Connect with us

Društvo

Šta ako vas udari neosigurano ili neregistrovano vozilo?

Saobraćajna nezgoda, čak i kada nastane samo manja šteta pri sporoj vožnji, može da bude veoma stresna, piše sajt “Polovni automobili”. Taj stres može drastično da se uveća ako saznate da automobil koji vas je udario nema obavezno osiguranje.

Na primjer, auto ne može da prođe tehnički pregled, pa ga vlasnik vozi neregistrovanog dok ne sredi neki problem. Možda ga je upravo vozio u servis ili na tehnički pregled kada vas je udario.

A možda je riječ o nekome ko je kupio “jeftin” automobil sa velikom kubikažom, pa je zbog skupe registracije odlučio da rizikuje i vozi neregistrovan auto.

Podsjetimo se, obaveznim osiguranjem pokriva se šteta koju vlasnik vozila (ili neka druga osoba koja je u tom trenutku bila za volanom) pričini drugim učesnicima u saobraćaju. Tako nadoknadu štete, i materijalnu i nematerijalnu (tjelesne povrijede, smrt…), na sebe preuzima osiguravajuća kuća.

Međutim, šta se dešava kada vas udari neregistrovan auto koji nema polisu obaveznog osiguranja? Iz Udruženja osiguravača Srbije (UOS) dobijen je odgovor na ovo i na druga pitanja.

Koliko u Srbiji ima neregistrovanih automobila u odnosu na kompletan vozni park?

Pogledajmo prvo koliki je rizik da do gore navedenog scenarija uopšte dođe. Kako kažu u UOS, nešto ispod 2 odsto motornih vozila sa srpskim registarskim oznakama nema polisu osiguranja od AO (obavezno osiguranje), a moralo bi da je ima.

Najveći broj neosiguranih vozila su traktori u privatnom vlasništvu, više od 90 odsto, ali i druge poljoprivredne mašine koje učestvuju i u javnom saobraćaju (dakle, ne samo na njivama), kao i motokultivatori. Tu smo na nivou evropskog prosjeka.

Kakva je situacija po ovom pitanju u drugim državama?

UOS kaže da je najveći broj neosiguranih vozila u Grčkoj – čak 8.2 odsto.

Odmah ispod su vozila sa registarskim oznakama Irske – 7.8 odsto.

Šta kada vas udari neregistrovano vozilo?

U tom slučaju, ne morate da brinete, pošto će vam štetu nadoknaditi Garantni fond pri Udruženju osiguravača Srbije.

Garantni fond ima obavezu da isplati naknadu štete u istom obimu i prema istim uslovima kao da je na dan nastanka štete auto koji vas je udario imao polisu obaveznog osiguranja. Garantni fond prima zahtjeve za naknadu štete, vrši procjenu i isplatu naknade štete.

Naravno, krivac za udes koji je vozio neregistrovan auto neće proći tako lako – moraće da vrati sav novac koji je Garantni fond isplatio oštećenom.

Problemi za vlasnika neregistrovanog vozila – rizik se ne isplati!

Kako objašnjavaju u UOS:

“Ukoliko neosiguranim vozilom bude pričinjena šteta drugom vozilu, tj. trećem licu, vlasnik/vozač takvog vozila postaje regresni dužnik prema Garantnom fondu pri Udruženju osiguravača Srbije, koje isplaćuje štetu u zakonskom roku.

To znači da regresni dužnik u krajnjoj instanci sam iz svog džepa plaća kompletnu štetu. Štete mogu da budu višemilionske. U slučaju sudara sa manjim posledicama, štete iznose nekoliko stotina ili nekoliko hiljada evra, a mogu da dostignu i desetine hiljada evra.

U inostranstvu znatno više i to se posebno odnosi na nematerijalne štete, odnosno povrede. I popravka oštećenog vozila znatno je skuplja u razvijenim državama nego kod nas. Postoje države u Sistemu zelene karte koje nemaju nikakvih ograničenja, odnosno nemaju limite za isplatu naknada po osnovu saobraćajnih nezgoda. Naknade štete u tim državama su, iz našeg ugla, enormno velike.

Napominjemo i da šteta može biti materijalna i nematerijalna, u zavisnosti od toga da li je u nezgodi bilo povređenih ili je pričinjena samo šteta na drugom vozilu ili nekom objektu. Ne treba zaboraviti ni tzv. rentu, tj. situaciju u kojoj je neko u saobraćajnoj nezgodi ostao bez poslovne /radne sposobnosti ili ukoliko je bilo poginulih.

Primera radi, deca čiji je roditelj poginuo u saobraćajnoj nezgodi, imaju pravno na rentu za školovanje (do kraja školovanja) koju plaća regresni dužnik. Tu su još i bol po osnovu gubitka bliske osobe na koju imaju pravo roditelji, deca ili braća i sestre poginulih.

