Connect with us

Politika

Petrovićeva sudbina u rukama građana

Građani Bijeljine u nedjelju, 19. marta, odlučuju da li će gradonačelnik Ljubiša Petrović biti opozvan sa te funkcije ili će najmanje do jeseni naredne godine i dalje voditi najveći grad u Semberiji.

Naspram Petrovića stoji najjači mogući protivnik, a to je partijska mašinerija koju predvodi vladajući SNSD, a protiv koje, kako kažu analitičari, prvi čovjek Bijeljine ima šanse samo ako odziv birača bude veliki.

Prema riječima struke, nedjelja bi mogla biti dan D za gradonačelnika i SDS, stranku iz koje dolazi, ali ništa manje bitna neće biti ni za SNSD, koji već godinama pokušava da preuzme najveći opozicioni bastion u Republici Srpskoj, jer bi tada u svojim rukama imao praktično sve najjače administrativne centre.

Veoma veliki problem za Petrovića je činjenica da u prethodnom periodu nije dobio baš zvučnu podršku od “svojih” iz opozicije. SDS stoji uz svog gradonačelnika, Pokret “Za pravdu i red” takođe, ali je jača javna podrška, čini se, izostala od većine predstavnika PDP-a.

Ipak, mnogi smatraju da to ne mora ništa da znači, jer su građani ti koji Petrovića vide ili ne vide kao gradonačelnika.

Politikolog Stefan Ličina smatra da je vrlo nezahvalno vršiti prognoziranje izbornog rezultata, posebno jer nemamo relevantna istraživanja javnog mnjenja.

“Koalicija okupljena oko SNSD-a u Bijeljini ne bi ulazila u sam proces oko pokušaja opoziva gradonačnelnika Bijeljine da na osnovu njihovih istraživanja javnog mnjenja nisu sigurni da imaju šanse za uspjeh. Sa druge strane, pogledamo li samo rezultate posljednja dva izborna procesa u Bijeljini, rezultati su na strani Petrovića. Gradonačelnik Bijeljine je 2020. godine na lokalnim izborima dobio 47 odsto podrške Bijeljinaca, a taj rezultat je ponovila Jelena Trivić 2022. godine, kad je dobila 48 odsto glasova građana Bijeljine u izborima za predsjednika Republike Srpske. Sam ishod referenduma umnogome zavisi od zainteresovanosti građana Bijeljine za referendum i izlaznosti u nedjelju”, smatra Ličina.

Prema njegovim riječima, i jednima i drugima je uspjeh u Bijeljini pitanje opstanka, a to se posebno vidjelo na osnovu kampanje koja se žustro vodila u prethodnim danima.

“Ukoliko referendum za opoziv u nedjelju uspije, svakako da će kandidat koalicije oko SNSD-a imati prednost na prijevremenim izborima, ako do njih dođe. Međutim, ukoliko referendum ne uspije i Petrović ostane gradonačelnik, imaće priliku da nastavi sa sprovođenjem svog programa i privede mandat kraju bez opstrukcija skupštinske većine, te napravi dobru osnovu za lokalne izbore 2024. godine”, naglašava Ličina.

I za Tanju Topić, analitičarku iz Banjaluke, teško je reći ko bi mogao donijeti prevagu na izborima.

“Teško mi je dati jasan odgovor ko bi mogao odnijeti prevagu u odnosu i sudaru između snažne moći, angažovanja javnih resursa, ulaganja svih snaga do posljednjeg čovjeka i prilično usamljenog gradonačelnika. Ključ leži u odgovoru građana prema ovoj inicijativi. Odluče li građani da ostanu kod kuće ako ne vide motiv za izlazak na referendum, sigurno bitku gubi Ljubiša Petrović”, istakla je Topićeva.

 

(Nezavisne novine)

Politika

DRINIĆ ČESTITAO DAN SLOBODE MEDIJA: Pritisak na novinare nedopustiv

Narodni poslanik Nebojša Drinić čestitao je Svjetski dan slobode medija novinarima, urednicima, udruženjima novinara i svim zaposlenima u medijima.

“Novinarstvo je plemenit poziv ako je ogledalo istine, profesionalnosti i objektivnosti i ima potencijala da bude bedem protiv zloupotrebe vlasti pomažući da se donesu i neprijatne istine”, rekao je Drinić

ističući da je cenzura grubo kršenje ljudskih prava, a pritisak na novinare nedopustiv.

Prema njegovim riječima profesionalni medijski radnici zaslužuju bolje uslove rada i veće plate.

“Kao poslanik u Narodnoj skupštini borio sam se protiv kriminalizacije klevete jer je sloboda izražavanja od suštinskog značaja za razvoj demokratskog društva”, zaključio je Drinić.

Nastavi čitati

Politika

Dodik osudio napad u kojem je oštećena kuća POVRATNIČKE PORODICE

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik osudio je napad u kojem je oštećena kuća povratničke porodice u Gacku i zatražio hitnu akciju u pronalasku počinioca.

Dodik je naveo da je tim povodom razgovarao sa ministrom unutrašnjih poslova Republike Srpske Sinišom Karanom.

“Zatražio sam hitnu akciju u pronalaženju napadača”, napisao je Dodik na mreži “X”.

Policija u Gacku izvršila je uviđaj na kući u mjestu Gračanica nakon što je vlasnik prijavio oštećenje prozorskog stakla i radi na utvrđivanju okolnosti koje su dovele to toga, saopštila je Policijska uprava Trebinje.

“Policijski službenici su utvrdili da je u kući u kojoj, prema riječima lica koje je prijavilo niko ne živi, oštećeno jedno prozorsko staklo upotrebom vatrenog oružja”, navodi se u policijskom saopštenju

Nastavi čitati

Politika

UMJESTO OSTAVKI, gradovi u Srpskoj traže SAGLASNOST CIK-a

Iako je Vlada Republike Srpske pozvala članove lokalnih administracija u Republici Srpskoj da podnesu ostavke, lokalne zajednice kao što su Prnjavor i Gradiška od CIK-a BiH tražile su saglasnost za imenovanje novih članova u lokalne izborne komisije.

Na sjednici CIK-a koja je u toku, Centralna izborna komisija BiH dala je saglasnost na odluku Skupštine grada Gradiška za imenovanje Nataše Savić kao člana Gradske izborne komisije Gradiška, a saglasnost CIK-a za imenovanje članoca Gradske izborne komisije tražila je i Skupština grada Prnjavora i CIK je tu saglasnost dao za imenovanje tri člana.

Podsjećanja radi, nakon što je Kristijan Šmit, kojeg Republika Srpska ne priznaje za visokog predstavnika nametuno izmjene i dopune Izbornog zakona BiH, Vlada Republike Srpske održala je sjednicu i pozvala članove lokalnih izbornih komisija da podnesu ostavke jer kako su tada izjavljivali zvaničnici Republike Srpske, sertifikati CIK-a im neće vrijediti ništa. U to vrijeme predložen je i Izborni zakon Republike Srpske, a u nekoliko navrata je isticano da će Republika Srpska sama sprovesti izbore, međutim u posljednje vrijeme, to se gotovo i ne spominje, a lokalne zajednice širom Republike Srpske u svojim budžetima planiraju novac od Centralne izborne komisije BiH za sprovođenje lokalnih izbora.

Već tada, opozicija je govorila da to ne treba raditi, pozivajući svoje članove da ne podnose ostavke, a samo su članovi Republičke izborne komisije Republike Srpske podnijeli ostavke, međutim te ostavke još uvijek nisu prošle proceduru pred Narodnom skupštinom Republike Srpske.

Nastavi čitati

Aktuelno