Connect with us

Politika

Koliko savjetnika ima Višković, a koliko ministri u Vladi RS

Predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković iskoristio je zakonsku mogućnost da u svoj kabinet imenuje ljude koji će ga savjetovati tokom premijerskog mandata, a isto su učinili i gotovo svi ministri u aktuelnoj izvršnoj vlasti u Srpskoj.

Iz Viškovićevog kabineta rečeno je za “Nezavisne novine” da je premijer Srpske nakon preuzimanja funkcije imenovao ukupno pet savjetnika.

S druge strane, prema Zakonu o republičkoj upravi Republike Srpske, i to članu 77, svi ministri u Vladi Srpske, odnosno njih 16, imaju pravo da imenuju najviše po dva savjetnika.

Ipak, kako nam je potvrđeno, dio ministara nije smatrao za shodno da su mu potrebna dva savjetnika, a pojedini u svom kabinetu čak nemaju nijednog.

Potpredsjednici Vlade RS, odnosno Viškovićevi zamjenici, trenutno su ministar zdravlja i socijalne zaštite Alen Šeranić i ministar pravde Miloš Bukejlović.

I jedan i drugi u svom kabinetu imaju po jednog savjetnika.

Isto je i u još šest ministarstava u Vladi Republike Srpske.

“Ministar saobraćaja i veza RS Nedeljko Čubrilović ima jednog savjetnika. To je magistar Slobodan Nagradić”, kazali su za “Nezavisne novine” iz ovog ministarstva.

Po jednog savjetnika imaju i Željka Stojičić, ministar prosvjete i kulture RS, Vojin Mitrović, koji rukovodi Ministarstvom privrede i preduzetništva, kao i Selma Čabrić, koja je ministar porodice, omladine i sporta u Vladi Srpske.

“U Ministarstvu finansija je zaposlen jedan savjetnik, gospođa Snježana Kelečević”, naveli su za “Nezavisne novine” iz kabineta Zore Vidović.

U redu ministara koji imaju jednog savjetnika je i prvi čovjek resora poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS Savo Minić.

Pet ministara u aktuelnoj Vladi RS iskoristilo je mogućnost i zakonsko pravo da imenuju po dva savjetnika.

To su Zlatan Klokić, ministar za evropske integracije i međunarodnu saradnju, Željko Budimir, ministar za naučnotehnološki razvoj, visoko obrazovanje i informaciono društvo, kao i Danijel Egić, ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske. Na ovom spisku su još dva ministra.

“Prema Pravilniku o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta u Ministarstvu trgovine i turizma Republike Srpske, ministar ima dva savjetnika”, kazali su kabineta ministra Denisa Šulića, a isto su nam potvrdili i iz Ministarstva uprave i lokalne samouprave, kojim upravlja Senka Jujić.

“Pravilnikom Ministarstva je sistematizovano jedno radno mjesto savjetnika ministra, sa dva izvršioca, gdje su uredno propisani i uslovi koje moraju ispunjavati za obavljanje navedenih poslova. U resornom ministarstvu angažovana su dva savjetnika ministra”, poručili su iz resora koji se bavi pitanjima lokalnih zajednica.

Tri ministra u Viškovićevoj vladi odlučila su da im ne trebaju savjetnici, pa za sada nisu imenovali nikoga na to radno mjesto.

To su Siniša Karan, ministar unutrašnjih poslova RS, Bojan Vipotnik, ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju, te Petar Đokić, ministar energetike i rudarstva u Vladi Srpske.

“Ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske Siniša Karan nema savjetnika angažovanih po ugovoru i koji su vezani za njegov mandat. Napominjemo da su plate zaposlenih u MUP RS definisane Zakonom o platama zaposlenih u MUP-u Republike Srpske”, kazali su iz ovog ministarstva.

Ono što treba napomenuti jeste da, po Zakonu o republičkoj upravi, svaki ministar treba da ima i šefa kabineta, koga on i imenuje, a čiji mandat prestaje prestankom mandata ministra, ostavkom ili razrješenjem.

Takođe, ministar ima i pomoćnike ministra, koji rukovode oblašću rada ministarstva za koju se formira resor. Te pomoćnike po zakonu imenuje Vlada RS i to na mandate od pet godina, a u skladu sa zakonom kojim se uređuje položaj državnih službenika.

