Hronika
Pogledajte kako su prevaranti iz Foče preko interneta zaradili 10,2 miliona maraka

Prevaranti iz Foče su za šest godina zaradili više od 10,2 miliona maraka varajući građane preko interneta i nudeći im lažne rezultate sportskih utakmica, potvrđeno je za Srpskainfo.
Policijska uprava Foča još se od 2017. godine uhvatila u koštac sa ovim problemom, pa je do sada provela više od 10 akcija i do sada uhapsila oko 250 osoba.
Zadnji slučaj otkriven je prije 15 dana, kada je policija u Foči uhapsila V.A. i K.A, koji su osumnjičeni da su ukupno oprali 511.000 KM kroz takozvane kladioničarske prevare.
Nudili “tačne” ishode sportskih mečeva
Prvo je policija uhapsila V.A, kojeg terete za pranje novca, te da je tako došao do oko 221.000 maraka.
– V.A. se sumnjiči da je od juna 2021. do aprila ove godine stekao taj iznos, tačnije novac koji je uplatilo više osoba s prostora jugoistočne Evrope, dovodeći ih u zabludu nudeći im tačne ishode sportskih mečeva – naveli su iz policije.

Istog dana pretreseni su stan, pomoćne prostorije i vozilo koje koristi V.A. i tom prilikom pronađeni su određeni dokazi koji će poslužiti u daljem krivičnom postupku.
Tada su pripadnici Odjeljenja kriminalističke policije Foča uhapsili i K.A. iz Foče, kojeg takođe terete za pranje novca.
On je uhapšen kada je na šalteru pošte uplaćivao novac za koji se sumnja da je opran.
– Pregledom K.A. pronađena je veća količina novca. Za njega se sumnja da je od novembra 2021. do aprila ove godine uzeo oko 290.000 KM – rekli su tada u policiji.
Šema
Izvor blizak istrazi pojasnio je da su se prevaranti na društvenim mrežama reklamirali da imaju tačne rezultate za određene utakmice.
– Kada bi im se potencijalne žrtve javile, oni bi im objasnili kako sigurno znaju rezultate određenih utakmica. Zatim bi od njih tražili da im uplate novac preko transfera. Nakon što bi dobili novac, javili bi im rezultat za određenu utakmicu, a ukoliko bi pogodili rezultat, prevara bi se nastavljala. Tada bi im tražili duplo veći iznos za novu dojavu i tako bi sve radili dok jednom ne pogriješe rezultat. Nakon toga bi žrtvu blokirali i više ne bi imali kontakta s njom – pojasnio je naš sagovornik.
On je dodao da je bilo i slučajeva da ih blokiraju odmah nakon što dobiju novac.
Oštećenih je bilo iz Sjeverne Makedonije, Srbije, Hrvatske, Crne Gore, Slovenije, Austrije, Švajcarske, Njemačke, Francuske i drugih zemalja.
Portparol Policijske uprave Foča Svjetlana Govedarica rekla je za Srpskainfo da su policijski službenici ove Uprave od 2017. do aprila 2023. godine postupali i realizovali operativne akcije po saznanjima da su određene osobe iz više zemalja putem interneta tj. društvenih mreža, preko aplikacija fejsbuk, viber, instagram, bili meta napada izvršilaca koji su reklamirali navodno namještene sportske događaje, utakmice, dobitne kladioničarske listiće.
– Naime, izvršioci krivičnih djela prevare su sa navodnim dobitnim tiketima sa većim količinama novca u različitim valutama i apoenima privlačili pažnju oštećenih. Stupajući u kontakt sa istim i nudeći im da uz određenu novčanu naknadu ostvare mogućnost dobitka na kladionicama tako što će im oni, nakon što im oštećeni uplate novac dostaviti podatke o namještenim utakmicama i sigurne kvote ili će izvršiti uplatu za njih, na koji način bi stekli veću protivpravnu imovinsku korist – pojasnila je Govedarica.
Tri krivična djela
S tim u vezi Policijska uprava Foča je u posmatranom periodu sprovela više operativnih akcija u cilju prikupljanja materijalnih dokaza za krivična djela Prevara, Iznuda i Pranje novca.
– Tokom 2017. godine proveli smo akciju „Dojave 1“ i „Dojave 2“, iduće dvije godine smo imali akcije „Dojave 3“ i „Dojave 4“. U 2020. godini je bila akcija „Dojava 5“, a sljedeće godine smo realizovali policijsku akciju „Siguran dobitak“. Prošle i ove godine su bile akcije „Kod“, „Kod 2“, „Tiket“, te „Kod 3“ i „Moneta“ – istakla je Govedarica.
Prema njenim riječima, u periodu od 2017. do aprila 2023. godine ukupna protivpravna imovinska korist koji su ostvarili izvršioci ovih krivičnih djela (Prevara, Pranje novca, Iznuda) iznosi oko 9.700.000 konvertibilnih maraka.
– Ukupan broj krivičnih djela je 229, a broj Izvještaja o počinjenom krivičnom djelu je 226. Ovim izvještajom je obuhvaćeno 268 osoba, od kojih su 56 povratnici u izvršenju krivičnih djela – rekla je Govedarica.
Hronika
OPTUŽEN POZNATI BANJALUČKI HAKER: “Sabrana djela” Aljoše Borkovića – TR “Bratunac”, bolnica, advokati…

