Društvo
Stručnjaci se nadaju dodatnom padu cijena goriva u BiH

Na radost vozača, cijene goriva u Srpskoj juče su pale i do 15 odsto, a stručnjaci se nadaju da ovo neće biti kraj pojeftinjenjima, iako to zavisi od brojnih faktora.
Naime, sada se cijene dizela kreću između 2,68 do 2,79 KM, dok se benzin na pumpama može naći od 2,39 do 2,57 KM.
Ove cijene potvrdio je za “Nezavisne novine” Jovica Vučković, predsjedavajući Grupacije za promet naftom i naftnim derivatima Privredne komore Republike Srpske. “Došlo je do pada cijenu u prosjeku za 10 do 15 feninga”, kazao je on.
Iako je gorivo proteklih sedmica išlo ka gore, unazad nekoliko dana je došlo do pojeftinjenja, te se sada može reći da su se cijene vratila na staru vrijednost, prije zadnjih poskupljenja. Na većini pumpi juče su se mogle vidjeti niže cijene nego dan prije, te u skladu s tim, sada litar dizela košta oko 2,7 KM, a litar benzina oko 2,5 KM.
Edhem Bičakčić, stručnjak za energente, naveo je da se tačan razlog ovog pada cijena još ne zna.
“Cijene naftnih derivata, pa i goriva u Bosni i Hercegovine zavise od tržišne cijene u Evropi, a tržišna cijena u Evropi zavisi od ponude i potražnje”, kazao je Bičakčić.
Nije ovo jedino što utiče na krajnju cijenu goriva na pumpama, jer pored ovog, kako objašnjava, uticaj ostavljaju i efekti sprovođenja embarga na rusku naftu, te i ostale aktivnosti koje sprovodi Evropska unija.
“Sve ovo se direktno odražava na tržište”, ističe on.
Ističe da ovo smanjenje cijene nije moglo doći u boljem momentu, dovodeći ovo u vezu sa niskim temperaturama koje su zahvatile većinu Republike Srpske, odnosno Bosne i Hercegovine.
“Izgleda da je neko na tržište izbacio povećane količine ovih derivata koje su rezultirale smanjenjem cijene. U svakom slučaju pozitivna stvar”, kaže Bičakčić.
Kako naglašava, ako bi došlo do otopljavanja, moglo bi se očekivati da cijene počnu još da padaju, a pod uslovom da nešto drugo ne bi uticalo na tržište. Iako je cijena goriva niža ako gledamo unazad nekoliko dana, ako poredimo ovaj period sa istim periodom prošle godine, vidimo da je i dalje cijena goriva viša za oko 30 do 40 feninga.
“Razlog skupljeg goriva, odnosno svih naftnih derivata je svakako rat u Ukrajini, a nakon toga embargo na ruski gas i naftu. Ovo je direktno uticalo na cijene na tržištu”, kaže Bičakčić.
Društvo
NOVO DOBA! Na parceli propalog giganta u BiH gradiće se moderni stambeno-poslovni kompleks

Na parceli nekadašnjeg bh. giganta koji je već dugo godina u stačaju – kompanije Konjuh Živinice, uskoro bi mogao nići savremeni stambeno-poslovni kompleks.
Riječ je lokaciji koja se nalazi na atraktivnoj lokaciji u gradskoj zoni, ali koja je zapuštena i neiskorištena.
Ova parcela je dio imovine koja se prodaje unutar stečajnog postupka, ali su u kompaniji došli na zanimljivu ideju da prije prodaje zatraže izmjenu planske dokumentacije kako bi se na parcelama predvidjela izgradnje stanova i poslovnih prostora, s obzirom da za njima u ovom trenutku vlada velika potražnja, piše BiznisInfo.ba.
Konjuh je, naime, nedavno zatražio izmjene prostorne dokumentacije kako bi se omogućila izgradnja četiri stambeno-poslovne zgrade na njihovoj parceli. Kompanija se obratila nadležnoj službi grada Živinice sa zahtjevom za izradu Izmjene i dopune urbanističkog projekta “Konjuh” Živinice, a s namjerom da se na lokalitetu koji je predmet izmjene stvore planski preduslovi za realizaciju stambeno-poslovnih objekata.
Zgrade koje bi se gradile imale bi podrum, prizemlje, šest spratova plus jedna uvučena etaža.
Pomenuti prostor je smješten u centralnom urbanom području grada Živinice, a na njegovom najvećem dijelu je preduzeće “Konjuh” dok se manji dio nalazi u privatnom vlasništvu i vlasništvu drugih pravnih subjekata.
