Hronika
Zorić priznao okrutno ubistvo djevojke, odrekao se prava na suđenje

Žarko Zorić (39) priznao je krivicu u Okružnom sudu u Prijedoru za svirepo ubistvo svoje djevojke Nede Milojević (44).
Zorić je sve navode optužnice priznao na glavnom pretresu i tako se odrekao prava na suđenje. Sudsko vijeće je prihvatilo njegove priznanje i izricanje presude je zakazano za petak, potvrđeno je za UNU.
Osim za teško ubistvo na svirep i podmukao način, za koje prijeti i doživotni zatvor, Zorić se tereti i za izazivanje opšte opasnosti, jer je otvorenim plamenom zapalio stan Milojevićeve. Požar se proširio na inventar u dnevnom boravku i zahvatio je međuspratnu konstrukciju, usljed čega je došlo do urušavanja dijela konstrukcije stana koji se nalazi u prizemlju zgrade.
Zločin je počinjen 20. januara ove godine oko devet časova ujutro u stanu Milojevićeve, na prvom spratu zgrade u ulici Ilije Stojanovića u Prijedoru.
„Nakon verbalnog sukoba sa emotivnom partnerkom Nedom Milojević, sa kojom je živio u stanu, optuženi je fizički napao oštećenu u kuhinji. U namjeri da je liši života uzeo je kuhinjski nož i više puta nožem ubo oštećenu, koja se pokušala zaštititi rukama, u predjelu glave, vrata i ruku. Nanio joj je ubodne i rezne rane u predjelu potiljka, desnog obraza, donjeg dijela vrata, kažiprsta i srednjeg prsta desne šake“, navodi se u optužnici.
Pojašnjava se da je Milojevićeva usljed tih povreda pala na ležaj u kuhinji.
„Dok je žrtva ležala, dajući znake života i trpeći intezivne i dugotrajne bolove i patnje, uporan u namjeri da je liši života i spriječi da eventualno pozove pomoć, optuženi je uzeo truleks krpu i istu ugurao žrtvi u grlo, svjestan činjenice da će oštećena na ovaj način trpiti bolove i patnje, što je dovelo do nasilnog mehaničkog ugušenja oštećene i smrtnog ishoda, nastalog kao posljedica začepljenja grkljanja i ždrijela truleksom, potpomognut oštećenjem vratnog dijela kičmene moždine“, navodi se optužnici.
Dodaje se da je Zorić nakon toga prešao u dnevni boravak i zapalio papir, u namjeri da na taj način izazove požar i prikrije izvršenje krivičnog djela, svijestan činjenice da se radi o stambenoj zgradi sa više stanara gdje će požarom izazvati opasnost za njihove živote i imovinu većeg obima, na šta je i pristao.
„Nakon toga je napustio stan i otišao u Komunalno preduzeće u kojem je zaposlen, a zatim u kafe bar „Boler“ gdje je konzumirao alkohol i igrao igre na sreću.
Po njegovom izlasku iz stana požar se proširio na inventar u dnevnom boravku i zahvatio međuspratnu konstrukciju, uslijed čijeg sagorjevanja je došlo do urušavanja dijela međuspratne konstrukcije u stanu koji se nalazi u prizemlju zgrade i iz kojeg je vlasnica neposredno prije toga izašla, dok je širenje požara na ostatak stambene zgrade spriječen blagovremenom reakcijom pripadnika vatrogasne jedinice iz Prijedora“, navodi se u optužnici.
(Glas Srpske)
Hronika
ZATVORENICI U BIH DIGLI GLAS! Šalju žalbe zbog GLADI, USLOVA i ZABRANA, tvrde da ih šalju u SAMICU!

Zatvorenici u Bosni i Hercegovini sve češće pišu žalbe, pa ih je tako lani na adresu Ombudsmana u BiH stiglo više nego godinu prije.
