Connect with us

Hronika

Guverner Softić pod istragom Tužilaštva BiH

Tužilaštvo Bosne i Hercegovine otvorilo je istragu protiv Senada Softića, guvernera Centralne banke Bosne i Hercegovine, potvrđeno je “Nezavisnim novinama” u Tužilaštvu BiH.

“U Tužilaštvu BiH na osnovu podnesene krivične prijave formiran je predmet, te se vrše provjere navoda iz prijave”, rekli su nam u Tužilaštvu BiH.

Kako nezvanično saznajemo, istraga protiv Softića otvorena je u nekoliko predmeta i za nekoliko krivičnih djela. Prije svega, istražitelje SIPA, koja po nalogu Tužilaštva BiH sprovodi istragu, najviše zanima predmet nabavke zgrade za smještaj Filijale Centralne banke BiH u Palama, ali i postupak kupovine zemljišta u dijelu parka “Hastahana”, gdje je CB BiH planirala da gradi vlastiti objekat.

Takođe, SIPA je interesovala i rekonstrukcija zgrade CB BiH u Mostaru, s obzirom na to da je Softić tu nabavku, između ostalih, potpisao i sa firmom “Domena”, koja je u vlasništvu brata Ankice Kolobarić, nekadašnje članice Upravnog odbora Centralne banke BiH, što je po mišljenju tužilaca moguć sukob interesa.

Na “meti” Tužilaštva BiH, odnosno SIPA, jeste i jedinstveni registar računa fizičkih lica, s obzirom na to da je taj “projekat” plaćen, ali nikada nije zaživio jer nije bilo saglasnosti Upravnog odbora CB BiH da se to sprovede u djelo. Članovi UO CB BiH koji dolaze iz Republike Srpske za taj projekat nisu glasali tvrdeći da on nije u skladu sa zakonom.

“Plaćeno je valjda oko milion evra da se to uradi prije nego što je donesena odluka o tome. Kasnije to nikada nije zaživjelo, a plaćeno je. SIPA se interesuje i za to, ali najviše ih interesuje nabavka zgrade na Palama, jer u tom slučaju postoji i tužba protiv CB BiH, koja je u suštini prevarila investitora i vrlo vjerovatno će CB BiH morati platiti odštetu”, ispričao je izvor “Nezavisnih”.

Kada je riječ o toj zgradi na Palama, u septembru 2018. godine firma “Građenje” d.o.o. je nakon sprovedenog postupka javne nabavke odabrana kao najpovoljniji ponuđač u kupovini poslovnog prostora za smještaj Filijale CB BiH u Palama. Kasnije, odnosno 12. oktobra 2018. godine CB BiH je na adresu firme “Građenje” d.o.o. dostavila i obavještenje i odluku da je ova firma najpovoljniji ponuđač, nakon čega je počelo i opremanje poslovnog prostora, koji je završen u zahtijevanom roku do 31. decembra 2018. godine.

Nakon što je taj posao završen, počinju komplikacije i to tako što interna revizija CB BiH daje primjedbe na ugovor, ističući da se nabavka građevine i opremanje ne mogu vršiti kroz jednu nabavku, zbog čega firma “Građenje” d.o.o. u maju 2019. godine potpisuje zapisnik sa zajedničkom izjavom s ciljem da se postupak nabavke obnovi sa formalnom izmjenom strukture sadržaja prema zahtjevu interne revizije, odnosno da se postupak poslovnog prostora i njegovog opremanje razdvoje.

“Tada sam naivno prihvatio tu situaciju da oni obnove tender i kada su došli do te faze, onda su prosto odustali i ostavili me bez realizacije. To je jedna seoska i đilkoška prevara, ali ja to nisam mogao očekivati na mjestu i u ustanovi u kojoj rade poslovni, moralni i čestiti ljudi, ali očigledno nisu”, rekao je Zoran Popić, vlasnik kompanije “Građenje” d.o.o.

Hronika

Sud UKINUO ZABRANU PUTOVANJA optuženom za PRODAVANJE DIPLOMA u Banjaluci

Sud BiH odobrio je da se suvlasniku Visoke škole za primijenjene i pravne nauke “Prometej” Banjaluka Draganu Iliću, optuženom za trgovinu diplomama u slučaju “Klaster”, odredi mjera jemstva u iznosu od gotovo 250.000 KM i ukine zabrana napuštanja boravišta i putovanja.

“Sud je 15. jula 2025. godine u predmetu Zoran Kalinić i drugi, donio rješenje kojim je prihvaćen prijedlog braniteljice optuženog Dragana Ilića kojem je određena mjera jemstva u vrijednosti od 245.700 KM i istovremeno ukinuta mjera zabrane napuštanja boravišta i zabrane putovanja“, navodi se u odgovoru suda Capitalu.

Inače, Ilić i njegova visoka škola “Prometej” optuženi su da su naštancali gomilu ekonomista omogućavajući im da polažu ispite mimo zakona i kontrole.

