Connect with us

Banjaluka

Niču tri oaze za odmor pored Vrbasa

Iako vremenske prilike ne idu naruku kada je riječ o turističkoj sezoni, Vrbas kao jedan od banjalučkih simbola, dočekaće ovo ljeto sa do sada najviše uređenih plaža na kojima će moći uživati svi posjetioci.

Radovi na plaži između Zelenog i gradskog mosta uveliko traju, a iz Gradske uprave za “Glas Srpske” kažu da će do početka sezone biti završena rekonstrukcija plaže Vrućica, plaže u Srpskim toplicama te one na potezu između gradskog i Zelenog mosta.

– Tako će ovog ljeta svim našim sugrađanima, ali i turistima na raspolaganju biti tri nove oaze uz Vrbas.

Uređenje plaže na potezu od gradskog do Zelenog mosta odvija se predviđenom dinamikom i ova zona postaće novo mjesto za uživanje uz Vrbas – rekli su iz Gradske uprave.

Prema njihovim riječima, taj prostor dobiće nove klupe, ležaljke i mobilijar, kao i kutak za uživanje, a biće rekonstruisano i dječije igralište.

– Osim što se na ovoj lokaciji radi na potpunom uređenju obale Vrbasa i plaže, vođeni činjenicom da je ovo jedna od omiljenih lokacija brojnih sportista i rekreativaca našeg grada, ovaj dio biće obogaćen novim trim-stazama, šetališnim zonama, teretanom na otvorenom, terenima za rukomet i odbojku na pijesku i drugim sportskim sadržajima – kazali su iz Gradske uprave.

Kako kažu, užurbano se radi da plaže već na početku ljeta spremno dočekaju prve kupače.

– Kako bi plaža bila dostupna kupačima tokom ljetnih mjeseci, jedan dio ove plaže uskoro će biti završen i stavljen u funkciju, dok će drugi dio biti završen u toku ljeta – rekli su iz Gradske uprave.

Mještani naselja Obilićevo nestrpljivo čekaju da sportsko-rekreativna zona na ovom popularnom mjestu zablista u punom sjaju.

Stanovnica ovog naselja Milica Marić kaže za “Glas Srpske” da se nada ljepšim danima, ali i da će ova plaža biti pravo mjesto za porodični odmor.

– Radujemo se uređenju jednog ovakvog kompleksa, a kako čujemo biće uskoro i završeno. Moramo da čuvamo Vrbas i svaki njegov dio. Uređenje plaže i pratećih objekata biće jedna inovacija u kojoj ćemo porodično uživati.

Ljeto je ispred nas, doći će i topliji dani, a Vrbas je savršen za odmor i uživanje – rekla je Marićeva.

Uređenje obale

Gradonačelnik Draško Stanivuković ranije je rekao da je ovo projekat na koji je Banjaluka čekala decenijama.

– Naš grad bez rijeke je ništa, a nekako se decenijama unazad sklanjala i bježala od rijeka i iz objektivnih i onih neobjektivnih razloga, tako da u posljednjih 20 godina nismo imali nijedno ozbiljnije uređenje obala rijeka, novu plažu ili šetalište uz obale – kazao je Stanivuković.

GLAS SRPSKE

Banjaluka

DJEČAK IZ BANJALUKE helikopterom prebačen u Beograd na LIJEČENJE

Helikopter Uprave za vazduhoplovstvo Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske poletio je na još jednu misiju u kojoj se ne prevoze samo pacijenti, već nada, borba i šansa za život.

Petnaestogodišnji dječak, inicijala V.V., kojem je dijagnostikovan tumor na mozgu, hitno je transportovan iz Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske u Banjaluci na Klinički centar Srbije u Beogradu, gdje ga je već po slijetanju dočekao tim ljekara na dječijem odjeljenju Klinike za neurologiju.

Let je realizovan brzo i efikasno, odmah po prijemu zahtjeva za vazdušni medicinski transport. Iako je ovo bio već 32. ovakav let od početka godine, svaki od njih nosi posebnu težinu – jer iza svakog stoji priča o borbi, nadi i vjeri u novi početak, piše Provjereno.info.

Emocije su bile jake, ekipa pilota i medicinskog osoblja spremna, meteorološka situacija povoljna, a brzo vrijeme reakcije naš saveznik. Pod budnim okom ljekara i stručne posade, helikopter je sigurno prevezao malog pacijenta do Beograda, gdje će tim specijalista nastaviti borbu za njegov život.

Načelnik Uprave za vazduhoplovstvo MUP-a Republike Srpske Boban Kusturić uputio je riječi podrške porodici i izrazio nadu u uspješno liječenje.

– U ime cijelog tima ljekara, te pilota i pripadnika naše uprave, malom pacijentu želimo snagu, brz i uspješan oporavak. Naša je dužnost da reagujemo brzo, ali i da budemo uz naše građane u najtežim trenucima. Ovaj let je bio više od zadatka, bio je poziv čovječnosti – poručio je Kusturić.

Ova misija još jednom je potvrdila koliko je važna uloga hitnog medicinskog transporta, kao i koliko vrijedi svaki tren u spasavanju mladog života. Helikopteri MUP-a Republike Srpske nisu samo letjelice, oni su vrlo često krila nade.

