Connect with us

Društvo

GRAĐANI SE NE MIRE SA POSKUPLJENJEM Računi za struju biće korigovani?

Privrednici u Srpskoj ne mire se s većim računima za struju, a da li će oni biti korigovani biće poznato već iduće sedmice jer je pri kraju izrada analize koja bi trebalo da pokaže da li je i na kojim kolonama moguće umanjenje.

 

 

– Direktor “Elektroprivrede” Luka Petrović je od svih proizvodnih i distributivnih preduzeća zatražio modalitet, odnosno da se izvrši preraspodjela na konačnom računu koji dobijaju privrednici. Kao što vidimo cijene struje na berzi su pale i sada su od 120 do 130 evra po megavatu, a kada smo mi razgovarali s njima ta cijena je iznosile od 280 do 300 evra – rekao je “Glasu Srpske” Ćorić.

 

Naglašava da su se stvorili uslovi, odnosno da se napravi neka preraspodjela na samim računima za struju.

– Čak postoje ideje da i ne treba toliko na mrežarini insistirati, koliko da se ukupan račun pa i na uštrb energije smanji. Ta analiza nije još završena, sada je potez na Ministarstvu koje koordinira s “Elektroprivredom” i regulatorom. Očekujemo da ćemo uskoro biti pozvani na konačne dogovore – naveo je Ćorić.

Pod lupom nadležnih, naglašava Ćorić, biće podaci o proizvodnji električne energije, ali i o prenosu i distribuciji.

 

– Na osnovu svih tih pokazatelja treba vidjeti gdje se mogu napraviti određene korekcije koje bi bile zadovoljavajuće i za jednu i za drugu stranu.

 

Ja očekujem neke korekcije. Vjerovatno one neće biti velike, ali mora se napraviti atmosfera da se dogovaramo – podvukao je Ćorić.

Privreda je, ističe, bila veoma korektna kada je prihvaćena cijena za ovu godinu od 65 megavata po satu. Navodi i da je prije dvije-tri godine kada su s nadležnim razgovarali dogovoreno da se do te cijene stigne za pet do šest godina.

 

Stanovništvo u Srpskoj takođe je ogorčeno višim cijenama struje. Naime, na jednom računu domaćinstva za januar navedeno je da taj račun s nula potrošenih kilovata električne energije iznosi tačno 15,19 maraka. Izdvajanja za prenosnu mrežarinu na tom računu su 0,89 maraka, distributivnu 9,56 maraka, a naknada za usluge snabdijevanja košta 2,48 maraka. Preostali iznos odnosi se na PDV koji je na tom računu obračunat u iznosu od 2,20 maraka.

Društvo

Ispovijest sveštenika sa Ostroga “Bolesna Fatma je odbijala da se pokloni SVETOM VASILIJU, a kada je to učinila, počela je da se GRČI I DRHTI”

Srpska pravoslavna crkva i njeni vjernici slave danas praznik Svetog Vasilija Ostroškog, čije mošti počivaju u manastiru Ostrog u Crnoj Gori, gdje odlaze pripadnici raznih religija, a njihove ispovijesti zaokružuju priču o ovom svecu, veoma poštovanom u srpskom narodu i mnogo šire.
Očudima sa Ostroga priča se mnogo. Sveti Vasilije Ostroški rođenom u Popovom selu u Hercegovini 1610. godine sa krštenim imenom Stojan, zauzima izuzetno značajno mjesto u pravoslavlju.

Ali kao što smo napomenuli, priče o čudima prevazile granice pravoslavlja jer su “Svetom Vasiliju Ostroškom svi isti, ma koji jezik govorili ili kojoj vjeri pripadali“. Kako je pisao portal Slobodna Hercegovina, muslimanka Fatma koja je pet godina bolovala od teške bolesti, odbijala je da se pokloni moštima ovog svetitelja, iako su joj bližnji govorili da to uradi.
– Šestog maja 1964. godine muslimani Asib Gušo i Ševka Zajko dovedoše teško bolesnu, takođe muslimanku, Fatimu na Ostrog. Fatima je bila težak bolesnik. Od nekih strahovitih grčeva u cijelom tijelu patila je punih pet godina – zapisao je sveštenik sa Ostroga.
Zbog bolova je padala u nesvijest i u momentima agonije “kudila i svoje najrođenije” koji su obišli sve ljekare, vračare i travare, ali lijeka i pomoći nije bilo.

