Connect with us

Region

IZ JADRANSKOG MORA VREBA OPASNOST! Pojavio se novi predator

Tokom 2022. i 2023. godine zabilježena je, po prvi put, pojava nekih novih vrsta riba u Jadranskom i Sredozemnom moru, a jedna od njih je tzv. riba vjeverica.

Kako su kazali iz Ministarstva privrede i održivog razvoja, nedavno je u Jadranskom moru zabilježena i vrsta gonič iglica (Tylosurus crocodilus). Dodaju da se riba vjeverica po prvi put u Jadranskom moru pojavila 2022. godine u Italiji kod Trsta.

– Radi se o suptropskoj ribi atlantskog porijekla, koja u prirodnom području rasprostranjenosti živi uz koraljne grebene na dubini od nula do 180 m. U zapadnom dijelu Atlantskog okeana zavičajna je od Sjeverne Karoline u SAD-u do Brazila, zatim na ostrvu Ascension i Saint Helena u centralnom dijelu južnog Atlantskog okeana i od Gabona do Angole u istočnom dijelu okeana.

Kao i mnogim tropskim i suptropskim vrstama, za širenje i uspostavljanje populacija pogoduje joj topla klima te bi zbog zagrijavanja mora usljed klimatskih promjena moglo doći do širenja ove, ali i drugih stranih vrsta u unesenom području – kazali su iz Ministarstva.

Takođe, pozivaju građane da prijave strane vrste koje primijete. O pojavi novih vrsta u Jadranskom moru za N1 je govorio i dr. sc. Neven Iveša, dipl. ing. biologije sa Univerziteta Jurja Dobrile u Puli. On navodi da je nekoliko razloga za to.

– Ispuštanja balastnih voda mogu se smatrati glavnim uzrokom unosa novih vrsta u nova staništa. Mogući su i zbjegovi iz akvarijuma ili akvakulture, ali takvi slučajevi su puno rjeđi. Nove vrste se detektuju upravo na područjima saobraćajnih luka kao npr. u Tršćanskom zalivu

Posljednjih godina širom planete bilježe se i prirodne migracije tropskih i suptropskih vrsta prema sjevernim dijelovima hemisfere čemu doprinosi globalno otopljenje, odnosno povećanje prosječne temperature mora – objasnio je Iveša.

Neke vrste mogu postati invazivne
Što se tiče ribe vjerverice, Iveša navodi da je njeno ponovno pojavljivanje u Jadranskom moru vjerovatno posljedica ispuštanja balastnih voda.

Slično smatra i mag. biologije Zrinka Jakl, voditeljka Programa zaštite prirode u Udruženju za prirodu, okolinu i održivi razvoj Sunce. Ona naglašava i ulogu Sueckog kanala koji je spojio Sredozemno i Crveno more, a kojim je omogućen dolazak tropskih vrsta u Sredozemno more. Uz to, veliku ulogu u nastanjivanju tropskih vrsta odigralo je i povećanje temperature mora, kao i intenzivan pomorski saobraćaj.

Ali, nisu samo nove ribe noviteti u Jadranskom moru…

– Postepeni dolazak ovih vrsta od juga prema sjeveru Sredozemnog mora i Jadrana bilježi se već dugi niz godina. Ribe su najočigledniji novi stanovnici, međutim riječ je i o novim vrstama algi i beskičmenjaka. Dio ovih vrsta se brzo razmnožava, a nema prirodnog neprijatelja na ovim prostorima, pa tako mogu postati invazivne, odnosno pogubne za lokalnu bioraznolikost – istaknla je Jakl za N1.

Navela je i neke primjere.

Primjer takve vrste je riba paun ili vatrenjača (Pterois miles), tropskoj vrsti koja je već nanijela značajnu ekonomsku štetu u mnogim ne-tropskim morima, a 2021. je prvi puta zabilježena i u Jadranu. Riječ je o predatoru koji se brzo razmonožava, a hrani svim vrstama riba u priobalju i to pogotovo manjim ribama. Ima otrov u gotovo svim leđnim perajama i ubod je vrlo bolan, ali rijetko može izazvati ozbiljnije posljedice. Ovom vrstom se hrane jedino veći predatori poput morski pasa, raža i kirnji, međutim ove vrste su u Jadranu prelovljene i na ivici izumiranja.