Pokazuju to podaci ove institucije objavljeni u Godišnjem izvještaju o rezultatima aktivnosti Institucije ombudsmana za ljudska prava BiH za 2024. godinu.
“Tokom 2024. godine zaprimljeno je 107 žalbi, što predstavlja povećanje u odnosu na 2023. godinu za 21 žalbu. Žalbe su se odnosile na zdravstvenu zaštitu, uslovni otpust, krivične postupke koji se vode pred sudovima, poboljšanje smještajnih kapaciteta u zatvorima i drugih uslova u kojima borave osuđena lica, kao i na zahtjeve osuđenih lica za transfer u druge susjedne države na izdržavanje kazne zatvora”, naveli su iz ove institucije.
Tako su se Ombudsmanu u BiH prošle godine obratili pritvorenici zbog navodnog neadekvatnog i nehumanog tretmana u Zavodu za izvršenje krivičnih sankcija, pritvora i drugih mjera BiH, navodeći da su u potpunosti izolovani i da se upućuju u samicu. Međutim, to nije utvrđeno.
“U ovom predmetu obavljen je razgovor sa upravom Zavoda, izvršen je uvid u zavodske službene evidencije i medicinsku dokumentaciju pritvorenika, izvršen je obilazak pritvorskih prostorija i obavljen je razgovor sa pritvorenim licima. Tokom postupka istraživanja utvrđeno je da pritvorenici nisu bili smješteni u samice niti su bili podvrgnuti nehumanom tretmanu”, piše u izvještaju.
Bez obzira na to što su iza rešetaka, zatvorenicima se mora omogućiti pristup doktoru, bez obzira na režim kojem podliježu i moraju im se obezbijediti lijekovi u skladu sa njihovim zdravstvenim stanjem.
Upravo zbog žalbe na zdravstvenu zaštitu u Kazneno-popravnom zavodu u Doboju, lani je reagovao Ombudsman u BiH.
“Pritvoreno lice se obratilo Ombudsmanu BiH navodeći da je stupilo u štrajk glađu nezadovoljno propisanom terapijom i zdravstvenom zaštitom. Predstavnici Institucije ombudsmana su odmah stupili u kontakt sa upravom Kazneno-popravnog zavoda u Doboju i pritvoreno lice je prestalo sa štrajkom u kratkom periodu. Tokom postupka istraživanja utvrđeno je da pritvoreno lice po preporuci doktora nije više radno angažovano i smješteno je u stacionar. U stacionaru boravi samo i ustanova mu je osigurala ventilator da mu olakša vrućine i aparat za disanje”, kažu iz Ombudsmana u BiH.
I lani su se Ombudsmanima u BiH obraćali osuđenici zbog nemogućnosti dobijanja vanzavodskih pogodnosti. Tako se u izvještaju ove institucije navodi da im se obratio zatvorenik koji je izdržao zatvorsku kaznu u trajanju od šest godina i tri mjeseca, te iako je tražio vanzavodske pogodnosti, to mu nije odobreno zbog negativne policijske provjere.
Zatvorenik je naveo da je radio u vešeraju, ali da je od toga odustao zbog nezadovoljstva.
“Predloženo mu je da se ponovo radno angažuje, nastavi dobro vladati i izvršavati svoje obaveze, kako bi imao veću mogućnost da u narednom periodu ostvari pravo na pogodnosti u skladu sa zakonskim odredbama”, navode oni.
Takođe, tokom 2024. godine predsavnici Institucije ombudsmana u BiH su posjetili kazneno-popravne ustanove u Sarajevu, Zenici, Bihaću, Tuzli, Banjaluci, Doboju i Mostaru.
Inače, broj žalbi godinama unazad se povećava, pa je tako tokom 2023. godini evidentirano 86 žalbi, a 2022. godine u Odjelu za praćenje prava lica lišenih slobode zaprimljeno je 77.
Tada su se žalbe najčešće odnosile na pravo na korištenje vanzavodskih pogodnosti, posjete osuđenim licima, ostvarivanje prava na zdravstvenu zaštitu i uslove smještaja u ustanovi.
