Svijet
Šta se krije iza rata u Ukrajini i neoliberalne zapadne podrške
Zapadne sile pune Ukrajinu onim što je neko nedavno nazvao zoološkim vrtom nekompatibilnog oružja i oružanih sistema različitih berbi. Evropska unija nastavlja s uvođenjem novih harakiri sankcija, dok američki predsjednik Džo Bajden nastavlja sa vojnom i novčanom podrškom Ukrajini. Ali šta se u stvari dešava iza zavjese, van svjetla ove ratne pozornice? Da li je uistinu taj pravdoljubivi i demokratski Zapad zaista toliko zabrinut za sudbinu Ukrajine ili se iza svega krije klasična korporativna pohlepa?
Beskrajni ratovi
Da bi se shvatilo prvo pitanje na koje treba dati odgovor jeste – zašto, kada je 1990-ih Rusija iznosila prijedloge za ekonomsku integraciju Evroazije od Lisabona do Vladivostoka, kada je govorila o nedjeljivoj bezbjednosti te obećanjima datim Gorbačovu u vezi sa neproširivanjem NATO saveza na istok – sve to nije ispoštovano i krenulo u bezbrižniju i svjetliju budućnost?
Taj prijedlog je odbijen od strane Vašingtona, onda i marionetskih briselskih diplomata, jer bi to narušilo moć SAD i neoliberalne politike koju ova zemlja sprovodi širom svijeta.
Zašto imamo zapadni imperijalizam? Zbog zapadnog kapitalizma. Koja je svrha zapadnog imperijalizma? Neprestano “otvarati”, najčešće kroz ratove i razne vještačke krize, sve više i više dijelova svijeta kako bi zapadne korporacije sa sjedištem na Zapadu mogle imati pristup tržištima, mogućnostima ulaganja i profita, jeftinoj radnoj snazi, materijalima i sirovinama.
Zbog toga se vode i beskrajni ratovi kako bi se zapadni kapitalizam održao u životu. Angloamerički interes, odnosno najagresivniji imperijalistički interes Zapada oduvijek je gledao na Rusiju, odnosno Ukrajinu, ali i na Evropu kao na svoju narednu žrtvu. U Ukrajini je već uspostavljen neoliberalni kapitalizam po mjeri stratega iz Vašingtona, koji su pod kontrolom takozvane duboke države i krupnog kapitala.
Steroidi
Dok mejnstrim štampa zvuči kao da je Zapad umiješan u sukob potpuno altruistički, zalažući se za zapadne vrijednosti i demokratiju, sve je više onih koji to kritikuju i ukazuju da se ovaj rat sve više vodi zbog profita i interesa velikih kompanija.
Svaki put kada dođe do zajma koji se daje Ukrajini uključeni su operateri iz privatnog sektora, velike finansijske institucije. I naravno, MMF na razne načine usmjerava ovaj novac. Jedan od najvećih zajmodavaca jeste Amerika i prema pisanju “Njujork tajmsa” trenutni dug Kijeva prema Vašingtonu već iznosi nevjerovatnih nekoliko stotina milijardi dolara. Dobar dio tog novca uplaćen je raznim zapadnim agencijama za odnose s javnošću i lobistima.
Ukrajinske zalihe u svjetskim razmjerama
Drugi po rezervama mangana
Drugi po rezervama željezne rude
Drugi po rezervama žive
Sedmi po rezervama uglja
Deseti po rezervama titanija
Trinaesti po rezervama gasa iz škriljevca
Ovi nezavisni i slobodoumni kritičari ukazuju da se u toku sukoba u Drugom svjetskom ratu u Velikoj Britaniji govorilo o pravednim udjelima i jednakim žrtvama, ali ono što danas nalazimo kao narativ o Ukrajini potpuno je suprotno te neki to već nazivaju neoliberalizmom na steroidima.
