Connect with us

Društvo

Građani umorni i od politike i loših kandidata

Građani su umorni od politike i loših kandidata, kažu poznavaoci političkih prilika u BiH, komentarišući činjenicu da je na prijevremenim izborima u šest lokalnih zajednica, a koji su održani u nedjelju, 5. februara, tek trećina birača iskoristila svoje pravo glasa.

Podsjetimo, od gotovo 310.000 građana Zvornika, Bratunca, Bihaća, Tuzle, Srebrenika i Vogošće, koji su imali mogućnost da biraju ljude koji će voditi njihov grad/opštinu, na izborima se pojavilo tek nešto više od 88.000.

Međutim, da stvar bude gora, u pojedinim gradovima, građani nisu ni imali mogućnost izbora, jer je na izbornoj listi bio samo jedan kandidat, što nažalost, nije rijetko kada je u pitanju BiH.

Ovaj slučaj, sada se desio u Zvorniku. Bojan Ivanović, kandidat SNSD-a, postao je novi gradonačelnik zahvaljujući 15.305 glasova, što je podrška od 100 odsto, jer je na izbore izašlo svega 15.367 građana (62 glasa su bila nevažeća), od mogućih 53.830 sa pravom glasa.

Navedeno znači da ni 30 odsto Zvorničana nije izašlo na izbore. Pobjeda Ivanovića znala se unaprijed, jer je zbog odluke opozicije da neće predložiti izazivača bio jedini kandidat na izborima.

Izostanak opozicije na izborima u Zvorniku samo je još jedna “kap u moru opozicione propasti”, smatraju sagovornici “Nezavisnih novina”.

“Smatram da je bar jedna partija iz opozicionih redova morala kandidovati svog čovjeka za gradonačelnika. Bez obzira na to da li bi taj kandidat osvojio pet ili 55% glasova, njihov zadatak je da građanima nude alternativu”, kaže politikolog Stefan Ličina, naglašavajući da su predizborni izgovori opozicije da neće imati kandidata u Zvorniku “zbog nemogućnosti održavanja fer i poštenih izbora po trenutnim izbornim pravilima”, potpuno besmisleni i neopravdani.

“Prvo, niko nam ne garantuje da će se lokalni izbori 2024. godine održati po nekom novom izbornom zakonu. To nam otvara novo pitanje: Hoće li opozicija i za godinu i po, ako se Izborni zakon ne promijeni, ići u bojkot izbora? Gubi li onda izborni proces smisao, ako u svim opštinama i gradovima imamo samo po jednog kandidata? Ja mislim da gubi. Takođe, kakvu izlaznost da očekujemo kad ne postoji konkurencija i ne postoji prag izlaznosti upisanih birača za uspješnost izbora”, pita Ličina.

U Srebreniku, Vogošći i Bratuncu na listi su bila samo dva kandidata. I tamo je izlaznost, baš kao i u Tuzli i Bihaću, bila poražavajuća.

“U FBiH izlaznost je zaista vrlo niska u sve četiri lokalne zajednice, pa su neki načelnici i gradonačelnici izabrani sa svega 12-15 odsto stvarne podrške. Čini se da je došlo do zasićenja i da građani sve više uviđaju da nemaju izbor, nego samo privid izbora, a da se suštinski ništa ne mijenja bez obzira na ‘izbornog pobjednika'”, kaže Ličina za “Nezavisne novine”.

Da su se građani umorili od politike, stava je i komunikolog Mladen Bubonjić.

“Ovdje je stvorena atmosfera da se politika bavi ljudima, a ne ljudi politikom”, smatra Bubonjić.

Prema njegovim riječima, jasno je da je opozicija u Srpskoj, uslovno rečeno, u slobodnom padu, jer pljušte međusobne optužbe, krivične prijave, kao i da nemaju jakog lidera koji bi ih mogao ujediniti.

U takvom stanju, pred njima je dosad najveći ispit, a to je opoziv gradonačelnika Bijeljine Ljubiše Petrovića.

Može li se opozicija do tada pregrupisati?

“Oni se definitivno moraju mobilisati pred tu ‘odsutnu bitku’ u Bijeljini. To im je ‘posljednji bastion’, jer je, prema mišljenju nekih, Banjaluka odnosno Draško Stanivuković, već prešao na ‘drugu stranu'”, kaže Bubonjić.

Ali, prema trenutnoj situaciji, on nije optimista da će “mobilizacija” uspjeti.

“Uzevši u obzir politički momentum, kao i trenutno stanje u opozicionim redovima, u kombinaciji ‘simpatijama’ glasača, velika je vjerovatnoća da neće proći dobro na izborima”, zaključio je Bubonjić za “Nezavisne novine”.

