Connect with us

Banjaluka

Gradonačelnik Stanivuković s porodicama poginulih boraca pratio meč Rubljov – Veriljas

Gradonačelnik Banja Luke Draško Stanivuković danas je na turniru Srpska open bio domaćin članovima porodica poginulih boraca Odbrambeno – otadžbinskog rata.

Zajedno su pratili meč u kojem je ruski teniser Andrej Rubljov savladao  Peruanca Huana Pabla Veriljasa sa 2:0 po setovima i tako se plasirao u četvrtfinale turnira. Rubljov je u Banjaluku stigao kao šampion nakon osvojenog prvog masters trofeja u Monte Karlu.

Prethodnih dana gradonačelnik Stanivuković je na tribinama u parku Mladen Stojanović u Banja Luci ugostio djecu iz Udruženja “Djeca svjetlosti”, Udruženja za cerebralnu paralizu i Centra “Dajte nam šansu – Zvjezdice”. Stanivuković je na Srpska open bio domaćin i najuspješnijim sportistima, stipendistima grada Banjaluka, kao i banjalučkim penzionerima.

Banjaluka

U SUSRET VASKRSU: Pridružite se radionici ukrašavanja vaskršnjih jaja

Uoči najvećeg hrišćanskog praznika Vaskrsa sutra, 19. aprila biće održane tradicionalne vaskršnje aktivnosti, te su pozvani sugrađani da se pridruže.

U duhu tradicije, uz tradicionalne vaskršnje pjesme, biće organizovana dječija radionica dekorisanja vaskršnjih jaja u porti Hrama Hrista Spasitelja, sa početkom u 11.00 časova, uz podršku Udruženja „Radost“.

Aktivnostima povodom Vaskrsa u Banjoj Luci u organizaciji Grada Banje Luke i Hrama Hrista Spasitelja, pridružiće se i Humanitarno udruženje žena „Duga“ i Kolo srpskih sestara.

Nastavi čitati

Banjaluka

BANJALUKA SPREMA SPEKTAKL! Najveće kozaračko kolo u čast Danu grada

U čast Danu grada i 80. godišnjici oslobođenja Banje Luke u utorak, 22. aprila sa početkom u 19.00 časova u srcu našeg grada kod Hrama Hrista Spasitelja više stotina učesnika odigraće tradicionalno pleteno kozaračko kolo i svim Banjalučanima i posjetiocima prirediti veče za pamćenje.

Iz banjalučke Gradske uprave pozivaju sve sugrađane da uzmu učešće u ovom događaju i da zajedno sa kulturno-umjetničkim društvima izvedu najveće kozaračko kolo kako bismo iz Banje Luke u svijet poslali najljepše slike povodom Dana grada.

Postoje brojne narodne priče i sjećanja da je oslobođenje Banje Luke bilo popraćeno proslavama i bogatim kulturnim manifestacijama, na kojima su se igrale tradicionalne igre, među kojima je nezaobilazno bilo i kozaračko kolo.

S obzirom na to da je oslobođenje prije svega značilo novi početak, kozaračko kolo je – sa svojim zajedništvom, energijom i simbolikom borbenog duha – zasigurno bilo idealan izraz te radosti i obnove identiteta, zbog čega je odlučeno da u čast 80. godišnjici oslobođenja Banje Luke bude odigrana upravo ova tradicionalna igra.

Naime, svi sugrađani i posjetioci moći će uživati u spektaklu koji će zajedničkim izvođenjem kozaračkog kola prirediti predstavnici kulturno-umjetničkih društava sa područja grada: KUD „Piskavica“, KUD „Čajavec“, RKUD „Pelagić“, ANIP „Mladost“, KUD „Sveti Sava“, KUD „Opanak“, KUD „14. februar“, KUD „Srpski vitezovi“, KUD „Potkozarje“ i KUD „Dragočaj“, a najvećem kolu moći će se pridružiti i sugrađani.

Osim kozaračkog kola, KUD „Piskavica“ odigraće i saborske igre iz stare Banje Luke, a riječ je o koreografiji profesora Vase Popovića.

Nastavi čitati

Banjaluka

POKLON GRAĐANIMA! Besplatna vožnja Banj busom na Dan grada

Mini panoramski autobus “Banj bus”, koji vozi do jednog od najposjećenijih banjalučkih izletišta Banj brda, biće dostupan svim sugrađanima i posjetiocima u turističke svrhe za Dan grada Banjaluke, odnosno u utorak 22. aprila i to potpuno besplatno.

Banj bus će, kao i u prethodnom periodu, saobraćati od Tvornice obuće “Bema” do spomenika na Banj Brdu.

Tako će se u utorak 22. aprila prevoz obavljati na sljedeći način:

– polasci sa TO Bema: 9.00, 10.00, 11.00, 12.00, 13.00, 14.00, 15.00, 16.00, 17.00, 18.00 i 19.00 časova;

– polasci od Spomenika: 9.30, 10.30, 11.30, 12.30, 13.30, 14.30, 15.30, 16.30, 17.30, 18.30 i 19.30.

Nastavi čitati

Aktuelno