Connect with us

Društvo

PROLJEĆE MNOGIMA IZAZIVA GLAVOBOLJE: Alergična svaka treća osoba u Srpskoj

Prethodne jeseni i ovog proljeća kao nikada do sada, pričaju alergolozi, ljudi otkrivaju da imaju alergiju. Nekada je to uglavnom bilo na polen i ambroziju, a sada je sve više onih koji imaju problema sa hranom, odjećom i lijekovima.

Da broj osoba podložnih alergijskim smetnjama iz godine u godinu raste, najbolje svjedoči podatak ljekara da u Srpskoj svaki treći stanovnik ima neki vid alergije, a gotovo polovina njih su djeca školskog uzrasta. Stručnjaci smatraju da su glavni “krivci”, pored genetske predispozicije, aerozagađenja i stil života koji vodimo.

Većina ljudi, kažu ljekari, za glavnog “krivca” smatraju imuni sistem, koji je dragocjen u zaštiti organizma od različitih spoljnih uticaja. Međutim, on ponekad postaje pretjerano aktivan usljed pojačane koncentracije određenih supstanci. Ova pretjerana aktivnost kod osjetljivih ljudi, naročito djece, dovodi do alergijskih reakcija.

Prema riječima alergologa Branislava Lolića iz Banjaluke, alergije u 21. vijeku poprimaju pandemijske razmjere i postaju jedna od najučestalijih poremećaja kod odraslih i djece. Alergije se mogu pojaviti u više oblika, od kože, kada se to manifestuje kao alergijski dermatitis, zatim kod očiju gdje je alergijski konjuktivitis i kod nosa alergijski rinitis.

– Kod nekih pacijenata se javlja alergijski marš, pa se tegobe onda spuštaju prema plućima i onda dolazi do pojave astme, kao najčešće hronične bolesti posebno u dječijoj dobi. Ponekad je čak moguća i migrena, zatim crijevne alergije posebno na hranu prije svega kravlje mlijeko i određene namirnice poput kikirikija, lješnika što se može manifestovati različitim poremećajima stolice – priča Lolić.

Zna se, nastavlja Lolić, desiti da osobe imaju urođen povišeni imunoglobulin i da imaju sklonost alergiji i kad se tome doda način života i izloženost alergenima zavisi koliko će neko imati tegobe.

– Svakako i psihički faktori imaju uticaj na alergiju, kao i aerozagađenje. Najviše odraslih i djece ima alergiju na kućnu prašinu, a na drugom mjestu je polen ambrozije. Kod pojedinaca se javlja i alergija na perje i životinjsku dlaku – istakao je Lolić.

Kod nekih pacijenta, kako godine prolaze, nestaju i alergijske smetnje, ali uprkos tome treba da budu oprezni, jer ako postoji alergijska ili atopijska konstitucija, onda sklonost od alergije može dugo da traje.

– Ja ne bih bio pristalica teze da je jednom alergičan uvijek alergičan. Danas sa svim ovim saznanjima i terapijama alergije bolje kontrolišemo. Imamo takve lijekove da bolest toliko dobro držimo pod kontrolom da izgleda kao da je izliječena – kazao je Lolić

Kad je u pitanju prevencija za početak je, naglašava ovaj alergolog, potrebno uraditi testove putem kože ili krvi, za utvrđivanje alergena koji je kriv za reakciju, a potom izbjegavati kontakt sa njim, koliko je moguće.

– Preporučuje se češći boravak u zatvorenom prostoru tokom cvjetanja alergena, posebno kada je vrijeme napolju vjetrovito ili kišovito, a poželjno je i zatvarati prozore i vrata – rekao je Lolić.

Dodao je da je ispiranje nosa fiziološkim rastvorom može da smanji koncentraciju polena u nosu, a ne bi bilo loše opremiti se i lijekovima iz grupe antihistaminika, sprejevima za nos, kapima za oči u slučaju svraba.

Takozvane proljećne ili polenske alergije javljaju se kod djece između druge i pete godine, a sezona polanizacije je krenula ovih dana.

– Posebno je pojačana koncentracija polena čempresa. Sad već praktično počinju da poliniraju sva šumska stabla, a već se vidi da cvjetaju prve trave.  U ovom periodu, kad su nagle vremenske promjene, samo po sebi, kada su osobe alergične, nepovoljno djeluju na zdravlje zbog čega su ordinacije pune pacijenata koji boluju od astme i akutnih napada – kazao je Lolić.

Kad je u pitanju cjelogodišnja alergija, to su onda kućna prašina i grinje, odnosno parazit koji živi u kućnoj prašini. S druge strane, pojave alergijskih simptoma, kaže on, prečesto isprovociraju i infekcije, posebno kod male djece, koje najčešće liče astmi, a u stvari je virusna bolest.

– Uvijek se postavlja pitanje šta sve vazduh nosi. Prilikom izrade magistarskog rada, ispitivanja su pokazala da aerozagađenje iz ugljevičke termoelektrane stigne čak do Banjaluke – naglasio je Lolić.