Osnovni sud Banjaluka potvrdio je optužnicu protiv poznatog banjalučkog hakera Aljoše Borkovića (39).
Borković se tereti za krivična djela neovlašten pristup kompjuteru, kompjuterskoj mreži, telekomunikacionoj mreži i elektronskoj obradi podataka, zatim neovlašteno korištenje ličnih podataka, te kompjuterska prevara i ucjena.
Borković je u aprilu prošle godine uhapšen u Hrvatskoj, na osnovu potrage MUP-a Republike Srpske, a tereti se za brojna krivična djela kompjuterskog kriminaliteta.
MUP RS je protiv njega vodio više istraga zbog krivičnih djela počinjenih na štetu više pravnih i fizičkih lica iz BiH, ali i Hrvatske, a među kojima su privatne firme, klinike, advokatske kancelarije, ali i Tehnički remont Bratunac, kao i nekoliko osoba među kojima je Ivan Begić, nekadašnji PDP-ov odbornik u Banjaluci.
U optužnici koju je protiv Borkovića podiglo Okružno javno tužilaštvo Banjaluka, otkriveno je na koji način je djelovao ovaj najpoznatiji haker iz ovog grada.
U prvoj tački optužnice, tereti se da je 28. decembra 2020. godine u Banjaluci neovlašteno uključio u kompjuter Tehničkog remonta „Bratunac“.
“Sa svog laptopa je uputio dokument naziva „TRB.docx“, odnosno tekstualnu email poruku potpisanu imenom „Milutin Karić“ sledećeg sadržaja: Poštovanje, u prilogu emaila šaljem zahtjev za narudžbu od klijenta kojeg ja zastupam. U navedenom prilogu nalazi se spisak sa svim artiklima kao i količinama istih koje su nam potrebne. Nadamo se da ćete nam ubrzo odgovoriti, te poslati predračun. S obzirom da se radi o narudžbi prema našoj procjeni o minimalno 1.300.000 evra nadamo se ekspresnom odgovoru, te svakako i sastanku ukoliko ste u mogućnosti ispoštovati naše zahtjeve “, navodi se u optužnici i dodaje da je poruka sadržavala i poveznicu na link.
U drugoj tački optužnice je precizirano kako je od aprila do 29. avgusta 2021. godine neovlašteno pristupio kompjuterskim sistemima i elektronskim bazama podataka 25.000 pacijenata jedne specijalne hirurške bolnice! Dodaje se da je instalirao maliciozni softver upućujući tekst poruke: „U prilogu šaljem svoju kompletnu medicinsku dokumentaciju. Kao što možete vidjeti, bolujem od izuzetno rijetke bolesti. Interesuje me posjeduje li vaša klinika stručnjake za navedenu oblast i bolest, te koliko bi me koštalo liječenje. Živim u inostranstvu…”, navodi se, između ostalog, u optužnici.
Pri tome je bez saglasnosti, preuzeo podatke o pacijentima ove zdravstvene ustanove, sa imenom i prezimenom pacijenta, jedinstvenim matičnim brojem, adresom, dijagnozama, vrstama zahvata, nalaze i mišljenja, fotografije i video zapise, sve suprotno Zakonu o zaštiti ličnih podataka BiH.
Zatim je sve podatke pohranio u folderima, a potom u namjeri pribavljanja protivpravne imovinske koristi zaključao dokumente dodajući ekstenziju DEMONFILE i time uticao na rezultat elektronske obrade i prenosa podataka upućujući poruku na email adresu oštećenog kojom ih obavještava da su svi računari zaključani, da su praćeni oko godinu dana i da je pokupio podatke za 25.000 pacijenata, zahtijevajući uplatu 150.000 evra, uz prijetnju da ukoliko oštećeni podigne sistem, da će ga ponovo srušiti i da će tada otkupnina biti 500.000 evra ostavljajući 24 sata da se uplati prvi dio novca.
U trećoj tački optužnice, opisan je način na koji je neovlašteno pristupio kompjuteru jedne advokatske kancelarije iz Sarajeva i preuzeo podatke koji su se nalazili na backup-u.
U svoje foldere je snimio sve podatke o predmetima i klijentima koje je zastupala ili trenutno zastupa ta advokatska kancelarija.
“Nakon toga je tražio uplatu od 10 bitkoina odnosno oko 530.000 evra, uz prijetnju oštećenoj da će objaviti podatke iz njenog privatnog života i da će o podacima obavijestiti medijske kuće, šaljući fotografije preuzetih podataka kao dokaz da ih zaista ima, da bi nakon što je isteklo 24 sata, slao klijentima oštećene poruke ‘Procurile su informacije o tebi, nazovi me što prije’, lažno se predstavljajući”, piše u optužnici.
U narednih deset dana više stotina klijenata je kontaktiralo oštećenu, što je onemogućavalo normalan rad kancelarije načinivši štetu advokatu u vidu uništene desetogodišnje arhive, i narušavanje ugleda kod klijenata koji su iskazali nesigurnost u saradnju sa advokatom zbog curenja informacija.
Četvrta tačka optužnice se odnosi na period tokom 2021. godine, kada je neovlašteno pristupio kompjuteru oštećenog I. B. iz Banjaluke.
Poslao mu je poruku sa navodima da mu želi dati određene “kompromitujuće podatake o korupciji Okružnog javnog tužilaštva u Trebinju, sa posebnim osvrtom na ekonomski kriminal u saradnji sa Centrom javne bezbjednosti Trebinje”.
Poruka je sadržavala prilog čijim aktiviranjem mu je bilo omogućeno da neovlašteno pristupi uređajima oštećenog I. B.
U posljednjoj, petoj tački optužnice, opisan je način na koji je u Banjaluci neovlašteno pokušao ući u bazu podataka oštećenog D.K., prethodno prikupivši njegove fotografije, te podatke o njegovim prijateljskim i kumovskim odnosima, sklonostima i navikama, a potom tražio od njega da ga zastupa kako bi “vratio otetu imovinu vrijednu dva miliona KM”.
Hronika
PRIJETIO MASAKROM NA BAJRAM! Sud BiH odredio pritvor Armelu Zalihiću

