Connect with us

Svijet

Najveća kriptoberza na svijetu optužena za prevare

Globalno tržište kriptovaluta djelimično se stabilizovalo danas, dan nakon što je oštro skliznulo u crveno nakon objave tužbe američke Komisije za hartije od vrijednosti (SEC) protiv Binancea, najveće kriptoberze na svijetu.

Vijest je izazvala pad bitkoina u ponedjeljak ispod 25.000 dolara, dok se u današnjem trgovanju držao nešto iznad ove granice.

SEC je tužila Binance i njenog osnivača milijardera Čangpeng Žaoa, navodeći da su radili na privlačenju američkih kupaca na njenu neregulisanu međunarodnu berzu, pomiješali sredstva investitora sa sopstvenim i prekršili zakone o hartijama od vrijednosti.

Ukupno 13 optužbi dolazi nakon što je Državna komisija za terminsku trgovinu robom SAD (CFTC) objavila sličnu tužbu protiv Binancea i Žaoa ranije ove godine. Žao je optužbe SEC-a odbacio na Twitteru.

U tužbi se navodi da su najveća kriptoberza na svijetu i njen osnivač prikupili milijarde dolara vrijedna korisnička sredstva i poslali ih evropskoj kompaniji koju kontroliše Žao.

SEC je takođe optužio Binance da vodi neregistrovanu platformu za trgovanje u SAD i dozvoljava američkim klijentima da trguju kriptovalutama na berzi koja bi trebalo da bude zabranjena za američke investitore.

“Optuženi su pokazali ‘očigledno zanemarivanje’ saveznog zakona”, navodi SEC.

Od 2019. godine, Binance vodi posebnu berzu za kupce u Sjedinjenim Državama, poznatu kao Binance.US, kako bi se pridržavala zakona SAD. Kao takvi, investitori sa sjedištem u SAD ne bi trebalo da koriste Binance-ovu globalnu platformu, poznatu kao Binance.com.

Ali u svom podnesku, SEC kaže da su kompanija i njen izvršni direktor “podmetnuli sopstvene kontrole kako bi tajno dozvolili američkim kupcima visoke vrijednosti” da trguju na njenoj međunarodnoj berzi.

Dvije podružnice, BAM Trading i BAM Management, navodno su nezavisno kontrolisale operacije u SAD, ali prema SEC-u, taj zaštitni zid je bio propusniji nego što je kompanija javno priznala.

“Žao i Binance su tajno kontrolisali operacije platforme Binance.US iza kulisa”, navodi se u saopštenju Komisije.

Jedan viši izvršni direktor navodno je rekao službeniku za usklađenost da kompanija radi kao “nelicencirana berza hartija od vrijednosti u SAD”. Binance je znao da su desetine hiljada kupaca u SAD, ali je odlučio da ne reaguje, tvrdi SEC, uprkos saveznom zakonu koji zabranjuje neregistrovanu ponudu i prodaju hartija od vrijednosti.

SEC navodi da je Žao naredio kreiranje plana za utaju za velike neto klijente, koristeći VPN uslugu da bi sakrio njihovu lokaciju u SAD i podnio dokumente o usklađenosti kako bi prikrio njihovu zemlju porijekla.

CNBC je ranije izvijestio o tome kako su zaposleni u Binanceu ohrabrivali korisnike da izbegavaju sisteme razmjene preko VPN-ova.

SEC je takođe tvrdio da su Binance i Žao koristili kompanije za kreiranje tržišta koje su kontrolisali da naduvaju trgovačke cijene i profitiraju od svojih kupaca. Firme su takođe pomiješale sredstva klijenata sa novcem Binancea, slično optužbama protiv FTX-a, bankrotirane kompanije za razmjenu kriptovaluta.

Najviše štete za investitore, navodno su napravili trgujući sami sa sobom kako bi vještački podigli cijenu kriptoimovine.

Tako je Sigma Chain prikupio 190 miliona dolara za svog stvarnog vlasnika Žaoa, navodi SEC.

“Vlasnička trgovačka firma” je potom potrošila 11 miliona dolara za kupovinu “jahte”, navodi se u tužbi.

“Daćemo odgovor kada vidimo tužbu”, rekao je Žao na Twitteru. “Mediji dobijaju informacije prije nas.”

U postu na blogu koji je uslijedio, kompanija Binance je izrazila razočarenje zbog tužbe.

U izjavi objavljenoj na Twitteru, Binance.US je tužbu nazvao “neosnovanom”.

“Namjeravamo da se energično branimo”, saopštila je kompanija.