Kod alergije, smatra on, uzrok nije oslabljen imunitet nego upravo prenaglašena odbrambena reakcija na supstance koje zdravoj osobi ne čine nikakve probleme.

– Što sam stariji, sve sam ubjeđeniji da psihogena komponenta i te kako ima uticaja kod astme, koja potiče od nesređenih odnosa u porodici, vrtiću i školi – rekao je Lolić.

Da je sve više djece u ambulantama potvrdila je i pedijatar u jednom dobojskom specijalističkom centru Ana Cvijetinović. Prema njenim riječima, sve se ispomjeralo poslije pandemije virusa korona.

–  Trenutno, najviše djece se javlja zbog vodenih ospica koje se provlače cijelu godinu, što ranije nije bio slučaj. Sad je krenuo i koksaki virus, bolest usana, dlanova i tabana. Imamo i mnogo pacijenata sa stomačnim virusom koji se manifestuje povraćanjem i prolivom, što je atipično za ovo doba godine – kazala je Cvijetinović.

Dodala je da je nedavno bilo i mnogo djece sa šarlahom, dok se dolaskom proljeća počinju  javljati pacijenti sa alergijskim smetnjama.

– Činjenica je da je sve više djeca sa nekim alergijskim smetnjama. Na širenje alergija može da utiče mnogo faktora. Takođe, djeca rođena carskim rezom, što je danas trend, sklonija su alergijama, a to je i nauka dokazala – rekla je Cvijetinovićeva.

Njen savjet roditeljima je da djeca što više borave u prirodi, jer su generalno gledano u zatvorenom prostoru. Da se zdravije hrane sa što manje slatkiša, jer se sve više javlja gojazne djece.

Pedijatar Slavica Damjanović iz Bijeljine kaže da sev djeca sve češće javljaju sa kombinacijom alergije i infekcije.

– Imamo čitavu epidemiju šarlaha. Kod alergijskih konstitucija treba da se prati sezona i daje preventivna terapija. Pored boravka napolju, moja preporuka je redovno uzimanje vitamina D bez obzira da li su to djeca ili stariji. Treba ga uzimati od 1. novembra do 1. aprila odnosno dok se ne počnu nositi kratki rukavi.  I na listi su i što se djece tiče besplatni su u apoteci – kazala je  Damjanovićeva.

Pedijatar Dijana Tubak iz Banjaluke kaže da u ambulanti gdje ona radi još dominiraju virusne infekcije, ali da se u ovom periodu, dolaskom toplijih dana, povećava i broj mališana sa alergijskim smetnjama.

–  Ovaj period promjenjivih vremenskih uslova ne pogoduje ni djeci koja imaju česte bronhitise ili alergije, odnosno alergijsku astmu. Najčešće takva djeca se javljaju, te zahtijevaju odgovarajuću terapiju, najčešće inhalacije – kazala je Tubakova.

Bebe

Prema riječima pedijatara i alergologa, tokom prve dvije godine života mahom se javljaju alergije na hranu – najčešće na jaja, mlijeko, gluten, soju, ribu, morske i orašaste plodove. Zato se nove namirnice uvode u prijepodnevnim časovima, kako bi se ispratila eventualna alergijska reakcija dok je dijete budno. U slučaju reakcije, djetetu treba odmah dati sirup protiv alergije, koji je preporučljivo imati u kućnoj apoteci.

(Glas Srpske)

Društvo

CIJENE STANOVA U BIH RASTU! Mladi NE MOGU DO STANA, a JEFTINI kvadrati su PROŠLOST!

Uslijed rasta cijena gradnje, inflacije i znatno veće potražnje od ponude, tržište nekretnina u Bosni i Hercegovini, kao i širom Evrope, bilježi kontinuirani rast cijena – što posebno pogađa mlade porodice i kupce prve nekretnine.

Prema podacima za četvrto tromjesečje 2024. godine, cijene nekretnina u Evropskoj uniji porasle su prosječno za 4,9% u odnosu na prethodnu godinu. Međutim, razlike su značajne:

Bugarska: +18,3% Mađarska: +13% Portugal: +11,6% Španija: +11,4% Hrvatska: +10,1% Njemačka: +1,9% Francuska i Finska: jedine zemlje s padom cijena, -1,9%.

U prvom kvartalu 2024. godine, prosječna cijena novog stana u BiH iznosila je 2775 KM/m², što je povećanje od 17,2% u odnosu na isti period 2023. godine. U usporedbi s cjelokupnom prošlom godinom, cijene su porasle za 7%.

Na sekundarnom tržištu (stara gradnja), prosječna cijena m² u 2024. godini iznosila je 2530 KM, dok je godinu ranije bila 2255 KM – što predstavlja rast od 275 KM po kvadratu.

