Connect with us

Svijet

Države modernizuju nuklearno oružje

Devet država koje imaju nuklearno oružje nastavljaju modernizaciju arsenala, dok su neke od njih prošle godine rasporedile nove nuklearne ili nuklearno sposobne sisteme, upozorio je danas stokholmski Međunarodni institut za istraživanje mira (SIPRI).

Direktor instituta Den Smit izjavio je da svijet ulazi u “jedan od najopasnijih perioda u ljudskoj istoriji”.

“Imperativ je da svjetske vlade nađu načine da sarađuju kako bi smirile geopolitičke tenzije, usporile trku u naoružanju i suočile se sa pogoršanim posljedicama ekološkog sloma i rastuće gladi u svijetu”, naveo je on u izjavi.

SIPRI u godišnjem izvještaju o nuklearnom oružju u svijetu upozorava na sve veći broj nuklearnog oružja za potencijalnu upotrebu.

Izvještaj navodi da se od početka 2022. do početka 2023. godine globalna zaliha nuklearnih bojevih glava smanjila za gotovo 200 komada – na procjenjenih 12.512, ali da se broj nuklearnog oružja u aktivnim vojnim zalihama povećao za 86 komada na procijenjenih 9.576.

Institut je kao nuklearne sile koje je analizirao naveo SAD, Velika Britanija, Francuska, Kina, Indija, Pakistan, Sjeverna Koreja i Izrael.

SAD i Rusija imaju po više od 1.000 bojevih glava koje postepeno demontiraju.

SIPRI je saopštio da je Kina povećala nuklearni arsenal sa 350 bojevih glava u januaru 2022. na 410 u januaru 2023. i da očekuje da taj broj nastavi da raste.

“U zavisnosti od toga kako odluči da strukturira svoje snage, Kina bi do kraja decenije potencijalno mogla imati bar isti broj interkontinentalnih balističkih projektila kao i SAD ili Rusija”, navodi izvještaj.

Institut je saopštio da su kontrola nuklearnog naoružanja i diplomatija razoružanja u zastoju od početka ruske specijalne vojne operacije na tlu Ukrajine u februaru 2022. godine.

Vašington je suspendovao bilateralni dijalog o strateškoj stabilnosti sa Rusijom, a Moskva je u februaru objavila da obustavlja svoje učešće u nuklearnom sporazumu sa Amerikom Novi START, prenosi “RTCG”.

SIPRI međutim kaže da su ove države ostale na nivou predviđenom START-om.

Nezavisne

Svijet

POBJEDNIK EVROVIZIJE pozvao Švajcarsku da UVEDE TREĆI POL u zvanična dokumenta

Pobjednik Pjesme Evrovizije Nemo Metler, koji se izjašnjava kao nebinarna osoba, pozvalo je vladu Švajcarske da prepozna treći pol u zvaničnim dokumentima.

Metler je napomenuo da je “apsolutno neprihvatljivo” što takva mogućnost već ne postoji u Švajcarskoj, prenosi Gardijan.

-I mi moramo da budemo predstavljeni u politici. Veoma je važno da se ljudi osjećaju viđeno – reklo je Metler koji je, upitan posle pobjede s kim bi prvo želio da razgovara, bez razmišljanja naveo švajcarskog ministra pravde Beata Jansa.

Ministar je u srijedu, prema riječima njegovog portparola, poslao Metleru SMS poruku u kojoj mu je čestitao pobjedu na Evroviziji i pozvao ga da se sastanu.

Vlada Švajcarske je prije 18 meseci odbila upravo taj prijedlog, navodeći da je model dva pola “snažno usidren” u švajcarskom društvu.

Nastavi čitati

Svijet

ZELENSKI PRVI PUT JAVNO REKAO “Moguć gubitak Harkova”

Ukrajina bi mogla da izgubi Harkov ukoliko ne dobije dva raketna sistema protivvazdušne odbrane “patriota”, izjavio je ukrajinski predsjednik Vladimir Zelenski.

– Potrebna su nam dva sistema `patriota`. Situacija je veoma ozbiljna. Ne možemo priuštiti gubitak Harkova – rekao je Zelenski u intervjuu za Ej-Bi-Si.
Zelenski je tokom sastanka sa državnim sekretarom SAD Entonijem Blinkenom u utorak, 14. maja, zatražio još dva sistema “patriota” za odbranu Harkova, ali Blinken nije dao konkretan odgovor, podsjeća TASS.

Ukrajinski zvaničnici ranije su priznali da je situacija oko Harkova ozbiljna, ali su tvrdili da nema prijetnje od predaje grada.

Nastavi čitati

Svijet

PUTIN U POSJETI KINI: Počeli pregovori sa Si Đinpingom

Ruski predsjednik Vladimir Putin i predsjednik Kine Si Đinping započeli su danas u Pekingu pregovore u ograničenom formatu, prenosi agencija RIA Novosti.

Saopšteno je da tokom pregovora ruski predsjednik, koji je doputovao u dvodnevnu zvaničnu posetu Pekingu, namerava da sa Si Đinpingom detaljno razgovara o cijelom spektru bilateralnih odnosa i perspektivama za njihov razvoj, kao i o međunarodnim i regionalnim problemima, uključujući situaciju oko Ukrajine, Bliskog istoka i Azijskog regiona.

Pregovori na visokom nivou će se nastaviti u proširenom formatu uz učešće delegacija, a na osnovu njihovih rezultata, strane će potpisati zajedničke dokumente.

Putin i Si Đinping takođe planiraju da usvoje izjavu o produbljivanju odnosa sveobuhvatnog partnerstva i strateške interakcije.

Kasnije će se komunikacija između lidera nastaviti u neformalnom okruženju, navodi ruska agencija.

Očekuje se da će Putin i Si imati razgovore u četiri oka, uz čaj i šetnju parkom u blizini palate.

Zatim, tokom neformalne večere, pregovori će se odvijati u užem formatu, a liderima će se pridružiti i neki članovi delegacija.

Nastavi čitati

Aktuelno