Connect with us

Banjaluka

Nakon gotovo stotinu godina Banja Luka dobija novi centar kulture

Kuća Milanovića poprima novo ruho, a već s proljeća naredne godine ovaj objekat od arhitektonskog i istorijskog značaja za Banju Luku će postati novo mjesto okupljanja ali i centar kulturnih dešavanja u gradu.

Radove na rekonstrukciji ovog objekta, koji će zasigurno uljepšati i upotpuniti izgled nedavno obnovljenog šetališta, danas su obišli gradonačelnik Draško Stanivuković i predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković.

Gradonačelnik Draško Stanivuković izrazio je veliko zadovoljstvo što će kuća Milanovića kao jedan od najznačajnijih objekata u Banjoj Luci dobiti novo ruho.

-Ponosan sam što smo možda u posljednjem trenutku preduzeli mjere da sačuvamo sentiment i duh ovog grada – a to kuća Milanovića svakako jeste jer je riječ o jednom od najstarijih objekata u centru grada –  rekao je Stanivuković.

Dodao je da je nažalost ova kuća decenijama bila zapostavljena, te izrazio veliko zadovoljstvo što je započela njena obnova.

-Skrivena iza zelenila sa oronulom i oštećenom fasadom ova kuća pala je u zaborav Banjalučana i postala objekat koji nema nikakvu namjenu. Zbog toga mi je i najveća čast što smo započeli njenu obnovu i što mogu reći da 100 godina od perioda Vrbaske banovine i bana Tise Milosavljevića dobijamo prvi kulturni centar koji će parirati Banskom dvoru, okupljati umjetnike i postati žarište kulture – kazao je gradonačelnik.

Kako je rekao, projektom rekonstrukcije biće uređena nova klub-sala za koncerte sa pratećim sadržajima u podrumu objekta, biblioteka, turistički info-centar, multifunkcionalna sala sa pogledom na šetalište, galerijski prostor, kao i novi prostor u potkrovlju za potrebe održavanja umjetničkih radionica.

On je dodao da mu je drago što je i Vlada Republike Srpske prepoznala važnost obnove ovog objekta i što je za potrebe rekonstrukcije obezbijedila 50 odsto sredstava, te podsjetio da je  rok za završetak radova 18 mjeseci, ali da se očekuje da će s proljeća naredne godine biti završen.

Predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković zahvalio je gradonačelniku Drašku Stanivukoviću i njegovim saradnicima što su pokrenuli inicijativu za rekonstrukciju ovog objekta, koji će biti na raspolaganju svim građanima Banje Luke, ali i svim turistima.

-Izuzetno mi je zadovoljstvo što sam danas ovdje i što smo u prilici da renoviramo jedan od najstarijih objekata u Banjoj Luci, koji je preživio mnoge ratove ali i razorni zemljotres koji je 1969. godine pogodio Banju Luku. Ovo je možda jedan od najznačajnijih projekata koji radimo i ovo će postati novi kulturni centar. Ovo je poslije Banskog dvora jedini objekat kulturnih sadržaja koji će biti na raspolaganju Banjoj Luci i Republici Srpskoj – poručio je Višković.

 

Istoričar Zoran Pejašinović rekao je da ovo mjesto ima jednu kulturnu vertikalu, jer je izgrađena krajem 19. vijeka i u to vrijeme bilo je kulturno žarište grada.

-Iza objekta bila je smještena pravoslavna crkva i ovo je bilo mjesto na kojem se okupljao narod. U ovoj kući živjeli velikani – Nikola i Svetozar Koljević, kao i profesor Milanović i raduje me što će ovaj objekat postati mjesto kulturnih dešavanja u Banjoj Luci, jer je to gradu potrebno alternativno mjesto okupljanja za različite umjetnike– istakao je Pejašinović.

Direktorica Republičkog zavoda za zaštitu kultuno-istorijskog i prirodnog nasljeđa, Jasna Milešević kazala je da je Zavod od početka ukuljučen u projekat obnove kuće Milanovića u kontekstu nadzora nad izvođenjem radova, te iskoristila priliku da pohvali investitore ali i izvođače na izuzetnom pristupu rekonstrukciji ovog objekta.