Društvo

NOĆ MUZEJA OBILJEŽEN ŠIROM BiH: Evo kako je bilo u Banjaluci, Trebinju, Sarajevu, Brčkom

Muzeji širom BiH otvorili su svoja vrata za sve posjetioce u okviru manifestacije “Noć muzeja”.

I ove godine ova posebna noć za kulturu obilježena je u muzejima širom Bosne i Hercegovine, a ovogodišnja tema „Muzeji za obrazovanje i istraživanje” naglasila je ključnu ulogu kulturnih institucija u pružanju savremenog digitalnog obrazovnog iskustva.

Banjalučani su sinoć uživali na dvije lokacije – u Muzeju savremene umjetnosti, gdje je program počeo predavanjem Uroša Krčadinca o projektima generativne i algoritamske umjetnosti “Androidi ne sanjaju ništa”. Publika je uživala i u izložbi “Licem u lice”, grafičkog dizajnera Mirka Ilića. Na samom objektu Muzeja savremene umjetnosti publika je mogla da pogleda 3D video-maping autora Mladena Đukića, dok je DJ Marko Vuković priredio muzički spektakl.

Istovremeno, posjetioci Muzeja Republike Srpske uživali su u izložbi “Zlatno doba rokenrola” autorke Tamare Lukač Lazarević, a u ovom muzeju priređene su i radionice i kvizovi za publiku svih uzrasta. Publiku je na kraju večeri zabavljala grupa “Perfect strangers”.

Brčko ove godine manifestaciju “Noć muzeja” obilježava bogatim programom koji će trajati do 29. maja. Manifestacija je otvorena sinoć izložbom “Muzej u Brčkom” nakon čega je održana serija predavanja “Brčanska baština”.

Noć muzeja obilježio je i Muzej Hercegovine u Trebinju muzejskim radionicama za predškolce i osnovce, a zatim je otvorena izložba radova Likovnog ateljea za odrasle ‘Cerovac’ iz Trebinja. Stručnim vođenjem kroz izložbu ‘Nikola Tesla – Čovek iz budućnosti’ Vladimira Perića, autora i kustosa Muzeja Nikole Tesle iz Beograda zaokruženo je dvomjesečno gostovanje ove izložbe. Obilježavanje ove manifestacije, kao i svake godine, upotpunili su učenici trebinjske Muzičke škole koji su priredili koncert.

Sarajevo se takođe pridružilo brojnim gradovima u BiH i Evrope u obilježavanju Noći muzeja. Program je priređen u Zemaljskom muzeju, Muzeju Sarajeva i Historijskom muzeju gdje je organizovan bogat program za sve posjetioce, a najmlađi su uživali u istraživanju muzeja.

Јedinstven umjetnički spektakl “Noć muzeja”, realizuje se u više od 3.000 muzeja i više od 30 evropskih zemalja, a prvi je održan 1997. godine u Berlinu pod nazivom “Duga noć muzeja”.

Osnovna ideja Noći muzeja je da se široj publici, a prije svega mladima, omogući da muzeje posjete van redovnog muzejskog radnog vremena, u vrijeme koje uobičajeno posvećuju zabavi. Da bi se muzejska djelatnost dodatno popularizovala u tim večerima se za publiku, pored otvaranja vrata stalnih postavki i povremenih tematskih izložbi, organizuju i raznovrsni edukativni, kulturni i zabavni animatorski programi. Nerijetko se omogućuje ili potpuno besplatan ulaz, ili se ulaznice naplaćuju po simboličnoj cijeni, s tim što važe za sve muzejske i galerijske institucije u gradu i njegovom okruženju.

Nastavi čitati

Društvo

U DOBOJU POLOŽEN VIJENAC najmlađem borcu SPOMENKU GOSTIĆU

Ministar porodice i demografije Srbije Milica Đurđević Stamenkovski i gradonačelnik Doboja Boris Jerinić danas su u Doboju položili vijenac kod spomen-biste Spomenka Gostića, najmlađeg odlikovanog borca Vojske Republike Srpske.

Stamenkovska je napomenula da je Gostić stradao kao dječak, ali da je uprkos tome imao uvjerenja i donio određene odluke i izbore.

– Ratni uslovi prinudili su ga da odraste preko noći i na nama kao predstavnicima rukovodstva Srbije i Republike Srpske je da budućim generacijama, našoj deci i omladini obezbedimo mir, jaku i stabilnu državu, čvrste institucije koji će omogućiti sigurnu budućnost – rekla je Stamenkovska.

Jerinić je rekao novinarima da je Gostićeva žrtva simbol kako se voli i brani svoje ognjište.

Gostića je posthumno Medaljom za hrabrost “Miloš Obilić” ove godine odlikovao i predsjednik Srbije Aleksandar Vučić

Spomen-bista najmlađem borcu nalazi se u porti Crkve Rođenja Presvete Bogorodice.