Najviša zabilježena cijena stana u FBiH ove godine bila je na području Novo Sarajevo, gdje je za stan od 105 m² plaćeno 712.000 KM. Stručnjaci iz oblasti nekretnina poručuju kako je vrijeme jeftinih kvadrata iza nas te da je pad cijena malo vjerovatan u skorijem periodu – naročito u gradovima poput Sarajeva i Mostara, gdje je potražnja konstantno veća od ponude, prenosi crna-hronika.info.

Nastavi čitati

Društvo

MASNE CIJENE ZA PRAZNIKE! Prasići i do 10 KM, slava postaje luksuz

Cijena prasića u Srpskoj pred prvomajske praznike i Đurđevdan kreće se od osam do 10 KM/kg, ali se osjeća tenzija, te bi mogla rasti za još koji fening, no, nećemo imati nagle skokove kao što je to bilo ranijih godina, saglasni su poljoprivrednici iz Srpske.

Kako su kazali za “Nezavisne novine”, potražnja je povećana, što je i očekivano u ovom periodu godine. U skladu s tim, rasla je i cijena u posljednjih nekoliko mjeseci, i to za oko dvije-tri KM.

Mišo Maljčić, predsjednik Udruženja uzgajivača svinja RS, za “Nezavisne” je rekao da se cijena prasadi od 25 do 30 kilograma, koji su i najtraženiji, kreće od osam do 10 KM.

“Sve zavisi od regiona, kvaliteta, broja prasadi, ali otprilike je u tom rasponu. Ipak, osjeća se tenzija, te bi moglo biti još malo pomjeranja cijena nakon Vaskrsa, odnosno pred Đurđevdan, ali to je pred nama, i teško je predviđati za koliko bi mogla rasti”, rekao je Maljčić.

On pojašnjava da je došlo do rasta cijena, a s obzirom na to da su u prethodnom periodu prasići koštali od 6,5 do 7,5 KM/kg.

Dodao je da još uvijek ima dovoljno prasića na tržištu.

“No, povećava se potražnja. Vidjećemo da li će ponuda uspjeti ispratiti potražnju, ali mislim da hoće”, kazao je on.

Da je takva cijena prasadi, potvrđuje i Stojan Marinković, predsjednik Saveza udruženja poljoprivrednih proizvođača RS, koji smatra da ne bi trebalo biti promjene u narednim danima.

“To je ta cijena, koja ne bi trebala ići nagore, jer je potražnja u okviru ponude. Koliko vidim, nema neke velike potražnje, otprilike je kao i inače”, kazao je Marinković za “Nezavisne”.

Kako je rekao, iako je ovo period kada se najviše traži ta roba, ipak nema nekih velikih odstupanja u pogledu cijene.

“Trenutne cijene su prihvatljive za svačiji džep, jer su ipak manje u odnosu na prethodne godine, kad smo imali situaciju da su one bile daleko veće”, istakao je Marinković.

U odnosu na prasiće, jagnjići su nešto skuplji, a kako se može vidjeti na stočnim pijacama i kupoprodajnim stranicama, cijena jagnjadi ide od 10 do 12,5 KM po kilogramu žive vage.

Tako, na primjer, u jednom od oglasa, cijena jagnjadi teških oko 30 kg iznosi 11,50 KM/kg.

S druge strane, mlada jagnjad od 35 do 45 kg na stočnim pijacama koštaju 10 KM po kilogramu.

Podsjetimo, pred novogodišnje i božićne praznike cijene prasića u Srpskoj kretale su se od 6,50 do 9,50 KM/kg, u zavisnosti od regije, te se može vidjeti da su ipak bili jeftiniji za nekoliko feninga nego što su trenutno.

Nastavi čitati

Društvo

DANAS TOPLO I SUNČANO Moguća povremena kiša i lokalni pljuskovi sa grmljavinom

Servisne informacije za ponedjeljak, 21. april 2025. godine:

Policijska uprava

Prema podacima s kojima raspolaže ovo Područno odjeljenje za poslednja 24 časa u Gradu Banjaluka dogodila su se dva krivična djela.
Javni red i mir je narušen dva put, dogodile su se dvije saobraćajne nesreće, bez povrijeđenih lica.

Služba hitne pomoći

U stanici hitne pomoći pregledano je 90 odraslih pacijenta, 30 djece i obavljeno je 25 kućnih posjeta.

UKC

Obavljen je jedan porod, rođena jedna beba i to dječak.

Vatrogasna jedinica

Vatrogasna brigada nije imala intervencija.

Elektrokrajina

Isporuka električne energije je uredna.

Vodovod

Snabdijevanje grada vodom je uredno.

Prognoza vremena

U prvom dijelu dana sunčano i toplo. Tokom popodneva razvoj oblačnost koja će donijeti povremenu kišu i lokalne pljuskove sa grmljavinom. Vjetar slab zapadnih smjerova ili promjenljiv. Minimalna temperatura vazduha oko 9˚C. Maksimalna temperatura vazduha oko 27˚C.

Nastavi čitati

Aktuelno