Connect with us

Društvo

Nema pravde za ubijene Srbe na krvavi Petrovdan

Srna

Muž Ivan nestao je na Zalazju i nađen je i sahranjen nakon 20 godina. Za njega i ostale koji su živi zarobljeni pa ubijeni u Srebrenici još niko nije odgovarao, iako postoje svjedočenja i očevici su davali izjave, ali oni koji odlučuju to omalovažavaju.

Rekla je to Staka Cvjetinović, na Zalazju kod Srebrenice, gdje je danas služen parastos kod Spomen-kosturnice ubijenim i poginulim u dva posljednja rata, prislužene su svijeće za pokoj duša 69 poginulih i 22 zarobljena pa ubijena Srbina na Petrovdan 1992. godine i položeno cvijeće na spomen-obilježje povodom obilježavanja 31 godine od tog velikog srpskog stradanja.

Cvjetinovićeva je ogorčena na rad haškog i pravosuđa BiH. Ona je istakla da su joj bivše komšije Bošnjaci pričali da su njenog muža unakaženog doveli u Srebrenicu i vodali ulicama da pokažu kako izgleda “ćetnik”.

“Ubijen je u logoru, a niko odgovarao nije, nema pravde za Srbe i mladima treba prenositi šta se dešavalo, da znaju da im se to ne ponovi”, rekla je Cvjetinovićeva, a prenosi Srna.

Cvijeće na spomen-obilježje položili su potpredsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Petko Rankić, delegacije republičkih, regionalnih i opštinskih organizacija proisteklih iz Odbrambeno-otadžbinskog rata, načelnci opština Srebrenica Mladen Grujičić i Bratunac Lazar Prodanović, te delegacije ovih oština, kao i više stranačkih delegacija iz Srpske i delegacija Srpske radikalne stranke Srbije.

Rankić je rekao da su prislužene svijeće za pokoj duša i odata počast za 69 poginulih i 22 zarobljena pa ubijena Srbina na Petrovdan 1992. godine.

“Oni su ubijeni ovdje, kod svojih kuća, braneći porodice i imanja. Oni nikog nisu napadali. A šta su muslimanske jedinice ovdje radile opisao je Ibran Mustafić u knjizi ‘Planirani haos’ u kojoj prenosi svjedočenje očevica koji je gledao kako je Naser Orić ubio sudiju Slobodana Ilića”, rekao je Rankić.

On je istakao da nema suživota u BiH dok pravosuđe BiH ovako radi jer je život Srba nemoguć u takvim uslovima.

“Okrivljuju i osuđuju nas za sve, a za masovne zločine nad Srbima u ovom kraju niko nije odgovarao. Na području Srebrenice i Bratunca 1992. godine Orićeva vojska ubila je oko 2.000 Srba, od kojih 80 odsto civila i oko 500 je sahranjeno u Bajinoj Bašti jer su srpska sela bila uništena i okupirana”, objasnio je Rankić.

Grujičić je istakao da je poruka ista kao i prethodnih godina, samo se brojka mijenja, a to je “31 godina od zločina bez kazne” u Zalazju.

“Nažalost, srpske porodice su već navikle na to, ali i dalje ukazujemo na nepravdu i na zločine koji su počinjeni nad srpskim narodom, te da su zločini počinjeni na svim zaraćenim stranama u BiH, ali pravosuđe i zapadni političari to ignorišu i prave se da ne znaju i ne čuju”, istakao je Grujičić.

Branimr Kojić, predsjednik Skupštine Republičke organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila, rekao je da pravde za Srbe nema, a iz Sarajeva i međunarodne zajednice pojačavaju pritiske i optužbe na srpski narod.

Prije parastosa, članovi porodica poginulih, saborci, boračke i opštinske delegacije Srebrenice i Bratunca položili su cvijeće na groblju u Bratuncu, gdje je sahranjen najveći broj ubijenih, te na srpskim stratištima u Biljači i Sasama.

NEZAVISNE

Društvo

PREDIVNE VIJESTI! Srpska bogatija za 32 bebe

U Republici Srpskoj u protekla 24 časa rođene su 32 bebe, 14 djevojčica i 18 dječaka, rečeno je Srni u porodilištima.

Najviše, 13 beba rođeno je u Banjaluci, pet u Zvorniku, četiri u Gradišci, tri u Doboju, po dvije u Bijeljini, Istočnom Sarajevu i Nevesinju, a jedna u Prijedoru.