Prema optužnici, on je skupa sa profesorom Ljubišom Todorovićem omogućavao studentima da pismeno, kod kuće i bez nadzora profesora polažu ispite, a da odgovore dostavljaju poštom.

Pošto im to nije bilo dovoljno, studentima su prepravljali pogrešno prepisane odgovore, a saradnju su produbljivali i tako što su im dostavljali i gotove seminarske radove.

Ilić je, kao i Todorović, “pao” u velikoj akciji klaster u kojoj su uhapšeni rektori, profesori fakulteta i njihovi posrednici na području Banjaluke, Mostara i Brčkog, zbog trgovanja falsifikovanim diplomama.

Akcija je trajala godinu i po, a optužnica je podignuta u septembru prošle godine.

Optuženo je 21 fizičko i pravno lice, a Tužilaštvo BiH u ovom predmetu je skupilo preko 3.000 dokaza.

Svi oni su “poslovali” sa studentima po uhodanoj šemi i otvoreno prodavali diplome medicine, prava, zaštite na radu, šumarstva, ekonomije i brojnih drugih zvanja.

Prema optužnici diplome su se kupovale po cijenama polovnih automobila, od 3.500 KM pa do 10.000 KM i zavisile su od “dužine studiranja”, koja je varirala od dva-tri mjeseca do čak devet mjeseci.

Nekoliko mjeseci nakon hapšenja pala i su prva priznanja, pa je došlo do razdvajanja zbog sporazuma o priznanju krivice.

Vladimir Stojanović, Mirko Tufegdžija, Vaso Pajić, Vojislav Škrbić, kao i predstavnici visokoškolske ustanove “Victoria international university” i Visoke škole “Union”, obje iz Mostara, priznali su krivicu i potpisali sporazum sa Tužilaštvom BiH.

Sud Bosne i Hercegovine osudio je potom u aprilu ove godine Mirka Tufegdžiju i Vasu Pajića na dvije godine uslovne kazne i po 500 KM “imovinske koristi stečenih krivičnim djelom” zbog trgovine diplomama.

Sud je Tufegdžiji i Pajiću utvrdio jedinstvene kazne zatvora u trajanju od po dvije godine uslovne kazne koje se neće izvršiti ako u roku od pet godina ne budu uhvaćeni da opet trgovini diplomama.

Podsjetimo, akcija “Klaster” počela je 21. februara 2023. godine, kada su pripadnici policijskih službi, krenuli sa pretresima više visokoškolskih ustanova i hapšenjem osumnjičenih osoba do guše upetljanih u trgovanje falsifikovanim diplomama.

Nastavi čitati

Hronika

FATALNA MIRNESA “MAZNULA” 1, 2 MILIONA! “Ne kajem se, nisam ništa loše uradila”

Mirnesa Škrijelj (42), rodom iz Busovače, poznata po pljački 1,25 miliona evra u Njemačkoj, na slobodi je.

Već mjesecima je prava medijska zvijezda. Svi žele znati kako je prošao pljačkaški poduhvat, te kako se ona osjećala i zašto se predala policiji.

Uhapšena u Grčkoj 2023. godine po međunarodnoj potjernici, Mirnesa u ispovijesti za Avaz sada kaže da se ne kaje, te da joj ne pada na pamet otkriti gdje je novac! “Ne kajem se, zašto bih se kajala. Nisam nikoga ubila, niti nanijela zlo. Prema tome, nema razloga za kajanje”, priča Škrijelj.

Nastavi čitati

Hronika

Mirko UKRAO blizu 113.000 KM! Banjalučanin PREVARIO dementnu STARICU za sav NOVAC koji je imala!

Banjalučanin Mirko Š. (85) optužen je za tešku krađu na štetu sugrađanke koja je bila u teškom zdravstvenom stanju i od koje je na prevaru ukrao ukupno blizu 113.000 KM od švajcarske penzije.

Prema navodima iz optužnice, djelo je počinio u periodu od maja 2021. godine do 13. oktobra 2022. godine.

– Iskoristio je nemoć oštećene A.Č., koja je bila starija osoba sa duševnim poremećajem u vidu demencije izraženog stepena. Na osnovu dugogodišnjeg poznanstva, znao je da je ona korisnik švajcarske penzije i svakodnevno je bio u kontaktu sa oštećenom, dolazio u njen stan gdje je povremeno noćio, pratio je u njenim aktivnostima, odlazio sa njom u banku, kod doktora i na druga mjesta – navodi se u optužnici.
Dodaje se da je na taj način uspostavio kontrolu nad njenim životnim navikama i u više navrata, znajući da je A.Č. podizala novac iz banaka, uzimao i prisvajao njen novac i uplaćivao ga na svoje bankovne račune i to u iznosima od par stotina do više desetina hiljada maraka, piše Mondo.

– Takvim radnjama je pribavio imovinsku korist u ukupnom iznosu od 112.818 KM – zaključeno je u optužnici.

Nastavi čitati

Aktuelno