Hronika
PREOKRET! Povratnica Jela Pejić nije ubijena?!

Iz Tužilaštva Tuzlanskog kantona saopštili su preliminarne rezultate obdukcije tijela Jele Pejić i naveli kako smrt nije nastupila kao posljedica primjene sile neke druge osobe te da se ne radi o ubistvu.
– Prema preliminarnim rezultatima obdukcije, koje je vještak sudske medicine usmeno saopštio dežurnom tužiocu, smrt starice Jelene Pejić (rođena 1949. godine), čije tijelo je pronađeno u porodičnoj kući na Ozrenu, nije nastupila kao posljedica primjene sile neke druge osobe i ne radi se o ubistvu – naveli su iz tužilaštva.
Dodaju da se u nalazu i mišljenju obducenta navodi da je starici, koja je teški srčani bolesnik, pozlilo i da je pala te da je smrt posljedica povrede koju je nakon pada zadobila u predjelu vrata.
– Takođe, i drugi do sada pribavljeni dokazi tokom istrage ne upućuju da se radi o smrti koja je nastupila kao posljedica djelovanja druge osobe. Istražni organi provode detaljnu istragu i sve važne detalje ćemo objaviti sutra tokom dana – istakli su iz tužilaštva.
Podsjećamo, beživotno tijelo 76-godišnje P. J. sa višestrukim povredama juče je pronašao njen unuk u povratničkom selu Panjik na Ozrenu.
Hronika
STRAHOTA NA OZRENU! Poznat identitet ubijene srpske povratnice

Srpska povratnica Jela Pejić ubijena je sinoć u naselju Rovine kod Lukavca, rekao je Srni predsjednik povratničke mjesne zajednice Panjik Miladin Nedić.
On je naveo da je starica žiivjela sama i da se Rovine nalaze neposredno uz međuentitetsku granicu.
Nedić je naveo da je o ovom incidentu obaviješten jutros i da za sada više informaca o ovom slučaju nema.
Predsjednik mjesne zajednice Tumare Ljubiša Mijatović rekao je Srni da je ovo loša poruka svim srpskim povratnicima.
On kaže da je neprijatno iznenađen i da je o incidentu saznao iz medija.
Ubistvo starice je jedno u nizu nad srpskim povratcima u Lukavcu.
Kantonalni sud u Tuzli je u januaru ove godine donio prvostepenu osuđujuću presudu protiv Samela Ćatića koji je 30. jula 2023. godine u Tumarana ubio devedesetogodišnju srpsku povratnici Jovanku Đurić.
Srna
-
Region2 dana ago
SITUACIJA SE NE SMIRUJE! U toku hapšenje grupe studenata koji blokiraju fakultete
-
Banjaluka3 dana ago
“DALI SMO ZAVJET I ISPUNJAVAMO GA”: Gradimo spomen-obilježje u čast borcima Vojske RS
-
Region2 dana ago
VUČIĆ NE ODUSTAJE “Neću potpisati pomilovanja, biće još uhapšenih!”
-
Svijet2 dana ago
SADA SE MIJENJA SVE! Iran zabranio direktoru IAEA pristup nuklearnim postrojenjima, UKLONILI I KAMERE
-
Politika3 dana ago
“BJEŽE OD ISTINE”: Migranti i rezervni sastav policije služe kao dimna zavjesa ZA KOLAPS JAVNIH PREDUZEĆA
-
Region3 dana ago
UHAPŠEN ZBOG PRIJETNJI VUČIĆU, pronađeno oružje
-
Društvo22 sata ago
“PAKAO NA GRANICI! Hrvatima prijavljujete i JAJA, a evo šta vam sve mogu ODUZETI, UNIŠTAVAJU robu pred očima turista!
-
Region2 dana ago
NOĆ NEREDA! Sukobi u Beogradu – 48 policajaca ranjeno, 77 uhapšenih!