U Banjaluci je rođeno osam dječaka i pet djevojčica, u Zvorniku četiri djevojčice i dječak, u Gradišci tri dječaka i djevojčica, u Doboju dva dječaka i djevojčica, u Bijeljini, Istočnom Sarajevu i Nevesinju po dječak i djevojčica, a u Prijedoru dječak.

Poroda nije bilo u Foči i Trebinju, prenosi Srna.

Nastavi čitati

Društvo

CIJENE U BIH KONSTANTNO RASTU: Trgovci zarađuju ekstra, građani siromašniji, a političari šute

Potrošačka korpa u Bosni i Hercegovini bilježi rekordne iznose. Prema posljednjim podacima, u junu je iznosila čak 3.180 KM u Federaciji BiH, dok je u maju u Republici Srpskoj dostigla 2.738 KM — najviše u posljednjih deset godina u oba entiteta.

Rast cijena osnovnih životnih namirnica i usluga nastavlja da nadmašuje rast plata, zbog čega građani sve teže preživljavaju. Iako postoje kontrole tržišta, efekti su minimalni.

– Imamo najveći iznos potrošačke korpe otkako se rade analize. Rast cijena i troškova života više ne prati rast plata – navode iz sindikalnih organizacija oba entiteta.

Prema podacima sindikata, gotovo polovina mjesečnih troškova i dalje otpada na prehranu. Istovremeno, cijene u sektorima stanovanja, režija i brojnih usluga nastavljaju rasti širom zemlje.

Božana Radomir iz Saveza sindikata RS upozorava da je rast cijena konstantan i neopravdan.

– Od kraja 2021. imamo stalni rast cijena, uvezenu inflaciju, probleme s energentima. Svako povećanje plata bilo je samo usklađivanje, ali nije moglo pratiti rast troškova života. Danas dvije trećine radnika ne može platom pokriti ni 30 do 50 odsto potrošačke korpe – kaže Radomir.

Građani sve češće tragaju za popustima, kupuju manje količine i primjećuju nove “trikove” u trgovinama.

– Imam osjećaj da je to sve dogovor između trgovina. Cijene skaču, hrana je najgora. To kod nas nikad stagnirati neće – kazala je jedna sagovornica iz Mostara, piše N1.

– Pola kilograma kafe je 15 maraka, kilogram 30. Svaki dan dođeš – nova cijena – dodao je građanin iz Banjaluke.

Iako trgovci poskupljenja pravdaju povećanjem plata, poreza i cijena energije, analize pokazuju da stvarni rast ulaznih troškova ne opravdava toliki skok maloprodajnih cijena.

Jovan Vasilić, predsjednik Udruženja potrošača „Zvono“ iz Bijeljine, smatra da je situacija alarmantna, dok nadležni u RS tvrde da marže nisu prekoračene.

Ministar trgovine i turizma RS Denis Šulić izjavio je: “Nastavljamo inspekcijske kontrole marži na osnovne životne namirnice i robu široke potrošnje. Prema izvještajima, marže trenutno ne prelaze visinu definisanu uredbom.”

Međutim, javnost ne vidi konkretne rezultate. Prethodne mjere, poput ograničavanja marži ili bojkotovanja trgovina, nisu dale dugoročne efekte. Cijene ne rastu više stihijski, već planski, i sve ih je teže ispratiti.

Građani ćute, političari ostaju nijemi, a inspekcija tek povremeno reaguje. U isto vrijeme, trgovci ostvaruju ekstra profite, a budžetski prihodi od PDV-a nikada nisu bili veći.

Zaključak je jasan – oni koji pune budžet i dalje su najslabija karika sistema.

Nastavi čitati

Društvo

NEMA VRUĆINA U BiH danas oblačno sa kišom!

U BiH danas se očekuje pretežno oblačno vrijeme sa kišom i lokalnim pljuskovima, koji na jugu mogu biti praćeni grmljavinom.

U drugom dijelu dana postepeni prestanak padavina i smanjenje oblačnosti. Vjetar slab do umjeren sjeverni i sjeveroistočni.

Jutarnja temperatura zraka od 13 do 19, na jugu do 24, a dnevna od 17 do 23, na jugu zemlje od 27 do 33 °C.

Nastavi čitati

Aktuelno