Connect with us

Region

Tragedija u Ribnikaru mijenja zakon: Formiraće zatvorena psihijatrijska odjeljenja za djecu

Foto: Tanjug

Formiranje odjeljenja zatvorenog tipa u psihijatrijskim ustanovama za djecu koja počine teška krivična djela, zadržavanje u psihijatrijskoj ustanovi bez pristanka djeteta, privremena zabrana posjete i kontakta djeteta sa drugim licima uključujući članove uže porodice, sve su to novine koje donosi prijedlog izmijene i dopune Zakona o zaštiti lica sa mentalnim smetnjama.

U toku je javna rasprava o prijedlogu izmjene zakona, okrugli sto održan je danas u Beogradu, a sugestije zainteresovanih strana se mogu slati Ministarstvu zdravlja Srbije sve do 9. avgusta.

Izmjena Zakona inicirana je nakon tragedije koja se dogodila u Osnovnoj školi “Vladislav Ribnikar” na Vračaru, kada je učenik (13) ubio devetoro učenika i čuvara škole i ranio šest osoba. Dječak, koji je pucao na vršnjake iz očevog pištolja, po važećem zakonu nije krivično odgovoran jer ima manje od 14 godina. On se nalazi u dječjoj psihijatrijskoj ustanovi na posmatranju.

To je na današnjoj javnoj raspravi rekla i ministarka zdravlja Srbije Danica Grijičić, koja je navela da je uzrok donošenja ovog Zakona bila užasna nesreća koja se dogodila u OŠ Vladislav Ribnikar u Beograd.

“Nakon tragedije u Ribnikaru se videlo da u postojećim zakonskim aktima u Zakonu o mentalnom zdravlju iz 2013. godine ne postoji rešeno šta raditi sa decom koja nisu krivično odgovorna. Nisu to represivne mere, to su mere lečenja. Znači još uvek, molim vas, dete se još uvek nalazi na psihijatrijskoj opservaciji, rekla sam u startu kada je on legao na dečju kliniku da će taj proces trajati dugo i da se ne može na osnovu nedeju dana ili dve nedelje doći do pravih razloga zbog čega se desila ta užasna tragedija”, rekla je ona.

Nekoliko strašnih događaja

Bilo je još nekoliko teških događaja koji su ukazali da se mora mijenjati Zakon i da u prihijatrijskim ustanovama moraju da postoje odjeljenja zatvorenog tipa za djecu koja su opasna po sebe i okolinu.

U obrazloženju nacrta izmjene Zakona Ministarstvo zdravlja navodi da je potrebno da se oblast mentalnog zdravlja uredi na potpuniji način u dijelu koji se odnosi na dijagnostiku i liječenje krivičnopravno neodgovorne djece, koja su izvršila najteža krivična djela i zbog ispoljenog poremećaja mentalnog zdravlja predstavljaju ozbiljnu opasnost za društvenu zajednicu.

Navode nekoliko slučajeva koji su posebno uznemirili javnost u Srbiji – dječak (12) zakucao ekser psu u glavu, djeca zapalila beskućnika, dječak (13) izbo druga nožem u školskom dvorištu i posljednji u nizu masovno ubistvo u Ribnikaru.

“Kako je osnovna funkcija krivičnog prava zaštitna funkcija, te kako su deca mlađa od 14 godina u srpskom pravu krivično neodgovorna, postavilo se pitanje da li je društvo zaštićeno od dece koja usled mentalnih smetnji preduzimaju protivpravne radnje u kojima su sadržana objektivna obeležja teških krivičnih dela, a naročito onih sa elementima nasilja i koji je odgovor države na te pojave potreban i celishodan. Aktuelno, zaštita se u domaćem pravu obezbeđuje merama iz okvira socijalnog zakonodavstva i zakonodavstva u oblasti mentalnog zdravlja. Poslednji navedeni slučaj masovnog ubistva dece u osnovnoj školi pokazao je da rešenja sadržana u Zakonu o zaštiti lica sa mentalnim smetnjama zahtevaju da budu dopunjena nedostajućim pravilima vezanim za lečenje dece koja se nalaze u tzv. ranom formativnom periodu, koje zahteva posebne uslove i čije se trajanje ne može unapred odrediti”, navodi se u obrazloženju.