Sud Bosne i Hercegovine odredio je jednomjesečni pritvor Armelu Zalihiću osumnjičenom za terorizam.
Pritvor je Zalihiću određen na prijedlog Tužilaštva BiH zbog opasnosti od bjekstva, bojazni da će uništiti, sakriti, izmijeniti ili krivotvoriti dokaze i tragove važne za krivični postupak, utjecati na svjedoke, saučesnike ili prikrivače i zbog bojazni da će ponoviti krivično djelo.
Prema rješenju Suda BiH, Zalihiću pritvor može trajati do 28. Aprila 2025. godine, ili do nove odluke Suda.
“Osumnjičeni se tereti da je počinio krivično djelo terorizam”, ističu iz Suda BiH.
Iz Federalne uprave policije je saopćeno da je A. Z. iz Konjica uhapšen zbog prijetnji da će za Bajram u džamiji u Konjicu napraviti masakr.
Njega su identifikovali i uhapsili pripadnici Odjeljenja za borbu protiv terorizma Federalne uprave policije, pod nadzorom Tužilaštva BiH, uz asistenciju Ministarstva unutrašnjih poslova Hercegovačko-neretvanskog kantona i Obavještajno-sigurnosne agencije BiH 28. marta.
Hronika
DETALJI ORUŽANE PLJAČKE U BANJALUCI: Maskirani razbojnik nosio pajser

Osoba koja je jutros opljačkala kladionicu u banjalučkom naselju Nova Varoš bila je maskirana i nosilo je pajser, rekli su očevici.
U Policijskoj upravi Banjaluka je potvrđeno da je nepoznato lice, uz prijetnju opasnim predmetom, ukralo novac od radnice u banjalučkoj kladionici.
Radnica je u trenutku razbojništva bila sama u kladionici.
Razbojništvo je prijavljeno policiji u 9.45 časova. Policija traga za lopovom.
“Policijski službenici postupaju po prijavi i preduzimaju sve neophodne mjere i radnje”, ističu iz Policijske uprave.
-
Politika3 dana ago
MAZALICA NAPADA OPOZICIJU “Oni su najveći neprijatelj odluka koje smo donijeli”
-
Politika2 dana ago
NE POMAŽU NI UCJENE, NI PRITISCI! Propao Dodikov poziv Srbima da napuste SIPA i Sud
-
Hronika3 dana ago
HOROR U SARAJEVU! Muškarac udario trudnicu jer ga je slučajno snimila (VIDEO)
-
Politika3 dana ago
DRINIĆ OSUDIO POLITIČKE PRITISKE! “SNSD se miješa u rad UDRUŽENJA PENZIONERA BANJALUKE”
-
Svijet1 dan ago
IZRAEL BOBARDOVAO BEJRUT,UBIJENO TROJE LJUDI! Testiraju krhko četvoromjesečno primirje
-
Hronika1 dan ago
ORUŽANA PLJAČKA U BANJALUCI: U toku potraga za razbojnikom
-
Svijet3 dana ago
TRAMP ZAPRIJETIO: “Biće bombardovanja”
-
Politika2 dana ago
DODIK BRANI OSUĐENU LE PEN! “Kao i u mom slučaju, presuda nije donesena zbog zakona – već zbog politike”