla otvoriti pretpristupne pregovore nakon što je dobila kandidaturu za članstvo, moraće implementirati svih 14 prioriteta za članstvo, uključujući i pitanje izborne reforme, potvrđeno je “Nezavisnim novinama” u Delegaciji EU u BiH.
Kako su nam napomenuli, prioriteti jedan i četiri eksplicitno upućuju na potrebu ustavne i izborne reforme i stoga ih je potrebno riješiti.
“Ustavna i izborna reforma ostaje ključno pitanje za BiH. I dalje ostaje neriješeno pitanje sprovođenje presude u predmetu ‘Sejdić i Finci’ i povezanih presuda Evropskog suda za ljudska prava, a rezultat toga je dalja diskriminacija kroz izborni sistem. Štaviše, premda su izbori u oktobru 2022. prošli relativno glatko, slučajevi izborne prevare i dalje podrivaju povjerenje u izborni sistem”, kažu oni.
Ističu da kandidatski status predstavlja prekretnicu za BiH te kažu da očekuju da novoformirane vlasti iskoriste zamah i nastave reforme koje su davno trebale biti sprovedene, a koje bi omogućile otvaranje pristupnih pregovora.
U prethodnom izvještaju o napretku koji je objavila Evropska komisija istaknuto je da nije postignut napredak u rješavanju uslova koji se tiču izbornih standarda.
“Uprkos intenzivnom dogovaranju, političke stranke nisu bile u stanju da se dogovore o reformama kako bi se Ustav i izborni okvir uskladili sa Evropskom konvencijom o ljudskim pravima. Dok je Centralna izborna komisija usvojila određena poboljšanja putem podzakonskih akata, parlament nije usvojio izmjene Izbornog zakona”, kažu oni.
Dodaju i da parlament nije usvojio ni amandmane na Izborni zakon kako bi se odgovorilo na preostale preporuke OSCE/ODIHR-a i GRECO-a, uključujući i u pogledu transparentnosti finansiranja političkih partija.
“Između jula 2021. i marta 2022. EU i SAD su, uz podršku Venecijanske komisije, otvorili razgovore među političkim strankama o paketu izbornih i ustavnih reformi za poboljšanje izbornih standarda, uklanjanje etničke diskriminacije i diskriminacije na osnovu prebivališta iz Ustava u skladu sa presudom Evropskog suda za ljudska prava kako bi obezbijedili novi izborni model za Predsjedništvo i reforme Ustava entiteta FBiH, kako bi se poboljšala njegova funkcionalnost. Uprkos intenzivnom pregovaranju, pokazalo se da stranke nisu u stanju da pronađu rješenje u skladu sa evropskim standardima uoči izbora 2022. godine”, naglasili su.
Vehid Šehić, direktor Koalicije građana “Pod lupom”, kaže za “Nezavisne novine” da bi političke stranke trebalo da iskoriste 2023. godinu, koja nije izborna, da se konačno sprovede izborna reforma, što, kako kaže, uključuje i implementaciju presude Evropskog suda za ljudska prava u predmetu “Sejdić i Finci”, kao i tehnička poboljšanja.
“Neupitno je da se pod hitno mora formirati interresorna parlamentarna radna grupa za izmjene Izbornog zakona i da ona treba da promtno počne raditi kako bi u ovoj godini imali prijedloge za izmjene, da bi se sve to moglo raspravljati, provesti javna rasprava i da se na sljedeće lokalne izbore ide s novim Izbornim zakonom”, kaže on.
Prema njegovom mišljenju, reforma mora da uključuje i uvođenje novih tehnologija, što bi, kako tvrdi, podržali svi građani.
Politika
NIŠTA OD IZGRADNJE HE BUK BIJELA! Još jedan posao VLADE SRPSKE PROPAO!

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da zbog opstrukcija u Sarajevu propada investicija od 300 miliona evra, a odnosi se na izgradnju hidroelektrane Buk Bijela.
“U isto vrijeme Federacija BiH je riješila 250 sličnih pitanja. Propada nam investicija od 300 miliona evra. Tako je i sa aerodromom u Trebinju”, rekao je Dodik odgovarajući na pitanja građana u Derventi.
On je dodao kako nije takav čovjek već da podržava sve razvojne projekte.
Dodik je ukazao da opozicija nije postavila nijedno pitanje koje se na to odnosi. “Oni smatraju da se treba obračunati sa nama u Republici Srpskoj, a ne da pomognu Republiku Srpsku i bore se za nju”, rekao je Dodik.
On kaže da PDP-om upravlja britanska obavještajna služba i da je Srpska najveća ovblašćenja izgubila za vrijeme Mladena Ivanića.
Politika
HRVATSKA I SLOVENIJA SLOŽNE! Neće uvesti sankcije Dodiku?

Uvođenju sankcija se, navodno, protivi Ministarstvo spoljnih poslova Slovenije sa Tanjom Fajon na čelu.
Slovenija neće uvoditi sankcije predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku, saznaje Istraga.ba iz više diplomatskih izvora u Ljubljani.
Uvođenju sankcija se, navodno, protivi Ministarstvo spoljnih poslova Slovenije sa Tanjom Fajon na čelu.
Za ovakav stav Ministarstva najzaslužniji je, prema informacijama Istrage, gradonačelnik Ljubljane Zoran Janković koji se direktno uključio u lobiranje protiv sankcija jer ne želi pokvariti svoje odnose sa srpskim predsjednikom Aleksandrom Vučićem. Dio Vlade Republike Slovenije je za uvođenje sankcija, ali, s obzirom na to da ne postoji konsenzus unutar koalicije, sankcije u ovom trenutku neće biti izrečene.
Politika
NIKŠIĆEVO NE SRPSKOJ! “Ne da novac Federacije za otplatu duga prema Viaduktu”

