Connect with us

Svijet

Oproštaj od Berluskonija uz državne počasti (FOTO/VIDEO)

Foto: Printscreen/Instagram

U Milanu je danas upriličen oproštaj od bivšeg premijera Silvija Berluskonija uz državne počasti, na dan nacionalne žalosti povodom njegove smrti, dok se o njegovom nasljeđu – pozitivnom ili negativnom – i dalje žestoko raspravlja.

Destine hiljada ljudi aplaudirale su kada je njegov kovčeg prekriven cvijećem iznesen iz vozila i unesen u gradsku katedralu Duomo, prenio je AP.

Njegova djeca i partnerka plakali su dok su kovčeg postavljali pred oltar.

Većina Italijana pamtiće Berluskonija, medijskog mogula, fudbalskog preduzetnika, kao i bivšeg premijera u tri mandata, kao najuticajniju ličnost u Italiji u posljednjih nekoliko decenija.

 

Berluskoni je preminuo u ponedeljak u 86. godini u milanskoj bolnici, gdje se liječio od leukemije.

Njegova porodica je u utorak održala privatno bdenje u jednoj od njegovih vila u blizini Milana, grada u kojem je zaradio milijarde kao vođa medijske imperije prije nego što je ušao u politiku 1994. godine.

Milanski nadbiskup Mario Delpini rekao je da je Berluskoni uvijek imao “one koji mu aplaudiraju i one koji ga mrze”.

“Bio je biznismen koji je pronašao uspjeh i neuspjeh, političar koji je pobijedio i izgubio. Ličnost koja je bila željna slave, koja ima obožavaoce i klevetnike”, rekao je on.

Politički protivnici dovode u pitanje ne samo odluku vlade premijera Đorđe Meloni da se upriliči državna sahrana, već i da se proglasi nacionalni dan žalosti.

 

NEZAVISNE

Svijet

ISTORIJSKI UDAR NA MIGRANTE! Tramp planira masovno izbacivanje!

Američki predsjednik Donald Tramp zahvalio je danas pripadnicima Agencije za imigracije i carine (ICE), rekavši da će im novousvojeni “veliki lijepi zakon” pružiti sve potrebne resurse za sprovođenje najveće operacije masovne deportacije u istoriji Sjedinjenih Američkih Država.

“Naši hrabri službenici ICE, koji su svakodnevno izloženi nasilnim napadima, konačno će imati alate i podršku koja im je potrebna”, poručio je Tramp putem mreže Truth Social.

Dodao je da se radi o „remigraciji“ koja će, kako tvrdi, „ponovo učiniti Ameriku velikom“.

Tramp je u petak, tokom ceremonije povodom Dana nezavisnosti u Bijeloj kući, potpisao Zakon o smanjenju poreza i potrošnje, takozvani „veliki lijepi zakon“ o budžetu.

Paket zakona, koji je Senat usvojio tokom maratonske sjednice ranije ove sedmice, uključuje: smanjenje poreza, povećanje sredstava za Pentagon, dodatno finansiranje bezbjednosti granica.

U okviru zakonskog paketa nalaze se i kontroverzne mjere smanjenja potrošnje, među kojima su i najveća rezanja savezne socijalne mreže u posljednjih nekoliko decenija, prenosi Kurir.

Tramp je naglasio da SAD ne smiju postati “zemlja trećeg svijeta ispunjena kriminalom, propalim školama, urušenim bolnicama i potpunom društvenom disfunkcijom”.

Nastavi čitati

Svijet

TRAMP NAKON RAZGOVORA SA ZELENSKIM: Putin želi da nastavi da ubija ljude

Donald Tramp je opisao svoj razgovor sa Zelenskim kao “dobar”, a rekao je i neke stvari koje se nikako neće dopasti Vladimiru Putinu.

Američki predsjednik Donald Tramp i Volodimir Zelenski, ukrajinski predsjednik, razgovarali su telefonom u petak 4. jula, a američki predsjednik danas je otkrio detalje razgovora. Nakon razgovora se oglasio Zelenski koji je naveo da je Tramp “dobro obaviješten” o svemu na frontu, a sada je svoje mišljenje iznio i sam američki predsjednik, piše “Ukrinform“.

Imali smo veoma dobar razgovor. Pričali smo o različitim stvarima i bio je to vrlo kvalitetan razgovor. Mislim da je bio vrlo strateški važan razgovor. Sjedinjene Američke Države će nastaviti da podržavaju Ukrajinu. Pomagali smo im i nastavićemo da pomažemo. Vrlo je teška situacija, vidjećemo šta će se dešavati“, rekao je Tramp predstavnicima medija u avionu.

Dodao je da su Ukrajini potrebni američki raketni sistemi. Ova izjava dolazi nakon što su SAD obustavile izvoz PVO projektila zbog problema sa zalihama.

Nešto će im trebati, prilično su pogođeni. Izgleda da Vladimir Putin želi da ide do kraja i da nastavi da ubija ljude. To nije dobro. Nisam zadovoljan time“, pojasnio je Tramp detalje razgovora sa ruskim predsjednikom u četvrtak 3. jula.

Nastavi čitati

Svijet

UKRAJINSKE SNAGE NAPALE RUSIJU: Pogođen vojni aerodrom (VIDEO)

Ukrajinske odbrambene snage tvrde da su izvele napad na aerodrom Borisoglebsk u Voronježkoj oblasti, koja je domaćin ruskim vojnim avionima Su-34, Su-35S i Su-30SM.

Prema informacijama koje je prenio Ukrinform, napad je danas izveden, a operaciju su izvele jedinice Snaga za specijalne operacije Oružanih snaga Ukrajine, u saradnji s drugim komponentama Odbrambenih snaga.

Napad je imao za cilj smanjenje sposobnosti Rusije da izvodi vazdušne napade.

Prema prvim izvještajima, pogođeni su teretni brodovi koji su prevozili navođene bombe, kao i avion za obuku, dok je moguće da su oštećeni i drugi avioni na tom aerodromu.

Generalštab Oružanih snaga Ukrajine potvrdio je da se rezultati napada još uvijek razjašnjavaju.

Ovaj napad dogodio se dan nakon što je, 4. jula, u Moskovskoj oblasti pogođena firma koja proizvodi dijelove za borbene bespilotne letjelice “šahed”, prenosi “b92”.

Nastavi čitati

Aktuelno