Zadržavanje na liječenju bez pristanka

Naglašavaju da se vodilo računa o svim deklaracijama i konvencijama koje se tiču prava djeteta. Jedna od predloženih dopuna je da se osnuju posebne organizacione jedinice zatvorenog tipa u okviru psihijatrijske ustanove za liječenje djece i da imaju posebno obezbjeđenje. Trenutno postoje samo zatvorske psihijatrijske bolnice u kojima su smješteni zatvorenici sa mentalnim poremećajima.

Izmenama Zakona predviđeno je i zadržavanje bez pristanka djeteta sa mentalnim smetnjama u psihijatrijsku ustanovu. Preciznije je definisano kako se pokreće postupak, organizovanje hitnog konzilijarnog pregleda, utvrđena je nadležnost suda kao i hitnost postupka i isključenje javnosti. U obrazloženju se navodi da nema ograničenja u trajanju zadržavanja, ali da je sud dužan da na svakih šest mjeseci provjeri opravdanost tog postupka.

“Ustanova (psihijatrijska) je dužna da najkasnije 15 dana pre isteka perioda od šest meseci od donošenja odluke o zadržavanju, i nadalje, na svakih šest meseci, dostavlja sudu pismeni nalaz i mišljenje o potrebi daljeg zadržavanja i lečenja deteta iz člana 12. stav 4. ovog zakona”, navedeno je u pijredlogu izmjene Zakona, navodi Euronews.

Izmjenama Zakona predviđene su privremene zabrane posjeta i kontakti djeteta smještenog u psihijatrijsku ustanovu sa drugim licima, uključujući članove uže porodice. Posjete se privremeno mogu zabraniti u slučaju postojanja osnovane sumnje da dijete namjerava da pribavi oružje ili psihoaktivne kontrolisane supstance, da se dogovara o bježanju, da planira izvršenje krivičnog djela, kao i kada je to neophodno da bi se zaštitilo zdravlje i bezbjednost djeteta ili drugih lica ili to nalažu drugi naročito opravdani razlozi.

Privremena zabrana posjeta

Odluku o privremenoj zabrani posjeta i kontakata donosi sud na čijem se području nalazi sjedište psihijatrijske ustanove u koju je dijete smješteno, u roku od tri dana od dana prijema obavještenja od psihijatrijske ustanove o potrebi privremene zabrane posjeta i kontakata. Obavještenje mora da sadrži obrazloženje razloga i prijedlog u pogledu perioda preispitivanja odluke o zabrani, odnosno trajanja zabrane posjeta i kontakata.

Iz Ministarstva zdravlja kažu da za sprovođenje ovog zakona nije potrebno obezbijediti dodatna sredstva iz budžeta Republike Srbije u 2023. godini, u odnosu na sredstva koja su već obezbijeđena za rad i obavljanje djelatnosti u zdravstvenim ustanovama iz Plana mreže zdravstvenih ustanova.

“U narednim godinama za sprovođenje ovog zakona finansijska sredstva biće planirana u skladu sa utvrđenim limitima Ministarstva zdravlja i bilansnim mogućnostima budžeta Republike Srbije, odnosno u okviru utvrđenog srednjoročnog okvira rashoda i izdataka budžeta Republike Srbije i organizacija za obavezno socijalno osiguranje”, navode oni.

(Euronews)

NEZAVISNE

Region

SLUPALI SE BJEŽEĆI OD POLICIJE: Četvoro stranaca poginulo u Splitu, među kojima i četrnaestogodišnje dijete

Četvoro stranih državljana, među kojima i četrnaestogodišnje dijete, poginulo je jutros kod Splita kada je vozilo, u kojem su se nalazili, bježeći od policije udarilo u zid.

“Prema prvim informacijama, poginule osobe su najvjerovatnije migranti”, navela je splitsko-dalmatinska policija.

U vozilu je bilo devetoro putnika, četiru su smrtno stradale, a ostali su prevezeni na pružanje ljekarske pomoći u Klinički bolnički centar u Splitu.

Iz bolnice su naveli da je primljeno pet muških osoba, svi strani državljani. “Četvoro ima teške povrede i nalaze se u operacijskoj sali, a među njima je i jedno dijete”, rekli su splitske bolnice.

