Connect with us

Banjaluka

Mašine na terenu: Pogledajte šta je ostalo od hotela “Palas” (FOTO/VIDEO)

“Dogradnjom hotela ‘Palas’ banjalučka turistička ponuda će biti obogaćena brojnim ugostiteljsko-turističkim i zabavnim sadržajima”, tekst je koji je izašao u “Glasu” 20. aprila davne, 1985. godine povodom polaganja kamena-temeljca za, kako je navedeno, njegovu sanaciju, rekonstrukciju i dogradnju.

Dalje u članku stoji da: “Ako se građevinski radovi budu odvijali utvrđenom dinamikom, već će u januaru 1987. godine hotel u novom ruhu primiti prve goste”.

Iako je plan predviđao da “Palas” prve goste primi početkom 1987. godine, do toga nije došlo.

Gradnja nije završena ni u narednih nekoliko godina, a svi planovi prekinuti su kada su u Bosni i Hercegovini započela ratnja zbivanja.

Nakon rata, “Palas” je privatizovan, te ga je kupila kompanija “Zepter”, biznismena Filipa Ceptera.

U Banjaluci je trenutno u toku rušenje starog hotela na čijem bi mjestu prema riječima gradonačelnika Banja Luke Draška Stanivukovića trebalo da nikne “novi simbol Banjaluke”.

-Ostavićemo trajni pečat gradu. Ovaj hotel otvoriće novu eru razvoja Banja Luke. Ništa više neće biti isto, poručio je nedavno Stanivuković prilikom predstavljanja budućeg izgleda hotela Palas.

Novi hotel biće najviši i najluksuzniji objekat u Republici Srpskoj, a dizajnirao ga je svjetski priznati arhitekta Hani Rašid sa grupom domaćih arhitekata. Jedini smo uspjeli riješiti problem rugla i ruševina koje u samom centru grada stoje više 40 godina, rekao je Stanivuković.

-Doveli smo investiciju vrijednu preko 150 miliona gradeći najviši i najluksuzniji objekat u istoriji Republike Srpske i na ovaj način ostvarićemo 4.5 miliona KM direktnih prihoda u budžetu Grada kao i više stotina radnih mjesta, a sve to u najkraćem mogućem vremenskom periodu, poručio je prvi čovjek Banja Luke.

U toku su radovi na rušenju starog hotela u centru grada, a velike mašine, oblak prašine i zvuk lomljenja betona privlače pažnju svih prolaznika.

Mnogi građani se zaustavljaju na trgu kako bi snimili i fotografisali rušenje nezavršenog zdanja koje je 38 godina stajalo u centru grada na Vrbasu.

 

 

Прикажи ову објаву у апликацији Instagram

 

Објава коју дели Nezavisne novine (@nezavisnenovine)

(Nezavisne novine/Banjaluka-24.com)

Banjaluka

STANIVUKOVIĆ NAJAVIO NIZ PROJEKATA: Subvencije za vrtiće isplaćene, stiže sportska gimnazija i “Kuća predah”

Gradonačelnik Draško Stanivuković poručio je kako se u ovom momentu realizuje niz projekata u Banjaluci, ali i da se i redovno uplaćuju subvencije za boravak djece u privatnim predškolskim ustanovama.

-Isplaćene su subvencije za boravak djece u privatnim vrtićima za mjesec jun u iznosu od 150KM Završen je javni konkurs za subvencionisanje vantjelesne oplodnje. Kako bi što veći broj parova dobio podršku Grada Banjaluke u sticanju potomstva, već četvrtu godinu zaredom konkurs traje duže, odnosno 90 dana.

Podsjetio je još jednom i na to da je nakon izvršene kontrole Inspektorata Repubčike Srpske utvrđeno da se jezero u novom gradskom parku ne puni iz gradskog vodovoda.

-Dodatno, u toku je izbor najpovoljnijeg izvođača za izgradnju “Kuće predah”. Čekamo posljednje saglasnosti od nadležnih institucija koje će značiti početak obnove i uređenja Sokolskog doma, u kojem će biti smještena prva sportska gimnazija – istakao je on.