Iako se Konjuh navodi kao “investitor” ovog projekta, stečajni upravnik Hajrudin Kunalić za BiznisInfo.ba pojašnjava da oni ipake neće graditi zgrade. Kako nam je rekao Kunalić, početkom mjeseca će objaviti javni poziv na koji će se moći javiti sve zainteresovane kompanije, pa se u ovom trenutku ne zna ko će kupiti parcelu. Novac koji se zaradi prodajom zemljišta biće iskorišten da se namire potražioci.
Društvo
SUMNJA NA ZLOSTAVLJANJE: Trogodišnjak iz Konjica se bori za život, hitno primljen u bolnicu u Mostaru

Trogodišnji dječak iz Konjica primljen je 4. aprila na jedinicu intenzivnog liječenja Sveučilišne kliničke bolnice u Mostaru sa vidljivim teškim tjelesnim povredama, potvrđeno je iz Ministarstva unutrašnjih poslova Hercegovačko-neretvanskog kantona.
Portparol MUP-a HNK Ilijana Miloš je potvrdila da je policija obaviještena o ovom slučaju istog dana od strane bolnice koja je primila dječaka sa povredama.
“Odmah smo obavijestili nadležnog dežurnog tužitelja i pod čijim nadzorom poduzimamo sve daljnje mjere u cilju rasvjetljavanja okolnosti”, kazala je Miloš za Klix.
Prema nezvaničnim saznanjima portala Hercegovina.info, stanje dječaka je kritično i životno je ugrožen. Dijete je, kako se navodi, već dva puta operisano, a zadobilo je teške povrede slezene i gušterače.
Isti izvor prenosi da je prva verzija događaja koju je ispričala porodica bila da je dječak pao niz stepenice. Međutim, ljekari SKB Mostar su zbog težine i prirode povreda posumnjali na nasilje i odmah o tome obavijestili MUP HNK-a. Postoji sumnja da je dječaka fizički zlostavljao očuh.
Policija pod nadzorom tužilaštva intenzivno radi na rasvjetljavanju svih okolnosti ovog tragičnog slučaja.
Društvo
GOMJENICA PRED VASKRS: Ovako mještani dočekuju praznike

Zamislite da u danima pred Vaskrs do kućnog praga idete u gumenim čizmama, jer gazite po vodi prepunoj fekalija. Nije ovo neka scena iz filma, već realnost mještana prijedorskog naselja Gomjenica koji su krajem marta doživjeli i preživjeli strašne poplave.
Scene iz ovog grada danima su punile medijski prostor. Voda je tada prekrila mnoga naselja. Danas je u većini kuća i dvorišta nema. Ali, posljedice martovskih poplava neki i dalje i te kako osjećaju.
–Iz čizama se ne može izaći. Napravio sam privremenu mini skelu da mogu sa ulice da dođem do ulaznih vrata. Čekam da se voda povuče, da mogu u patikama da izađem – kaže za Srpskainfo stanovnik naselja Baltine Bare pred čijom kućom je doslovno jezerce, prepuno fekalija.
Problem su njemu i komšijama napravile podzemne vode, koje su krenule nakon što su se Sana i Gomjenica povukle. Oni imaju svoje mišljenje zašto ih je poplavilo. Krivca vide u šljunkarama, iskopanim u blizini njihovih kuća. Ne znaju čije su, ali im prave ogromne probleme.
-Prekopane su velike površine, a voda mora negdje da izađe. Ovako nije bilo od 2014. godine. A onda su 2019. počeli da kopaju šljunkare i evo šta nam se dogodilo. Voda samo leži, a ovdje ima puno djece. Tako je kada je dopušteno privatnicima da krampaju – kaže naš sagovornik iz Gomjenice.
Poručuje da pomoć ne očekuje. On veću štetu nije pretrpio, ali mu je gora bara ispred kuće. Priča i da se ne veseli preterano vaskršnjim praznicima.
-Čemu da slavim praznik? Vidite po čemu gazimo. Padne mi na pamet da od grada tražimo da nas isplate i da odemo odavde. Zašto moramo da doživljavamo stres ovdje. Kada ode zdravlje ko će da nas pita. Ko će da mari za naš pretrpljeni strah – govori on.
Kada smo u utorak posjetili mještane ovog dijela Gomjenice, rekli su nam da je stanje koje vidimo mnogo bolje nego što je bilo prije samo koji dan.
–To je sada bara. Kada se voda povuče, imaće se šta prati 10 dana – kažu mještani. Kada ih je poplavilo, vatrogasci su im najviše pomogli. Iz Crvenog krsta su im donijeli šta treba da dezinfikuju kuće.
-Molim Boga da se voda što prije povuče, da se može normalno kući prići – objašanjava nam stanarka ove ulice. Priča da su 5 dana branili da im voda uđe u kuću, ali da na kraju nisu uspjeli. Izbacili su sve što su imali. Nije im lako sa malom djecom, ali za spavanje se snalaze.