Nastavi čitati

Banjaluka

TRINAEST GODINA OD TRAGEDIJE U ZALUŽANIMA: Za pogibiju pet mladića niko nije odgovarao

Prošlo je trinaest godina od stravične avionske nesreće koja je šokirala Banjaluku i region, a u kojoj su poginuli pilot Alen Crnalić (1988), instruktor padobranstva Nemanja Goronja (1980), instruktor Stefan Karanović (1989) i padobranci Nikola Stević (1993) i Srđan Kostić (1994).

Pad i tragičnu smrt sinova, uz zastrašujući vrisak, posmatrali su roditelji, a zatim su svojim vozilima bezuspješno pokušali da guraju olupinu aviona kako bi izvukli svoje najmilije.

Nesreća se dogodila 20. maja u 14 časova, a avion je pao samo nekoliko minuta nakon polijetanja, a nakon čega se zapalio.

Istraga koja je tada otvorena do danas nije završena, i za tu nesreću još niko nije odgovarao.

Nastavi čitati

Banjaluka

BANJALUČKI DAJAK! Tradicija koja ne tone

Ručna izrada čamaca iziskuje mnogo vremena i posla na godišnjem nivou u zavisnosti od potražnje možemo napraviti jedan ili nijedan, ali ljubav prema Vrbasu nas održava da se još time bavimo.

Rekao je ovo za “Glas Srpske” Andrej Zamolo, koji zajedno sa bratom Dariom čuva od zaborava jedan od osnovnih simbola Banjaluke, dajak čamac.

Uz oca su još kao djeca naučili ovaj zanat, a nakon njegove smrti 2006. godine nastavili su time da se bave samostalno te je većina dajak čamaca koji se danas voze Vrbasom djelo braće Zamolo.

Prvo se, kako je pojasnio, izrađuju prednji i zadnji dio čamca, špic i krma, zatim se pristupa sastavljanju, a potom se vrši impregnacija, zaštita, lakiranje i na kraju dobijemo finalni proizvod.

– Trup čamca se pravi od jelove daske koju je lako pronaći na ovim prostorima. Ona nije baš postojana u vodi, ali je lagana, jer kada bi čamac napravili od nekog težeg drveta on bi bio pretežak za vožnju. Međutim, kada se zaštiti i pravilno održava, čamac može trajati i preko 30 godina – naveo je Zamolo.

Prema njegovim riječima, špic se izrađuje od tvrđeg drveta poput hrastovine, jer trpi razne udare i drži konstrukciju dobro sastavljenom.

– Trup čamca se sastoji još od tri takozvana metalna rebra, koja dodatno učvršćuju konstrukciju. Potrebno je oko dvije sedmice laganijeg rada da se sve kompletira – kazao je on i dodao da voli i uživa u tome što radi.

Kako je istakao, čamac je namijenjen prvenstveno za vožnju po Vrbasu, stoga ga najčešće kupuju Banjalučani, ali potražnja nije prevelika.

– Osnovali smo “Dajak klub” 2010. godine i on okuplja sve ljubitelje dajak čamca. Iz godine u godinu sve je više zaljubljenika u ovu našu vještinu i tradiciju, stoga smatram da neće izumrijeti. Ne bi ni trebalo, jer je dajak čamac specifičan i nigdje u svijetu se ne vozi na ovaj način kao u Banjaluci – poručio je Zamolo.

Vozi se, kako je pojasnio, na način da se čamac gura uzvodno “motkom” dužine četiri metra, savladavajući brze struje i brzake kakve Vrbas ima.

– Glavni cilj dajakaša je da savladaju uzvodne brzake, što nigdje nećete vidjeti u svijetu. Nešto slično rade u Kembridžu sa takozvanim “punting boat”, ali kod njih je mirna voda. Međutim, kada je brza voda vrlo je bitna hidrodinamika čamca – rekao je Zamolo.

Kroz godine iskustva, dodaje, zaključio je da je idealna dužina čamca oko sedam i po metara, dubine do 30 cm i širine oko 77 cm, dok njegova težina iznosi otprilike oko 100 kilograma.

– Nadam se da će moj sin, koji ima deset godina, nastaviti sa ovom vještinom. Već se vrti oko mene dok radim i voli to, kao i moja kćerka, jer su se rodili u takvom okruženju. Pojaviće se, vjerujem, i neko izvan porodice ko će se zainteresovati za izradu dajaka – istakao je Zamolo.

Kada je u pitanju početak dajakaške sezone u Banjaluci, Zamolo je rekao da je u zavisnosti od vremenskih uslova to obično sredinom juna, jer da bi se vozio čamac potrebno je da nivo Vrbasa bude u minimumu.

Promocija

Veliki broj građana, ljubitelja Vrbasa i Banjaluke okupio se nedavno na Trgu Krajine gdje su posmatrali izradu tradicionalnog dajak čamca, u organizaciji “Dajak kluba” Banjaluka. Zamolo je istakao da je ovo druga godina zaredom da organizuju ovakav događaj te da su na ovaj način približili sugrađanima našu bogatu kulturnu baštinu.

– Mnogo ljudi je stajalo i posmatralo od početka do kraja sklapanje čamca. Mislim da im je bilo zanimljivo, jer smo praktično ni od čega sastavili trup dajaka za nekoliko sati – rekao je Andrej Zamolo.

Dodao je da su 2018. godine imali priliku da u Italiji na trgu sastave čamac za tri dana i potom ga provozaju u rijeci Adiđe što su građani ove zemlje dočekali sa velikim oduševljenjem.
Glas

Nastavi čitati

Aktuelno