Connect with us

Društvo

Bujični vodotoci stvaraju probleme širom BiH: Poplavljena naselja, aktivno desetine klizišta

N.N.

Velike količine kiše koje su pale prethodnih dana stvorile su velike probleme mještanima mnogih lokalnih zajednica u BiH, a bujični vodotoci su nanijeli veliku štetu kako poljoprivrednim usjevima, tako i putevima i domaćinstvima.

Darko Tomaš, načelnik grada Prnjavora, objavio je da na području Kojinog Hana, Crkvene, Čivčija, Kokora, Skakavaca, Vršana i Šarinaca ima 20 aktivnih klizišta, te da se hitno mora napraviti projekat rehabilitacije.

Dodao je da grad trenutno ima ugovor o sanaciji klizišta u punom smjeru prvog reda kroz Čivčiju, gdje je ukupna vrijednost sanacije 186.300 KM.

Iz Civilne zaštite Prnjavora su objavili da je voda ušla u 10 stambenih i dva poslovna objekta.

“Zaplavljena su naselja Ratkovac, Bare, Donja Ilova i Omladinsko naselje. Normalizovan je saobraćaj nakon povlačenja vode na magistralnom putu Prnjavor – Banjaluka u Ratkovcu i regionalnom Prnjavor – Srbac u Donjoj Ilovi”, naveli su iz CZ Prnjavor.

U Loparama su bujične vode nanijele veliku štetu poljoprivrednim usjevima, putevima i privatnim domaćinstvima.

“Imamo nekoliko prijavljenih klizišta. Mostovi su poplavljeni i oštećeni. Bujični vodotoci prave velike probleme tako što na magistralne i regionalne puteve izbacuju otpad koji se, doduše, odmah uklanja”, rekao je Željko Kerović, koordinator lokalne Civilne zaštite.

U Tuzlanskom kantonu su obilne padavine prouzrokovale formiranje bujičnih potoka.

Iz Kantonalnog štaba Civilne zaštite su rekli da je najteža situacija u opštinama Sapna i Teočak.

“Bujične poplave su na području opštine Sapna nanijele štetu od 1,4 miliona KM. Poplavljeno je oko 15 stambenih i 10 pomoćnih objekata, veće površine poljoprivrednog zemljišta. Prijavljen je i veliki broj klizišta, a oštećena je i druga nepokretna i pokretna imovina”, naveli su iz opštinske Civilne zaštite.

Iz opštine Kalesija navode da je u mjesnim zajednicama Kalesija Gornja, Tojšići, Zates, Rainci Donji, Petrovice, Memići, Zukići, Gojčin, Jajići i Brda proglašeno stanje prirodne nesreće usljed bujičnih poplava.

Na području Gračanice došlo je do plavljenja regionalne ceste Gračanica – Srnice, a Varoški potok je usljed izlijevanja pričinio veliku materijalnu štetu.

U Tuzli je prijavljeno plavljenje dvorišta i pomoćnih objekata u naseljima Solina i Breške, kao i lokalnih puteva u Solini, Breškama i Donjoj Grabovici.

Na području opštine Živinice poplavljeni su objekti u naselju Suha i to apoteka i tržni centar, te dva stambena objekta.

“U nevremenu koje je u nedjelju pogodilo Semberiju najteže je prošlo selo Banjica, u kojem se izlila rijeka Tavna i drugi bujični vodotoci, koji su poplavili nekoliko stambenih i pomoćnih objekata, ambulantu porodične medicine, prostorije mjesne zajednice i poljoprivredno zemljište”, rekao je Slaviša Birčaković, koordinator Civilne zaštite grada Bijeljina.

Iz Agencije za vodno područje rijeke Save saopšteno je da se na cijelom vodnom području rijeke Save u FBiH od četvrtka do nedjelje prognozira porast vodostaja usljed novih značajnih padavina, posebno na slivovima Bosne, Vrbasa, Une i Sane.

“Obavještenje o prognozi vanrednog hidrološkog stanja odnosi se na područje opština u Kantonu Sarajevo, Zeničko-dobojskom, Unsko-sanskom, Tuzlanskom i Srednjobosanskom kantonu.

Padavine su pričinile štetu i u Ugljeviku, a Vasilije Perić, načelnik ove opštine, rekao je da je vodena bujica odnijela most u Donjoj Krćini, što pravi probleme u putnoj komunikaciji.

“Mještani koriste znatno duži put koji je na teritoriji grada Zvornika. Čim dozvole vremenski uslovi, osposobićemo alternativne puteve kako bi mještani imali kraću putnu komunikaciju prema sjedištu opštine i dalje prema Bijeljini”, kaže Perić.