Akcije SEC-a su najnovije u nizu radnji koje regulatori preduzimaju protiv kriptokompanija.

Do sada je najveća meta bila FTX, kompanija koja je propala na spektakularan način i koja se suočava sa nizom krivičnih prijava koje prijete da njenog osnivača i bivšeg izvršnog direktora Sema Bankman-Frieda pošalju u zatvor na više od 100 godina.

Tržišni udio Binancea je dramatično porastao otkako je FTX prestao da posluje, a posljednjih mjeseci bio je u fokusu regulatora i agencija za sprovođenje zakona u SAD i širom svijeta, navodi NPR u svom osvrtu.

Svijet

NAPETO U ŠVEDSKOJ! Odobreni protesti koji uključuju spaljivanje Kurana

Švedska policija dozvolila je skup koji uključuje spaljivanje Kurana, prije početka takmičenja za pjesmu Evrovizije u Malmeu, objavio je list “Geteborg-Posten”.

Protesti će biti održani sutra poslijepodne, dan prije početka zvaničnog takmičenja, na Trgu Gustav Adolf u centru grada.

U Malmeu su za 9. i 11. maj planirana dva propalestinska i jedan proizraelski skup.

Švedska policija preduzela je mjere bezbjednosti prije početka takmičenja čije će se polufinale održati 7. i 9. maja, a finale 11. maja.

Očekuje se učešće oko 100.000 ljudi iz različitih zemalja, što je oko trećine gradske populacije. Događaj će obezbjeđivati veliki broj pripadnika službi bezbjednosti.

U Švedskoj je u ljeto 2023. godine održan niz protesta na kojima je spaljivan Kuran, što je izazvalo bijes muslimanskih zemalja.

Nastavi čitati

Svijet

EVO ŠTA ĆE BITI TEMA RAZGOVORA DVA PREDSJEDNIKA! Uskoro sastanak Putina i Sija

Ruski predsjednik Vladimir Putin razgovaraće o globalnim i regionalnim pitanjima iz domena bezbjednosti tokom predstojeće posjete Kini, rekao je portparol Kremlja Dmitrij Peskov.

“I međunarodna i regionalna bezbjednosna pitanja biće teme razgovora”, rekao je Peskov odgovarajući na pitanje da li će Putinova posjeta Kini uključivati diskusije o kontroli naoružanja u svjetlu aktivnosti SAD u azijsko-pacifičkom regionu.

Peskov je renije rekao novinarima da su pripreme posjete Putina Kini u posljednjoj fazi.

Putin je obećao da će kineskom predsjedniku pokloniti jednu od svojih omiljenih knjiga “Šta da se radi” autora Nikolaja Černiševskog.

U knjizi je pečat biblioteke sa datumom 15. juni 1953. godine, što je datum rođenja kineskog lidera, navodi TASS.

Nastavi čitati

Svijet

PODMETNUT POŽAR na imanju direktora kompanije koja ISPORUČUJE ORUŽJE UKRAJINI!

U baštenskoj kućici Armina Papergera, generalnog direktora “Rajnmetala” je podmetnut je požar, a sudeći prema objavi na platformi “Indimedija”, odgovornost za napad preuzeli su “ljevičarski ekstremisti”, kao razlog navodeći “Rajnmetalove” isporuke oružja Ukrajini.

“Bild” navodi da se incident dogodio u ponedjeljak u ranim jutarnjim satima u selu Hermansburg u Donjoj Saksoniji i da je istragu preuzela savezna policija.

Još 2020. na ovom imanju su ljevičari protestovali, takođe osuđujući poslovanje ove kompanije.

Od početka Specijalne vojne operacije u februaru 2022, “Rajnmetal” je Kijevu obezbjeđivao vojnu opremu, uključujući i tenkove “Leopard”.

Samo prošlog mjeseca, njemačka vlada je naručila od proizvođača dodatnih 20 borbenih vozila pješadije “Marder”, takođe za ukrajinsku vojsku.

Napadači su poruku o napadu postavili na platformi “Indimedija”, za koju njemački mediji tvrde da je portal za ljevičarske ekstremiste.

Autori poruke tvrde da proizvođač oružja gomila razne tipove tenkova “koji sada mogu da se prodaju Ukrajini zajedno sa municijom uz veliku zaradu”. “Rajnmetal”, dodaju oni, “planira, proizvodi oružje i ubija”.

Još 2020. ljevičarski demonstranti organizovali su protest ispred Papergerovog imanja, osuđujući poslovanje “Rajnmetala”.

RT Balkan

Nastavi čitati

Aktuelno