Izvor: Nezavisne novine

Politika

DOK NAROD STEŽE KAIŠ, RASIPA SE BEZ MJERE: Dodikov kabinet ‘spiskao’ 50.000 KM u jednom hotelu!

Austrija, Rusija, Poljska, Francuska, Mađarska, Turska… brojne su destinacije koje su iz kabineta predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika na račun građana posjetili tokom 2024. godine.

Od štanda sa kobasicama u Beču do smještaja u luksuznim hotelima u Parizu i Antaliji – više od 400 hiljada KM potrošeno je u 2024. samo na troškove hotelskog smještaja i restorana za Kabinet predsjednika Republike Srpske.

Sada kada mu sve više zemalja uvodi sankcije – posljednje su Austrija i Njemačka zabranile ulazak u te zemlje – predsjednik Srpske silom prilika manje će trošiti u ovim državama.

U bečkom hotelu Sacher noćenje košta između hiljadu pa do čak 4.500 KM, u zavisnosti od perioda u godini. Trinaestog marta prošle godine datiran je ugovor za smještaj u ovom hotelu u iznosu višem od 13 hiljada KM.

Istog dana – drugi bečki hotel – La Meridian Beč – iznos skoro 10 hiljada KM. Tokom 2024. sa ovim hotelima sklopljeno je više ugovora na iznose od dvije do oko 10 hiljada KM.

Opet 13. maja – hotel Ritz Carlton – iznos skoro 13 hiljada KM.

U aprilu više puta – pariški L’Hotel du Collectionneur blizu Trijumfalne kapije. Račun od nekoliko stotina do šest hiljada KM.

Blizu Pariške opere nalazi se hotel Bowmann. Noćenje u ovom hotelu trenutno košta oko 1.200 KM.

Dva računa iz jula prošle godine iznose skoro 50 hiljada KM.

Kad ponese luksuz teško se kontrolisati, pa i najobičniju kobasicu platiti iz vlastitog džepa.

O tom svjedoči i račun iz januara prošle godine nešto viši od 80 KM sa štanda/catteringa J. Bitzinger Bmbh, na kojem se prodaju kobasice, te sitni troškovi za hamburgere i piće u lokalnim bečkim zalogajnicama.

Na listi su često i domaći ugostiteljski objekti i hoteli – Integra Banja Luka (vlasništvo Integra inžinjeringa, favorizovane firme Vlade RS), restorani Kazamat, Mala stanica, Kod cige… sve do restorana Dionysos Zonars sa pogledom na atenski Akropolj, u kojem je u aprilu prošle godine potrošeno oko 2.300 KM.

Još jedna luksuzna destinacija bilo je odmaralište Calista Luxury .

Na ovo treba dodati i to da je početkom godine Milorad Dodik angažovao i firmu Megavision za vlastitu promociju za što planira potrošiti skoro 250 hiljada KM.

Nastavi čitati

Politika

ŠTA ĆE NA KRAJU BITI? Zakoni Narodne skupštine služe Dodiku za trgovinu?!

Zakoni koji zabranjuju djelovanje Državne agencije za istrage i zaštitu, Suda i Tužilaštva BiH, koje je donijela Narodna skupština nisu tu da se poštuju, već da Miloradu Dodiku služe kao sredstvo trgovine, upozoravala je opozicija. Ispostavilo se, bili su u pravu.

Po hitnom postupku, većina predvođena SNSD-om krajem februara usvaja zakone koji zabranjuju rad dijela institucija BiH na teritoriji Republike Srpske.
Već tada, opozicija je upozoravala na opasnost jednostranih poteza i neodrživost tih zakona.

„Da li su sada ovi zakoni ishitren odgovor, koji neće biti jasan, konkretan i koji neće imati dobre posljedice po Republiku Srpsku.? U tom slučaju potrebno je uzeti puno više vremena i razmotriti šta dalje, jer svima je jasno, šta god mi govorili da situacija nije dobra“, govorila je Mirna Savić-Banjac, poslanik PDP-a u NSRS.