-Zaista me raduje što se kultura vraća Banjoj Luci i moram da kažem da je zaista čast saradđivati sa ljudima koji su prepoznali važnost zaštite kulturne baštine, vodeći računa o tome da se kroz objekat dobije novi i uređen prostor ali da se istovremeno sačuva njegova autentičnost – istakla je Mileševićeva.

Podsjećamo, kuća Milanovića jedna je od prvih kuća koje su sgarađene u današnjoj Ulici Bana Milosavljevića, a sagradio ju je Savo Milanović davne 1893. godine.

Obnovu ću zajedno da finansiraju Grad Banja Luka i Vlada Republike Srpske, a za ovu namjenu biće izdvojeno oko 4,5 miliona KM.

Banjaluka

STANIVUKOVIĆ “Grad sporta ponovo blista, HVALA NAŠIM ŠAMPIONIMA” (FOTO)

Na Svjetski dan sporta, Banja Luka je još jednom pokazala zašto s ponosom nosi titulu grada sporta. Sportisti iz našeg grada nižu uspjehe na domaćoj i međunarodnoj sceni, a ovih dana ponovo su nas obradovali fantastičnim rezultatima.

Iz Francuske je stigla sjajna vijest – Odbojkaški klub invalida Banja Luka osvojio je bronzu na Završnom turniru Zlatne Evrolige. Ova medalja nije samo sportski uspjeh, već i snažna poruka o snazi duha, zajedništvu i upornosti. Ekipa na čelu s Novakom Grbićem još jednom je pokazala kako se ime Banje Luke s ponosom nosi širom Evrope.

Još jedan sportski biser dolazi iz Sarajeva – Stefan Dobrijević je osvojio Evropski kup u kik-boksu, potvrdivši još jednom da Banja Luka ima šampione u svim sportovima.

– Na Svjetski dan sporta, Banja Luka je ponovo pokazala da s pravom nosi titulu grada sporta! Medalje i priznanja stižu sa svih strana! Ponosni smo na sve vas. Hvala vam što grad predstavljate na najbolji mogući način i podsjećate nas na prave vrijednosti sporta – borbu, istrajnost i zajedništvo, izjavio je gradonačelnik Draško Stanivuković.

Banja Luka danas slavi svoje sportiste, svoje heroje – ljude koji svakodnevno dokazuju da sport nije samo igra, već način života i simbol jedinstva.

Nastavi čitati

Banjaluka

STANIVUKOVIĆ “Nacrt budžeta za 2025. godinu iznosi rekordnih 252 miliona KM, SKORO 20% VIŠE NEGO PROŠLE GODINE”

Gradonačelnik Draško Stanivuković rekao je kako je usvajanje Nacrta budžeta za 2025. godinu dobra stvar, jer Banja Luka na taj način dobija temelj.

-Nacrt budžeta za 2025. godinu iznosi rekordnih 252 miliona KM, skoro 20% više nego prošle godine. Ovo znači da nastavljamo sa svim dosadašnjim mjerama podrške, ali i započinjemo neke od najvećih projekata u istoriji našeg grada. Nastavljamo sa: subvencijama za boravak djece u privatnim vrtićima, besplatnim udžbenicima za sve osnovce i rekordnom novčanom podrškom pri rođenju djece, besplatnim javnim prevozom za penzionere, osobe starije od 65 godina i djecu iz višečlanih porodica, subvencijama za privredu i poljoprivredu, besplatnim maturama za srednjoškolce, besplatnim građevinskim dozvolama, legalizacijom i mnogim drugim važnim mjerama koje direktno stvaraju uštede u kućnim budžetima naših građana – rekao je gradonačelnik.

Dodao je i to kako su pred gradskom administracijom u ovoj godini i novi kapitalni projekti, poput izgradnje vodovoda Tunjice 1 i 2, te izgradnja mosta u naselju Dolac.

-Gradimo i najveći sportsko-rekreativni kompleks kod „Akvane“, žičaru na Banj brdu, novi kružni tok kod „Škorpiona“. Gradimo i “Kuće predah”, ustanovu za privremeno i trajno zbrinjavanje osoba sa poteškoćama u razvoju, kao i amfiteatar na otvorenom kod Pravnog fakulteta – istakao je on.

