Region
Djevojčica koju je otac držao kao roba smještena u hraniteljsku porodicu
Podsećamo, policija je osmogodišnju djevojčicu pronašla zaključanu u stanu u Mirijevu 27. marta, a otac Uroš Pašajlić je sutradan uhapšen. Dijete je bilo u kadi izgladnjelo, neuhranjeno i dezorijentisano i odmah je zbrinuto u Univerzitetskoj bolnici u Tiršovoj.
– Bilo je mračno. A kada smo ušli u kupatilo iz kade je izvirila devojčica, bila je jako mršava, jedva je sedela – rekla je policajka koja je pronašla nesrećno dijete nakon što je slučaj prijavila bivša partnerka Pašajlića.
– Otključali smo vrata kupatila i videli jeziv prizor. U kadi se nalazila devojčica. Dete je bilo u jakni, sa kapuljačom na glavi, okruženo đubretom i smećem – dodala je tada.
Prije mesec dana je ministarka za brigu o porodici i demografiju Darija Kisić rekla da je djevojčica još u Tiršovoj i da fizički napreduje svakim danom, kao i da je izvršen izbor adekvatne hraniteljske porodice.
Region
HEROJSKI POTEZ U VOZU: Kondukterka prepoznala nestalu djevojčicu Dunju Necić
Tokom sinoćnje vožnje na liniji voza 2416, kondukterka Jelena Nedjeljkov prepoznala je djevojčicu Dunju Necić, na osnovu informacija iz sistema Pronađi me, i odmah obavijestila nadležne službe, saopštila je danas kompanija Srbijavoz.
“Zahvaljujući savjesnoj i profesionalnoj reakciji zaposlenih kompanije Srbijavoz, devojčica Dunja Necić, za kojom je bila aktivirana potraga putem sistema Pronađi me, uspešno je pronađena i bezbedno predata nadležnim organima”, navodi se u saopštenju.
Kako se dodaje, ubrzo je uspostavljena koordinacija sa Ministarstvom unutrašnjih poslova Republike Srbije, čiji su pripadnici preuzeli djevojčicu po dolasku voza u stanicu.
Djevojčica je bezbjedno zbrinuta, a nadležni organi preduzimaju dalje korake u skladu sa zakonom, navodi Srbijavoz.
Pohvala za profesionalizam: Direktor Srbijavoza o pronalasku
„Ponosan sam na brzu i odgovornu reakciju naše zaposlene. Ovaj događaj još jednom potvrđuje značaj efikasne komunikacije i koordinacije između javnih sistema, kao i ulogu svakog pojedinca u zaštiti bezbednosti građana. Pohvaljujem i sve ostale kolege koji svoj posao obavljaju savesno i predano“, izjavio je Ljubiša Pejičić, v. d. direktora Srbijavoza.
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić saopštio je sinoć da je brzom i efikasnom reakcijom pripadnika MUP-a uspješno okončana potraga za maloljetnom Dunjom Necić (15) iz Novog Sada, čiji je nestanak bio prijavljen 29. aprila.
“Zahvaljujući pravovremenoj dojavi građana i dobroj koordinaciji policijskih službi, djevojčica je pronađena večeras u vozu na relaciji Beograd – Petrovaradin. Posebno je važno što su i ona i maloljetnik koji je bio sa njom pronađeni u dobrom opštem stanju”, rekao je Dačić sinoć, navodi se u saopštenju MUP-a.
Region
PUCA NOVI SISTEM KONTROLE GRANICA EU: Turistička sezona ukida EES
Novi sistem ulaska i izlaska u EU (EES), koji je trebalo da postane revolucija u kontroli granica, pretvorio se u pravi fijasko.
Nakon što je Grčka prva “probila led” i suspendovala biometrijske provjere za Britance do septembra, stručnjaci vjeruju da će njen primjer slijediti Italija i Portugal, a potencijalno i Hrvatska.
Iako je EES postao potpuno operativan prošlog mjeseca u 25 zemalja Šengena, uključujući i Hrvatsku, njegova primjena izazvala je haos, višesatna zadržavanja i propuštene letove.
Sistem zahtijeva od putnika izvan EU da daju biometrijske podatke – skeniranje lica i otiske prstiju – na posebnim kioscima, što se u praksi pokazalo kao nepremostiva prepreka za aerodrome usred sezone.
Grčka je odlučila da stopira primjenu pravila do septembra kako bi zaštitila svoju ekonomiju od “traljavog” uvođenja sistema, s obzirom na to da britanski turisti tamošnjoj privredi donose 3,5 milijardi evra godišnje.
Turistički stručnjaci procjenjuju da Portugal i Italija neće sjediti skrštenih ruku dok im Grčka “otima” goste lakšim prolaskom granice.