Vlada Zelenskog već mjesecima unazad sprovodi jedno antiradno zakonodavstvo. Zabranjena je i opozicija koja se tome protivila, ali i otvorena priča oko privatizacije državne imovine da bi se finansirao rat. Ukrajina je počela sa rasprodajom čak i “porodičnog srebra”, što obuhvata i veoma plodnu zemlju Ukrajine. Ne dobijaju ga obični i čestiti farmeri, već veliki zapadni igrači. U prevodu, kada iz Kijeva poručuju da ukrajinsko žito mora izaći na svjetska tržišta, to nije interes običnih ukrajinskih farmera, već upravo ovih “drugih”.
Bogatstvo
Ukrajina nosi evropski primat po poljoprivrednim obradivim površinama, pri čemu zauzima treće mjesto u svijetu po površini najplodnije crnice, jer raspolaže s 25 odsto toga zemljišta. Ta izrazito poljoprivredna zemlja prva je u svijetu po izvozu suncokretovog ulja.
Po proizvodnji ječma zauzima drugo mjesto u svijetu, a četvrti je svjetski izvoznik te žitarice. Treći je najveći svjetski proizvođač i četvrti najveći izvoznik kukuruza. U proizvodnji krompira Ukrajina u svijetu zauzima prvo mjesto. Smatra se da su agroproizvodni potencijali Ukrajine toliki da bi mogli zadovoljiti prehrambene potrebe za 600 miliona ljudi.
Jednako kao u poljoprivredi, Ukrajina zauzima visoka mjesta po utvrđenim zalihama strateški važnih rudnih bogatstava. Dokazano je da ta zemlja zauzima prvo mjesto u Evropi po zalihama rude urana, a po rezervama titanija drugi su u Evropi i deseti u svijetu. U podzemlju Ukrajine leži 2,3 milijarde tona ili 12 odsto svjetskih rezervi mangana i po tome zauzimaju drugo mjesto u svijetu. Na drugom su mjestu u svijetu po utvrđenim rezervama željezne rude, čije su zalihe procijenjene na 30 milijardi tona.
Takođe, drugi su u svijetu po rezervama rude žive, a imaju i značajne rezerve i gasa iz škriljevaca.
Lešinari
Nezavisni analitičari ukazuju kako je već započeo otvoreni proces rasprodaje Ukrajine. Mjesecima se već spelukiše kako je prehrambeni div “Monsanto”, koji je poznat i po proizvodnji GMO sjemena, već poklopio najvrednije oranice.
Ukrajina će najvjerovatnije ostati i bez nalazišta gasa i nafte, jer su na njih već bacile oko neke od najvećih zapadnih kompanija. Kako bi sve išlo podmazano Kijev i Vašington su krajem prošle godine dogovorili da u tom procesu, rasprodaje Ukrajine, ko posrednik i savjetodavac, bude angažovan jedan od najvećih investicionih fondova u svijetu “Blekrok”.
Proizvodnja
Prvi po proizvodnji krompira
Prvi po proizvodnji raži
Drugi po proizvodnji ječma
Treći po proizvodnji kukuruza
Američke korporacije za fosilna goriva, poput “Ekson” i “Halibarton”, već su počele sa prvim ozbiljnijim razgovorima o preuzimanju naftne i gasne industrije u Ukrajini. Potvrđeno je to i od strane ukrajinske državne energetske kompanije “Naftogaz”, iz koje je nedavno saopšteno kako se vode ozbiljni pregovori sa kompanijom “Halibarton”, koja je u nekom proteklom periodu zaradila ogroman novac eksploatišući iračke izvore nafte nakon američke vojne invazije na ovu zemlju. “Fajnenšel tajms” je tim povodom objavio da se ukrajinska vlada posebno nada bušotinama za prirodni gas u Crnom moru, nedaleko od Krima. Kijev, međutim, nema pristup tom gasu.