Stamenkovska danas u Doboju učestvuje u velikoj porodičnoj šetnji, manifestaciji koju povodom Svjetskog dana porodice organizuju Udruženje porodica sa četvoro i više djece “Četiri plus” Republike Srpske, dobojska udruženja višečlanih porodica “Četiri plus” i “Ponos”, te grad Doboj.

Predviđeno je da se učesnici manifestacije kreću od Sabornog spomen-hrama Rođenja Presvete Bogorodice do Parka narodnih heroja, gdje će biti organizovan odgovarajući kulturni program.

Nastavi čitati

Društvo

PUTEVI U SRPSKOJ ODNOSE ŽIVOTE: Broj saobraćajnih nesreća u porastu

Putevi u Srpskoj i dalje odnose živote, a od početka ove godine u saobraćajnim nesrećama poginulo je 25 osoba.

Prema podacima kojima raspolaže MUP RS u periodu od januara do aprila ove godine desilo se 3.338 saobraćajnih nesreća, što je za 8 odsto više u odnosu na isti period 2023. godine.

– Poginulo je 25 osoba. Teže je povrijeđeno 163, što je za 10 odsto više u odnosu na isti period 2023. godine. 880 osoba je lakše povrijeđeno što je za 15,2 odsto više u odnosu na 2023. godinu, dok broj nesreća samo sa materijalnom štetom iznosi 2.598 i veći je za 7,1 odsto – kažu iz MUP Republike Srpske.

Pogoršanje stanja
Milija Radović, zamjenik direktora Agencije za bezbjednost saobraćaja Republike Srpske ističe u razgovoru za Srpskainfo da je došlo do pogoršanja stanja kada je riječ o brzini i vožnji pod dejstvom alkohola.

– Došlo je do pogoršanja stanja kada je riječ o prekoračenju brzine sa 55 na 63 odsto. Takođe, povećao se i udio vozača koji voze pod dejstvom alkohola – kaže Radović

Ističe da Agencija za bezbjednost saobraćaja Republike Srpske tokom cijele godine ima niz preventivnih aktivnosti za unapređenje bezbjednosti u saobraćaju.

– U skladu sa našim budžetom, koji je nedovoljan, tokom cijele godine provodimo nekoliko aktivnosti i kampanja. Imamo kampanju za alkohol, gdje obilazimo Srpsku i dijeljenjem letaka upoznajemo građane na opasnost od vožnje pod uticajem alkohola. Zatim imamo i kampanju za pješake gdje ih usmjeravamo na korišćenje bezbjednosnog prsluka i drugih sredstava za osvjetljavanje tokom noći. Za najmlađu populaciju imamo predstavu “Mirka i drugari” gdje učimo mališane o osnovnim pravilima u saobraćaju. Ne smijemo zaboraviti ni akciju za srednjoškolce, kada zajedno sa ljudima koji su teško povrijeđeni u saobraćajnim nesrećama idemo u škole, gdje im oni pričaju svoja iskustva. Tu su naravno i kampanje za vezanje pojasa, kampanje za traktore i slično – dodaje Radović.

“Potrebno je analizirati najopasnije puteve”
Radović naglašava da Zakon o bezbjednosti saobraćaja predviđa da se svake godine radi analiza bezbjednosti saobraćaja.

Ako zakon predviđa tako, onda je to potrebno raditi svake godine. Potrebno je izvršiti analizu lokacija koje su najopasnije, gdje se najviše dešavaju saobraćajne nesreće. Tamo gdje je problem brzina, treba da se realizuje mjerenje brzine. A ako se brzina prekorači, onda je potrebno poduzeti mjere. Ne trebamo čekati da opet neko pogine, pa da tek onda preduzmemo nešto – kaže on.

Smatra da je osim, preventivnih aktivnosti, potrebno i da se vozači ponašaju odgovorno tako što će poštovati saobraćajne propise i tako zaštiti svoj, ali i život drugih učesnika u saobraćaju.

Dodaje i da je neophodno izdvojiti više novca kako bi se unaprijedio kvalitet saobraćajnica.

Sankcionisano 4.309 vozača
MUP RS je u periodu od 5. do 10. maja realizovao republičku akciju pojačana kontrola učesnika u saobraćaju sa akcentom na sankcionisanje nedozvoljene brzine kretanja motornih vozila i upravljanje vozilom pod dejstvom alkohola.

Tokom akcije testirano je 18.857 učesnika u saobraćaju, a sankcionisano je 4.309 vozača.

-Zbog nedozvoljene koncentracije alkohola u organizmu sankcionisano je 810 vozača, a evidentirano je 2.650 prekršaja prekoračenja dozvoljene brzine – kažu iz MUP RS.

Nastavi čitati

Aktuelno