Inače, najveći dugovi prema Udruženju osiguravača Srbije, po osnovu štete izazvane neosiguranim motornim vozilom, premašili su iznos od 100.000 evra.

U jednom slučaju je dužnik, koji je pričinio štetu neosiguranim traktorom, bio primoran da proda kuću i imanje da bi podmirio štetu, ali ni to nije dovoljno. Sve to moglo je da se izbegne kupovinom polise osiguranja za traktor koja košta svega nekoliko hiljada dinara.”

Šta se dešava u slučajevima kad vlasnik neregistrovanog vozila nema novca da nadoknadi štetu?

Ako dogovor sa regresnim dužnikom nije moguć, pokreće se sudski spor koji po pravilu ide na štetu vlasnika neregistrovanog vozila. Tada se, na osnovni dug, dodaju kamata i sudski troškovi, što znatno podiže ukupnu sumu koju treba platiti.

Iako je naknada štete u inostranstvu znatno viša nego u Srbiji, dužina sudskih sporova u Srbiji dovede skoro do istog iznosa. Dug može da dostigne nekoliko hiljada, pa i nekoliko desetina hiljada evra.

Šteta se naplaćuje iz kompletne imovine vlasnika neosiguranog vozila – plate, penzije, pokretnih i nepokretnih stvari, potraživanja i druge imovine kojom raspolaže ili koju će tek steći tj. naslijediti. Ovaj dug jednostavno nije moguće izbjeći.

Da li postoje limiti za isplatu štete?

UOS odgovara:

“Da. Kod nas je to 200.000 evra po saobraćajnoj nezgodi za materijalnu štetu, odnosno milion evra za nematerijalnu, kumulativno. To znači da svim oštećenim licima iz tog iznosa treba da bude nadoknađena šteta.

U EU, limiti dostižu i iznose od 5 miliona evra, dok u pojedinim državama na severu Evrope – npr. u Švedskoj nema limita. Ali, i limiti su prilagođeni standardu stanovništva, ali sa je sa druge strane njima prilagođena cena polise AO.”

Kakva je procedura kada vas udari vozilo koje ne mora da ima obavezno osiguranje – motokultivator, bicikl, el. trotinet, konjska zaprega i slično? Motokultivatori moraju da imaju polisu osiguranja, kao i sva vozila koja se pokreću na motorni pogon. Problem je sa zapregama i biciklima, koji ne moraju da budu osigurani, što znači da nema osiguravajućeg društva koje bi isplatilo štetu oštećenom.

Oštećenom tada ostaje ili dogovor o naknadi štete sa krivcem ili tužba.”

Šta ukoliko štetu izazove vozilo koje bi trebalo da bude registrovano, ali zbog modifikacija ne može da prođe tehnički pregled (prepravljeni terenci, trkački automobili, replike…)?

Za osiguranje, tj. za naplatu štete bitno je da li vozilo ima obavezno osiguranje. Ako je zakonom definisano da prepravljena vozila mogu da učestvuju u javnom saobraćaju, onda moraju da prođu tehnički pregled i budu osigurana. Ako vozilo ne može da prođe tehnički pregled, to znači da nema “dozvolu” za učešće u javnom saobraćaju niti je moguće da bude osigurano.

Procedura naplate štete je u tom slučaju ista kao u prethodnom primjeru – ili dogovor o naknadi štete sa krivcem ili tužba.

Udari vas nepoznato vozilo – šta onda?

U tom slučaju Garantni fond ne nadoknađuje materijalnu štetu, odnosno štetu na vašem vozilu.

Međutim, isplaćuje odštetu ukoliko dođe do povrijede, narušavanja zdravlja ili smrti.

Dakle, ako vam nepoznato vozilo ošteti auto na parkingu ili dođe do udesa ali krivac pobjegne, moraćete sami da popravite auto. Sa druge strane, vozač i putnici su “pokriveni” ukoliko dođe do povrijeda, prenosi “b92”.

Nezavisne

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Ujutru oblačno, popodne KIŠA

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH će u prvom dijelu dana biti oblačno vrijeme, a tokom popodneva i uveče nestabilno sa kišom, pljuskovima i grmljavinom.

Na jugu će biti pretežno suvo vrijeme.

Ponegdje uz rijeke i po kotlinama tokom ranih jutarnjih časova moguća je magla, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Vjetar će biti slab do umjeren istočni i jugoistočni, u Hercegovini će duvati jugo.

Po podne će vjetar u Hercegovini biti jak, a pri jačim pljuskovima ponegdje i na sjeveru može biti jakog vjetra.