“Nijedna zemlja ne želi da gleda kako joj turisti odlaze drugdje samo zato što se pridržava EU pravila koja ne funkcionišu”, poručuju stručnjaci iz kompanije Holiday Extras, prenosi Dnevnik hr.
Prema njihovim procjenama, sistem bi se mogao srušiti kao kula od karata prije vrhunca sezone, a među zemljama koje bi mogle popustiti navode se i Španija, Francuska te Hrvatska, piše Daily Mail.
Ryanair: “IT sistem je polupečen”
Oštre kritike stižu i iz Ryanaira, odakle pozivaju vlade da hitno suspenduju EES do septembra. Neil McMahon iz uprave Ryanaira tvrdi da vlade pokušavaju uvesti “polupečen IT sistem” usred najprometnije putničke sezone, zbog čega putnici plaćaju cijenu čekajući satima u redovima.
Vjeruje se da je Evropska komisija trenutno nemoćna. Čak i ako bi EU pokrenula postupke protiv zemalja koje krše pravila, bilo kakve finansijske kazne bile bi zanemarive u poređenju s prihodima od turizma koje bi te zemlje izgubile zbog haosa na aerodromima.
Putnicima koji ipak moraju prolaziti kroz EES sistem, udruženja turističkih agencija savjetuju korištenje zvanične mobilne aplikacije kako bi unaprijed registrovali svoje podatke i barem donekle ubrzali proces.
Region
VELIKE PROMJENE ZA TURISTE Hrvatska uvodi stroga pravila za smještaj
Svi koji planiraju letovanje na hrvatskoj obali ove godine moraju da se pripreme na značajne promjene.
Od 1. juna 2026. na snagu stupa novi paket zakona koji iz temelja mijenja tržište privatnog smještaja i uvodi red u turističku ponudu, piše austrijski portal Hojte.
Glavna novost ove reforme je uvođenje obaveznog registracionog broja za svaku smještajnu jedinicu. Bez tog broja apartmani i kuće za odmor više neće moći da se oglašavaju na popularnim platformama poput Airbnba ili Bookinga.
Za turiste to znači veću sigurnost i potvrdu da dolaze u legalan objekat, ali bi moglo da dovede do manje ponude jer će mnogi neprijavljeni iznajmljivači preko noći nestati sa tržišta.
Strože kontrole i uključivanje carine
Novi propisi donose i znatno stroži nadzor. Uz klasične inspekcije, u potragu za ilegalnim iznajmljivačima kreću komunalni redari, pa čak i carina. Cilj je suzbijanje sive ekonomije i veća transparentnost. Putnicima se savjetuje da prilikom rezervacije obavezno provere da li objekat ima zvanični broj registracije, prenosi BlicBiznis.
Promene neće osjetiti samo iznajmljivači, već i sami turisti, posebno mlađi. Cilj je da se stane na kraj pretjeranom partijanju i problemima koje donosi masovni turizam, pa tako “Hojte” piše da se uvode stroža pravila za konzumaciju alkohola u javnim “parti” zonama, a energetska pića postaju zabranjena za mlađe od 18 godina.
Takođe, lokalne vlasti dobijaju veća ovlašćenja za uvođenje djelimičnih zabrana točenja alkohola u određenim regionima.
Kvalitet ispred kvantiteta
Iza ovih mjera stoji jasan zaokret u strategiji, smatraju Austrijanci. Hrvatska želi da pobjegne od imidža destinacije za nekontrolisani masovni turizam.
Fokus se prebacuje na održivost i kvalitet. Iako će stroži standardi dugoročno podići nivo usluge, stručnjaci upozoravaju da bi manja ponuda u početku mogla da dovede do rasta cijena smještaja, prenosi BlicBiznis.
-
Svijet2 dana agoRatko Mladić ponovo imao moždani udar, PREBAČEN U BOLNICU U HAGU
-
Hronika2 dana agoKOLONA KOJA NIJE STIGLA: Sjećanje na stradale vojnike JNA u Dobrovoljačkoj
-
Hronika3 dana agoU SARAJEVU UBIJENA ELMA GODINJAK-PRUSAC: “Bila je u postupku razvoda, Tarik ju je uhodio”
-
Hronika3 dana agoUBIJENA NOVINARKA U SARAJEVU: Bivši suprug oteo njihovo petogodišnje dijete
-
Hronika2 dana agoPostavljao kamere da prati bivšu, ZNAO DA RUKUJE ORUŽJEM: Isplivali novi detalji o osumnjičenom za ubistvo novinarke u Sarajevu
-
Politika3 dana agoSTANIVUKOVIĆ ČESTITAO PRAZNIK RADA: Važan balans između poslovnog i porodičnog života
-
Svijet2 dana agoTramp napao Merca pa povlači vojsku iz Njemačke: “RADI UŽASAN POSAO”
-
Politika3 dana agoBASARA ALARMIRA: Diskriminacija trudnica iza „zakona“ – šta se zapravo dešava?