N1

Region

VUČIĆ TVRDI “Još jedna država uvodi sankcije NIS-u”

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da Srbija ima 45 dana da finalizuje sve dokumente u vezi sa sankcijama Naftnoj industriji Srbije (NIS).

“Ima još nejasnih stvari za nas, koje treba da raščlanimo. Napravili su kombinaciju akata da bi se izbjeglo svako moguće izbjegavanje sankcija”, objasnio je Vučić za TV Informer.

“Traže potpuni izlazak ruskog kapitala, ne smanjenje. Neće dozvoliti bilo kakvu transakciju. Tim sankcijama pridružiće se i Velika Britanija”, saopštio je.

Predsjednik ističe da ćemo za sve operacije imati 45 dana, zaključno sa 25. februarom.

“Do tada mi ne samo da moramo da završimo potpisivanje bilo kakvog ugovora sa ruskom stranom, već moramo da završimo, eventualna trasnakcija može da biti produžena do 12. marta, ali i tu transakciju moraju da odobre u okviru Vlade SAD. Čak mogu da kažu da novac koji bi mogli da prebacimo, moguće da čak ni to ne dozvole, zato nam predstoje razgovori, jer Srbija nije zemlja koja voli da krade i otima imovinu”, rekao je Vučić.

Razjasnio je da cijene goriva neće imati veze sa ovim sankcijama.

Nastavi čitati

Region

NAKON UVOĐENJA SANKCIJA NIS-U reagovao i Vučić!

Srbija ničim nije doprinela da sankcije SAD protiv NIS budu uvedene, nismo se ni na koji način umešali u sukobe velikih, suočeni smo sa teškim i ozbiljnim sankcijama, izjavio je Aleksandar Vučić, predsjednik Srbije reagujući na objavu američkog Ministarstva finansija da je Naftna industrija Srbije (NIS) dodata na listu sankcija usmjerenih protiv kompanije Gaspromjeft i Ruske Federacije.

SAD traže potpuni izlazak ruskog interesa iz NIS-a, dodao je Vučić, prenosi Tanjug.

Predsjednik Srbije kaže da je riječ o veoma teškim sankcijama, koje imaju dva pravna osnova – jedan iz 2014. i jedan iz 2020. godine, iz doba administracija Baraka Obame i Džozefa Bajdena.

“Reč je o najtežim sankcijama koje pogađaju jednu kompaniju u Srbiji i traži se potpuni izlazak ruskog kapitala i interesa iz NIS-a. Kompanija će moći da reobvno posluje, ali sa planom vlasničke transformacije moramo da krenemo odmah i on mora da bude odobren od strane Sjedinjenih Država. Za sve operacije imaćemo 45 dana, zaključno sa 25. februarom. Do tada moramo da završimo sve sa Rusijom, imamo prostora do 10. marta jedino još finansijsku transkaciju da produžimo, ali i to mora da bude odobreno od Ministarstva finansija SAD”, rekao je on, prenosi RTS.

Nastavi čitati

Region

Viši sud u Novom Sadu ODBIO JE PRIJEDLOG da se Goranu Vesiću ODREDI PRITVOR!

Viši sud u Novom Sadu odbio je predlog Višeg javnog tužilaštva u Novom Sadu da se prema okrivljenom Goranu Vesiću odredi pritvor, a nakon podizanja optužnice protiv trinaest lica, uključujući i njega, kojem se optužnicom stavlja na teret izvršenje krivičnog djela teško djelo protiv opšte sigurnosti u vezi sa krivičnim delom izazivanje opšte opasnosti.

Odlukom suda se, između ostalog, ukazuje i da je dana 27.11.2024. godine, tada osumnjičenom Goranu Vesiću ukinut pritvor zbog nepostojanja osnovane sumnje da je izvršio krivično djelo koje mu se i sada optužnicom stavlja na teret, da je optužnica sada u fazi ispitivanja osnovanosti, prenosi Nova.

Zakonika o krivičnom postupku, te da je prijedlog javnog tužioca za određivanjem pritvora u ovoj fazi postupka, a prema okrivljenom Goranu Vesiću ostao nejasan i neobrazložen, posebno imajući u vidu da tužilac ne navodi nove činjenice i okolnosti koje bi potkrepile njegov predlog.

Nastavi čitati

Aktuelno