Gradonačelnik je naglasio i to kako će već sutra, odnosno u petak biti izvršena deratizacija i dezinfekcija azila na Manjači.

-Završeno je i Spomen-obilježje u Duralama uz podršku Grada. Osvećenje će biti obavljeno naredne sedmice, odnosno 27. jula. Nastavljamo sa obnovom fasada i ulaganjem u energetsku efikasnost. Nakon završetka obnove fasade u Ulici Milana Tepića fasade su obnovljene na još nekoliko zgrada

Nastavi čitati

Banjaluka

“SVI POTEZI SNSD SU LAŽ” Nakon što je Inspektorat potvrdio da je Stanivuković bio u pravu, stigao odgovor gradonačelnika

Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković poručio je da svi potezi SNSD-a mogu stati u jednu riječ – „laž“, reagovavši na, kako je naveo, kontinuirane pokušaje da se zaustave važni gradski projekti i da se šire dezinformacije.

„Šta reći o onima koji su protiv izgradnje Centralnog spomen-obilježja, šetališta, kružnih tokova, parkova i mnogih drugih projekata u gradu, koji šalju inspekciju sa namjerom da sve stopiraju i unište? Istina je jedna, laž ima hiljadu lica“, poručio je Stanivuković.

On je posebno istakao da je konačno i Inspektorat Republike Srpske potvrdio ono na šta su iz Gradske uprave od početka ukazivali – voda u jezeru kod “Delte” nije iz gradskog vodovoda.

„Dok neki snimaju spotove i šire laži, mi govorimo istinu koju institucije potvrđuju. Govorili smo istinu sve vrijeme – voda u jezeru nije iz gradskog vodovoda“, naveo je Stanivuković.

Gradonačelnik je najavio i podnošenje krivičnih prijava protiv svih koji su, kako kaže, svjesno širili lažne informacije i time se bavili politikanstvom, a ne politikom u interesu građana.

Nastavi čitati

Banjaluka

LAŽNO OPTUŽILI GRAD! Inspektorat RS: Jezero kod “Delte” u Banjaluci se ne puni pitkom vodom!

Iz banjalučkog Inspektorata Republike Srpske oglasili su se povodom informacija da je vještačko jezero koje se nalazi kod Tržnog centra Delta u Banjaluci, napunjeno pitkom vodom.

Kako kažu, iz jezera je uzeto 12 uzoraka, na kojima je vršena provjera, te je ustanovljeno da nije u pitanju voda iz sistema za javno snabdijevanje.

“Obzirom na visoke dnevne temperature i neophodno racionalno korišćenje vode, u cilju tačnog informisanja javnosti o vodi koja se koristi za punjenje vještačkog jezera kod TC Delta, proteklih dana izvršeno je uzorkovanje na licu mjesta od strane Instituta za javno zdravlje Republike Srpske, a po nalogu ovog organa”, navode iz Inspektorata i dodaju:

“Ispitivanje je vršeno radi utvrđivanja da li je riječ o vodi iz sistema za javno snabdijevanje grada vodom za piće. Uzeto je 12 uzoraka kod kojih je izvršena provjera koncentracije rezidualnog hlora, te je utvrđeno da je vrijednost ispod granice detekcije. Rezidualni hlor je količina raspoloživog hlora koja ostaje u vodi nakon što je voda hlorisana i dezinfikovana u procesu obrade vode, na osnovu čega možemo zaključiti da nije u pitanju voda iz sistema za javno snabdijevanje vodom za piće”, poručuju iz Inspektorata, prenosi Euronews.

Takođe, dalje navode da voda koja se nalazi u pomenutom jezeru, nije za ljudsku potrošnju.

“Instalacije poput fontana i vještačkih jezera koje su u funkciji gradskog mobilijara, primarno imaju estetsku funkciju i nisu namijenjene za ljudsku upotrebu, te se voda u istima ne može posmatrati kroz odredbe Pravilnika o zdravstvenoj ispravnosti vode namijenjene za ljudsku potrošnju”, kazali su iz Inspektorata.

Nastavi čitati

Aktuelno