Ministar Toni Kraljević i ja smo glasali protiv oba prijedloga za namirenje duga Republike Srpske prema Viaduktu, a pošto sam jedini Bošnjak, onda se moj glas tretira kao veto.
Poručio je ovo premijer FBiH Nermin Nikšić, nakon što je, danas, na sjednici Fiskalnog savjeta BiH uložio veto na njihove prijedloge otplate duga Republike Srpske u arbitražnom postupku Viadukt.
Kaže da su na stolu bila dva prijedloga. Prvi je, navodi, podrazumijevao da se iz sredstva od 200 miliona KM dobiti Centralne banke, koja su prethodno bila planirana za transfere entitetima, u omjeru dvije trećine Federacija, jedna trećina Republika Srpska, izdvoji 110 miliona za isplatu obaveza prema arbitražnoj presudi u ovom predmetu.
–Dakle, 73 miliona na teret Federacije, a 37 miliona na teret stvarnog dužnika. Drugi prijedlog je podrazumijevao da se okvir za institucije Bosne i Hercegovine poveća za 68 miliona KM i to tako da ukupan okvir iznosi 1.638.500.000 KM, gdje bi izvor finansiranja bio iz prenesenog viška/finansijskog rezultata iz 2024. godine. Smatram da je bilo neozbiljno ponuditi dvije varijante, od kojih ni u jednoj nije planirano plaćanje duga prema Viaduktu od strane Republike Srpske, nego od Bosne i Hercegovine, pri čemu bi Federacija plaćala u prvoj varijanti sama dvije trećine duga, a u drugoj bi se dio prelio i na kantone. Za mene je to bilo neprihvatljivo – ističe Nikšić.
Navodi da Savjet ministara može tražiti od Predsjedništva ili Parlamenta Bosne i Hercegovine da kroz budžet preuzmu plaćanje na teret BiH, ali da bi, i u tom slučaju, dvije trećine platila Federacija.
-Sumnjam da će za takav prijedlog biti podrške i u Predsjedništvu BiH i u Parlamentu. Što se tiče sjednice Fiskalnog savjeta ministar Kraljević i ja smo glasali protiv oba prijedloga, tako da prvi prijedlog nije prošao zbog veta, dok drugi prijedlog svakako ne bi prošao, jer nije imao podršku ni iz Savjeta ministara – zaključio je Niškić.
Kamate
Na vanrednoj sjednici Fiskalnog savjeta Bosne i Hercegovine nije postignuta suglasnost o prijedlozima Ministarstva finansija i trezora BiH za rješavanje arbitražne presude ICSID Tribunala u predmetu Viadukt d.o.o. Portorož i drugi protiv Bosne i Hercegovine.
Iz Savjeta ministara BiH ističu da izmirenjem višemilionske obaveze, koja je posljedica arbitražnog spora sa slovenačkom firmom Viadukt d.o.o Portorož protiv Bosne i Hercegovine, želi zaustaviti daljnji obračun kamata koje na dnevnoj osnovi iznose 9.000 evra i omogućiti neometano funkcionisanje BHANSA, ali i zaustaviti postupke tužilaca pokrenute u Bosni i Hercegovini (u Mostaru, Banjaluci, Brčkom i Sarajevu) i inostranstvu (Luksemburg i Belgija), koji, navode, idu u pravcu ugroze imovine Centralne banke BiH i proračunskih sredstava institucija BiH.
-Takođe, osvrtom na pojedine informacije koje se iznose u medijima u vezi sredstava iz dobiti Centralne banke Bosne i Hercegovine, napominjemo da dobit Centralne banke BiH, koja se u skladu sa Zakonom o Centralnoj banci uplaćuje u proračun institucija BiH, vlastiti je prihod proračuna institucija BiH i koristi se za pokrivanje rashoda unutar proračuna institucija BiH ili se eventualno raspoređuje na neki drugi način isključivo i jedino kako se to propiše Zakonom o proračunu institucija BiH i međunarodnih obvezaBiH – navode u Savjetu ministara BiH.
Najjednostavniji, najbrži i najzakonitiji način da se arbitražna presuda izvrši kako bi se, kažu, spriječile daljnje štetne posljedice za BiH i koji neće uzrokovati probleme u funkcionisanju institucija BiH, kako u ovoj, tako i u narednim godinama, jeste korekcija Zakona o proračunu institucija BiH na strani rashoda kroz direktne transfere.
-
Region1 dan ago
KARLEUŠA NAPALA KUSTURICU! “Srbine Turčine, sjeti se zbog čega se stidiš svoje majke”
-
Region2 dana ago
KOLIKO JE LJUDI BILO NA SKUPU U BEOGRADU – Procjena Arhiva javnih skupova
-
Svijet3 dana ago
RODITELJI U ŠOKU,JAVNOST TRAŽI ODGOVORE: Djevojčica umrla nakon operacije krajnika!
-
Politika2 dana ago
TROŠE KAO DA SUTRA NE POSTOJI! Dodikov kabinet “STUKAO” 400 000 KM na hotele i večere, pa JOŠ 50 000 NA AVIO KARTE
-
Region2 dana ago
DRAMA U NOVOM PAZARU: Studenti pokušali da zaustave autobuse za miting u Beogradu!
-
Društvo2 dana ago
VANDALIZAM U MOSTARU! Oskrnavljena pravoslavna crkva, oštećene freske
-
Politika9 sati ago
TEGELTIJA SE OPET OŽENIO! Treća sreća ili ponovo neuspjeh?
-
Banjaluka3 dana ago
PROLJEĆE SE VRATILO U GRAD: Brojni građani uživali na ulicama Banje Luke, pridružio im se i gradonačelnik