Opustošena zemlja
Ovo krčmljenje Ukrajine od strane, prije svega, Amerike nažalost nije od juče. Ono je otpočelo još prije 2014. godine. Amerika godinama finansira Ukrajinu, pogotovo kroz isporuke oružja koje je nastavljeno sve do danas. Ono što se vrlo često zaboravlja pomenuti jeste to da se ne radi o nikakvim poklonima, već će Ukrajina na kraju morati debelo platiti. Šta ako Ukrajina ne bude mogla isplatiti velike dugove? Na red će doći njeni prirodni resursi. To se već dešava iza zavjese. Ako ovome dodamo da je Ukrajina već izgubila gotovo polovinu svog stanovništva koje sada živi u inostranstvu te da većina njih ne planira svoj povratak, postavlja se pitanje šta će na kraju ostati od ukrajinske države?!
Takođe, veliko je pitanje šta će na kraju ostati i od same Evrope, koja je već “debelo” pod uticajem američkog kolonijalnog i neoliberalnog kapitalizma. Posebno se na udaru našla zaslijepljena Njemačka koja je žrtvovala svoju ekonomiju zarad američkih interesa.
Ono što u Berlinu, ali i Briselu ne vide, ili ne žele jeste to da stvaranjem novog svjetskog poretka, dostupnost resursima postaje sve manja. Tu opet uskače Amerika koja Evropljanima, umjesto jeftinih ruskih energenata, nudi svoje daleko skuplje.
A kako izgledaju ti američki imperijalni ratovi? Ratovi koje su SAD vodile u Iraku, Avganistanu, Siriji, Jemenu i Pakistanu, pod izgovorom borbe protiv terorizma, doveli su do najmanje 4,5 miliona smrtnih slučajeva i raseljenih od 38 do 60 miliona ljudi, a 7,6 miliona djece danas gladuje. U izvještaju se navodi da danas u Libiji i Somaliji postoji 7,6 miliona djece mlađe od pet godina koja pate od akutne pothranjenosti.
Da li ista sudbina čeka i Ukrajinu?
Veljko Zeljković
Svijet
NJEMAČKA NASTAVLJA DA TONE! Firme razmatraju otpuštanja u auto i metalskoj industriji
Sve više njemačkih kompanija razmatra otpuštanja, posebno u auto-industriji i metalskoj industriji, zaključak je danas objavljenog izveštaja Instituta za ekonomska istraživanja IFO iz Minhena za decembar.
Indikator koji mjeri spremnost njemačkih kompanija na zapošljavanje je pao sa novembarskih 93,3 poena na 92,4 poena.
Firme su sve manje raspoložene da zaposle nove kadrove i raste udio onih koji planiraju da dijele otkaze, prokomentarisao je rukovodilac istraživanja IFO Klaus Volrabe, prenosi Tanjug.
Posebno teška situacija vlada u njemačkoj proizvodnji, konkretno u auto-industriji i metalskoj industriji, ali sektor trgovine se takođe suočava sa velikim problemima koji su pogodili i sektor usluga.
Turistička industrija Njemačke za sada i dalje otvara nova radna mjesta, dok u ugostiteljstvu planiraju otpuštanja.
Njemačka građevinska industrija je u krizi, ali za sada nema najava velikih otpuštanja. Kompanije u ovom sektoru pokušavaju da zadrže svoje postojeće radnike, objavljeno je na veb stranici IFO.
Svijet
SKANDAL NA OSTRVU! Britanska ministarka pod istragom zbog KORUPCIJE!
Britanska ministarka za rad Tulip Sidik pod istragom je zbog navoda da je njena porodica pronevjerila milijarde funti iz infrastrukturnih projekata u Bangladešu, objavio je “BBC”.
Sidik je optužena da je 2013. godine posredovala u dogovoru sa Rusijom oko cijene za izgradnju nuklearne elektrane “Rooppur” u Bangladešu.