Mještani objašnjavaju da se na prostoru od njihovih kuća, pa do rijeke Sane nakuplja voda.
-Mi smo još 2014. godine tražili da se ovi kanali zatrpavaju zemljom, ali nije odreagovano uopšte. Da vatrogasci nisu odradili ono što jesu ovih dana, sa nama bi bilo isto kao 2014. Meni je te godine u kući bilo 2,5 metra – priča mještanka Gomjenice i dodaje da su se komšije ranije organizovale i u blizini sami napravili nasip.
-Da je prešla preko tog nasipa, bilo bi teško nama – objašnjava ona.
Još jednoj mještanki voda je ušla u kuću, nekih od 25 do 30 centimetara. Sada su u potkrovlju, tu spavaju, a donji dio suše i čiste.
-To je dugotrajan proces. Oko kuće je voda, što je još gore. To je ustajala voda, pravi se žabokrečina, izmješane sa septičkom, to nam je gorući problem. Kuća će se osušiti, renovirati i nekako ćemo nastaviti dalje – optimistično govori. Dodaje da se, uprkos svemu, veseli Vaskrsu, koji će ove godine biti malo drugačiji. Očekuju da im stignu djeca, za spavanje će biti problem, jer su prostorije uništene.
-Ali, snaći ćemo se. Uglavnom u svojoj kući ćemo proslaviti – kaže ona.
I baš dok smo u utorak pričali sa mještanima, pročulo se da je stigao gradonačelnik Slobodan Javor, da ih obiđe. Dočekali su ga, a on je obuo gumene čizme i sa njima zagazio u baru. Govorili su mu o tome šta ih je snašlo, šta misle da je problem, a onda ga proveli i do šljunakara, da pokažu kako to izgleda.
-Ovo mjesto je pretrpilo veliku štetu. Ovdje voda nije bila kada su bili veliki talasi Sane i Gomjenice, ovdje su došle podzemne vode. Intenzivno smo radili sa vatrgascima, bilo je uključeno preko 12 pumpi i 18 vatrogasaca, da pokušamo na sve načine da ispumpamo vodu da kuće ne bi bilo ugrožene. Samo da podsjetim da je 2014. godine ovo naselje bilo pod vodom, došla je do prvog sprata – ističe on za Srpskainfo i dodaje da je važno da se ispumpa voda koja je ostala, jer iz nje vrebaju potencijalne zaraze. Problem ovog naselja je što je niži od nivoa rijeke i uvijek će postojati opasnost da bude plavljeno.
-U što kraćem roku ćemo poslati struku da vide mogu li se ugraditi neke pumpe koje bi bile instalirane malo više od ovog mjesta i kada se bude povećavao vodostaj, da se automatski pumpe uključe i vodu na drugo mjesto prenosi – poruka je gradonačelnika Prijedora. Dodaje i da će biti provjereno da li su šljunkare, o kojima mještani govore, u funkciji, ko su ljudi i firme koje obavljaju eksploataciju i imaju li sve papire.
Ovogodišnje poplave u Prijedoru jedne su od najvećih poplava u istoriji grada. Više stotina objekata bilo je poplavljeno, a nastala je velika šteta.
Inače, predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da će institucije doznačiti Prijedoru 10 miliona KM za sanaciju štete od poplava, te da će u saradnji sa “Vodama Srpske” biti izgrađeni nasipi i proširena korita reke Gomjenice i Sane.
-
Politika2 dana ago
STANIVUKOVIĆ PORUČIO ĐAJIĆU “Lopov misli da svi kradu!”
-
Politika2 dana ago
ALEKSANDRA PANDUREVIĆ “Milorade, ti si endemska lažovčina”
-
Društvo1 dan ago
SRCE HRABROG PSIĆA KOJEM SU RAZNIJELI VILICU I DALJE KUCA! Danas slijedi operacija (VIDEO)
-
Politika2 dana ago
DODIK TVRDI “Imam ponudu moćnih evropskih ljudi DA ODEM I BUDEM SLOBODAN”
-
Sport2 dana ago
OBEĆANJA IZ PALATE NESTALA BEZ TRAGA: Šta je sa novcem za fudbalere Borca?
-
Politika2 dana ago
SUD BiH POSLAO INTERPOLU ZAHTJEV! Traže reviziju odluke o neraspisivanju potjernice za Dodikom i Stevandićem
-
Politika1 dan ago
PREVARANTICA U DODIKOVOM KABINETU! Ko je savjetnica Aurora Weiss koja se ranije zvala Zorica Živković Farina?
-
Politika2 dana ago
DODIK KOMENTARISAO SLUČAJ VIJADUKT “Znaš ko je bio 2004. godine na vlasti?! NISAM JA. JESAM BIO JA?”