Kako navode, svi povrijeđeni su strani državljani, koji uz sebe nisu imali nikakve dokumente, te su pozvali arapskog prevodioca da bi im pomogao u komunikaciji s povrijeđenima.

Teška saobraćajna nesreća dogodila se jutros oko 7.00 časova na putu Split – Sinj u Brnazama.

Iz splitsko-dalmatinske Policijske uprave su naveli da je automobil poljske registracije sletio sa kolovoza, a potom udario u zid trafostanice.

“Slobodna Dalmacija” navodi da je muškarac koji je vozio starije životne dobi, a policija ga je pokušala zaustaviti kod Trilja.

Nije se zaustavio i od policije je bježao nekoliko minuta, te je velikom brzinom ušao u raskrsnicu, nije uspio skrenuti i udario je u zid.

Nacionalnost poginulih još se utvrđuje, a hrvatski mediji navode da su u pitanju iranski državljani.

Nastavi čitati

Region

“JEDAN REGION, ZAJEDNIČKA VIZIJA”: Samit lidera Zapadnog Balkana i EU u Kotoru

Samit lidera Zapadnog Balkana i Evropske unije pod sloganom “Jedan region, zajednička vizija”, biće održan danas u Kotoru, a lideri regiona, predstavnici Evropske unije i Sjedinjenih Američkih Država razmatraće Plan rasta za Zapadni Balkan.

Samitu će prisustvovati i predsednik Srbije Aleksandar Vučić, a sa njim u delegaciji biće i ministar finansija Siniša Mali i ministarka za evropske integracije Tanja Miščević.

Kako je najavljeno samit počinje u 9.30 časova, a domaćin je predsjednik Vlade Crne Gore Milojko Spajić. Najavljeno je i prisustvo evropskog komesara za susjedstvo i proširenje Olivera Varheljia i pomoćnika američkog državnog sekretara zaduženog za Evropu i Evroaziju Džejmsa O’Brajena.

Na događaj su, osim lidera i ministara iz zemalja regiona, pozvani i Savjet za regionalnu saradnju, Evropska banka za obnovu i razvoj, Evropska investiciona banka, Svjetska banka, Transportna zajednica, Atlantski savez, Energetska zajednica, Fondacija za otvoreno društvo, ReSPA, GIZ, visoki predstavnici Evropske komisije i drugi.

Regionalni samit biće završen zajedničkom konferencijom za novinare u 10.30 časova, na kojoj će se obratiti Spajić i Varhelji.

Ovo je treći regionalni samit lidera Zapadnog Balkana koji se održava u posljednjih nekoliko mjeseci, prethodna dva održala su se u Tirani i Skoplju.

Na samitu u Tirani razgovaralo se o uspostavljanju jedinstvenog tržišta, o “zelenim koridorima”, odnosno o regionalizaciji carina radi lakšeg prelaska granica za privredu, stvaranju istraživačkog i razvojnog čvorišta i uvođenju slobodnih wi-fi zona u javnim prostorima na Zapadnom Balkanu.

Inače, Plan rasta za Zapadni Balkan predviđa finansijsku podršku od šest milijardi evra, od kojih su dvije milijarde bespovratni grantovi, a četiri milijarde povoljni krediti koje daje EU. Cilj je da se podstakne ekonomski rast regiona i ubrza socioekonomsko usklađivanje.

Plan se odnosi na period od 2024.godine do 2027. godine i predviđa da svaka vlada zapadnobalkanske ssestorke dobije odredjenu sumu novca na svakih šest mjeseci, zavisno od reformi koje je sprovela u tom periodu.

Nastavi čitati

Region

UHAPŠEN MUŠKARAC zbog prijetnje ugrožavanja bezbjednosti ALEKSANDRA VUČIĆA

Potpredsjednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da je uhapšen Dragan M. iz Sombora, zbog prijetnje ugrožavanja sigurnosti predsjednika Srbije Aleksandra Vučića.

“Zbog prijetnje ugrožavanja sigurnosti predsjednika Republike, uhapšen je Dragan M. iz Sombora i određeno mu je policijsko zadržavanje od 48 sati”, navodi se u saopštenju MUP-a.

Nastavi čitati

Aktuelno