Prema tvrdnjama političkog opozicionara Bobija Hadžaja, u okviru ovog dogovora cijena projekta je uvećana za milijardu funti, a 30 odsto tih sredstava navodno je preusmjereno na Sidik i druge članove njene porodice preko mreže banaka i inostranih firmi.
Istraga je dio šireg postupka koji vodi Bangladeški antikorupcijski komitet (ACC), a fokusira se na bivšu premijerku Bangladeša, Šeik Hasinu, Sidikinu tetku, koja je smijenjena sa vlasti u avgustu.
ACC istražuje i druge članove Hasinine porodice, uključujući Sidikinu majku, Šeik Rehanu Sidik, i bivše visoke zvaničnike iz Hasinine vlade.
Sidik je negirala optužbe o svojoj umješanosti, a premijer Velike Britanije, Kir Starmer, izrazio je povjerenje u njen rad, saopštivši da će ona nastaviti da obavlja svoju funkciju zaduženu za borbu protiv korupcije.
Ipak, Sidik je odlučila da se povuče iz svih političkih odluka koje se odnose na Bangladeš.
Hadžaj je optužio Sidik da je posredovala u organizovanju sastanaka između bangladeških zvaničnika i ruske vlade kako bi omogućila izgradnju nuklearne elektrane.
On tvrdi da je ukupno 3.9 milijardi funti nezakonito preusmjereno sa projekta, kroz mrežu međunarodnih bankarskih transfera i firmi.
Ovaj slučaj se pojavio u vrijeme kada je Šeik Hasina, koja je na čelu Bangladeša bila više od 20 godina, optužena za zločine protiv čovječnosti tokom nasilnih protesta u zemlji i protiv nje je izdat nalog za hapšenje, prenosi “Tanjug”.
Svijet
SANKCIJE IM NIŠTA NE MOGU! Ruska ekonomija porasla za 8 ODSTO
Ruski predsjednik Vladimir Putin izjavio je da je ruska privreda za dvije godine ostvarila rast za osam odsto i da je po tome prva među evropskim zemljama.
Putin je na godišnjoj konferenciji za novinare rekao da je američka privreda za to vrijeme rasla za pet do šest odsto, evrozona za jedan procenat, dok je Njemačka ostala na nuli.
“Kada je sve mirno, onda nam je dosadno. Kad se stvari ustalasaju, onda nas hvata strah”, rekao je Putin i dodao da je sve u ekonomiji.
On je istakao da su međunarodne finansijske i ekonomske institucije stavile Rusiju na prvo mjesto po ekonomskom rastu među evropskim zemljama. Sputnjik
-
Politika3 dana ago
SNSD SMISLIO KAKO DA FINANCIJSKI “SAMELJE” BANJALUKU! Strah od Stanivukovića veći od brige za narod
-
Politika3 dana ago
ADŽIĆEV OBRAČUN SA DODIKOVIM LOJALISTIMA! Šulić “Ti si politički patuljak” (VIDEO)
-
Politika3 dana ago
KAKVA FARSA! Košarac pita “ODKUD BANDIT KURTI U SARAJEVU”, a SNSD ambasador mu izdao vizu!
-
Politika3 dana ago
“NIJE KUM DUGME” ZA ZGRADU UIO IPAK 100 MILIONA! Odbijena deklaracija o zaustavljanju kupovine
-
Politika2 dana ago
SELAK NE ZNA ELEMENTARNE STVARI! Odbornik i predsjednik partije ne poznaje ni PROCEDURE NI NADLEŽNOSTI (VIDEO)
-
Politika21 sat ago
I ŠTA ĆEMO SAD? Banke ugasile račune firmama PRIJE NAJNOVIJIH SANKCIJA SAD-a
-
Politika2 dana ago
STANIVUKOVIĆ “Igor Dodik nije kompetentan da se bavi politikom, ALI AKO ŽELI BORBU- DOBIĆE JE”
-
Banjaluka3 dana ago
PALAČKOVIĆ poručila, “Blokade SNSD-a nisu politika, već OSVETA građanima”