Jutarnja temperatura vazduha biće od devet do 14, u višim predjelima od šest stepeni Celzijusovih.

Maksimalna dnevna temperatura biće od 20 do 26, u višim predjelima od 15 stepeni Celzijusovih.

Nastavi čitati

Društvo

POMEN VOJNICIMA JNA UBIJENIM U TUZLI: Stradali dok su se mirno povlačili

Obilježavanje 32 godine od zločina muslimanskih snaga nad kolonom JNA u Tuzli, kada su ubijena 54 vojnika, biće organizovano danas u Tuzli i Bijeljini.

Nebojša Vidaković, pomoćnik ministra rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske, podsjetio je da su 15. maja 1992. godine paravojne muslimanske formacije počinile zločin nad vojnicima JNA koji su se mirno povlačili iz tuzlanske kasarne.

“U ovom teškom zločinu, direktno emitovanom na lokalnoj televizijskoj stanici, ubijena su 54 vojnika, 78 je ranjeno, a zarobljena su 44 pripadnika vojske, od kojih je pet ubijeno po zarobljavanju”, rekao je Vidaković, dodajući da za ove zločine niko nije pravosnažno osuđen.

Naveo je da je od 1992. do 1995. godine ubijeno 1.265 Srba sa područja tuzlanske regije, dok je oko 80.000 protjerano sa tog prostora.

I ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Danijel Egić prisustvovaće obilježavanju 32 godine od zločina nad pripadnicima JNA u Tuzli.

Radan Ostojić, predsjednik Boračke organizacije RS, rekao je da nekažnjavanje zločina nad Srbima širom BiH ukazuje na apsurd pravosudnih institucija BiH.

“Izgleda da je u proteklom ratu bilo dozvoljeno ubijati samo Srbe i na početku rata pripadnike JNA. Nama u svakom slučaju ostaje da nastavimo borbu i nadam se da će nevino postradale žrtve i njihove porodice jednog dana dobiti satisfakciju i da će pravda stići počinioce zločina nad Srbima”, rekao je Ostojić i dodao da su u ovom zločinu poginula 54 vojnika, od kojih 51 na licu mjesta, a trojica poslije nekoliko dana od posljedica teškog ranjavanja, dok je 78 ranjeno.

“Oko 80.000 Srba je pod terorom moralo napustiti svoja vjekovna ognjišta, od kojih su se mnogi priključili Vojsci Republike Srpske, a u nastavku odbrane srpskog naroda još oko 1.300 je poginulo”, kazao je Ostojić.

U Bijeljini će u 12.30 časova kod Spomen-kosturnice ubijenim u Tuzlanskoj koloni na groblju na Pučilama biti služen parastos, a u 12.45 časova polaganje vijenaca i cvijeća, te obraćanje zvaničnika.

Nastavi čitati

Društvo

DOK U EVROPI CIJENE PADAJU, u BiH kvadrat stana kao suvo zlato

Kraj rasta cijena nekretnina se ne nazire. Iako je trenutno došlo do stagnacije, cijene kvadrata i dalje dosežu vrtoglave iznose. Za razliku od zemalja Evropske unije, gdje cijene padaju od pet do 10 posto, promjene na tržištu nekretnina u BiH se ne očekuju.

Haris Kadić, stručnjak za nekretnine, rekao je da su trenutne cijene stanova u BiH drže ne samo zbog ponude i potražnje već i zbog makro i mikro ekonomskih pokazatelja.

– Kod nas je u posljednje dvije godine prisutan trend da ponuda diktira potražnju i cijenu ili obrnuto. Međutim, to je samo jedan od faktora na osnovu kojih se formira cijena, dakle, na osnovu potražnje i ponude. To jeste jedan od ključnih faktora, ali ne i primarni, jer cijena zavisi od lokacije stana, same investicije, povrata investicije, kamatnih stopa i tako dalje. Sve su to bitni faktori – kaže Kadić.

Iako je i dalje potražnja veća u odnosu na ponudu, on ističe da se i ta slika lagano mijenja zbog nekoliko projekata koji su u toku ili u planu.

– U Sarajevu su u toku tri do četiri projekta s nekoliko stotina stanova koji se trebaju graditi. To su stambeni kompleksi u samom gradu, a planiraju se i blizu Sarajeva, po planinama, koji se mogu koristiti kao stambeni, jer ima ljudi koji već žive tako, a kvadrat su platili po 3.500 KM, zatim Vogošća i slično – kaže Kadić. Zanimljivo je da se cijena tih stanova u pretprodaji kreće od 3.500 KM, bez uračunatog PDV do čak 9.000 KM po kvadratu, piše Avaz

Nastavi čitati

Aktuelno