„Pa šta će reći druga strana? Šta ako druga strana kaže – nećemo tako? Ko će onda stati u odbranu Republike Srpske. Predsjednik sada spominje djecu, mlade policajce. Da li njih mislite žrtvovati“, pitao se Radislav Dončić, poslanik Narodnog fronta u NSRS.

„Sud i Tužilaštvo BiH nametnuo je visoki predstavnik, a onda ste vi to u oba doma Parlamentarne skupštine usvojili. Ne možete vi jednostrano iz toga da izađete“, poručivao je Nebojša Vukanović, predsjednik Liste za pravdu i red.

Zakoni koje je usvojila Narodna skupština nisu spriječili SIPU da vrši pretrese i hapšenja na teritoriji Republike Srpske. Predstavnici zakonodavne vlasti okretali su glavu i proizvoljno tumačili donesene zakone. Milorad Dodik sada predlaže zamrzavanje zakona i pregovore.

„Mi smo ponudili juče određene mogućnosti, rekli smo da se povuče ili da uništi ono što je on napravio od te brljotine, da mi možemo da zamrznemo određene naše aktivnosti i sjednemo i dogovaramo se, Mi nikada nećemo odustati od toga i nećemo dati legitimitet Šmitu, njegovom nelegalnom djelovanju i unitarističkoj BiH“, rekao je Dodik.

Milorad Dodik se nalazi u bezizlaznoj situaciji i pokušava da trguje odlukama Narodne skupštine sa ciljem da sačuva vlast, a time i enormno bogatstvo stečeno pljačkom narodnog novca, kaže šef Kluba poslanika SDS-a Ognjen Bodiroga.

„Ja stvarno pozivam sve da ne prate avanturizam čovjeka čija politička karijera je na kraju. Zadnjih deset godina imate desetine zakona i zaključaka Narodne skupštine od nezavisnosti do osnivanja svog suda, svog tužilaštva, a od čega nema ništa, jer sve se radi da bi se ostalo na vlasti. Dodik se ponaša kao vrhunski manipulator i kockar“, smatra Bodiroga.

Bodiroga podsjeća na to da opozicija nije nasjela na Dodikov avanturizam i da nije učestvovala u izglasavanju spornih zakona, za koje su još tada upozoravali da neće biti sprovodivi. Dodik je nesprovođenjem zakona pokazao nemoć i polako ostaje sam, zaključuje Bodiroga.

Nastavi čitati

Uncategorized

Кukolj: Građani Prijedora više vjeruju u Djeda Mraza nego u Dodikova obećanja!

“Dodik je danas u Prijedoru, po ko zna koji put, glumio Djeda Mraza i obećao 220 miliona КM za iste stare, nikad realizovane projekte.

Umorni od laži i praznih priča, građani Prijedora više vjeruju u Djeda Mraza nego u njegova obećanja”. Izjavio je ovo odbornik PDP-a u Skupštini Prijedora, Predrag Кukolj.

“Gospodin Dodik je, u maniru Djeda Mraza, ponovo došao u Prijedor i obećao milione za uvijek ista obećanja koja daje. Ali čini mi se da u ovoj sali više ljudi vjeruje u Djeda Mraza nego u ono što on priča. Ono što je Prijedoru obećano prethodnih godina povodom poplava, po količini novca i finansija, mi smo mogli napraviti novi Кineski zid — i to sam više puta isticao. Dosta je više krpljenja malih sitnica koje ni izbliza nisu dovoljne da riješe suštinski problem. Cijeli projekat mora biti sagledan ozbiljno i rješavan u potpunosti”, rekao je Кukolj.

Prije četiri godine, podsjeća Кukolj, obećano je Dodik 15 miliona КM za zaštitu Prijedora od visokih voda.

“Svi mi to znamo. Postavljam javno pitanje: da li je tih 15 miliona stiglo u Prijedor? Ako nije — zašto nije? Ako jeste — gdje su ta sredstva? Negdje u sebi sam i dalje vjerovao da postoji neko političko dostojanstvo, da će vodeći ljudi u gradu, iz moralnih razloga, podnijeti ostavke. Nažalost, to se nije desilo”, zaključio je Кukolj.

Nastavi čitati

Aktuelno