NEZAVISNE

Društvo

DAN ŽALOSTI U RS: Na svim institucijama Republike Srpske zastave će danas biti spuštene na pola koplja

U Republici Srpskoj je Dan žalosti povodom obilježavanja 33 godine od muslimanskog zločina nad Srbima u srednjem Podrinju i Birču, gdje je stradalo 3.267 Srba tokom Odbrambeno-otadžbinskog rata.

Odluku o proglašenju Dana žalosti donijela je Vlada Republike Srpske.

Na svim institucijama Republike Srpske zastave će danas biti spuštene na pola koplja, sve kulturne manifestacije će biti otkazane, a sportski događaji prilagođeni Danu žalosti.

Nastavi čitati

Društvo

NEMA DA FALI! Evo koliko koštaju obroci za zatvorenike u Banjaluci

Kazneno-popravni zavod Banjaluka ne puni medijske stupce spektakularnim pričama iz zatvora, ali zato troškovi hrane svakako zaslužuju pažnju. Jer, hraniti pritvorenike i osuđenike nije ni malo jeftino.

Kazneno-popravni zavod Banjaluka odlučio je tako da nabavi svježe i konzervirano voće i povrće koje će koštati više od 130.000 KM godišnje.

Tender je bio otvoren, javila su se dva ponuđača, a posao je na kraju dobila firma „Trnisa“ iz Laktaša. Ugovor traje tri godine, a ukupna vrijednost je 380.710 maraka bez PDV. Kad se sve podijeli, dolazimo do cifre od oko 127.000 KM godišnje i to bez PDV.

Samo za voće i povrće. Ali to je tek dio menija.

U martu ove godine, KPZ Banjaluka je sklopio još jedan trogodišnji ugovor i to sa firmom „Novo-teks“ iz Banjaluke, ovaj put za nabavku hrane. Ugovor vrijedan 1.709.400 KM bez PDV pokriva ostatak kuhinje: meso, hljeb, mliječne proizvode, suhomesnate proizvode i sve ono što zatvorska trpeza (ipak) podrazumijeva.

Kad se sve sabere, dolazimo do cifre od više od 2 miliona maraka za tri godine. To znači da nas zatvorska ishrana u Banjaluci godišnje košta preko 620.000 KM.

Naravno, ovdje ne govorimo o luksuzu, već o osnovnim obrocima koji moraju zadovoljiti zakonom propisane standarde ali i dalje, cifra nije mala.

Treba imati na umu da se u zatvorskom restoranu hrane i zaposleni, ali najveći dio ovog iznosa ipak otpada na potrebe osuđenika i pritvorenika. I tako, dok se na slobodi mnogi pitaju kako spojiti kraj s krajem, iza zatvorskih zidina, makar kad je riječ o tanjiru, stvari izgledaju prilično stabilno, prenosi Srpskainfo.

Jer zatvorski život možda i nije lak, ali ni džabe ne dolazi. Bar ne poreskim obveznicima.

Nastavi čitati

Društvo

REVIZIJA ILI ŠMINKANJE? Novi direktor IRB RS produžio radno vrijeme, zaposleni sumnjaju u pravu namjeru!

Novi vršilac dužnosti direktora Investiciono – razvojne banke (IRB) Republike Srpske Boris Knežević produžio je radno vrijeme za sve rukovodioce, direktore svih sektora, ali i izvršne direktore do 18:00 časova zbog revizije poslovanja, koju inače provodi lično on, saznaje portal CAPITAL.

Odluka je izazvala pravu pometnju među zaposlenima koji su ostali zatečeni njegovim namjerama.

Iz IRB-a navode da Knežević reviziju obavlja nakon 18 časova kada završi sa svima i dobije informacije nakon čega vrši analizu dostavljene dokumentacije u skladu sa Zakonom o računovodstvu i finansijama Republike Srpske.

Dodaju da je kvalifikovan jer ima znanje ovlašćenog sudskog vještaka i licenciranog internog revizora iz oblasti bankarstva.

„Dodatna olakšavajuća okolnost je ta što je v.d. direktora, preuzimanjem dužnosti, zatekao i proces eksterne revizije, koji je još u toku, što mu omogućava brzinu u radu i kvalitet informacija“, stoji u odgovoru IRB-a.

Oni tvrde da ostali radnici rade kao i do sata, od osam do 16:00 časova.

Podsjećamo, Knežević je na čelo IRB-a došao nakon što je prethodni vršilac dužnosti direktora Srđan Jovanović podnio ostavku, navodno iz zdravstvenih razloga.

Nastavi čitati

Aktuelno