Naglasio je i to kako će biti nastavljeno uređenje šetališta od Gradskog do Rebrovačkog mosta, kao i nastavak izgradnje šetališta od Švedske plaže ka Vrućici.

-Usljediće i nastavak izgradnje Centralnog spomen-obilježja, kao i centar kulturnih i kreativnih industrija u Lazarevu. Nakon završetka i posljednjih imovinsko-pravnih izazova nastavljamo izradnju mosta u Česmi.Radimo na trajnom rješenju za Kočićev zbor, izgradnji arene za borbu bikova i potpuno novom Kočićevom ognjištu koje će biti trajni spomenik našem velikom piscu – istakao je on.

Dodao je i to kako ovaj je budžet dokaz da možemo raditi nove projekte, a istovremeno zadržati sve mjere podrške koje smo uveli.

-Banja Luka nastavlja putem decenije uspona i izgradnje – zaključio je Stanivuković.

Nastavi čitati

Banjaluka

GRAD SUOČEN SA NIZOM BLOKADA: Pitanje naplate parkinga samo jedna u nizu u režiji SKUPŠTINSKE VEĆINE

Osnivanje novog preduzeća je neisplativo

Ukoliko bi Banjaluka morala da osnuje takvo preduzeće, onda bi to morali učiniti i svi drugi gradovi u Srpskoj, navodi ona.

Odluka o upravljanju parkinzima i garažama je bila spremna, predložena odbornicima, ali kao takva nije dobila podršku odbornika u Skupštini Grada. SNSD se vodi tezom da je Ustavni sud navodno rekao kako Grad mora naplatu parkinga povjeriti drugom javnom preduzeću, što apsolutno nije tačno. Zakon jasno kaže da lokalna zajednica može, ali ne mora, da to učini.

Rekla je ovo gradski menadžer Mirna Savić – Banjac, koja je istakla i to kako će Gradska uprava zatražiti autentično tumačenje zakona od Narodne skupštine Republike Srpske, a sve kako bi se razjasnilo da li je osnivanje novog preduzeća za naplatu parkinga – zaista obavezno.

-Ukoliko bi Banjaluka morala da osnuje takvo preduzeće, onda bi to morali učiniti i svi drugi gradovi u Republici Srpskoj. Postavlja se pitanje – kome je uopšte u interesu da se osniva novo, vjerovatno gubitaško preduzeće, koje bi samo dodatno opteretilo budžet – upitala je ona.

Istakla je i to kako se Grad trenutno suočava sa nizom blokada, te da je ova još jedna u nizu.

-Na svaku njihovu blokadu odgovaramo sa pet pozitivnih inicijativa. Tako ćemo i ovaj put pronaći rješenje, jer energiju želimo da usvojimo na izgradnju i razvoj Banjaluke – rekla je Savić – Banjac.

Pomenula je i finansijski gubitak koji Grad trpi zbog nesprovođenja odluke o naplati parkinga.

-Godišnje prihode od oko 5 miliona KM sada nemamo. Uz to, Banjaluka je već zakinuta za sedam miliona maraka izmjenom Zakona o budžetskom sistemu. Pitam SNSD – kako planiraju raspoređivati novac iz budžeta ako se konstantno blokiraju izvori prihoda– uptala je ona.

Savić Banjac je istakla i to da bi problem već bio riješen da je odluka usvojena u skupštinskim klupama.

-Ustavni sud je samo precizirao da cijene parkinga mora usvajati Skupština Grada, a ne gradonačelnik. Mi smo tu odluku dostavili Skupštini i – da su je izglasali, problem bi već danas bio riješen. Ako postoji volja, postoji i način. Odluka može ponovo biti na dnevnom redu – rekla je Savić-Banjac.

Kao moguće alternativno rješenje Savić – Banjc je spomenula ZIBL, koji je već postojeće preduzeće koje bi moglo preuzeti ovu d‌jelatnost bez dodatnih troškova za građane.

-Moje pitanje je – zašto osnivati novo preduzeće ako već imamo ZIBL, koji bi mogao preuzeti posao bez dodatnog zapošljavanja, novih računovodstvenih timova i povećanja administracije? To bi bilo mnogo logičnije i ekonomičnije rješenje – zaključila je Savić-Banjac.

Nastavi čitati

Aktuelno