Saznali su za iscjeljenja od takve bolesti u Ostrogu, pa su Fatmu jen rođak Asib i komšinica Ševka doveli u Gornji manastir.

Kada su je stigli pred crkvu u kojoj se nalaze mošti Svetog Vasilija, ona je iz sveg glasa vikala: “Neću tamo da ulazim”. To je ponovila nekoliko puta, tražeći da se vrati nazad.

Čuvar ćivota otvorio im je crkvu, a malo kasnije i ćivot Svetog Vasilija. Rodbini je pošlo za rukom da Fatmu ubijede da cjeliva mošti svetitelja. U tom momentu počela je da se grči i drhi… bilo je strašno gledati. Kada se smirila, pročitana joj je molitva. Nakon toga “spopade je takvo znojenje” da je za kratko vrijeme znoj svu oblio. Ali to je kratko trajalo pa se ubrzo na njenom licu vidio mir i spokoj.

Približila se ponovo moštima i počela da se moli pa je rekla: „Hvala Bogu i Svetom Vasiliju, ja ozdravih. Ništa me ne boli”. Prenoćila je tog dana u manastiru Ostrog i narednog jutra bila na liturgiji, pa se ponovo zahvalila svecu i Gospodu.
Srpskainfo

Nastavi čitati

Društvo

Od petka ZNAČAJNO HLADNIJE, a evo koliko ćemo čekati na OTOPLJENJE

Noć na srijedu donosi razvedravanje svuda, a uz prisutan svežiji vazduh stvaraju se uslovi za pojavu prizemnog i slabog mraza, koji će lokalno osvanuti u srijedu. Po kotlinama i uz riječne tokove ponegdje magla. Kasnije, u toku srijede, pretežno sunčano i nakon hladnog jutra, ugodnije temperature.

Četvrtak započinje mirno, ali uz postepen porast oblačnosti tokom dana, što sluti na novu promjenu vremena.

U poslijepodnevnim i večernjim časovima lokalno kiša i pljuskovi sa grmljavinom, a od noći na petak i prodor osjetno hladnijeg vazduha sa sjevera, koji će temperature krajem ove sedmice prilično oboriti ispod prosjeka.
Zaduvaće pojačan sjeverac i bura, a po visokim planinama nije isključena mogućnost da padne i malo snijega. Kasnije, u slučaju razvedravanja, ponovo prijeti lokalni mraz.
Generalno, na neko značajnije otopljenje i uranjeno ljeto ove godine ćemo pričekati. Maj ili barem njegov veći dio, donosi temperature u granicama i ispod prosjeka.

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Oblačno, ponegdje slaba kiša

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ će biti umjereno do pretežno oblačno vrijeme, ponegdje je povremeno moguć lokalni pljusak.

Ujutro će biti svježe i promjenljivo do potpuno oblačno vrijeme uz moguću slabu kišu ponegdje, a po kotlinama i dolinama rijeka se očekuje prolazna magla ili niska oblačnost, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
Prije podne očekuje se postepeno razvedravanje sa sjevera, a na jugoistoku i jugu razvoj oblaka koji tokom dana donose povremenu kišu i lokalne pljuskove koji će ponegdje biti praćeni grmljavinom.
U ostalim predjelima do kraja dana pretežno sunčano uz prolaznu oblačnost iz koje je moguća slaba kratkotrajna kiša ponegdje u Krajini.

Vjetar slab do umjeren, u Hercegovini uveče na udare pojačan, sjevernih smjerova.

Jutarnja temperatura vazduha iznosiće od pet do 10, na jugu do 13, u višim predjelima dva, a dnevna od 14 na istoku do 21 na sjeveru, u višim predjelima 10 stepeni Celzijusovih.

Nastavi čitati

Aktuelno